A belga áruház árlistája alapján az Intel idén sem jótékonykodik a vásárlóival
Nemrég a CES rendezvényen megtartott hivatalos elõadás során bemutatásra került az új Rocket Lake-S processzorcsalád, mely az Intel CPU-k 11. generációja. Mostanra nagyjából a palettát alkotó termékek összes lényeges specifikációja nyilvánossá vált, így már csak arra vártunk, hogy az árak is leleplezésre kerüljenek. Nem is kellett olyan sokat várnunk, hiszen egy belga webáruház jóvoltából az utolsó láncszem is a helyére került.
A friss információkat a belga 2Compute webáruháznak köszönhetjük, mivel a bolt nemrég feltöltötte katalógusát egy sor új Rocket Lake-S termékkel, a hírrõl pedig ezúttal is a Tom’s Hardware magazin adott elsõként tudósítást. Mint az ismeretes, az Intel idén is a jól bejáratott 14 nm-es gyártástechnológiáját csiszolgatja tovább, sõt, az alacsonyabb árkategóriában megtartotta az elõzõ széria Comet Lake-S lapkáit – természetesen valamelyest megemelt órajelekkel. Ez a gyakorlat a készülõfélben lévõ 5nm-es AMD chipek ismeretében továbbra is visszatetszõ lehet, ugyanakkor érdemel némi tiszteletet is. Legalábbis érdemelne, hiszen ez a sokadik alkalom, hogy versenyképes sebességet préselnek ki egy nem éppen friss architektúrából, ugyanakkor szembesülnünk kell azzal a ténnyel is, hogy a hivatalos fogyasztási, illetve TDP értékek köszönõviszonyban sincsenek a valósággal.
A Sunny Cove mikroarchitektúrát alkalmazó Rocket Lake-S a megszokott Core i9, i7 és i5 modellekkel válik elérhetõvé. Ez bár a magonként mért teljesítményben elõrelépésnek tekinthetõ, a Skylake végleges elhagyásával idén két fizikai magnak is búcsút inthetünk. Legalábbis az új i9-es ismét 8 maggal és 16 szállal dolgozik, viszont változatlanul a K-s változatok biztosítanak majd lehetõséget a gyári frekvenciák manuális megemelésére. A Core-i3 és a Pentium vonalakat azonban a Comet Lake frissített kiadása képviseli, mely a korábbinál magasabb órajelekkel érkezik, viszont nélkülözi a PCI Express 4.0 támogatását, mely a 11. generáció igazi újdonságának számít. Visszatérnek az integrált GPU-t nélkülözõ F modellek is, melyek lehetõvé teszik azonos sebességû, de olcsóbb modellek kiadását, így még a csúcs Core i9-11900-ból is választhatunk a sima, a K és a KF változatok között.
Ahogy azt megszokhattuk, a következõ generáció ezúttal is magasabb áron kínál elõdjénél gyorsabb sebességet, ideális esetben pedig még a konkurenciánál is valamivel jobb nyers teljesítményt. Az említett oldalon szerencsére a 10. generációs Intelek is megtalálhatók, így az árak között is elvégezhetõ egy kis összehasonlítás. A Core i9-10900K, a Core i7-10700K és a Core i5-10600K termékeket 555, 398 és 282 dollárért (kb. 165 500, 118 700 és 84 000 forint) kínálják ÁFA nélkül, ezzel szemben a 11. generációs megfelelõik 604, 455 és 293 dollárért szerepelnek. Ha hihetünk az itt található árazásnak, a Core i9-11900K és a Core i7-11700K akár 8.8%-kal, illetve 14.3%-kal is többe kerülhet, míg a Core i5-11600K 3.9%-kal magasabb árcédulával érkezhet. Hasonló a helyzet a Core i3 termékekkel is, melyek árai szintén mutatnak sajnálatos eltéréseket. Példa gyanánt a 10300 és 10100 modelleket 161 és 134 dollárért kínálják, míg az i3-10305 és i3-10105 már 172, illetve 140 dolláron kerültek fel, ami az elõdökhöz képest 6.8, illetve 4.8 %-os drágulást mutat. Ezen lista alapján egy jó 14 százalékos árkülönbséget fedezhetünk fel a 10. generációs Comet Lake-S javára, ám azt azért érdemes figyelembe venni, hogy a gyártó 19 százalékos IPC növekedést ígér és beveti a PCI Express 4.0 támogatást is. Bármilyen kaotikus is jelenleg a hardverpiac helyzete, nagyon úgy tûnik, hogy az Intel idén sem erõltette meg magát túlzottan, fõleg az itt látható árszabás tükrében. Bár az árak között Európán belül is mutatkoznak eltérések, a Rocket Lake-s még a viszonylagos különbségekkel együtt is meggondolásra késztetheti az embert.
Aki tehát új gép építéséhez vagy meglévõ rendszerének bõvítéséhez az újdonságok érkezésére vár, érdemes lehet alaposan megfontolnia a választását. Legalábbis akkor, ha nem érzi magát elkötelezettnek az Intel termékei iránt, ugyanis az a hír járja, hogy az AMD végre megkezdte az európai kereskedõk készleteinek feltöltését, így nem kizárt, hogy a Ryzen 5000 sorozat darabjai itthon is mérsékeltebb vételáron válnak elérhetõvé.
Források: 2compute.net, tomshardware.com