Tuning ide vagy oda, a 3D V-Cache segítségével felturbózott új Ryzen CPU, a játékok alatt tényleg képes bizonyítani
Már a küszöbön áll az AMD Ryzen 7 5800X3D Ryzen 7 megjelenése, a chipek egy része pedig már eljutott néhány tesztelõhöz, akiktõl szép lassan az elsõ értékelhetõ eredmények is elõszivárognak. Tekintettel arra, hogy az erõsen ellentmondásosra sikerült 5800X3D elsõsorban játékos csúcsprocesszorként hirdeti magát, kíváncsian vártuk már, hogy ez az állítás tényleg megállja-e a helyét. Nos, az eddigiek alapján úgy tûnik, hogy ezen a téren az AMD-nek valóban nem lesz oka a szégyenkezésre.
A 3DCenter jóvoltából hozzánk is eljutott a perui Xanxo Gaming hardveroldal teszteredményei, a szerencsés oldalnak ugyanis sikerült megszereznie a Ryzen 7 5800X3D egy bolti kiadását, melyet természetesen azonnal be is fogtak, hogy leteszteljék. A közelgõ CPU-t egy átfogó benchmark terhelésnek vetette alá, ám a próba természetesen nem lett volna az igazi egy konkurens CPU nélkül, mely természetesen csak egy Intel Core i9 12900KF lehetett. Bár természetesen a hivatalosan kiosztott tesztpéldányok esetén az embargó tiltja, hogy a partnerek idõ elõtt hozzák nyilvánosságra eredményeiket, ám az oldal nem az AMD-tõl kapott mintadarabot, ezért ez a szigor rájuk nem vonatkozik. Az értékelés során tizenegy játékot hasonlítottak össze, melyeket 720p és 1080p felbontásban indítottak el. Azokban a játékokban, amelyek kevésbé érzékenyek a gyorsítótár mennyiségére, a CPU-k többnyire fej-fej mellett haladtak, akadt azonban néhány játék, amely jelentõs eltéréseket hozott.
Az olyan játékokban, mint a The Witcher 3 és a Final Fantasy XV, az AMD Ryzen 5800X3D 22%-os, illetve 29%-os elõnyre tett szert. Számos esetben az 1%-os mélypontok is erõsen az 5800X3D-nek kedveznek, tehát még a legalacsonyabb képkockaszámok terén is jobb értékeket ért el. Ugyan a 720p-s eredmények a valós felhasználási esetek szempontjából nem annyira relevánsak, ugyanakkor a processzorokat alacsonyabb felbontásokon lehet igazán terhelni. Ezekben az esetekben az AMD elõnye még jobban megmutatkozott, pedig a két rendszer közötti különbségek sok esetben elhanyagolhatóak. Bár ez egyelõre csak egyetlen eredménysorozat, az elsõ jelek mégis arra utalnak, hogy igaznak tûnik az AMD állítása, miszerint az 5800X3D egy kifejezetten játékorientált processzor. A produktivitási benchmarkok alig mutatnak elõrelépést, sõt, bizonyos esetekben a kissé csökkentett órajelek miatt inkább visszaesést láthatunk. De ez így is van rendjén, az AMD ugyanis sosem állította ennek ellenkezõjét.
Érdemes megjegyezni, hogy a két tesztrendszerben egyaránt DDR4-3200-as memóriát használtak. A 12900KF azonban támogatja a DDR5-öt is, ami azt jelenti, hogy a nagy sebességû memóriával párosítva várhatóan nyer némi extra teljesítményt. A minõségi DDR5 azonban nem kevés pénzbe kerül, és ez az 5800X3D malmára hajthatja a vizet. Egy gyors BIOS-frissítés után egyszerûen bedobható akár egy régebbi AM4-es rendszerbe is, anélkül, hogy nagyobb pénzösszegeket kellene költenünk új LGA1700-as alaplapra és DDR5 memóriára. Az 5800X3D esetében azonban nem minden ennyire dicsérendõ. Ahogy azt nemrég maga az AMD is megerõsítette, az új CPU az elsõ – és állítólag az utolsó processzoruk – mely nem támogatja a túlhajtást, miközben felárat kell fizetni az amúgy is nagyon jó 5800X-hez képest. Tehát, hacsak nem vagyunk hajthatatlan gamerek, akik minden esetben igyekeznek kifacsarni rendszerükbõl az utolsó képkockákat is, esetleg nem egy régi és fáradt gépet készülünk nyugdíjba küldeni, az 5000-es sorozatú processzorunkat talán nem feltétlenül érdemes lecserélni. Ez természetesen vonatkozik az Intel rendszereket használó játékosokra is, a tesztek és az otthoni játékélmény összehasonlítása úgy is az orrunk alá dörgöli, ha a processzorunk megérett a cserére.
Ez a korai ízelítõ mégis izgalmas, hiszen kíváncsian várjuk, hogy az AMD a jövõben mit tud majd kezdeni a 3D V-Cache technológiával, melyrõl annyit már elárultak, hogy legközelebb a tuningolás már nem lesz akadály. A Zen 4 processzorok játékteljesítményének növelése, magasabb órajelek és magasabb IPC nagyon jót jelenthet az AMD számára, az Intel és az AMD pedig még idén ismét összecsap egymással, amit szintén nagyon várunk, ahogy az 5800X3D további tesztjeit is.