Kétségtelen, hogy a karácsony elõtti idõszakban extrém módon megnövekedik a nagy képernyõs TV-k iránti érdeklõdés, hiszen ha nem kompetitív címekrõl van szó, rengetegen inkább a kanapé kényelmébõl élvezik kedvenc játékaikat. Akik a nagy bevásárlásig spóroltak a legjobb élményt nyújtó, vagy legjobb értékekkel felszerelt ajánlatokra, lehet hogy csalódottak lesznek, ugyanis a közelmúltban két gyártó kínálatában is elérhetõvé váltak magas képfrissítéssel bíró, G-Sync technológiát kínáló modellek.
A szóban forgó készülékeket persze nem éppen a belépõ árkategóriában találjuk, de gondoljunk csak bele, hogy nem is olyan rég még elérhetetlenek voltak olyan nagy képátlójú kijelzõk, melyek nagy felbontáson, alacsony bemeneti késleltetéssel kínáltak magas képfrissítést. Az ideális játékélmény eddig a játékra specializált monitorok kiváltsága volt, és ha minden igényt kielégítõ darabra áhítoztunk, vagyis minimális input lag-ra, legalább 120Hz-re, erõs színekre de még HDR-re is, hiába volt meg rá az anyagi tõkénk, hiszen minden technológiát eddig aligha találhattuk meg egyetlen termékben. Ezt a hézagot tölti ki az Asus, mely ROG STRIX brandje alatt mutatott be méretes panellel ellátott kijelzõt, de a legváratlanabb meglepetést mégis az LG okozta: bizonyos piacon lévõ modelljein egy szoftverfrissítéssel teszi lehetõvé, hogy mindezeket egyszerre élvezhessük, így jobb áron juthatunk látványos képminõséghez, gyors és reszponzív játékélményhez.
ASUS ROG PG65U
Az Asus-ról tudjuk, hogy elkötelezett a "gamer" jelzõvel felcímkézett hardverek és perifériák készítésében, melyeket leginkább a ROG termékcsaládban találunk, illetve a fiatalabb TUF brand alatt, egy fokkal kedvezõbb áron. Idén azonban megjelent a ROG Swift PG65U, mely valójában egy játékosokat megcélzó monitor, tekintélyes 65 colos képátlóval.
A 3840x2160-es képpontsûrûséget egy 95%-os DCI-P3 színtér lefedettséggel ellátott VA panelen élvezhetjük, mely 4ms-os válaszidõt (gray to gray), legfeljebb 144Hz-es képfrissítést, és teljes Nvidia G-Sync Ultimate kompatibilitást biztosít, a 384 független LED-zóna pedig akár 1000 nites fényerõt kínál, a kontrasztos HDR élményért. Ami még érdekes lehet, hogy a gyorsaság nem csak a DiasplayPort, de már HDMI segítségével is elérhetõ, így akár az Xbox tulajdonosok is profitálhatnak a monitor, vagyis TV képességeibõl.
LG OLED TV-k és a G-Sync támogatás
A vállalat novemberben elérhetõvé tett egy kiadós firmware frissítést, melyek a 2019-ben megjelent OLED TV-k számára hozta el az ígért G-Sync kompatibilitást, elsõként az Egyesült Államokban. Ez annyit jelent, hogy az 55 illetve 65 hüvelykes E9, 55, 65 és 77 hüvelykes C9, 55 és 65 hüvelykes B9 modellek gond nélkül együttmûködnek majd Geforce videokártyákkal. Itt tehát minden igényt kielégítõ, fantasztikus színhûséget produkáló televíziókról van szó, melyek úgy kínálnak játékosok számára fontos funkciókat, hogy az áruk alacsonyabb, mint a gamer kategóriás ROG kijelzõ. Az itt elérhetõ képfrissítés valamivel alacsonyabb, a 120Hz azonban még mindig nagyszerû ajánlat, ha figyelembe vesszük az OLED által biztosított "végtelen" kontrasztot, a képminõséget és a relatív alacsony válaszidõt, mely a tapasztalatok alapján sosem látott gyorsaságot biztosít ebben a kategóriában.
Az LG minimum egy GTX 16 sorozatba tartozó kártyát ajánl a G-Sync alkalmazásához, ám ha a 4K felbontást is ki szeretnénk használni, egy RTX 2070 vagy 2080 az ajánlott VGA. Azt fontos megemlítenünk, hogy nem beszélhetünk valódi G-Sync eszközökrõl, sokkal inkább a VESA adaptive sync (ismertebb nevén AMD FreeSync) specifikációknak megfelelõ termékekrõl. Ezek a TV-k tehát nem kaptak dedikált G-Sync hardvert, a funkciót szoftveresen biztosítják. Eddig nem találhattunk OLED paneles gamer monitorokat, vagyis ilyen képminõséget és ekkora sebességeket korábban egyetlen termék sem nyújtott. Az LG ledolgozta hátrányát a késleltetés oldalán, miközben jelentõsen megemelte a valós képfrissítést, ezzel pedig tulajdonképpen úttörõvé vált.