A történelem megismétli önmagát, bár ezúttal talán nincs szó tömegjelenségrõl
Még sokakban él az emlék a Samsung mobilok egykori csúcskategóriáját képviselõ Note sorozat 7-es számú modelljérõl, mely 2016 augusztusában jelent meg, hogy alig két hónappal késõbb be is fejezze pályafutását. A sajtó akkor tömegével számolt be a kigyulladó, sõt, felrobbanó mobilokról, melyet a gyártási hibából fakadó túlmelegedés okozott. Hamar fény derült a probléma globális jellegére, mivel a világ több pontjáról is érkeztek vásárlói beszámolók kisebb-nagyobb tûzkárokról. Sõt, még személyi sérülésekrõl is olvashattunk, a repülõgépekrõl pedig jóformán kitiltották õket, de legalábbis kínosan ügyeltek rá, hogy az utazás során kikapcsolt állapotban maradjanak. Egy friss hír szerint ismét egy Samsung mobil okozott pánikot egy repülõgépen, mely kellemetlen emlékeztetõ a Samsung és a közönség számára.
Hétfõn az Alaska Airlines 751-es jelzésû, New Orleansból érkezõ járata éppen befejezte útját a Seattle-Tacoma nemzetközi repülõtéren, mikor tûz ütött ki az utastérben, a lángok forrása pedig egyértelmûen egy mobiltelefon volt. Az utasok és a helyszínen rögzített képek tanúsága szerint a füst már erõsen gyûlt a zárt térben, mikor felbukkant egy sietõs léptû utaskísérõ, kezében egy tûzoltókészülékkel. A váratlan esemény körülményeirõl elsõként Perry Cooper, a reptér szóvivõje adott hivatalos sajtónyilatkozatot, aki így fogalmazott: „hosszas kutakodás után elmondhatom, hogy a telefon a felismerhetetlenségig megégett". Tájékoztatójából kiderült, hogy az elroncsolódott mobil azonosítása végül csak a tulajdonos segítségével sikerült, aki önként jelentkezett a helyszínen dolgozó Seattle-i kikötõi rendõrségnél. A szóvivõ ezután még egyszer határozottan megismételte, hogy a típust és a gyártót a maradványok vizsgálatából lehetetlen volt megerõsíteni.
Megszólalt az Alaska Airlines munkatársa is, aki elmondta, hogy az oltásban a tûzoltó készülék mellett egy akkumulátortároló zsák volt a személyzet segítségére, mellyel az erõs füstöt próbálták elfojtani. Bár a gép már túl volt a landoláson és a tüzet is hamar megfékezték, a füst miatt mégis sürgõsen evakuálni kellett az ott tartózkodókat, így a gép 128 utasa és hat tagú személyzete felfújható csúszdákon távozott, majd busszal szállították õket a terminálhoz. A szóvivõ elmondása szerint súlyos sérülések szerencsére nem történtek, két utas viszont ellátásra szorult, akiket egyenesen a helyi kórházba szállítottak. Az eset a repülõtér megszokott mûködését vagy a menetrendet nem befolyásolta. A gépen uralkodó állapotokat és a belobbant mobil látványát, a gép egyik utasa Twitteren egy füstgéphez hasonlította.
Bár az eset kísértetiesen emlékeztet a rövid életû Note 7 spontán öngyulladására, valójában semmilyen jel nem utal arra, hogy akár csak hasonlóan súlyos problémáról lenne szó. Elõször is tény, hogy a lítiumion-akkumulátorral ellátott készülékben sajnos fennáll a tûz- és robbanásveszély, de szerencsére egy-egy púposodó akksinál azért ritkán találkozunk nagyobb fenyegetéssel. Ami viszont talán ennél is lényegesebb, hogy a Galaxy A21 készülék hivatalosan 2020 áprilisa óta van forgalomban, ahogy a 2016-os fiaskó óta is számos Samsung mobil jelent meg a piacon, de egészen eddig a hétig mégsem hallottunk hasonló esetekrõl, márpedig az ilyesmi aligha kerüli el a sajtót vagy a közösségi médiát.
Gyorsan reagált a Samsung képviselõje is, aki e-mailben körbeküldött rövid nyilatkozatában ezt írta: „A Samsungnál a biztonság az elsõszámú prioritás. Tisztában vagyunk a helyzettel, és alapos vizsgálatot folytatunk".