Hivatalosan is bemutatták az Nvidia csúcskártyáját, de még a gyári kiadás is elképesztõ árcédulát kapott
Az Nvidia-nál egy ideje ígérgették már az Ampere GPU-k abszolút csúcskategóriáját, vagyis az RTX 3090 videokártya Ti változatát, melynek erejérõl és fogyasztásáról már az elsõ pletykák óta különbözõ legendák keringtek. Végül megérkeztek az elsõ, hitelt érdemlõ szivárgások, melyek nagyjából leleplezték a várható specifikációkat, és azt, hogy a plafonig tolt teljesítmény éra valószínûleg a villanyszámlán is külön megmutatkozik majd. Az elhalasztott megjelenés után végül elértünk a hivatalos leleplezésig, ám az útjára induló kártyához csak óvatosan közelítsünk, ugyanis a magán hordozott árcédula az egészségre is ártalmas lehet.
Egy híján kettõezer dollár, vagyis a jelenlegi árfolyammal számolva 658 ezer forint és némi apró. Ez az Nvidia Founders Edition kártyájának hivatalos ára, melyet természetesen a vállalat szabott meg, a kizárólag tõlük (illetve egyetlen amerikai áruházon keresztül) megrendelhetõ gyári modell számára. Ez tehát nagyjából azt jelenti, hogy 2-2500 dolláros, sõt eurós árak várhatók a többi hardvergyártó egyedi kártyáinak esetében, plusz a rárakódó további költségek, mindezt néhány százalékkal nagyobb teljesítményért? Merthát a nagy kérdés mégiscsak az volt, hogy a sokat emlegetett totális fogyasztásért cserébe ugyan mit nyújthat ez a kártya azok számára, akik valamiért úgy érzik, muszáj lesz erre lecsapniuk, ahelyett, hogy megvárnák az RTX 40xx kártyák megjelenését. Az utóbbiról pedig már most tudható, hogy a felsõ-középkategóriában elképesztõ erõ, és még elképesztõbb energiaéhség várja a közönséget, egyelõre ismeretlen összegekért cserébe.
Mi is az az RTX 3090 Ti? Röviden, ez az utolsó csepp teljesítmény, amit az NVIDIA ki tud hozni az Ampere szériából, a hattyúdala egy olyan architektúrának, amely az NVIDIA-t az elmúlt másfél évben végigkísérte. Míg az eredeti RTX 3090 hagyott egy kis teljesítményt tartalékban, hogy 350 watton belül tartsa a TDP-t, az RTX 3090 Ti ráveti magát az utolsó CUDA magra, illetve SM-re (Streaming Multiprocessor) is. Ez minden, ami az Ampere lehet, egy teljes mértékben támogatott GA102 GPU-val, jobb GDDR6X memóriával és elenyészõ mértékû teljesítménykorlátozással. Ennek azonban ára lesz, hiszen az RTX 3090 az amúgy is magas 1499 dolláros áron indult, az RTX 3090 Ti pedig ezt még tovább emeli, 1999 dollárra. Ez pedig sejthetjük, hogy mit jelent, látva az RTX 3090 jelenlegi, egymillió forint körüli bolti árait. De ez persze mit sem számít, hiszen ennek a generációnak is el kellett készíteni a maga Titán kártyáját, ez tehát inkább presztízskérdés volt, még idõben, az RTX 40 sorozat elõtt.
28 milliárd tranzisztor, 82 helyett mind a 84 SM, az alap órajel pedig immár 1.56 GHz, míg a játékok alatt lényeges frekvencia 1.86 GHz. Ez nagyjából 160 MHz-es (9%-os) javulás az RT 3090 boost órajeléhez képest, és ez a chip minden aspektusára egyformán vonatkozik, a sebesség mindenhol nõni fog. Az NVIDIA a memóriatechnológia tekintetében is fokozta a teljesítményét, mivel az új zászlóshajóhoz második generációs, 16 Gbit GDDR6X memóriachipeket használ, amelyek csak nemrég váltak elérhetõvé. Ezek a nagyobb kapacitású chipek gyorsabban mûködnek, és lehetõvé teszik az NVIDIA számára, hogy a kártya elülsõ részén mindössze 12 chipet használjon a 24 GB memóriához, ahelyett, hogy az eredeti RTX 3090-nél alkalmazott 24 chipes konfigurációt kellene alkalmazni. A memóriachipek számának csökkentése nemcsak az energiafogyasztást javítja, hanem azt is jelenti, hogy az NVIDIA-nak és partnereinek nem kell többé aggódniuk a kártyák hátulján lévõ, forró GDDR6X chipek miatt, ami az eredeti RTX 3090 egyik tervezési hátránya volt. Ehelyett minden a GPU-val egy oldalra került, mely hatékonyabb hûtést tesz lehetõvé. Ezen felül a memória órajele 19.5 Gbps-ról 21 Gbps-ra emelkedik.
A trükk, az, hogy amit a kevesebb chippel megtakarítanak, azt az extra teljesítménnyel vissza is hozzá, a fogyasztás terén tehát nem jön javulás. És valóban, az Nvidia bedobta a gyeplõt, a kártya 450 wattos TDP-t támogat, mely kerek 100 wattal nagyobb az elõdjénél, ami 29%-os fogyasztástöbbletet jelent. Készüljünk hát fel, hogy a gyártópartnerek kártyái ennél is többet kérhetnek majd, hiszen a szemük elõtt ott lebeg majd a 2GHz-es turbo órajel, tehát az 500 watt körüli számok egyáltalán nem tekinthetõk túlzásnak, még ha a gyakorlatban nagyon is azok. Mivel az RTX 3090 Ti új tápcsatlakozót és összességében több teljesítményt igényel, az NVIDIA FE kártyája 3x8 tûs adapterrel érkezik, a normál RTX 3090-hez mellékelt 2x8 tûs adapter helyett.
Amúgy már bukkannak is fel az egyedi változatok, az Asus például már be is mutatta a 2200 dolláros ROG Strix LC GeForce RTX 3090 Ti kártyá, melynek már a neve is sejteti, hogy saját vízhûtõvel rendelkezik. Ez valószínûleg az 1980 MHz-es boost miatt indokolt is lehet, melyhez a 2.6 slot méretû VGA egyetlen 16-pines csatlakozón veszi majd fel az energiát. Furcsa, de "mindössze" 50 dollárral olcsóbban jön az ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3090 Ti változat is, szokásos tripla hûtõs dizájnnal, 3.2 slotos méretben, 1950 MHz-es boost órajellel.
Az elszabadult szörnyre minden nevesebb gyártó ráveti majd magát, népkártyává viszont aligha válik, hiszen arra a kategóriára jelenleg az AMD pályázik a legjobb esélyekkel, a kisebb RX 6000 kártyáival. A nagyjából 10%-os többletteljesítmény pedig olyan extra, mely az átlag halandó számára csak jelentõs költségek árán válik elérhetõvé, így tekintetünket mi is inkább az érkezõ RTX 40XX széria és az Ada Lovelace architektúra felé fordítjuk.