2022. 10. 27

A király visszatért? Samsung 990 PRO SSD

Zászlóshajó? Inkább kalózhajó, ami út közben elsüllyeszti a konkurenciátMindent visz, vagy csak beáll a sorba?

A Samsung 990 PRO SSD meggyõzõ olvasási és írási sebességgel rendelkezik, de a PCIe 4.0 szabványon belül maradva. Mivel a forgalmazás még odébb van – az elõrendelés novemberben indul – lessük meg, hogy mire számíthatunk a meghajtók trónját követelõ újdonságtól.


A Samsung az SSD-k "PRO" sorozatával általában megmutatja a világnak, hogy mire képes éppen egy szilárdtest-meghajtó, ám az elõd 980 PRO-hoz képest nem kevesebb, mint 40%-os gyorsulást ígérnek, az adatsebesség tekintetében. A nagyméretû hûtõborda hiánya azonban még feltûnõbb lehet, – mégiscsak egy csúcskategóriás háttértárról van szó – de az SSD alján csak egyfajta hõvezetõ matrica található. Hogy ez mégis elegendõ, az a jelentõsen csökkentett energiafogyasztásnak köszönhetõ. A Samsung szerint ugyanis az íráshoz csak feleannyi energiára van szükség, ami jelentõsen csökkenti a hõtermelést. Emellett a memóriavezérlõben a munkamemória mérete 2 GB-ról 1 GB-ra csökkent, így nem elhanyagolható, hogyan is mûködik ez a gyakorlatban. A 990 PRO az elsõ olyan meghajtó, amely kihasználja a Samsung 7. generációs TLC V-NAND technológiáját. Ezenkívül a vállalat új Pascal vezérlõje, a világ elsõ 8 nm-es fogyasztói SSD-vezérlõje (elõdje egy Elpis modellt használt) hajtja.


Mivel már a promóciós képeken is láthattunk hûtõbordával felszerelt változatot, a Samsung a késõbbiekben minden bizonnyal elérhetõvé teszi majd ezt a kiadást is, valószínûleg némi egészséges felár kíséretében. Addigis aki csak az alapváltozathoz fér hozzá, de komolyabb terhelésre számít, nem árt, ha biztosra megy és gondoskodik saját hûtésrõl.

A csomagolás

Az SSD 990 PRO minden tekintetben biztonságos csomagolást kapott. A három egymásba fektetett mûanyag elem szinte kizárja a szállítási sérüléseket, bár a biztonságért cserébe elegendõ szemét is keletkezett. A kis garanciális tájékoztatón kívül azonban nincs más kiegészítõ, se hûtõborda, se más, így a lényeget a dobozról, a honlapjukról, vagy ebbõl az összefoglalóból tudhatjuk meg. Negatívum lehet, hogy a piac abszolút prémium kategóriás meghajtójához még egy M.2-es foglalatba rögzítõ kis csavar sem jár, szóval, ha azt valahová elszórtuk, a Samsungra ezúttal nem számíthatunk.

 

Hosszú távon mutatja meg a tudását

Legalábbis az AS SSD eszközzel nem tudták elérni a gyártó által ígért szekvenciális átviteli sebességet. Többszöri próbálkozás után is alig több mint 5000 MB/s-nál állt meg a teszt, melyet a Notebookcheck futtatott le. A Samsung SSD 990 PRO viszont a DiskSpd segítségével már megmutatta a benne rejlõ lehetõségeket, mivel az olvasási teljesítmény még hosszú távon is több mint 7100 MB/s maradt.


A H2testw-vel elért eredmények szintén figyelemre méltóak. A kis program különösen nagy írási és olvasási mennyiséget képes szimulálni, míg a gyakorlatban ritkán fordul elõ, hogy 1.5 TB-ot kellene írni egyetlen lendülettel. Az a tény, hogy a Samsung SSD még így is több mint 1500 MB/s-ot tud, lenyûgözõen mutatja a tárolóvezérlõ (controller) teljesítményét. A mindössze 200 GB-ot egy menetben tartalmazó teszt szintén 2490 MB/s írási sebességet eredményezett, a meghajtóra tehát szinte minden helyzetben számíthatunk.


A további tesztek másolás és formázás közben hasonlóan alakultak. Többek között egy terjedelmes mappa másolatának elkészítése a Steamrõl is nagyjából pontosan 2 000 MB/s sebességgel sikerült. Hogy érzékeljük ez milyen jó érték, a PCIe 4.0 interfésszel rendelkezõ Crucial P3 Plusnak például 30%-kal több idõre volt szüksége, ugyanehhez a feladathoz. Más szavakkal: A Samsung SSD 990 Pro gyors, eléri az ígért adatátviteli sebességet, és nagyobb másolási és írási mennyiségek esetén is meg tud gyõzni teljesítményével.

Összegezve

A 990 PRO természetesen a csúcskategóriás rendszerek felhasználóit és a különösen ambiciózus játékosokat célozza meg, a legtöbb esetben ezt a hatalmas átviteli sebességet még õk sem tudják majd igazán kihasználni. Ez ugyanakkor természetesen azt is jelenti, hogy az SSD hosszú távon nem válik lassító tényezõvé a legújabb játékos PC-ben, játékkonzolban vagy munkaállomásban sem. Ehhez hozzájárul a nagy terhelhetõség is, mivel a Samsung szerint a teljes írási teljesítmény 1500 TB, tehát a szokásos 800 TB-os értéknek közel a duplája.


A hõtermelés nem elhanyagolható tényezõ. Az DiskSpd-vel végzett tartóssági teszt (az elsõ ábrán alul látható) azt mutatja, hogy az SSD bizony hajlamos a forrósodásra. Itt az átviteli sebesség ismételten 3000 MB/s alá esik, bár ilyen terhelés a gyakorlatban ritkábban fordul elõ. Infravörös hõmérõvel (Ridgid micro IR-200) is mérték, és a várakozásoknak megfelelõen közel 90 °C-os felületi hõmérséklettel találkoztak. Ezzel szemben a reálisabb írási és másolási tesztek során soha nem volt 60 °C-nál magasabb, ami azért növeli a biztonságérzetünket. A kis ragasztott hûtõborda tehát valóban elegendõnek tûnik, legalábbis otthoni felhasználáshoz. A többi alkatrész, például a grafikus kártya és a CPU azonban kevésbé volt terhelt a tesztek során, és ennek megfelelõen nem járultak hozzá a további felmelegedéshez, amit játék vagy munkaterhelés során már muszáj számításba venni. Egy további hõvezetõ elem, tehát legalább egy passzív hûtõborda semmiképpen sem ártana rá.

Úgy tûnik azonban, hogy az energiatakarékosabb kialakítás kifizetõdõ. A jó teljesítményarányokat nem feltétlenül kell beáldoznunk az üzemi hõmérséklet oltárán, így ezen a téren is elismerést érdemel.

Kell ez nekem?

Az új PRO modell tehát hozza az elvártakat, vagyis az erõs teljesítményt, néhány ismert gyengeséggel. A Samsung SSD 990 PRO az ígéreteknek megfelelõen teljesít. Kiváló szekvenciális írási és olvasási sebességet kínál, a konkurencia közül pedig sokkal inkább az állandó terhelés során tud kiemelkedni. Legalábbis a másolás, az írás és a teljes írt terabájtmennyiség terén nehéz lehet jobb értékeket elérni. Olyan gyors, mint ígérik, ugyanakkor elfogadhatóan hûvös? Elõdjéhez, a 980 PRO-hoz képest hatékonyabb kialakításával is kitûnhet. Mindössze néhány milliwattot lehet megtakarítani, de a túlzott hõtermelés megelõzhetõ – figyelemre méltó írási teljesítmény mellett.


A Samsung SSD 990 PRO teljesítménye és hatékonysága tehát meggyõzõ, de ennek meg is kérik majd az árát. A Samsung SSD 990 PRO jelenleg csak elõrendelhetõ a gyártó weboldalán, a szállítási határidõ 2022.11.11. Így jelenleg csak az ajánlott kiskereskedelmi árakra alapozhatunk, mely az 1 TB-os Samsung SSD 990 Pro esetén 175 euró, míg a 2 TB-os változat 325 euró. Ez jelenlegi árfolyamon nagyjából – és jó esetben – 71 500 és 132 800 forintot jelent.


Ne menjünk el viszont szó nélkül amellett, hogy sok tekintetben ez nem mutat túl a konkurencia ajánlatain. A 990 Pro tartóssági besorolása (az élettartamra szóló írási kapacitásban kifejezve, teljes írott terabájtban vagy TBW-ben) megegyezik számos más PCIe 4.0 gyorsfutóval, beleértve az elõdjét is. A Crucial P5 Plus és a WD Black SN850 és SN850X 600 TBW, illetve 1200 TBW névleges kapacitással is rendelkezik az 1 TB és 2 TB modellekkel. Néhány PCI Express 4.0 meghajtó viszont lényegesen magasabb tartóssági besorolást kínál; az MSI Spatium M470 például 1600 TBW-t az 1TB-os, és 3300TBW a 2TB-os esetén. A másik véglet, a kevésbé tartós QLC memóriát használó Mushkin Delta névleges kapacitása, mely mindössze 200 TBW 1 TB, 400 TBW 2 TB, és 800 TBW 4 TB esetén.

Annyi biztos, hogy akinek semmi sem drága, a Samsung PRO meghajtója ezúttal is csúcskategóriás ajánlat lett, mely, ha mást nem is, az SSD-k fejlõdését mindig elõre mozdítja egy kicsit. Igaz, viszonylag szûk a konkurencia, a többség nem tervezi és nem is gyártja, csak átveszi és saját matricával ellátva adja tovább a modern technológiákat. Az átlag játékosok beérhetik ennél jóval szolidabb ajánlatokkal is, pedig még a PCIe 5.0 is kiaknázásra vár.

2022. 10. 27

Milyen videokártyát vegyek? 5 hiba, amit ne kövess el vásárláskor
Ha most tervezel videokártyát vásárolni, akkor biztosan sok kérdés merül fel benned. Nem csoda, hiszen ez egy fontos döntés, amely nemcsak a számítógép teljesítményére van hatással, hanem a jövőbeni élményeidre is. Legyen szó játékok futtatásáról, videószerkesztésről, vagy akár egyszerűbb grafikai alkalmazásokról, a videokártya kulcsfontosságú szereplője a rendszerednek.
Ahhoz, hogy a legjobb döntést hozd meg, érdemes tisztában lenni pár alapvető szemponttal, és elkerülni azokat a hibákat, amelyeket sokan elkövetnek, amikor videokártyát választanak. Ebben a cikkben segítünk abban, hogy elkerüld ezeket a buktatókat!
Ne csak a szomszéd videokártyáját másold!
Amikor megkérdezzük a barátainkat vagy a családunkat, hogy „Milyen videokártyát vegyek?”, sokszor azt a választ kapjuk, hogy „Nekem is ez van, és jól működik”. Bár teljesen érthető, hogy szeretnénk egy jól bevált megoldást, ne felejtsük el, hogy mindenkinek más a felhasználási igénye. Az a videokártya, ami egyesek számára tökéletes választás, nem biztos, hogy neked is ugyanúgy fog megfelelni.
Ha például nem csak játszol, hanem grafikai munkát is végzel, videót szerkesztesz, vagy 3D modellezéssel foglalkozol, akkor érdemes olyan kártyát keresni, amely a megfelelő szoftverekhez is illeszkedik. Ezen kívül a videokártyák más-más generációs processzorokkal és memóriával rendelkeznek, ami szintén meghatár
Milyen laptopot vegyek? Top tippek vásárlás előtt
A laptop vásárlás mindig izgalmas, ugyanakkor kihívást is jelenthet, hiszen a piacon elérhető számos modell, specifikáció és árkategória közül nehéz a legjobbat kiválasztani. Akár egy új eszközt keresel otthoni használatra, akár egyetemre, munkahelyre vagy akár gaming célra, a megfelelő laptop kiválasztása kulcsfontosságú döntés.
Ebben a cikkben segítünk eligazodni a laptopok világában, és megmutatjuk, milyen szempontokat érdemes figyelembe venned vásárlás előtt.
Mire fogod használni a laptopot?
Az első kérdés, amit fel kell tenned magadnak, az az, hogy mi lesz a laptop fő felhasználási területe? Ezt a kérdést érdemes alaposan végiggondolnod, mivel a laptopok különböző erőforrásokkal és tulajdonságokkal rendelkeznek, és egy-egy típus a speciális igényekhez jobban illeszkedik.
Például, ha egyszerűbb irodai feladatokra, internetezésre, vagy videó- és zenehallgatásra keresel gépet, akkor egy belépő szintű laptop is tökéletes lehet. Ha azonban grafikával, videószerkesztéssel, vagy programozással foglalkozol, akkor olyan laptopot kell választanod, amely erősebb hardverrel rendelkezik.
Képességek és teljesítmény
A laptop teljesítménye alapvetően három fő összetevőtől függ: a processzortól, a memóriától (RAM) és a háttértárolótól (SSD vagy HDD).
A processzor az egyik legfontosabb komponens, hiszen ő végzi el az összes számítási feladatot. Az Intel Core i3, i5, i7
AMD vagy Intel? 10 szempont, ami segít a döntésben
A számítástechnikai világban sokan találkoznak az AMD és az Intel kérdésével, legyen szó akár játékról, munkáról, vagy egyszerűen csak a napi használatról. A két gyártó között sok különbség van, és mindkettő más előnyökkel rendelkezik, attól függően, hogy mire szeretnéd használni a számítógépedet.
A cikkben körbejárjuk azokat a szempontokat, amelyek segítenek eligazodni, hogy mi a legjobb választás a számodra, ha az AMD vagy Intel között kell döntened. Igyekszünk részletes, de könnyen érthető módon bemutatni, hogyan befolyásolják a választást a különböző tényezők.
Az AMD vagy Intel közötti alapvető különbségek
Az AMD és az Intel két olyan nagy népszerűségnek örvendő processzor gyártó, amelyek teljesen más filozófiát követnek a termékeik fejlesztésében. Az Intel hagyományosan a legjobb teljesítményt kínáló processzorokat szállítja a prémium kategóriában, míg az AMD az ár-érték arányra helyezi a hangsúlyt.
Az AMD azonban az utóbbi években óriási fejlődésen ment keresztül, és ma már képes versenyre kelni az Intel csúcskategóriás termékeivel is. Az alapvető különbségek megértése segíthet abban, hogy jobban át tudjuk gondolni, melyik márka illik a legjobban a mi igényeinkhez.
Teljesítmény és sebesség
Amikor arról van szó, hogy AMD vagy Intel, a teljesítmény és a sebesség mindkét gyártó esetében kulcsfontosságú tényező. Az Intel az
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.