2022. 09. 26

Hogyan válasszunk processzorhûtõt?

Az alábbi összefoglaló felsorolja azokat a kritériumokat, amiket muszáj, illetve érdemes figyelembe venni, ha CPU-hûtõt keresünkHogyan válasszunk megfelelõ hûtõt?

Az egyik legfontosabb döntés a számítógép összeállítása során, a megfelelõ CPU-hûtõ kiválasztása, különösen, ha túlhajtást is tervezünk. A hûtõ gyakran korlátozza a túlhajtási potenciált, fõleg tartós terhelés esetén, de a hûvösebb választás a zajkibocsátást is jelentõsen megváltoztathatja. Tehát egy olyan hûtõ vásárlása, amely képes kezelni a legjobb CPU-k fogyasztását/hõjét – fusson az alapbeállításon vagy túlhúzott állapotban –, kritikus fontosságú a throttling jelenség elkerülése és a rendszer teljes potenciáljának kihasználása érdekében, miközben az egész rendszert is csendben tartja.

A CPU-hûtõ kiválasztásának szempontjai

Hõelvezetés

A CPU-hûtõ TDP (Thermal Design Power) minõsítése azt mutatja meg, hogy mennyi hõt képes leadni wattban kifejezve. Ha a hûtõ nem tudja eléggé lehûteni a CPU-t, akkor a CPU-t utoléri a magas hõ miatt jelentkezõ throttling, melytõl lényegében visszazuhan az órajel és lelassul, miközben a hûtõ folyamatosan teljes fordulatszámon pörög. A küzdelem pedig nem csak kiegyenlítetlen, de többnyire magas zajjal is jár. Az Intel CPU-k specifikációi ezt a teljesítményleadási számot " Processor Base Power" (processzor alapteljesítmény) és "Maximum Turbo Power" (maximális turbó teljesítmény) néven jelzik.


Például a Core i9-12900K TDP-je 125-241 watt, a munkaterheléstõl függõen. Egy CPU-hûtõ ettõl még mûködhet a CPU TDP-értékénél alacsonyabb TDP-értékkel is, a CPU azonban elõbb-utóbb alacsonyabb frekvenciára fogja magát fojtani, hogy lehetõvé tegye magának azt a hûtést, amivel már stabilabb órajelen üzemelhet. A CPU megfelelõ hûtés nélkül nem biztos, hogy eléri vagy fenntartja a maximális turbósebességet, választás elõtt viszont mindenképpen járjunk utána, hogy az általunk tervezett felhasználási mód valójában milyen fogyasztással és melegedéssel jár, a dobozon feltüntetett fogyasztási értékek ugyanis félrevezetõk lehetnek, ha nem ismerjük eléggé az adott processzor igényeit.

A hûtõk típusai



A léghûtõk hûtõbordák és ventilátorok kombinációját használják. Mindenképpen ezek között találjuk a legolcsóbb opciókat, de olykor a leghangosabbakat is. Már ha nem méretezzük túl a hûtést, illetve nem az abszolút prémium opciók között válogatunk, mint amilyenek például a Noctua csúcsmodelljei. Bár ezt a jó szokásukat a gyártók kezdik elhagyni, egyes CPU-k dobozában találhatunk egyszerûbb léghûtéseket. Ezek többé-kevésbé képesek megbirkózni a melegedéssel, ám többnyire elképsztõ zajjal járnak, a tuningolást pedig teljes mértékben el kell felejteni, sokszor még a gyári Boost értékek sem tarthatók velük sokáig.


A CLC (Closed-Loop Cooler), ismertebb nevén All-in-One (AIO) hûtõ, a folyadékhûtõk egyik típusa. Ahogy a neve is sejteti, a ventilátorok használatát itt sem ússzuk meg, ám ezek a "minden egyben" folyadékhûtõk többnyire kiegyensúlyozott opciót biztosítanak, egyetlen elõre összeállított csomagban. A folyadékhûtés még jobb TDP-teljesítményt biztosíthat alacsonyabb zajszint mellett, de drágább lehet egy hasonló fogyasztásra ajánlott léghûtõnél és a ventikkkel megpakolt radiátor miatt valószínûleg több helyet is foglal. A zajszint és a CPU hûtésének képessége a radiátorának méretétõl, valamint a ventilátorok számától és méretétõl függ.


Korábban, ha folyadékhûtõk szóba kerültek, alapvetõen az "Open-Loop" megoldásokra gondoltunk, amelyeknek az a legfõbb ismérve, hogy hogy ezeket magunknak, esetleg egy szakembernek kell megépítenie. Nagyobb rugalmasságot tesznek lehetõvé a tökéletes hûtési megoldás megépítésében, de a beállításuk is bonyolultabb, nagy alaposság, illetve tapasztalat híján pedig a szivárgó vagy kiömlõ folyadék az alkatrészeink halálát is okozhatja. Az egyedi építésû rendszereknek azonban megvan az a tulajdonsága, hogy igény esetén a körre egyéb eszközök hûtését is rábízhatjuk! Például kerülhet egy blokk a grafikus kártya GPU-jára is, de igény szerint akár olyan, melegedésre hajlamos elemek is részesülhetnek a rendszerben keringõ folyadék áldásos hatásából, mint az alaplapi chipset vagy a VRM.

Zaj

A több ventilátor általában jobb hûtést jelent, ugyanakkor nagyobb zajt is. A nagyobb ventilátorok általában halkabbak, mint a kisebb ventilátorok, mivel kisebb sebességgel tudják ugyanazt a levegõmennyiséget megmozgatni. Ha egy hûtõ nehezen tudja hûteni a CPU-t, akkor a maximális fordulatszámon fog mûködni, ami ezért hangosabb lesz. A ventilátorok zajszintjét dB-ben mérik és természetesen az alacsonyabb dB értékek a halkabbak. Az alaplap BIOS-ában ma már többnyire beállítható, hogy egy légkavaró bizonyos hõmérsékleten meghatározott forgási sebességeket használjon, ezt valószínûleg RPM-ben, avagy percenkénti fordulatszámban adhatjuk meg. Ez a konfigurálható ventilátorsebesség lehetõvé teszi, hogy a számítógép szinte hangtalan legyen, amikor a számítógép üresjáratban van, de találhatunk olyan köztes értéket, ami bizonyos terhelés alatt még ellátja a feladatát, de nem zúg úgy, akár egy turbina.

Mounting Bracket (rögzítõ konzol)


A CPU-hûtõk különbözõ rögzítõkonzolokkal rendelkezhetnek, hogy a különbözõ aljzatméretekhez illeszkedjenek. Kezdésnek gyõzõdjünk meg róla, hogy a hûtõ kompatibilis az alaplapunkon fekvõ foglalattal, különösképpen akkor, ha új szabványról van szó. Az Intel 12. generációs Core i9 12900K például LGA 1700-as foglalatot használ, ezért LGA 1700-as CPU-hûtõt kell keresni, a megnyúlt CPU miatt a korábbi modellek egy része már nem lesz kompatibilis. Bizonyos esetekben, például egy új foglalatméret megjelenésekor elõfordulhat, hogy kevés a kompatibilis termék, de ezekben az esetekben olykor vásárolhatunk külön rögzítõ/tartókészletet, hogy az új méretekkel is mûködjön. A Noctua vagy a Be Quiet! például az esetek többségében ingyen és bérmentve biztosít egy készletet, ha igazolni tudjuk a hûtõ megvásárlását, ám elõfordulhat, hogy egy-egy korábbi modell egyszerûen már nem képes igazodni egy új CPU-hoz, így muszáj lesz megvennünk egy másik hûtõt.

Méret



Mielõtt megvásárolnánk a lehetõ legnagyobb hûtõt, gyõzõdjünk meg arról, hogy a házban van-e elég hely, de az alaplapon is akadályokba ütközhetünk. Ellenõrizzük, hogy a léghûtés visszaengedi-e a ház oldalát, ahogy azt is, hogy az alaplapon lévõ egyéb alkatrészek nem fognak zavarni a méretkorlátozások miatt. Például a memóriamodulok (DIMM-ek) magas hûtõbordái meggátolhatják a toronyhûtõk rögzítését. A két ventilátort viselõ hûtõk gyakran elég nagy helyet foglalnak el, míg a folyadékhûtéses megoldások jellemzõen a ventilátorokat a ház tetején vagy alján helyezik el, a radiátorba kapaszkodva. Azonban egyes AIO-k is olyan széles blokkal rendelkezhetnek, hogy a foglalat körüli szûkös hely miatt nem férnek el.

Világítás



Egyes CPU-hûtõ ventilátorok LED-világítással vannak ellátva, de a folyadékhûtéses szivattyúfejek is rendelkezhetnek LED-ekkel vagy akár LCD-kijelzõvel. Ez alapján azonban sose válasszunk alkatrészt, nem csak hûtõt, de semmi mást sem. Az olcsó LED-eket a rosszminõségû termékeken gyakran arra használják, hogy elvakítsák a vásárlókat, akik így nem figyelnek az igénytelen anyaghasználatra és más intõ jelekre. Az alacsony ár azonban nem jelenti automatikusan azt, hogy egy termék nem lesz megfelelõ, rengeteg fiatalabb gyártó ugyanis így próbál versenyezni a veteránokkal. Fontos, hogy sok esetben ezek a termékbe integrált fényforrások nem szabályozhatók, ha viszont a fény zavar minket, ilyenkor csak a venti kihúzásával szabadulhatunk meg tõle.

CPU-hûtõ kiválasztása játékhoz és túlhajtáshoz

Ha tuningot tervezünk, a siker egyik záloga a jó hûtés lehet. A nem megfelelõ hûtés miatt a CPU alacsonyabb sebességre fog lassulni, a nagy melegedés pedig idõvel kárt is tehet benne. Szerencsére ma már a gyártók biztonsági intézkedéseket alkalmaznak, így jobb esetben gépünk automatikusan kikapcsol, ha a forróság a veszélyes tartományba ér. Egy igazán jó léghûtõvel megfelelõ túlhajtást érhetünk el, ha azonban a hûtõ nehezen tudja hûvösen tartani az adott CPU-t, a ventilátorok maximális fordulatszámon maradnak, ami kissé zajos lehet. A folyadékhûtéssel általában jobb TDP-szinteket lehet elérni, mint a léghûtéssel, bár a jobb léghûtõkkel szemben sokszor csak a stabilabb hõértékek biztosítása szól. Az AIO jellegébõl adódóan jobban reagálhat a kiugrõ feszültségingadozásokra, amikor a CPU egy adott pillanatban több támogatást kér a tápegységünktõl. Emellett a folyadékhûtés a radiátor méretétõl, a ventilátor méretétõl és a használt ventilátorok számától függõen csendesebb rendszert tesz lehetõvé. Persze ha ez nem szempont, egy zajszûrõs fejhallgató is jó szolgálatot tehet.


A játékhoz használt CPU hûtésére vonatkozó megfontolások ugyanazok, mint a túlhajtás esetében. A léghûtés megfelelõ lehet, ha nem tervezünk tuningolni, illetve az adott csúcsmodell bizonyítottan kiszolgálja az adott processzort és a túlhajtási igényeinket. A játékok és más CPU-intenzív feladatok a CPU-t a TDP-tartományok felsõ határán tarthatják, ezért legalább egy nagyobb hûtõbordás léghûtésre lesz szükség egy-két ventilátorral, hogy elkerüljük a CPU throttlingot. Azonban még ha nem is tuningoljuk a CPU-t, akkor is választhatunk folyadékhûtéses megoldást, ha a zajszintet minimálisra szeretnénk csökkenteni. Az AIO-k esetében azonban egy dolgot mindig tartsunk szem elõtt, ez pedig a meghibásodás lehetõsége. A tömör alutornyokkal ellentétben az AIO-k és a hagyományos folyadékhûtõk tönkremehetnek, legyen szó a pumpáról vagy egy gyári hiba folytán elgyengülõ alkatrészrõl, meglazult illesztésrõl. Azt még érdemes megemlíteni, hogy az AIO sem lesz zajtalan, hiszen akár 3-4 venti is pöröghet a radiátoron, a víz keringetését végzõ pumpa pedig szintén zavaró lehet.

 

Ár

Általában a levegõ alapú hûtõk olcsóbbak, mint a folyadékhûtéses rendszerek, a magasabb TDP-t támogató CPU-hûtõk pedig általában magasabb áron elérhetõk. A fejlettebb világítási funkciók általában szintén többletköltséggel járnak, szóval képzeljük el, hogy egy olcsó, de RGB-s darabot mennyiért kínálnának a fényáradat nélkül.

De meddig bírják?


Egy léghûtõnél a torony maga nem igen hibásodhat meg, és az idõ sem ronthat sokat a hatékonyságán. Minõségi darab esetén pedig a ventilátor élettartama akár évtizedekben is mérhetõ, de még intenzív használat esetén is jó eséllyel kiszolgálhat több processzorváltást. A legrosszabb, ami történhet, hogy idõvel vennünk kell egy-két új ventilátort, amivel hasonló ideig nem kell majd foglalkoznunk. Igény esetén az is mûködhet, ha egy megbízhatónak ismert, de olcsóbb gyártmányú hûtõn prémium darabra cseréljük a ventilátort, de ez már csak azon múlik, hogy mennyit akarunk foglalkozni a dologgal.

Tehát kompatibilitás, hatékonyság és zajszint, illetve a rizikófaktor, amit érdemes figyelembe venni, attól függõen, hogy a pénztárcánk mekkora teret enged az optimális kombináció kiválasztásához.

2022. 09. 26

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el õket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelõfelületétét mutatja be
Megvettem az elsõ számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így elsõ számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükrõl. A következõ sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különbözõ gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetõen a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetõséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhetõ el. A BIOS segítségével ellenõrizhetõ, hogy a gép minden összetevõje megfelelõen mûködik-e, mielõtt a Windows rendszer
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk elsõ fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvetõ felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következõkben a feszültségszabályozást végzõ VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetõségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepõen fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják õket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelõen, ha egyáltalán megemlítik õket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik õket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás elõtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetõdõ. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtõl és a tápkábelektõl a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák,
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevõk nem feltétlenül a legfontosabb összetevõk. Minõségi tápegység nélkül gépünk egy instabil idõzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelõ alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következõkben az alaplap általános mûködését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különbözõ árkategóriákra is, amelyek különbözõ minõséget és lehetõségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetõvé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzõen számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közve
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.