Kék, zöld, de nem foltos, mi az? i5-9400F/GTX1660 számítógép tesztje
Az utóbbi idõben több fél- és egymillió forint környékén mozgó konfigurációt is elkészítettünk, de ezek mellett azért szép számmal készülnek jóval visszafogottabb árú, de játékra tökéletesen alkalmas rendszerek. A jelenlegi bemutató alanya pont egy ilyen összeállítás, melynek szívét és lelkét kék zászló alatt az Intel, zöld lobogóval az Nvidia népszerû termékei adják. Aki kevesebbel is beéri, egy RTX 2080 árából már tisztességes gépre tehet szert.
Az alkatrészeknek otthont adó Signium SG1, az alacsonyabb árszegmens és a minõség egyik legszerencsésebb találkozása. A minimalista, optikai meghajtóhelyet nélkülözõ dizájn, a funkcionalitásra helyezi a hangsúlyt, és ezzel már elsõ ránézésre is minõségi érzetet kelt. Az ATX, microATX, illetve mini-ITX alaplapokat fogadó torony akár 325 mm-es videokártya fogadására képes, míg processzorhûtõbõl 161 mm a maximális magasság. Rendszerhûtõbõl az elõlapon három, fent és a beépített elválasztólemezen kettõ-kettõ, illetve hátul egy fér el, egyet a hátoldalra, már elõre beszerelt a gyártó. 3,5” meghajtóból kettõt, 2,5” méretbõl pedig négyet építhetünk be. Az alaplap tálcája mögött 35mm hely jut a kábelek elrendezésének, ha pedig optikai meghajtóra vágynánk, be kell érnünk egy USB-s külsõ megoldással. A széria öt különbözõ változatban is kapható, az élen, egy mindkét oldallapon edzett üveggel szerelt, RGB-s ventilátorokkal megtöltött változatig. Ez a változat a tökéletes minimalizmusról szól, egy hagyományos ablak nélküli oldallemezzel. Ára igen barátságos, mindössze 12 500 Ft.
Az Intel 9. generációs processzora az i5 8400-at váltja, és továbbra is közkedvelt darabnak számít a játékosok körében, melynek árazását, a szintén 6 magos AMD Ryzen 2600-hoz próbálták igazítani. Az i5-9400F tulajdonképpen megegyezik a hagyományos 9400-zal, de természetesen a kedvezõbb árnak megvan az oka. Az F jelölés azokat a példányokat jelöli, amikben az integrált grafikus processzor nem volt képes teljes értékû munkavégzésre, így azt gyárilag letiltották, hogy végül egy kedvezõbb árú, de egyéb tekintetben teljes értékû processzort kaphassunk. A 14nm-es CPU, 1151 v2 foglalatba illeszkedik, és legfeljebb 2666 MHz-es DDR4 memóriát kezel. A szorzózáras, vagyis tuningra nem fogható processzor alap órajele 2.9 Ghz, egy mag esetén viszont 4.1 Ghz Boost érték elérésére is képes, mind a hat mag esetén pedig 3.9 Ghz-rõl beszélhetünk. A 65W fogyasztás barátságosnak hangzik, és általános, illetve hétköznapi használat mellett ki is szolgálja, a mellékelt alacsony profilú gyári hûtõ. Intenzívebb terhelés mellett számíthatunk a nagyobb energiafelvételre, így mégis azt javasoljuk, hogy a kiegyensúlyozott és alacsony hõértékek megtartásához, válasszunk valamivel hatékonyabb kiegészítõt. Az IGP-t nélkülözõ, 6 magos és 6 szálas processzor jelenleg 48 000 Ft körül elérhetõ.
ASUS TUF B360-PRO GAMING (WI-FI)
A processzorhoz választott alaplap, egy B360-as vezérlõvel ellátott játékosoknak szánt ATX darab, ami kellemes dizájn mellett számos minõségi megoldást nyújt. A TUF széria nem új keletû, ám az Asus nemrég újrapozícionálta és kibõvítette a brand alá tartozó termékpalettát. A The Ultimate Force logo jelenleg egyet jelent a megbízható középkategóriával, így azok is találhatnak izgalmas eszközöket, akik nem elégednek meg a belépõ szint kínálatával, de nem is feltétlenül szánnak egy kisebb vagyont, mondjuk ROG kategóriájú hardverekre. Van itt minden mi szemnek és szájnak ingere! Kapunk az összes komponensre kiterjedõ elektrosztatikus töltöttség elleni védelmet, hosszú élettartamú alkatrészeket, melyek ellenállnak az intenzív terhelésnek és az megemelkedõ hõtermelésnek, a processzor stabil tápellátásáról pedig, a gyártó ígérete szerint katonai minõsítésû TUF tekercsek gondoskodnak. A lap együttmûködik a Fan Xpert szoftverekkel, mely lényegében érzékeli a processzor, vagy a videokártya növekvõ melegedését, és automatikusan szabályozza a rendszerhûtõket, a kiegyensúlyozott hûtés érdekében. A funkció eléréséhez nem feltétlenül szükséges a Fan Xpert 2+ Core szoftver telepítése, mivel azt az UEFI bioszban is kalibrálhatjuk. A gyártás során gondoskodtak az audiojel árnyékolásáról is, így interferencia nélkül élvezhetjük kedvenc játékainkat, akár 7.1-es hangzással. Az RGB fények rajongói is jó helyen járnak, az alaplapra szerelt ledeken kívül, természetesen kapunk Aura Sync támogatást, így az RGB kivezetésre csatlakoztatott fények, és a kompatibilis hardverek felett teljes kontrollt élvezhetünk, legyen szó együttesen pulzáló fényhatásról, vagy akár a világítás teljes lekapcsolásáról. Az Intel Optane memóriák támogatásával felgyorsíthatjuk a rendszer, és a szoftverek betöltési idejét, az M.2 csatlakozónak hála pedig, a PCI-E 3.0 által támogatott leggyorsabb SSD-t is használhatjuk, ami akár 32 Gbps adatátvitelt tesz lehetõvé. A 4 memóriafoglalatban összesen 64 GB, 2666 MHz-es DDR4 RAM-ot pakolhatunk. A típusból két fajtát is találhatunk. A vásárló a WI-FI-vel szerelt darabbal szimpatizált, mely jelenleg 38 912 Ft-ért elérhetõ, ám aki megelégszik a Gigabites LAN csatlakozóval, az alapváltozatot már 33 000 Ft környékén beszerezheti.
Kingston HyperX Fury 2x8GB DDR4 2666MHz HX426C16FB2K2/16
A processzor által támogatott memóriák maximális frekvenciája 2666 MHz, amelyet a választott alaplappal gond nélkül elérhetünk, és stabilan meg is tarthatunk. A HyperX Fury széria az egyik legrégebbi, és a felhasználók tapasztalatai alapján is az egyik legmegbizhatóbb gyártóhoz tartozik, melyek tuningra készen várják a játékosokat. A Kingston hosszú élettartamú memóriáiból 2x8 gigabájtos kiszerelésre esett a választást, mely a dual-channel kihasználásával ideális mennyiséget és optimális sebeséget nyújt majd játékok alatt. A CL16-os idõzítésû memóriák tehát nem a legolcsóbb darabok, a minõség ára talán még sincsen az egekben, így nagyjából 27 000 Ft-ért juthatunk hozzájuk.
MSI GTX1660 6GB GDDR5 VENTUS XS 6G OC
A Turing architektúra bevezetésével érkezõ RTX száriával, elérhetõvé vált a sugárkövetés technológiája. A ray tracing valóban látványos változást nyújt, ám csak az arra optimalizált játékok esetén alkalmazható. Ezekbõl sajnos továbbra sem túl bõ a felhozatal, a funkció alkalmazása pedig gyakran komolyabb mennyiségû hasznos FPS-be kerül, amivel összességében több pénzt fizetünk, de adott esetben visszafogott teljesítményt kapunk. Az Nvidia szerencsére reagált a vásárlók igényire, és belátta, hogy a játékosoknak szüksége van egy megfizethetõ, és stabil teljesítményt nyújtó termékcsaládra. A GTX 1600-as sorozat jött, látott és gyõzött. A középkategóriában sokáig az AMD RX szériája volt népszerû, ám a 1660 nem csak alacsonyabb fogyasztást és stabilabb másodpercenkénti képkockaszámot biztosít, de egyéb jövõbiztos funkciókat is kínál. Ilyen például az NVENC nevû hardveres kódoló blokk, mellyel hatékonyabbá válik a videorögzítés, és streamelés közben is jelentõs mértékben tehermentesíti kártyánkat, így sem a CPU, sem a GPU nem fog izzadni, ha esetleg közvetíteni támadna kedvünk. A kártyáról már bebizonyosodott, hogy igen csak jól bírja a túlhajtást, így aki jobban beleássa magát a tuning mikéntjébe, könnyedén utólérheti a drágább Ti változatokat is. Az MSI Ventus szériája ebben tökéletes partner. A Tuningra szánt változatnak tehát meg sem fog kottyanni az órajel megemelése, a gyártó népszerû Afterburner szoftverében található OC Scanner, ráadásul képes kiaknázni a kártyában rejlõ lehetõségeket. A funkció használhatával automatikusan az elérhetõ legmagasabb, stabilan alkalmazható órajelen áll meg a kártya, a két TORX Fan 2.0 fantázianevû ventilátor pedig gondoskodik a megfelelõ hûtésrõl. A költségek csökkentése érdekében a 6GB fedélzeti memóriát GDDR5-ös egységek szolgáltatják, a gyári órajel viszont 1830 MHz-es Boost módba kapcsolható, melyet feljebb is tornászhatunk. A kártyához egy minimum 450 wattos tápegység, és egy 8 pines kábel szükséges, a várható fogyasztást az MSI 130 wattban határozta meg. A kártya 204 x 128 x 42 mm-t szorít ki a térbõl, a megjelenítõnk csatlakoztatásához három DisplayPort v1.4, és egy HDMI 2.0b áll rendelkezésre. A kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtó, túlhajtásra tervezett kártya jelenleg 81 000 Ft-tól elérhetõ.
Cooler Master 650W MWE Gold MPY-6501-ACAAG-EU
A jó rendszer alapja mindenekelõtt a megfelelõ tápegység. Egy bizonyos szintig muszáj meghúzni a nadrágszíjat, ám nem szabad abba a hibába esnünk, hogy a tápegységen próbálunk meg sokat spórolni. Ebbõl a szempontból sem választott rosszul a vásárló, a Cooler Master 650W tápegység 80+ Gold minõsítést kapott, ami már igazán korrekt, a gyártó konkréten 90%-os hatékonyságot ígér. Apró sazépséghiba, hogy kialakítása nem moduláris, ám jól szerelhetõ háznak és a vékony kábeleknek köszönhetõen nem ütközünk majd akadályokba. Emellett a választott házban takarólemezt találunk a táp rekesze felett, így a felesleges kábelek elrejtése sem okoz különösebb problémát. A beépített ventilátort ipx6-os porvédelemmel látták el, mely hozzájárul az ígért 160 000 órás élettartam teljesítéséhez. A korai halálozástól tehát nem kell tartanunk, a gyártó honlapján ugyanis 5 év jótállást ígérnek a termékre.
Kingston 240GB SSDNow UV500 SATA3 SUV500/240G
Ma már nem épülhet rendszer SSD nélkül. Bár a nagyobb tárhelyért még mindig a megfizethetõbb merevelmezekhez fordulunk, operációs rendszerünk és kedvenc játékaink otthona, mára leginkább egy 3D NAND Flash alapú meghajtó. Az UV500, a memóriagyártásban élen járó Kingston frissített szériája. Az alaplapon ugyan találunk M.2 csatlakozót, a vásárló azonban így is minden bizonnyal elégedett lesz az 500 MB/másodperc írási, és 520MB/másodperc olvasási sebességgel, melyet SATA3 csatlakozón keresztül érhetünk el. A sorozat darabjai évek óta megbízható elemei számos konfigurációnak, ráadásul már 2TB-os változat is kapható. Az itt szereplõ 240GB-os változat már 10 910 Ft-tól elérhetõ.
Nem áldozott le a merevlemezek kora, mindössze háttérbe szorultak, hogy a modernebb eszközöket támogassák. Adataink biztonsági mentésére, zenegyûjteményünk és személyes adataink tárolására még mindig megfelelõ választás egy hagyományos merevlemez, a Toshiba 7200-as fordulatszámmal dogozó, 1TB-os terméke 11 000 Ft-tól kapható.
Kik sorakoznak még a zászlók alatt?
Az itt látható összeállítás ideális belépõt nyújt a játékok világába, ám a kezdéshez egyéb perifáriákra is szükség van. Hacsak nem kisebb e-sport címekrõl, vagy régebbi játékokról van szó, a várható teljesítményhez aligha van szükség 144Hz-es képfrissítést nyújtó gamer monitorra. Egy-két hangulatos játékkal töltött órát egy egyszerûbb modell is kiszolgál, néhány éve még amúgy is luxusnak számított az 1ms-os válaszidõ, a 144Hz-es képfrissítés, adaptív szinkronizációról pedig még nem is hallottunk. A választott monitor egy SAMSUNG S24D330HSXf. mely egy Full HD felbontást nyújtó, 60Hz-es TN panellel szerelt megjelenítõ. Érdemes negjegyezni, hogy míg a felbontás tökéletesen elegendõ lesz, ebben az árkategóriában már bõven találhatunk élethûbb színeket nyújtó IPS paneles modelleket is, azonos képrfissítéssel. Néhány ezer forintos ráfordítással még a FreeSync funkció is elérhetõ távolságba kerülhet, ami már együttmûködik az Nvidia videokártyákkal is. Ezzel anélkül szüntethetõ meg a játék közben jelentkezõ kellemetlen tearing effektus, hogy romlana a teljesítmény. A 24 colos Samsung megjelenítõ 36 860 Ft volt.
Mire megyünk billentyûzet nélkül? ASokan az egyre divatosabb mechanikus billentyûzetekre esküsznek, másoknak elég, ha a hosszú kompetitív mérközéseket egy minõségi anyaghasználattal elkészített klaviatúra támogatja. A kezdéshez azonban elegendõ egy visszafogottabb árfekvésû típus is, ami természetesen háttérvilágítással is rendelkezik. A SPIRIT OF GAMER PRO-K5 CLA-PK5 tehát nem egy professzionális darab, cserébe megfizethetõ, konkrétan 4800 Ft-tól beszerezhetõ.
A vásárló számítógépe kényelmes használatához eredeti operációs rendszert is vásárolt. A MICROSOFT WINDOWS 10 HOME 64 BIT-es változata 33 407 Ft-tól elérhetõ.
Játéktér
A játéktesztekhez három nyílt világú címet választottunk, ami nem csak azért ideális, mert mindegyik hajlamos rendesen megdolgoztatni rendszerünket, de arra is rámutat, hogy melyik fejlesztõcsapatnak sikerült jobban optimalizálnia a saját alkotását. A választott felbontás 1920x1080, mivel ez ideális terep a GTX1660 számára. Alacsonyabb beállítások mellett nem ördögtõl való ötlet a 2560x1440-es WQHD sem, ám a 1080p még a mai napig korrekt képminõséget jelent, és kevesebb effektet kell feláldoznunk a kellemes mennyiségû képkockaszám érdekében, így egy kiegyensúlyozott vizuális élményben, és stabil FPS értékekben lehet részünk. A beállításokat tehát mindhárom esetben Ultra-ra kapcsoltuk, természetesen a függõleges szinkronizáció és a Motion Blur esetén leragasztottuk az OFF beállítást.
Assassin's Creed Odyssey
Elsõnek a mítoszokkal teli ókori görög világba látogatunk, az Assasin's Creed Odyssey-ben, a Ubisoft nagy múltú bérgyilkosos kalandjának legutóbbi epizódjában. Kilépve az eddigi keretek közül, a korábbinál is nagyobb bejárható területet, és kiterjedtebb szerepjátékos rendszert adtak az eredeti formulához, taktikusabb harcrendszerrel, több karakterek közti interakcióval. A tesztek szerint a játék kedveli az 9.generációs processzor és a Turing architektúra csapatmunkáját, hiszen a legalacsonyabb képkockaszám nem volt rosszabb 53-nál, és bár a 88 nem éteri magasság, az átlag 70-es érték stabil játékélményt jelent.
Rage 2
Magunk mögött hagyva a történelem által ihletett terepasztalt, a továbbiakban a közeli jövõ színpompás világvége forgatókönyveit vizsgáljuk meg. A Rage 2 villogó neonfényben füröszti meg a Mad Maxbõl ismerõs lepusztult világot, mi pedig ellenfeleink vérével igyekszünk beszállni környezetünk feldíszítésébe. A kissé üres világot, a Doomot is elismerõ biccentésre késztetõ akcióparádéval igyekeztek feldobni, amivel az utóbbi idõk legszórakoztatóbb feszültséglevezetõ darabja lett. A mérések nagyon hasonló eredményt hoztak, mint amit az Assassin's Creed esetében kaptunk. A minimum 55 FPS például majdnem stimmel, a maximum viszont már csak 76, és az átlag is közel került az ideális 60-as határértékhez, mellyel még rezzenésmentesen játszható.
Far Cry New Dawn
A német Crytek által fejlesztett 2004-es Far Cry nagy durranás volt, hiszen számos technológiai erényével besorolt a korszakalkotó Half-life 2 és Doom 3 mellé. A jobb sorsra érdemes brandet végül a Ubisoft vette át, és a harmadik epizóddal sikerre is vitte. A patikamérlegen kimért összetevõket egy emlékezetes fõgonosszal toldották meg, ám a sikert azóta nem tudták megismételni. A New Dawn az ötödik rész önálló kiegészítõjének tekinthetõ, élénkre festett, apokalipszis utáni környezettel, fejlõdési rendszerrel és eltérõ szintû ellenfelekkel. A teljesítményre nem lehet panaszunk, a minimum FPS 60 felett maradt, a maximum egészen 100-ig mászott, az átlag képkockaszám pedig egy kellemes 80-as értéket hozott.
Végszó
Az itt bemutatott összeállítás ideláis belépõ, ha hosszú idõ után elõször vágyunk játékra alkalmas számítógépre. Az Nvidia GTX1660-as videokártyája, és az Intel i5-9400F processzora jól megértették egymást, és kiegyensúlyozott teljesítményt hoztak, kellemesen belakva a FULL HD-s zónát. A konfiguráció monitor, billentyûzet és operációs rendszer nélkül 258 773 Ft, mely webshopunkban elérhetõ és szabadon módosítható.
KD - PCX