2020. 11. 25

A leghosszabb update - 35 éves a Windows

Idén két szép évfordulót, és még egy rekordot is köszöntött a Windows operációs rendszerDupla szülinapot tart a Mcirosoft.

A Windows ma a legnépszerûbb, de legalábbis a leginkább elterjedt operációs rendszer, mely a világ minden országában PC-k sokaságán van jelen. Bár az utóbbi idõben, fõleg frissítések nyomán fellépõ rendellenességek és biztonsági bakik nyomán hallat magáról, a Microsoft most örömmel jelentette be, hogy világhírû rendszerük betöltötte 35. évét.


Nem kis út áll a Microsoft mögött, ami 1985 novemberében kezdett el magának tartós helyet bérelni az átlagemberek otthonaiban. A Windows 1.0 ugyanis ekkor jelent meg a mûszaki áruházak polcain, ma már sokak számára csak mentési ikonként ismert hajlékonylemezes meghajtókon. Csak hogy érzékeljük az eltelt idõ súlyát, a rendszer öt darab 5.25 hüvelykes floppyn érkezett, melyek egyenként legfeljebb 1.2 megabájt adat tárolására voltak képesek, ami ma már egy korrekt minõségû fényképhez is kevés lenne. A Windowsban használt ablakok ötlete ugyan nem a Microsoft fejébõl pattant ki, ám a jó üzleti érzékkel bíró Bill Gates végül komoly elõnyt kovácsolt az újszerû vizuális megoldásból. Ez akkoriban erõs fegyverténynek számított, hiszen a DOS parancssorának használata nem volt túl gördülékeny, így a mostani szemmel már kevésbé megnyerõ kinézetével, de akkor kifejezetten élményszerû kezelhetõségével könnyedén hódított. Azt azért érdemes megemlíteni, hogy elõször az Apple vezetõje, Steve Jobs csapott le a modern grafikus felhasználói felület ötletére. Az ablakok és az egér bevezetése azonban még csak nem is az õ érdeme, ugyanis egy cégek közötti megállapodás miatt hozzáférhettek a Xerox titkos fejlesztéseihez, a látnoki ereje tehát ebben az esetben ott ki is merült, hogy felismerte a lehetõséget ezekben a modern és felhasználóbarát eszközökben. „Mintha egy hályog hullott volna le a szememrõl. Megláttam, hogy csakis ez lehet a számítástechnika jövõje” – szól Jobs híres mondása.

Generációs külnöbség, változatlan népszerûség.


Az elkövetkezõ évek tehát komoly versengéssel és szabadalmi perekkel teltek, de az egymást átfedni képes ablakok koncepcióját például már az Apple hozta össze. Ez végül mégsem volt elég a piac meghódításához, a jogi csatározást pedig hátráltatta, hogy az Apple erõsen függött a Word és Excel programoktól, és végül az újabb Windows verziók kíméletlenül elhúztak mellettük. Az 1.0 amúgy a történelem leghosszabb ideig támogatott rendszere volt, a cég ugyanis 2001. december 31-én döntött úgy, hogy végleg elbúcsúztatja. Aztán 1990-ben jött a Windows 3.0, de a totális tarolás egyértelmûen a Windows 95 számlájára írható. Az idén augusztusban 25 éves csodával megismerhettük a Start gombot és a hozzá tartozó felgördülõ menüt, mely a szintén újdonságnak számító Tálca bal sarkában pihent. Bár a rendszer még akkor a DOS alapjaira épült, a kezdeti kilobájtok helyett már 4 MB RAM-ot és 50 MB-os tárhelyet követelt meg a futtatásához, cserébe elérhetõvé tette az akkor elképesztõnek számító 640x480 képpontos VGA grafikát.

Számítóemberek - szórakoztató film Bill Gates és Steve Jobs párharcáról.


A felhasználói felület minden korábbinál letisztultabb és gyorsabb volt, némi várakozást követõen, de szintén itt indult hírhedt útjára az Internet Explorer böngészõ - ami jól jött a TCP/IP hálózati támogatáshoz -, azt pedig talán nem is gondolnánk, hogy itt írhattunk elõször 8 karakternél hosszabb fájlneveket. Amit ma már szintén kézenfekvõnek tekintünk az a Plug&Play funkció, amivel bizonyos kompatibilis eszközöket automatikusan felismert a rendszer. Az Alt+Tab billentyûkombináció is milliók izommemóriájába égett bele, mellyel a multitasking kényelme vált elérhetõvé, de a listán sorakoznak még olyan jól csengõ fogalmak, mint a DirectX, az USB, vagy a ritkán, de még ma is használatos FAT32 fájlrendszer. Bár lehet, hogy akkor még csak kevesen voltak tisztába az újdonságok mibenlétével, a Windows 95 alig négy nap alatt egymillió példányban kelt el, mely a PC-kben jóval szegényebb kilencvenes években elég impresszív teljesítmény volt. A sikert persze az erõs médiahadjárat is megtolta, hiszen még a sorozatok akkori egyeduralkodója, a Jóbarátok szereplõgárdája is felbukkant az egyik Microsoftos tv spotban, sõt, még egy fél órás promófilm is készült. A tartós és egyre csak fokozódó népszerûsége azonban a bõséges szoftveres támogatásnak volt köszönhetõ, mely a mai napig is az egyik legfõbb szempont a felhasználók számára.

Egy csiszolt 95 volt, de a stabilitás azért még nem volt az erõssége.


Végül jött a 98, ami hasonlóan népszerû volt, bár inkább egy csiszolt változata volt elõdjének, így a Windows maradt, de a korábban tapasztalt robbanás elmaradt. A Windows ME egy elbaltázott és rövid életû próbálkozás volt, amit könnyedén is felejtettünk a Windows XP érkezése után, mely végleg leváltotta a 9.X szériát. A Microsoft itt már versenyhatósági perek sokaságával foglalkozhatott, a Windows ugyanis lényegében mindenki mást kiszorított a versenybõl. Persze voltak még besült próbálkozások is, talán van, aki használt például Vista-t, bár sok fényes emléke aligha van róla. Egész más a helyzet a Windows 8-cal, amely a mobilokról kölcsönzött csempéivel az õrületbe kergette az embereket, és úgy kellett visszaimádkozni bele a Start menüt. Ez persze az általános népharag nyomására viszonylag hamar megtörtént, ám hiába tartják a 8.1-et a valaha készült egyik legstabilabb otthonra szánt Windowsnak, a Start menüs szentségtörés rányomta a bélyegét a megítélésére. Az emberek nem is váltottak szívesen az XP után berobbanó Windows 7-rõl, mely nem is olyan rég még nagyjából 440 millió PC-n dolgozott. A sokáig a rendszer töltését is jelzõ homokóra azonban forog tovább, és az öt éve bemutatott Windows 10 szépen helyet követelt magának, mely természetesen az összes korábbi kiadás támogatásának megszüntetése után elkerülhetetlen volt. Az új szoftverek és játékprogramok zöme már csak az örökéletûre tervezett 10-es rendszeren hajlandó elindulni, ezzel pedig az „utolsó Windows” be is biztosította pozícióját, a Microsoft legnagyobb örömére, már a világ több mint egymilliárd számítógépén.

Start menü helyett csempék? Ezeknek elment az eszük!


A Microsoft azért próbálta megvetni a lábát más területeken is, például jelen volt mobileszközökön is, és bár kezdetben úgy tûnt, hogy az otthoni gépeinkkel összekötött mobilok tarolni fognak a Windows Phone rendszerek végül kifejezetten népszerûtlennek bizonyultak, és el is tûntek a színrõl. Persze a mobilpiacos törekvéseket nem adták föl, hiszen mégiscsak az egyik legsikeresebb ágazatról van szó, így most várhatjuk, hogy mi sül ki a Windows 10X-bõl, mely az érintõkijelzõs felhasználást igyekszik a saját képére formálni, legkorábban valamikor 2022-ben.

2020. 11. 25

Milyen videokártyát vegyek? 5 hiba, amit ne kövess el vásárláskor

Ha most tervezel videokártyát vásárolni, akkor biztosan sok kérdés merül fel benned. Nem csoda, hiszen ez egy fontos döntés, amely nemcsak a számítógép teljesítményére van hatással, hanem a jövőbeni élményeidre is. Legyen szó játékok futtatásáról, videószerkesztésről, vagy akár egyszerűbb grafikai alkalmazásokról, a videokártya kulcsfontosságú szereplője a rendszerednek.
Ahhoz, hogy a legjobb döntést hozd meg, érdemes tisztában lenni pár alapvető szemponttal, és elkerülni azokat a hibákat, amelyeket sokan elkövetnek, amikor videokártyát választanak. Ebben a cikkben segítünk abban, hogy elkerüld ezeket a buktatókat!
Ne csak a szomszéd videokártyáját másold!
Amikor megkérdezzük a barátainkat vagy a családunkat, hogy „Milyen videokártyát vegyek?”, sokszor azt a választ kapjuk, hogy „Nekem is ez van, és jól működik”. Bár teljesen érthető, hogy szeretnénk egy jól bevált megoldást, ne felejtsük el, hogy mindenkinek más a felhasználási igénye. Az a videokártya, ami egyesek számára tökéletes választás, nem biztos, hogy neked is ugyanúgy fog megfelelni.
Ha például nem csak játszol, hanem grafikai munkát is végzel, videót szerkesztesz, vagy 3D modellezéssel foglalkozol, akkor érdemes olyan kártyát keresni, amely a megfelelő szoftverekhez is illeszkedik. Ezen kívül a videokártyák más-más generációs processzorokkal és memóriával rendelkeznek, ami szintén meghatár

Milyen laptopot vegyek? Top tippek vásárlás előtt

A laptop vásárlás mindig izgalmas, ugyanakkor kihívást is jelenthet, hiszen a piacon elérhető számos modell, specifikáció és árkategória közül nehéz a legjobbat kiválasztani. Akár egy új eszközt keresel otthoni használatra, akár egyetemre, munkahelyre vagy akár gaming célra, a megfelelő laptop kiválasztása kulcsfontosságú döntés.
Ebben a cikkben segítünk eligazodni a laptopok világában, és megmutatjuk, milyen szempontokat érdemes figyelembe venned vásárlás előtt.
Mire fogod használni a laptopot?
Az első kérdés, amit fel kell tenned magadnak, az az, hogy mi lesz a laptop fő felhasználási területe? Ezt a kérdést érdemes alaposan végiggondolnod, mivel a laptopok különböző erőforrásokkal és tulajdonságokkal rendelkeznek, és egy-egy típus a speciális igényekhez jobban illeszkedik.
Például, ha egyszerűbb irodai feladatokra, internetezésre, vagy videó- és zenehallgatásra keresel gépet, akkor egy belépő szintű laptop is tökéletes lehet. Ha azonban grafikával, videószerkesztéssel, vagy programozással foglalkozol, akkor olyan laptopot kell választanod, amely erősebb hardverrel rendelkezik.
Képességek és teljesítmény
A laptop teljesítménye alapvetően három fő összetevőtől függ: a processzortól, a memóriától (RAM) és a háttértárolótól (SSD vagy HDD).
A processzor az egyik legfontosabb komponens, hiszen ő végzi el az összes számítási feladatot. Az Intel Core i3, i5, i7

AMD vagy Intel? 10 szempont, ami segít a döntésben

A számítástechnikai világban sokan találkoznak az AMD és az Intel kérdésével, legyen szó akár játékról, munkáról, vagy egyszerűen csak a napi használatról. A két gyártó között sok különbség van, és mindkettő más előnyökkel rendelkezik, attól függően, hogy mire szeretnéd használni a számítógépedet.
A cikkben körbejárjuk azokat a szempontokat, amelyek segítenek eligazodni, hogy mi a legjobb választás a számodra, ha az AMD vagy Intel között kell döntened. Igyekszünk részletes, de könnyen érthető módon bemutatni, hogyan befolyásolják a választást a különböző tényezők.
Az AMD vagy Intel közötti alapvető különbségek
Az AMD és az Intel két olyan nagy népszerűségnek örvendő processzor gyártó, amelyek teljesen más filozófiát követnek a termékeik fejlesztésében. Az Intel hagyományosan a legjobb teljesítményt kínáló processzorokat szállítja a prémium kategóriában, míg az AMD az ár-érték arányra helyezi a hangsúlyt.
Az AMD azonban az utóbbi években óriási fejlődésen ment keresztül, és ma már képes versenyre kelni az Intel csúcskategóriás termékeivel is. Az alapvető különbségek megértése segíthet abban, hogy jobban át tudjuk gondolni, melyik márka illik a legjobban a mi igényeinkhez.
Teljesítmény és sebesség
Amikor arról van szó, hogy AMD vagy Intel, a teljesítmény és a sebesség mindkét gyártó esetében kulcsfontosságú tényező. Az Intel az
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.