2020. 11. 25

A leghosszabb update - 35 éves a Windows

Idén két szép évfordulót, és még egy rekordot is köszöntött a Windows operációs rendszerDupla szülinapot tart a Mcirosoft.

A Windows ma a legnépszerûbb, de legalábbis a leginkább elterjedt operációs rendszer, mely a világ minden országában PC-k sokaságán van jelen. Bár az utóbbi idõben, fõleg frissítések nyomán fellépõ rendellenességek és biztonsági bakik nyomán hallat magáról, a Microsoft most örömmel jelentette be, hogy világhírû rendszerük betöltötte 35. évét.


Nem kis út áll a Microsoft mögött, ami 1985 novemberében kezdett el magának tartós helyet bérelni az átlagemberek otthonaiban. A Windows 1.0 ugyanis ekkor jelent meg a mûszaki áruházak polcain, ma már sokak számára csak mentési ikonként ismert hajlékonylemezes meghajtókon. Csak hogy érzékeljük az eltelt idõ súlyát, a rendszer öt darab 5.25 hüvelykes floppyn érkezett, melyek egyenként legfeljebb 1.2 megabájt adat tárolására voltak képesek, ami ma már egy korrekt minõségû fényképhez is kevés lenne. A Windowsban használt ablakok ötlete ugyan nem a Microsoft fejébõl pattant ki, ám a jó üzleti érzékkel bíró Bill Gates végül komoly elõnyt kovácsolt az újszerû vizuális megoldásból. Ez akkoriban erõs fegyverténynek számított, hiszen a DOS parancssorának használata nem volt túl gördülékeny, így a mostani szemmel már kevésbé megnyerõ kinézetével, de akkor kifejezetten élményszerû kezelhetõségével könnyedén hódított. Azt azért érdemes megemlíteni, hogy elõször az Apple vezetõje, Steve Jobs csapott le a modern grafikus felhasználói felület ötletére. Az ablakok és az egér bevezetése azonban még csak nem is az õ érdeme, ugyanis egy cégek közötti megállapodás miatt hozzáférhettek a Xerox titkos fejlesztéseihez, a látnoki ereje tehát ebben az esetben ott ki is merült, hogy felismerte a lehetõséget ezekben a modern és felhasználóbarát eszközökben. „Mintha egy hályog hullott volna le a szememrõl. Megláttam, hogy csakis ez lehet a számítástechnika jövõje” – szól Jobs híres mondása.

Generációs külnöbség, változatlan népszerûség.


Az elkövetkezõ évek tehát komoly versengéssel és szabadalmi perekkel teltek, de az egymást átfedni képes ablakok koncepcióját például már az Apple hozta össze. Ez végül mégsem volt elég a piac meghódításához, a jogi csatározást pedig hátráltatta, hogy az Apple erõsen függött a Word és Excel programoktól, és végül az újabb Windows verziók kíméletlenül elhúztak mellettük. Az 1.0 amúgy a történelem leghosszabb ideig támogatott rendszere volt, a cég ugyanis 2001. december 31-én döntött úgy, hogy végleg elbúcsúztatja. Aztán 1990-ben jött a Windows 3.0, de a totális tarolás egyértelmûen a Windows 95 számlájára írható. Az idén augusztusban 25 éves csodával megismerhettük a Start gombot és a hozzá tartozó felgördülõ menüt, mely a szintén újdonságnak számító Tálca bal sarkában pihent. Bár a rendszer még akkor a DOS alapjaira épült, a kezdeti kilobájtok helyett már 4 MB RAM-ot és 50 MB-os tárhelyet követelt meg a futtatásához, cserébe elérhetõvé tette az akkor elképesztõnek számító 640x480 képpontos VGA grafikát.

Számítóemberek - szórakoztató film Bill Gates és Steve Jobs párharcáról.


A felhasználói felület minden korábbinál letisztultabb és gyorsabb volt, némi várakozást követõen, de szintén itt indult hírhedt útjára az Internet Explorer böngészõ - ami jól jött a TCP/IP hálózati támogatáshoz -, azt pedig talán nem is gondolnánk, hogy itt írhattunk elõször 8 karakternél hosszabb fájlneveket. Amit ma már szintén kézenfekvõnek tekintünk az a Plug&Play funkció, amivel bizonyos kompatibilis eszközöket automatikusan felismert a rendszer. Az Alt+Tab billentyûkombináció is milliók izommemóriájába égett bele, mellyel a multitasking kényelme vált elérhetõvé, de a listán sorakoznak még olyan jól csengõ fogalmak, mint a DirectX, az USB, vagy a ritkán, de még ma is használatos FAT32 fájlrendszer. Bár lehet, hogy akkor még csak kevesen voltak tisztába az újdonságok mibenlétével, a Windows 95 alig négy nap alatt egymillió példányban kelt el, mely a PC-kben jóval szegényebb kilencvenes években elég impresszív teljesítmény volt. A sikert persze az erõs médiahadjárat is megtolta, hiszen még a sorozatok akkori egyeduralkodója, a Jóbarátok szereplõgárdája is felbukkant az egyik Microsoftos tv spotban, sõt, még egy fél órás promófilm is készült. A tartós és egyre csak fokozódó népszerûsége azonban a bõséges szoftveres támogatásnak volt köszönhetõ, mely a mai napig is az egyik legfõbb szempont a felhasználók számára.

Egy csiszolt 95 volt, de a stabilitás azért még nem volt az erõssége.


Végül jött a 98, ami hasonlóan népszerû volt, bár inkább egy csiszolt változata volt elõdjének, így a Windows maradt, de a korábban tapasztalt robbanás elmaradt. A Windows ME egy elbaltázott és rövid életû próbálkozás volt, amit könnyedén is felejtettünk a Windows XP érkezése után, mely végleg leváltotta a 9.X szériát. A Microsoft itt már versenyhatósági perek sokaságával foglalkozhatott, a Windows ugyanis lényegében mindenki mást kiszorított a versenybõl. Persze voltak még besült próbálkozások is, talán van, aki használt például Vista-t, bár sok fényes emléke aligha van róla. Egész más a helyzet a Windows 8-cal, amely a mobilokról kölcsönzött csempéivel az õrületbe kergette az embereket, és úgy kellett visszaimádkozni bele a Start menüt. Ez persze az általános népharag nyomására viszonylag hamar megtörtént, ám hiába tartják a 8.1-et a valaha készült egyik legstabilabb otthonra szánt Windowsnak, a Start menüs szentségtörés rányomta a bélyegét a megítélésére. Az emberek nem is váltottak szívesen az XP után berobbanó Windows 7-rõl, mely nem is olyan rég még nagyjából 440 millió PC-n dolgozott. A sokáig a rendszer töltését is jelzõ homokóra azonban forog tovább, és az öt éve bemutatott Windows 10 szépen helyet követelt magának, mely természetesen az összes korábbi kiadás támogatásának megszüntetése után elkerülhetetlen volt. Az új szoftverek és játékprogramok zöme már csak az örökéletûre tervezett 10-es rendszeren hajlandó elindulni, ezzel pedig az „utolsó Windows” be is biztosította pozícióját, a Microsoft legnagyobb örömére, már a világ több mint egymilliárd számítógépén.

Start menü helyett csempék? Ezeknek elment az eszük!


A Microsoft azért próbálta megvetni a lábát más területeken is, például jelen volt mobileszközökön is, és bár kezdetben úgy tûnt, hogy az otthoni gépeinkkel összekötött mobilok tarolni fognak a Windows Phone rendszerek végül kifejezetten népszerûtlennek bizonyultak, és el is tûntek a színrõl. Persze a mobilpiacos törekvéseket nem adták föl, hiszen mégiscsak az egyik legsikeresebb ágazatról van szó, így most várhatjuk, hogy mi sül ki a Windows 10X-bõl, mely az érintõkijelzõs felhasználást igyekszik a saját képére formálni, legkorábban valamikor 2022-ben.

2020. 11. 25

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el õket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelõfelületétét mutatja be
Megvettem az elsõ számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így elsõ számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükrõl. A következõ sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különbözõ gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetõen a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetõséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhetõ el. A BIOS segítségével ellenõrizhetõ, hogy a gép minden összetevõje megfelelõen mûködik-e, mielõtt a Windows rendszer
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk elsõ fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvetõ felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következõkben a feszültségszabályozást végzõ VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetõségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepõen fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják õket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelõen, ha egyáltalán megemlítik õket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik õket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás elõtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetõdõ. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtõl és a tápkábelektõl a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák,
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevõk nem feltétlenül a legfontosabb összetevõk. Minõségi tápegység nélkül gépünk egy instabil idõzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelõ alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következõkben az alaplap általános mûködését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különbözõ árkategóriákra is, amelyek különbözõ minõséget és lehetõségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetõvé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzõen számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közve
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.