A böngészõjével már bizonyított cég most elõállt saját, titkosított beszélgetést nyújtó szolgáltatásával
Kevés népszerûbb funkció van ma egy digitális szolgáltatás esetén, mint a teljes titkosítás vagy az adatvédelem, melyet számos vállalat megígért, némelyik viszont nem egészen tudott betartani. Ilyen például a Facebook, aki a biztonság kedvéért hagyott magának egy kiskaput, így a titkosított üzeneteket végponttól végpontig tartó titkosítás esetén is megszerezheti és átvizsgálhatja. Most viszont a követésvédelemrõl is ismert Brave böngészõ alkotói döntöttek úgy, hogy õk is belépnek a kommunikációs platformok piacára, és bemutatták a Google ellenfelének szánt követésgátló beszélgetõs megoldásukat.
Bár a Brave a Google Chrome árnyékában rétegterméknek számít, de valójában rengetegen elégedettek a Chromium alapokon nyugvó böngészõvel, már számos kedvelt kényelmi, illetve biztonsági funkciót már alapból tartalmaz. Az adatgyûjtést és kéretlen reklámokat hatékonyan szûrõ Brave lényegében ugyanazt a felhasználói élményt nyújtja, amit a Chrome, csak extrákkal. Egyszerre akadályozza meg az oldalakat az adataink listázásától, szûri ki a képünkbe tolt hirdetéseket és nyitja meg az oldalakat az elvárt sebességgel, még mobil platformon is. A startupként induló projekt mostanra eleget bizonyított a felhasználóknak és elég népszerûvé vált ahhoz, hogy a fejlesztõk újabb fejlesztéssel rukkoljanak elõ, mely egy hasonló minõséget, sebességet és megbízhatóságot ígérõ alkalmazás, konferenciahívások lebonyolításához. Az érdeklõdõk számára azonban egy a lényeges: a nyomkövetésgátló böngészõ után érkezõ szolgáltatás egy nyomkövetésgátló kommunikációs lehetõség, mely egyelõre önállóan telepíthetõ alkalmazás formájában még nem elérhetõ, bár állítólag ez is csak idõ kérdése.
Az újdonság Brave Talk néven érkezik és mint kiderült, az alkotók már tavaly május óta aktív bétatesztet folytatnak. A Brave csapata elmondta, hogy a kezdés óta eltelt idõ alatt mintegy 14 000 aktív felhasználót fogadtak naponta, a próbaüzem résztvevõi pedig nagyrészt korai hozzáféréssel rendelkezõ érdeklõdõkbõl, illetve magukból a fejlesztõkbõl tevõdtek össze. A cég azonban most úgy döntött, hogy a zárt idõszak alatt elegendõ tapasztalattal gazdagodtak ahhoz, hogy a Brave Talkot végre megnyithassák nagyközönség számára is, így mostantól bárki számára elérhetõvé vált a korai verzió ingyenes kipróbálásának lehetõsége. "Sok más videokonferencia-szolgáltató, köztük a Zoom is, figyeli a hívásokat, a metaadatokat és a képeket, és az ezekbõl az adatokból készült feljegyzések a felhasználó beleegyezése nélkül eladhatók vagy megoszthatók" – írják a szélesebb körû bevezetést bejelentõ blogbejegyzésükben. Ez az állítás nehezen tagadható, az adatok ugyanis túlzottan értékesek ahhoz, hogy tökéletesen megvédjük õket, a Brave azonban mégis azt ígéri, hogy az õ ajánlatukban továbbra is bízhatunk.
A mottójuk természetesen a „privacy-focused”, vagyis a magánélet védelmére koncentrálnak, melyet többrétegû titkosítással igyekeznek biztosítani. A kezdés elõtt nem árt tisztázni, hogy az új funkció kizárólag a Brave böngészõn keresztül elérhetõ, akinek viszont ez nem jelent gondot, az élvezheti a teljességgel ingyenesen lebonyolítható hívásokat, melyeket semmilyen formában nem korlátoznak, tehát sem hosszukat, sem az egymást követõ hívások számát nem limitálták. A lehetõségeink ráadásul nem merülnek ki a szimplán két- vagy többszereplõs videohívásokban, hiszen még YouTube stream indítására is lehetõséget biztosít, szó szerint biztosítva az adatfolyamot. Ehhez pedig nem lesz szükségünk jelszavakra, profilok regisztrálására vagy bejelentkezésre. A hívás indításához látogassunk el Brave böngészõnkbõl a https://talk.brave.com/ oldalra, itt pedig a Start free 1:1 call gombra kell kattintanunk, de figyeljünk, privát ablakban, avagy inkognitó módban nem mûködik, mivel ebben ez esetben a Token-rendszer inaktív.
A felület amúgy meglepõen letisztult és a legtöbb lényeges funkciót és beállítást tartalmazza, így a hang ki- és bemeneti eszközök kiválasztása mellett például választhatunk hátteret is a kameraképünk mögé, de ha van pl. Nvidia Broadcast kiegészítõnk, akkor az is csak egy kattintásra lesz a választható források között. A YouTube közvetítés mellett választható a közös videónézés funkció is. Ha az ingyenes hívás mellett a csoportos hívásokhoz is védelmet szeretnénk, esetleg gigantikus konferenciahívásokban vennénk részt, rögzítenénk a beszélgetéseket, vagy széleskörûbb moderációs és híváskezelõ lehetõségekre vágyunk, a szolgáltatás támogatható a 7 dolláros prémium tagság megváltásával, mely ezeket is lehetõvé teszi.
A cég ígérete szerint hamarosan a mobilokra (iOS és Android) készített app is teljesen ingyenesség válik, egyelõre viszont csak Talk Premium módban mûködik,. Ez azt jelenti, hogy hívást indítani egyelõre csak böngészõbõl tudunk, csatlakozni viszont akár mobilról, akár asztali vagy telefonos böngészõbõl is tudunk, akkor is, ha nincs prémium elõfizetésünk. Az ingyenes mobilapp heteken belül szintén megérkezik, addigis a Brave böngészõ ide kattintva érhetõ el.