Lényegében kivégzik a klasszikus szériát, még a segélyhívás is gondot okozhat
A Kanadából induló BlackBerry ugyan Európán belül nem hódított magának akkora teret, mint amerikai társa, az Apple, a gyártó termékei sok szempontból mégis úttörõnek, ikonikusnak számítanak. Folyamatos lemaradásuk az okostelefonok piacán régóta nem titok már, azonban a mai nappal valóban lezárul egy korszak, ugyanis bejelentették, hogy leállnak a klasszikus mobilok támogatásával, mely ezúttal többet jelent az elmaradó frissítéseknél: ezzel a húzással ugyanis számos készülékük lényegében teljesen használhatatlanná válik.
A telefonokkal már a kilencvenes évek óta foglalkozó vállalat egy volt azok közül, akik határozott elképzeléseikhez ragaszkodva a saját útjukat járták, még akkor is, ha az ipari trendek már rég más úton haladtak tovább. A BlackBerry a többség számára az ikonikus, fizikai billentyûzettel felvértezett mobiljairól lehet ismerõs, melynek elsõ példánya 1999-ben igazi ezredfordulós meglepetés volt. A szederre emlékeztetõ gombjairól elnevezett széria azonban ennél jóval érdekesebb és szerteágazóbb tulajdonságokkal bírt, mely egyszerre tette egyedülálló különlegességgé és némileg költséges rétegtermékké. 2002-ben ugyanis nem sok cég kínált olyan zsebkészüléket, mely a hagyományos mobilhíváson és SMS-en túl webböngészésre, faxküldésre és e-mailezésre is alkalmas volt, nem beszélve az egyéb vezetékmentes funkciókról. Ezen felül volt itt tekerhetõ irányítógomb, hüvelykujjal görgethetõ trackball, de idõvel a hagyományos laptopos touchpad kisebb változata is megjelent, melyekkel tényleg úgy érezhettük, mintha egy kis PC-t tartanánk a kezünkben.
Az egykor igen korszerûnek számító technológia azonban már-már a múzeumok polcaira kívánkozik, hiszen az utóbbi években a márkanév alatt megjelenõ készülékek is inkább Android rendszerrel próbálkoztak, viszonylag mérsékelt sikerrel. A 2007-es iPhone érkezése óta küszködõ vállalat nem is igen erõlteti már a dolgot, nagyjából 2016 táján kiszállt a mobilüzletbõl, így ami azóta megjelent, azt a kínai TCL hozta tetõ alá, megpróbálva életben tartani a korábban sikeres nevet, ám azóta õk is túladtak rajta. Az utóbbi telefonokra nem is vonatkozik az a bejelentés, miszerint január 4-ével végleg lekapcsolják a lélegeztetõgéprõl a Blackberry 10 szoftverrel, az OS 7.1-gyel, továbbá a BlackBerry PlayBook OS 2.1-gyel és mindezeknél korábbi verzióval mûködõ készülékeket. Ez a lépés a saját fejlesztésû rendszerrel ellátott telefonjaik számára teljes kivégzést jelent, a háttérrendszerek leállásával ugyanis saját bevallásuk szerint olyan alapfunkciókkal is gond lehet, mint a hívás, az SMS, sõt, még a Wi-Fi használata, vagy egy szimpla segélyhívás indítása is megoldhatatlan feladattá válhat.
Ez amúgy már így is egy meghosszabbított határidõ volt, melyrõl legutóbb 2020 szeptemberében adtak tájékoztatást, és ahogy az aktuális (frissített) bejelentésben is olvasható, ezzel a gesztussal mondtak köszönetet az elkötelezett felhasználóknak és partnereknek. Az anyavállalat eközben köszöni, jól van, sõt, biztonságtechnikai szoftvereivel látványosan felküzdötte magát. Egy éve még 130 millió dolláros veszteségekrõl lehetett hallani, azonban a november 30-án véget ért, harmadik negyedévet már 74 millió dolláros nettó nyereséggel zárták, a mobilpiac elengedése tehát friss levegõt hozott a kanadai tech-cég számára.
A BlackBerry mobilokkal tehát a tech-történelem egy újabb szakasza zárul le, a brandet megvásárló OnwardMobility 2021-re ígért 5G-s telefonjáról pedig egyelõre semmi hír, így nem kizárt, hogy a fejlett üzleti, irodai és biztonsági szolgáltatásairól híres billentyûzetes mobil végleg eltûnik a mobilpiacról.