A nehezen javítható hibát pont a tárolók javítására szolgáló funkció okozta
Számtalan kisebb-nagyobb hibát hoztak az idei Windows 10 frissítések, de a sokat tárgyalt nehézségekkel természetesen a felhasználóknak csak egy része találkozott. Ez a tény persze nem kifejezetten vigasztalta azokat, akiknek egy frissítés után személyes fájlok tûntek el a gépérõl, esetleg pont a sokat dicsért vírusvédelem okozott nehezen helyreállítható problémákat. Az év azonban látványosan nem akar véget érni, a Microsoftnak most ugyanis ismét egy kifejezetten kínos hibát kellett orvosolnia.
A kritikus hibát a december 8-án, menetrendszerûen kiadott frissítõcsomag idézte elõ, mely újabb kínos és kissé nevetséges hibát tûzött a félresikerült rendszerelemek amúgy sem rövid listájára. A gondot konkrétan a KB4592438 verziószámú csomag hozta magával, illetve a Windowsba épített lemezellenõrzõ és javító alkalmazás aktuális verziója. A régóta használatos chkdsk program ahelyett, hogy ellátta volna megszokott feladatát, bizonyos esetekben hajlamos volt tönkre tenni a tárolóegységeket, és még az sem számított, ha merevlemez helyett memória alapú tárolón használták. A kellemetlen hiba lényegében hazavágta az érintett HDD-k, illetve SSD-k fájlrendszerét, a javítás pedig a tapasztalatlanabb átlagfelhaszálók számára kifejezetten körülményes folyamat volt, és nagyon ritka esetekben még fájlvesztéshez is vezethetett.
Bár a decemberi frissítést megelõzõ céges kommunikáció kifejezetten arról szólt, hogy körültekintõek lesznek majd, és csak a kritikus hibák javítására szorítkoznak, de az update ezúttal sem volt egészen mentes a kellemetlen meglepetésektõl. A felhasználók enyhébb esetekben csak a rettegett „Kék Halál” hibaképernyõvel találkoztak, azonban idõvel a használhatatlanná vált háttértárakról is gyûlni kezdtek a panaszok. A problémákat rejtõ frissítés több különbözõ szoftverrel is összeakadhatott, ez pedig a bootoláskor összeomláshoz vezetett. Az egyik kevésbé durva helyzet a Corsair Utility Engine-t futtató rendszereken bukkant fel. Szerencsére a javításához elég volt csökkentett módban indítani a Windowst, és valami másra átírni a Windows\System32\drivers mappában található corsairvbusdriver.sys fájl nevét, azután a következõ indítás már gond nélkül lezajlott. Az igazi zavart azonban a chkdsk hibás mûködése okozta, mely ott is hibát észlelt a rendszermeghajtókon, ahol nem volt, ezért a legjobb szándékkal összekuszálta az amúgy hibátlan fájlrendszert.
A jelenséget a legfrissebb októberi 20H2 rendszerverzió, illetve az õsszel kiadott 2004-es verzió felhasználói tapasztalták. Bár a Windows 10 népszerûségét tekintve nem számított általánosnak, így is rengetegen belefutottak, egy német iskolai hálózaton például egyszerre hét gép vált használhatatlanná a frissítés után. Ahogy az lenni szokott, a baj hamar eljutott a tech oldalakhoz, a Microsoft pedig reagált is rá, egy újabb javítás ígéretével. Amennyiben a rendszert legalább csökkentett módban rá tudjuk venni az indulásra, a pánik kevésbé indokolt, ugyanis néhány parancssorba gépelt utasítással állítólag helyreállíthatjuk a rendszert. Indítsuk a parancssort Rendszergazdaként, írjuk be a „chkdsk/f” parancsot, majd nyomjunk Entert. Engedélyezzük az ellenõrzést, mely egy kis idõt vehet igénybe, majd, ha végzett, az „exit” beírásával zárjuk az ablakot. A parancsokat minden esetben idézõjelek nélkül vigyük be, a sikerhez pedig indítsuk újra a számítógépet. Megeshet, hogy újraindítás után ismét felugrik a parancssor, ebben az esetben ismét használjuk az „exit” szócskát.
A hiba állítólag 8 hónapja rejtõzködött a különbözõ bennfentes verziókban, míg végül rászabadult a nyilvános rendszerekre is. A Microsoft jelezte, hogy gõzerõvel dolgoznak a javításon, melyet 24 órán belül minden érintett rendszer számára elérhetõvé tesznek.
Források: support.microsoft.com, guru3d.com, windowscentral.com, hothardware.com,