A Kingston egyike annak a néhány cégnek, amelyek kellõ kapacitású SSD-ket alacsony áron értékesítenek. Éles versenyben állnak a Western Digital, Adata, Samsung és Zotac cégekkel, de érdekes módon egy kettõs stratégiát alkalmaznak. Egymás mellett létezik az A400 és UV 400 sorozat, melyek nagyon hasonló specifikációkkal rendelkeznek és az áruk is megegyezõ, de akadnak köztük bizonyos különbségek.
A Kingston A400 egy standard 2,5 colos SATA SSD, amit a gyártó a lehetõ legegyszerûbb dobozolással bocsátott piacra, hogy az árakat alacsonyan tartsa. A dobozban nincs külön párnázás, bár az SSD eleve kevésbé érzékeny a szállításra. A merevlemezen kívül nincs más a dobozban – SATA kábelt nem mellékelnek, de a tartozékok hiánya szintén hozzájárul az árak alacsonyan tartásához, többek között ez az a tényezõ, ami a Kingston SSD-t a leginkább piacképes alternatívák egyikévé teszi. Amellett, hogy olcsó és a teszteredmények szerint jó minõségû merevlemezrõl van szó, egy alátétlemez segíti a 7mm vastag SSD-t beilleszteni a 9,5mm merevlemezek számára tervezett helyekre, így régebbi laptopokba is kiválóan illeszkednek a Kingston modellek.
Maga a meghajtó mindössze egy mûanyag dobozban foglal helyet, melyen a Kingston logója látható. A hátlapra került matricán a kötelezõ termékinformációk és hitelesítés található. Persze a külsõségek abszolút nem fontosak az SSD teljesítménye szempontjából, de a végletekig leegyszerûsített megjelenést látva az a benyomásunk támad, hogy a Kingston tényleg mindent elkövetett a vásárlók pénztárcájának megkímélése érdekében.
Az A400 sorozat darabjai elérhetõek 120GB, 240GB és 480GB kapacitású változatban. A teljesítményt tekintve mindegyik változatról elmondható, hogy 500MB/s szekvenciális olvasási sebességgel rendelkezik, az adatírási sebesség azonban valamennyi modell esetében eltérõ; 320MB/s, 350MB/s és 450MB/s. A várakozásoknak megfelelõen TLC NAND Flash memóriachipet használ. A formatált kapacitás a 240GB-os modell esetében 223,44GB.
A meghajtó várható élettartamát szintén feltüntetik a terméken, ez a három kapacitás esetében megadott TBW érték 40TB, 80TB, illetve 120TB. A Kingston 1 millió órában jelölte meg a megbízhatósági értéket (MTBF), ami egy mainstream merevlemez esetében felülmúlja a várakozásokat. Valamennyi modellhez három év gyártói garanciát is biztosítanak.
Egy további tényezõ, ami az A400 sorozat alacsony árához hozzájárul, hogy a Kingston nem határozza meg pontosan, milyen kontrollert használnak ezek a modellek. A specifikációkat részletezõ leírásból mindössze annyi derül ki, hogy "2ch controller" tartozik az A400 sorozathoz. Ez a legfontosabb különbség az A400 és az UV400 közt – a Kingston meghatározza, hogy utóbbi esetében Marvell 88SS1074 vezérlõt használnak. Az UV400 960GB kapacitással is elérhetõ, és valamennyi magasabb kapacitású termék esetében nõ a sebesség is, illetve magasabb a TBW érték, mint az A400-as megfelelõjénél.
Az A400 esetében a CrystalDiskMark 32-es mélységgel 555.9Mbps és 507.2Mbps adatolvasási és írási sebességet mutat. Ezek a Kingston által kiadott hivatalos adatoknál magasabb értékek, és a legjobb esetben tapasztalható maximális értéket jelentik. Az átlagos adatírási és adatolvasási sebesség 321.9Mbps, illetve 310.2Mbps. 32-es mélység nélkül viszont 502.1Mbps és 490.6Mbps a szekvenciális olvasási és írási sebesség - ezek szintén jó értékek.
Bár az UV400 és A400 közti különbségek szinte elhanyagolhatóak, mégis van valamiféle rangsorolás a kettõ közt, mert az eladási adatok szerint az UV400-bõl némileg kevesebbet adnak el, mint az A400-as sorozatból.
A Kingston saját felhozatalán túl persze több más SSD van, aminek megvételét érdemes fontolóra venni, különösen a Western Digital és Samsung gyártmányai ilyenek. Az árakat tekintve a 240GB kapacitású Kingston az a modell, amit a szerényebb költségvetésû gépekbe megéri megvenni, de aki nagyobb kiadásokra szánja magát és nagyobb teljesítményre vágyik, annak a Western Digital Blue sorozata jelenthet megoldást.
NTG - PCX