Ismét megpiszkálták a felület alapkövének számító Start menüt, de azért más is változik
Emlékszem, mikor annak idején a Microsoft magabiztosan elõállt a Windows 8 rendszerrel, azt hirdetve, hogy eljött az ideje, hogy a PC-kbõl is táblagépeket varázsoljunk, azonban sem a mobilokkal megismert csempék erõltetése, sem a jó öreg Start menü számûzése nem bizonyult nyerõ ötletnek. Most, több mint 8 évvel késõbb eljutottunk egy újabb generációváltás küszöbéhez, a megjelenés elõtt álló Windows 11 pedig néhány külsõs közremûködõ segítségével már meg is mutatta magát.
Az aktuális szivárgás a legkevésbé sem meglepõ, hiszen az évek óta megszokott gyakorlatot követve a hivatalos bemutató elõtt leplezi le a Microsoft aktuális nagyágyúját, jelen esetben a Windows 11-et. Elõször csak az új felületrõl készített képernyõmentések indultak terjedésnek, majd, amikor ezekkel már Dunát lehetett rekeszteni, valaki a tömeg elé vetette az operációs rendszer telepíthetõ változatát, és az összes említésre érdemes változtatást, amit ennyi idõ alatt ki lehet bogarászni belõle. Hamar kiderült, hogy a Windows 10X nem véletlenül került a süllyesztõbe, és az is, hogy a korábban bemutatott külsõ jegyek jóformán egy az egyben visszaköszönnek az új képeken is. Természetesen a Start menürõl és a Tálcáról, melyekkel a felhasználók a legtöbbet találkozhatnak a rendszer használata során, és amelyek pont ezért a legfontosabb elemek, még mielõtt az összetettebb felhasználói élmény vizsgálatába kezdhetnénk.
A Build 21996.1 névre hallgató elõzetes kiadásának elsõ vonala természetesen az átrajzolt telepítõ. A most még frissnek ható formalitás azonban valójában csak egy új ruha, amit a Windows 7 óta alig módosult telepítõre aggattak rá. Aki tehát installált már 7-es vagy 10-es rendszert, ezzel is boldogulni fog, miközben barátkozhat a lekerekített sarkú ablakokkal. Bár a Microsoft ezúttal nem kívánta lábon lõni magát a Start eltüntetésével, egész biztos sokakban pánikot kelthet az elsõ felismerés, miszerint a Start nem csak megváltozott, de a MacOS-t idézve a tálca közepére került, az alkalmazásikonokkal és a keresõsávval együtt. Pánikra semmi ok, a fejlesztõk beépítették a lehetõséget, hogy bármikor a klasszikus helyére, például a bal alsó sarokba helyezzük át õket, így hamar közelebb kerülhetünk az elmúlt évek során megszokott életérzéshez. Maga a menü lényegében annak a leegyszerûsített változata, amit a 10-bõl már ismerhetünk, tehát ott vannak a rögzített alkalmazások, a korábban megnyitott fájlok, illetve a kijelentkezés, újraindítás és leállítás gyorsgombjai. Ami hiányzik, azok a valós idõben frissülõ online tartalmak, melyek érthetõ módon sokakat idegesítettek.
Ahogy utána olvasunk a dolgoknak, kiderül, hogy akad itt még sötét mód is, mely szépen harmonizált a letisztultabb felületekkel, de akárhogy is nézzük, ez a kiadás egyelõre nem tûnik többnek, egy áramvonalasított Windows 10-nél. Fontos kiemelni, hogy a kiszivárgott telepítõfájl nem a végleges kiadást tartalmazza, de ettõl függetlenül a legtöbb dolog a Windows 10-ben is hasonlóképpen szerepel, csak itt minden felület sarkát szépen lekerekítették nekünk. Ami szintén viszonylag újdonság lehet az a Widgetek, avagy modulok megjelenése. A rossz fogadtatás miatt ezt a Windows 8 óta nem igazûn erõltették, ám itt ismét lehetõségünk lesz híreket, vagy éppen az idõjárást mutató táblákat használni, ahogy azt az okostelefonokon és tableteken megszokhattuk. Ez az igen korai verzió még számos dolgot nem tartalmaz, így a Widget funkciója is korlátozott, mindenesetre az látható, hogy ott van, és a teljes verzióban már bõvebb palettát kínál majd a kívánt tartalmak gyors elérésére.
Ami még kellemes és egyben hasznos érdekesség, azt az ablakokat teljes képernyõre kiterjesztõ gomb lenyomásával érhetjük el. Mostantól testre szabhatjuk, hogy az ablakot hol szeretnénk látni, és választhatunk, hogy a képernyõ felét, vagy az egyik negyedét töltse ki, a számunkra megfelelõ elrendezésben. Ezt többé-kevésbé eddig is megtehettük, intuitív módon a kurzor segítségével, ám most akár hadonászás nélkül, egy kattintással, vagy érintõpanel esetén egy érintéssel is meghatározhatjuk. Amit a legtöbben már most hiányolnak, az a megújult Microsoft Store, de joggal remélhetjük, hogy a hivatalos elsõ kiadás már az újraalkotott digitális áruházat is magával hozza majd. Reméljük, hogy ezzel nem várnak az elsõ nagy rendszerfrissítések valamelyikéig, ahogy azt is reméljük, hogy a változások nem csak az alkalmazások fejlesztõinek, de az átlag felhasználóknak is a javára válnak. Szó esett a legnépszerûbb böngészõkrõl és alkalmazásokról, melyeket a Store-ból közvetlenül elérhetnénk és telepíthetnénk, ami tagadhatatlanul rugalmasabb élményt kölcsönözne a felhasználók számára. Én például irtózom a fapados MS áruháztól és inkább a böngészõs keresgélésre támaszkodom, ugyanakkor szívesen adnék esélyt egy jól használható, belépített alkalmazásboltnak. A játékosok viszont már elõre örülhetnek, az Xbox appra és a Game Pass elõfizetésre nagy hangsúlyt fektettek, bár az Xbox Game Bar és Windows Game Mode egyelõre nem mutatnak sok változást.
Az elõzetes tehát felbukkant, és felveti a kérdést, hogy vajon tényleg forradalmi változások érkeznek, vagy csak a kötelezõ reklámszöveget hallhatjuk? Hogy a végleges kiadás , és a „Windows új generációja” mennyi újdonságot hoz valójában, az június 24-én, a hivatalos online bejelentés során kiderül. Kedvcsináló gyanánt itt van néhány friss Win 11-es háttérkép, melyeket az xda-developers.com tett elérhetõvé.