Végre közelebbrõl is szemügyre vehetjük az utóbbi évek legizgalmasabb Inteles fejlesztését
A hivatalos és kevésbé hivatalos források egyaránt csepegtetik az Intel saját fejlesztésû kártyáiról szóló információkat. Az XeSS képjavító technológiáról például az elõzõ héten mutattak be hivatalos elõzetest, most pedig a titokzatos iparági forrásokon a sor, hogy koncepciórajzok és vázlatok után végre valódi képeket tárjanak elénk a közelgõ videokártyákról.
Az ARC márkanév alatt érkezõ Intel kártyák egy ideje már köztudatban vannak, ám mostanáig digitálisan megalkotott renderképeken és néhány fapados, korai tesztpéldány képfoszlányain kívül nem sokat tudhattunk meg róluk. A Moore's Law Is Dead csatorna azonban továbbra is lelkesen kutatja fel és osztja meg a közönséggel a legújabb részleteket, most pedig végre olyan képekhez fért hozzá, melyek valószínûleg már a megjelenés elõtti állapotokat tükrözik. A feltételezések szerint ez tehát akár a gyári referenciamodellek végsõ formája lehet, amennyiben az Intel maga is árul majd belõlük a partnerek saját megoldásai mellett. Amennyiben láttunk már korábban videokártyákat, akkor ezek a fotók elsõ pillantásra nem feltétlenül izgalmasak, ám az avatottabb szemek hamar felfedezik az említésre érdemes részleteket, például azokat, melyeket összehasonlíthatnak a kezdetleges mérnöki tesztpéldányokkal.
A mûszaki mintához képest több eltérés is megfigyelhetõ, pl. a NYÁK elrendezésében, ami tovább erõsíti, hogy a DG2-512EU alapú modell újabb változatáról van szó. A mérnöki mintadarabbal ellentétben ez a kártya fekete nyomtatott áramköri lapot és ezüstös burkolatot kapott, ami látható frissítés az elõzõ modell egységen zöld nyomtatott áramköri lapjához és fekete borításához képest. A tápellátás bemenetén azonban nem történt változás, úgy tûnik, hogy az asztali változatok zászlóshajója továbbra is 8 és 6 tûs tápcsatlakozót igényel (a becsült TDP 225 W). A PCI-Express 5.0 szabvány bevezetésével a tápegység- és grafikus kártyagyártók az új Gen5 tápcsatlakozót fogják használni. Nem világos azonban, hogy az Intel most tervezi-e ennek a csatlakozónak a bevezetését az Arc Alchemist GPU-khoz, de egyelõre ez nem túl valószínû.
Az 512EU modell 4096 FP32 shader egységgel és várhatóan 16 GB GDDR6 memóriával rendelkezik. A kártya a tervek szerint (legalább) az NVIDIA RTX 3070 és az AMD Radeon RX 6700 grafikus kártyákkal fog versenyezni, bár egyes becslések szerint az Alchemist teljesítménye akár még ennél is magasabb lehet. Emellett a leglassabb, DG2-128EU GPU-val ellátott asztali változatról is megosztottak rendereket. Bár ezek nem valódi fényképek, a csatorna üzemeltetõje azt állítja, hogy azt a kártyát volt szerencséje megnézni a saját szemével. Mivel a korábban megosztott renderei szinte pontosan megegyeztek a valódi elõszériás kártyákkal, nincs okunk arra számítani, hogy a belépõ kategóriás modell esetében majd másképp lesz. Az Arc Alchemist DG2-128EU modell 1024 FP32 shader egységgel és akár 8 GB GDDR6 fedélzeti memóriával is felszerelhetik. TDP-je 75W körül várható, így érdekes alternatívája lehet az NVIDIA Turing GTX vagy az AMD RDNA1 GPU-knak.
A Xe-HPG mikroarchitektúrára épülõ Intel Arc Alchemist most 2022 elsõ negyedévében debütálhat, csakhogy az errõl szóló híresztelések és elõrejelzések egyelõre még nincsenek teljesen közös hullámhosszon. Egyes adatok szerint az elsõ érkezõk a mobil változatok lehetnek, az asztali modellek pedig a legfrissebb pletykák szerint csak a jövõ év második negyedévében követhetik õket. Az Intel azonban valószínûleg hamarabb bejelenti az asztali kártyákat is.