A német vállalat 2002-ben indult, de csak hat évvel késõbb kezdett el processzorhûtõket készíteni, mára azonban a szegmens egyik legkedveltebb gyártójává vált. Ezt részben a középkategóriás Shadow Rock sorozatának is köszönheti, mely most harmadik generációjához érkezett.
Az kétségtelen, hogy a be quiet! minden kategóriája prémium minõséget képvisel, ugyanakkor árban és teljesítményben is kínál alternatívát a vásárlóknak, így nem kell vagyonokat költenünk a megfelelõ hûtés biztosításához. A jó tíz éves Shadow Rock sorozat pedig pontosan azt a középutat kínálja, ahol a nagyobb teljesítményû processzorok is visszafogott hûmérsékleten dolgozhatnak, miközben a kellemes csend azt suttogja, hogy jó vásárt csináltunk.
A januárban bemutatott hármas számú modell egy újabb minõségi termékkel erõsíti a vállalat kínálatát, melyet továbbra is a teljesítmény hatékonysága jellemez, az extravagáns külsõ jegyekkel, és az RGB fények mögé rejtõzõ középszerûség helyett. A Shadow Rock 3-on ugyanakkor nem a totális minimalizmus uralkodik, a dizájn láthatóan nem volt utolsó szempont, az összkép mégis visszafogott és elegáns, mely talán nem csak azok számára lehet beszédes, akik csak most ismerkednek a be quiet! felhozatalával. A fedõlap kellemesen egyszerû, a minõségi fémen fekete festés és egy kis medence látható, középtájon pedig a csavarhúzónak is jut hely, ezzel megkönnyítve szerelési folyamatot.
A natúr alumínium bordázat 30, szellõsen elhelyezett lamellából épül fel, melyet öt darab, a processzorral közvetlenül érintkezõ sárgaréz hõvezetõ csõ szõ át, egyenként hat mm-es átmérõvel. A tervezéskor figyeltek a magas profilú memóriamodulokra is, így a hõcsöveket úgy hajlították, hogy a rögzítéskor véletlenül se legyen ütközés. Az érintkezõfelület felsõ részén még egy alumínium elemet látunk, mely a leszorításhoz szükséges rögzítõelemet fogadja majd. A felépítmény összesen 163mm magas, 130mm széles és 96 mm hosszú, rajta egyetlen 120mm-es légterelõvel. A jól bevált Shadow Wings 2 PWM vezérlést és legfeljebb 1600 RPM-es fordulatszámot biztosít a felgyûlt hõmennyiség enyhítéséhez. A venti önmagában rendszerhûtõként is funkcionálhat, így gyárilag sajnos nem kaphatott innovatív sínes rögzítést, de a csavarok helyére pattintható megszokott fémkapocs is tökéletesen ellátja feladatát, melybõl kettõt kapunk, ha egy venti nem lenne elég.
A 710 grammos tornyocska bõven nem számít a legnehezebb hûtõnek, mégis kényelmesen megbirkózik a legfeljebb 190 wattos TDP értékkel, tehát az átlagos felhasználó igényeit bõven túlteljesíti, egy átlag játékos processzort pedig erõlködés nélkül is alacsony hõfokon tart majd. Ehhez mérten a megszokott kompatibilitást kapjuk, vagyis a szerverek és munkaállomások kivételével az összes AMD és Intel alaplapon megtalálja a helyét. Konkrétan az AMD AM2(+), AM3(+), AM4, FM1 és FM2(+) variációk élveznek támogatást, Intel részrõl pedig az LGA1200, LGA115x, LGA1366, LGA2011(-3) és LGA2066 foglalattípusok esetén bevethetõ.
A rögzítési megoldást a felsõ kategóriás Dark Rock negyedik kiadása óta alkalmazza a gyártó, mely korrekt megoldás és a tapasztalatlanabb vásárlók is elboldogulhatnak vele, ugyanakkor a dobozba rejtett ajándék csavarhúzó nélkül lehet, hogy gondba ütköznénk, hiszen annak kialakítása pont a fedõelembe rejtett furat és a talpazat közé esõ távolsághoz lett igazítva. Egyébként a készlet a megszokott átgondolt tervezést tükrözi egyetlen bázislappal, mely a távtartókat és a csavarokat fogadja majd, az anyagminõség pedig továbbra is kiváló, így viszonylag gyorsan és frusztrációtól mentesesen túllehetünk a mûveleten.
Az általános tapasztalatok nagyjából azt hozzák, amit ennyi év minõségi munka után elvárhatunk, a be quiet! pedig ezúttal sem okozott csalódást. Az átlagos használat mellett jóformán meg sem mozdul a ventilátor, ilyenkor legfeljebb egy alacsony 500 RPM környékén és teljes csendben forog, a 30°C-os határ átlépése itt csak minimális mértékben tapasztalható. Egy i9-9900K esetében alap órajelen 30-34°C mérhetõ, 4.7Ghz-es emelt frekvencián nagyjából 50-56°C-ig tart az emelkedés, ami mindössze 3°C emelkedés a legendás duplatornyos Dark Rock Pro 4-hez képest! Természetesen más a helyzet, ha megpróbáljuk feszegetni a határokat, ám a 4.9GHz már bõven az átlag fölötti kategória, melyhez általában komolyabb és drágább megoldást keresünk, az értékek mégsem alakulnak rosszul. Tuning és nagyjából 180 wattos TDP esetén is csak valamivel 70°C fölött járunk, és legrosszabb esetben is éppen csak súrolja a 80°C-ot. Ez egy terhelésnek kitett Core-i9 esetén megfelelõ és korrekt érték, legalábbis a nagyjából 20°C-os környezeti hõmérséklet mellett mindenképp. A zárt gépház szinte tökéletesen lefojtja majd a legfeljebb 30 dB zajszintet, és ami általában egy tízessel halkabb is lehet, míg tuning esetén egy tízessel hangosabb, de ha olcsóbb toronyházunk van, ez a hang még akkor sem sorolható a hangos, vagy idegesítõ kategóriákba. Sõt, ha a piacon kapható megoldások értékei között szemezgetünk, egy nem egész fok lemaradással a Dark Rock Pro 4 zajszintjét kapjuk, ami kérdés nélkül elsõosztályú eredménynek tekinthetõ.
Kell ez nekem?
A be quiet! tehát ezúttal is megcsinálta, nem változtatott sokat a krábbiakon, de pont annyit, hogy a középkategóriában is találjunk olyat, ami képes megbirkózni a felsõ kategóriás asztali processzorok igényeivel. Teljes fordulatszámon is mindössze 40 dB zajszint és 70-80°C között tartott hõértékek egy terhelés, sõt tuning alatt hajtott nyolcmagos Intel processzoron? A középkategóriás játékra szánt hatmagosokat egészen biztosan megeszi reggelire! Ezekre a számokra még a legnagyobb testvér Dark Rock Pro 4 is büszkén tekinthet, a vásárlók pedig elégedettséggel, már amennyiben a 18 000 Ft-ra belõtt fogyasztói ár belefér ezért a teljesítményért.
A Shadow Rock 3 már nálunk is elérhetõ, és jelenleg 18 490 Ft-ért kapható.