Magyarországon is érezték a hatását, bizonyos adatok végleg elvesztek
Nem sokkal szerda éjfél után lángok csaptak fel az OVHcloud felhõszolgáltató franciaországi létesítményében. A Strasbourgban található szerverpark súlyos károkat szenvedett, az anyagi kár több szempontból is jelentõs, de személyi sérülés szerencsére nem történt.
Súlyos károkat szenvedett az a négy fõ adatközpontból álló telep, mely többek között Magyarországon is számos felhasználót lát el. A helyzetrõl valamivel hajnali négy elõtt Octave Klaba, a francia vállalat alapító vezérigazgatója adott hiteles tájékoztatást Twitteren, és a vészhelyzeti tervek alkalmazásra szólította fel ügyfeleit. Ahogy írta, a tûz az SBG2-es adatközpontnál keletkezett, a tûzoltók pedig azonnal a helyszínre érkeztek, ám a nagyjából hat órán tartó oltási munkálatok alatt ezt a részleget már nem tudták megmenteni. A lángok nem sokkal hajnali egy óra elõtt csaptak fel és a közel 100 tûzoltónak 7:20-kor sikerült elfojtani õket, ezalatt az SBG1 részben szintén leégett. Az SBG1 esetében 12 szobából 4 semmisült meg, az SBG3 és SBG4 viszont érintetlen maradt, de ideiglenesen azokat is kivonták a forgalomból. Ezek a területek szigorú õrizet alatt állnak, kizárólag egyes alkalmazottak és a biztonsági személyzet léphet be, a tûz okát pedig jelenleg is vizsgálják.
A OVHcloud egy nemzetközi szinten jegyzett, feltörekvõ felhõszolgáltató, melynek jelenleg 27 állomása van Franciaországban, az Egyesült királyságban, illetve az USA-ban és Ausztráliában. Januárban jelentették be, hogy az Atos nevû francia nagyvállalattal közösen egy teljes mértékben európai központú, felhõszolgáltatást nyújtó infrastruktúra kiépítésébe kezdenek, mely független az amerikai szabályozástól. Bár Európában már most õk számítanak a legnagyobbnak, ezt a lépést biztonsági okokból is kifejezetten fontosnak tartják. Azon túl, hogy már a hatóságok szerint is legmagasabb szintû biztonsági elõírások szerint mûködnek, lényegében alternatívát kínálhatnak az olyan nagykutyákkal szemben, mint a Google, a Microsoft vagy az Amazon. Terveik szerint a következõ hetekben 10 ezer szerver elérhetõségén igyekeznek javítani, a leállított egységeket pedig fokozatosan állítják újra munkába március 15-én és 19-én.
A helyzet az egyértelmû anyagi károk mellett azért is kellemetlen, mert több kormány hivatalos oldalának adatait is õk tárolták nem csak Európában, de még Afrikában is. Az esetnek még videojátékos körökben is komoly hatása volt, ráadásul jó esély van rá, hogy bizonyos adatok végleg elvesztek. A népszerû Rust nevû túlélõs játékról van szó, mely az utóbbi idõben átlag 200 ezer aktív játékost számlál havonta, a hajnali órákban pedig közel 84 ezer játékosát érte kellemetlen meglepetés. Sajnos az ideiglenes leállásnál súlyosabb a kár, ugyanis a játék európai szervereinek többsége a megsemmisült szobákban futott, a Rust hivatalos Twitteroldala pedig szomorúan arról tájékoztatta a közösséget, hogy a tûzvészben elveszett adatokat nem lehet helyreállítani. Utóbb kiderült, hogy összesen 25 szerverrõl volt szó, melyeknek egy részét már pótolták és újra hadrendbe állították, az elveszett adatok pedig a felhasználók játékon belül elõrehaladását, illetve fejlõdését érintette.
“Nagyon köszönöm az összes együttérzésrõl tanúskodó üzenetet, amelyet ma küldtetek nekünk! Szeretnék köszönetet mondani azoknak a csapatoknak, akik éjjel és nappal is dolgoztak. Ez volt a legrosszabb nap az elmúlt 22 évben, és nincs elég erõs szó ahhoz, hogy elmondjam, mennyire rémesen érzem magam. Keményen dolgozunk az SBG1/3/4 mihamarabbi újraindításán” – olvasható Klaba legutóbbi bejegyzésében.