Grafikus a férjed, és most készül új laptopot venni? A gyermeked építész szeretne lenni, de mielõtt elkezdõdik az egyetem, mindenképpen be kell szerezned egy erre alkalmas gépet?
A választás nehéz, hiszen szülõként vagy laikusként nehéz felmérni, miért nem megfelelõ a szekrényben porosodó, régi notebook.
Sajnos a grafikai és mûszaki rajzoló programok használatánál a közepes teljesítményû laptopok megbuknak! A grafikai szoftverek futtatásához szükséges készülékek inkább hasonlítanak egy hordozható munkaállomásra, mint egy notebookra, ezért a legjobb, ha már az elején így tekintesz rájuk. Nem érdemes a régi készülék felturbózásában gondolkodnod, hosszú távon is jobban jársz, ha újat keresel!
Pályaválasztás
Elõször is érdemes körbejárnod, pontosan milyen pályára is készül gyermeked. Nem mindegy ugyanis, hogy a választott gépet 3D tervezésre, könyvillusztrációk, kiadványok szerkesztésére, animációk készítésére vagy vektoros és pixelgrafikus tervezésre fogja használni. Persze a legidõtállóbb választás, mindig a legjobban felszerelt gép. Ennek ellenére, ha nem muszáj, biztos Te sem ruháznál be egy 700.000 Ft-os darabra fölöslegesen.
Az AutoCAD, ArchiCAD és hasonló tervezõ programok például már jóval több erõforrást igényelnek, mint az Adobe Illustrator vagy Inkscape. Ezek használatánál, óriási nehézséget okoz az akadozás, ráadásul rendkívül idegesítõ és kiábrándító élmény is. Ezért fontos, hogy a kívánt rendszerkövetelményeknek megfelelõ gépben gondolkozz!
De mégis milyen tulajdonságokra érdemes odafigyelned?
Laptop paraméterek
A jó gép az ütõs processzornál kezdõdik. Mindenképpen 4 magos, lehetõség szerint Intel i5 vagy hasonló erõsségû legyen. Ezt a tulajdonságot, mint minden más egyéb hardver információt, a gépek leírásában megtalálod. Nincs más dolgod, csak az itt felsoroltakkal összehasonlítani, és máris nyert ügyed van!
RAM kapacitást 4 GB alatt ma már nem szabad választani, hiszen a technika is folyamatosan fejlõdik, ahogy a munkához, iskolához használható programok is. Egyre nagyobb erõtartalékra van szükség, így egy 2 GB-os géppel szinte semmit sem fogsz tudni kezdeni a jövõben.
A képszerkesztõ programok futtatásához a 4 GB is tökéletes, mégis, a gördülékeny használathoz és a jövõ fejlesztéseihez a 8 GB lesz a megfelelõ. Ez az alap. Ha ennél specifikusabb és erõigényesebb programokra van szükség, mint pl. az AutoCAD, a 16 GB RAM ajánlott.
A kényelmes felhasználás érdekében a videókártya kapacitása is érje el a 2 GB-ot.
Hibrid laptopok
Ha szeretnéd még ennél is jobban kimaxolni a felhasználási lehetõségeket, akkor ismerkedj meg a transformers, kettõ az egyben laptopokkal. Ezek olyan hibrid készülékek, melyek nemcsak laptopként, de tabletként is használhatók. Az érintõképernyõs kijelzõ egy mozdulattal a billentyûzet fölé hajtható, és máris tabletként funkcionál.
Elõnye, hogy sokkal több formában használható, így a szerkesztõ programokat, nemcsak egérrel és billentyûzettel, de touch felülettel is lehet nyomkodni.
Vizuális élmény
Minden grafikai és mûszaki rajzoló program alapvetõen is egy esztétikai szerkesztõ. Éppen ezért fontos, hogy minél nagyobb és minõségibb felbontásban jelenítse meg a rajta készített anyagot. Ezért a teljesítmény mellett a kijelzõ kapacitásaira is figyelj! Ha teheted, válasz Full HD-t, amit akár a késõbbiekben még nagyobb felbontású külsõ monitor összeköttetéssel is felturbózhatsz.
Válogass kínálatunkból, egészen biztos megtalálod az igényekhez legmegfelelõbb laptopot, kattints ide: PCX - laptop.
Persze, nemcsak a kétmonitoros élmény javíthat a munkavégzés hatékonyságán! Nem mindegy, milyen kijelzõ elõtt ülsz órákig! Hogy melyiket válaszd? Olvasd el tippjeinket! Mire figyeljünk monitor vásárlásakor?