Hivatalosan is érkezik az új PCIe 5.0 csatlakozó, mely egyedül kivált három 8-tûs csatlakozót is
Ahogy a grafikus kártyák egyre energiaigényesebbé válnak, megérett az idõ egy új tápcsatlakozó kifejlesztésére is, mely hamarosan a nagyközönség számára is megmutatja magát. A hardveres újdonságokról és az exkluzív szivárogtatásairól ismert Igor's Lab nemrég meg is osztotta a közelgõ PCIe 5.0-hoz igazított, nagy teljesítményû PCIe tápcsatlakozó vázlattervét, mely az AMD és az Nvidia következõ generációs grafikus kártyáival debütálhat.
A 12VHPWR tápcsatlakozó összesen 16 tûbõl áll, ami kétszerese annak, amit az eddig használt hagyományos, 8 tûvel dolgozó fejeken láthattunk, de néggyel még az Nvidia 12 tûs PCIe tápcsatlakozójára is rálicitál. Úgy tûnik, hogy az RTX modellekért felelõs chipgyártó már tudott valamit, vagy valahogy elõre látta, hogy a PCIe tápcsatlakozók milyen úton fognak tovább haladni. A 12VHPWR tápcsatlakozónál ugyanis szintén 12 teljesértékû pint láthatunk, azonban alattuk további négy kisebb jelcsatlakozóval is találkozhatunk, azt azonban egyelõre még nem tudni, hogy valójában mi a pontos célja ezeknek az extra érintkezõknek. A generációfrissítés amúgy nagyon is idõszerû, hiszen a nagyteljesítményû és nagy étvágyú csúcskártyákon akár hármat is találhatunk a 8-tûs konnektorokból, mely egyre kevésbé praktikus megoldás és egyre nagyobb káoszt teremt a gépházba zsúfolt kábelek tekintetében is. Bár a 6+2-es kialakítású Molex csatlakozók kissé idejétmúltnak tekinthetõk, az Nvidia 12-tûs megoldása nem egy hivatalos új szabványt, inkább csak egy félmegoldást hoztak a piacra, hiszen csak bizonyos Nvidia Founders Edition kiadásokon került bevetésre.
Az is kiderült, hogy az Nvidia 3090 Ti néven érkezõ zászlóshajója az elképesztõ 450 wattos fogyasztása melllé egy eddig ismeretlen csatlakozót kap majd, ezúttal is a gyári Founders Edition kiadáson, a cég azonban eddig nem volt hajlandó leleplezni, hogy mire számíthatunk. Az Igor’s Lab értesülései szerint azonban több tápegység- és kártyagyártó is megkönnyebbülését fejezte ki, mivel a közelmúltban hivatalossá vált egy új “High Power Connector” (H+), vagyis nagyteljesítményû csatlakozószabvány, mely a szintén közelgõ PCIe 5.0 specifikációjához igazodik. Az újdonságot kifejezetten úgy tervezték, hogy meg se kottyanjon neki az akár 600 wattos energiaigényû kártyák kiszolgálása, ezzel számûzve a csokornyi 8-pines fejjel megtûzdelt kártyák rémképét.
A mûszaki rajzok szerint a 12VHPWWR tápcsatlakozó nem felel meg a MicroFit Molex szabványnak, az eddigi megoldásokkal tehát semmilyen módon nem lesz kompatibilis. Elõször is csapjai 3 mm távolságra vannak egymástól, míg a meglévõ 6 és 8 (6+2) tûs PCIe-csatlakozókon 4.2 mm a lépésköz. A hossza pedig 18.85 mm, tehát összességében egész méretes darab, de egészen biztosan sokkal kevesebb helyet foglal, mint három 8-tûs PCIe tápcsatlakozó. Összehasonlításképpen a 12VHPWR csak kicsivel rövidebb, mint az Nvidia 12-tûs PCIe tápcsatlakozója, amely 19 mm hosszú.
Minden egyes hálózati érintkezõ 9.2A névleges teljesítményre képes és akár 55.2A folyamatos teljesítményt is biztosíthat egyetlen 12V-os ágon keresztül. Elméletileg a 12VHPWR tápcsatlakozó maximum 662.4W teljesítményre is alkalmas lehet, de hivatalosan legfeljebb 600W-ot támogat. A kábelek széles spektrumát fejlesztõ és gyártó Amphenol ICC már listázta is a 12VHPWR-t, amelyet a "Minitek Pwr CEM-5 PCIe Connector System" névvel illetett. A vállalat 9.5A-t adott meg tápcsatlakozónként, ami valamivel magasabb érték, mint amit az Igor’s Lab a PCI-SIG-tõl (a PCIe szabványokért felelõs szervezet) megtudott. Azt azonban az Amphenol ICC is megerõsítette, hogy valóban a PCIe 5.0 grafikus kártyákhoz készült, de nem pontosították, hogy minden gamer kártyán megtaláljuk majd, esetleg csak az ipari felhasználásra, pl. adatközpontokba szánt termékek sajátja lesz.
Ez tehát egy hasznos kényelmi újítás lehet, de azért sajnálatos, hogy az irányvonal nem az alacsonyabb fogyasztásra való törekvés, inkább a 350, de szélsõséges esetekben akár 450 wattos csúcsteljesítmény praktikusabb kiszolgálása. Akárhogy is, reméljük a 600 wattos tûréshatár inkább egyfajta túlbiztosítás, és nem az otthonra szánt kártyákra és a felhasználókra váró jövõt vetíti elõre.