Meglepõen sikeresnek bizonyul a Huawei saját Android alapú rendszere
A HarmonyOS elkészítése egyfajta kényszermegoldás volt a Huawei részérõl, miután az Egyesült Államok által kirótt súlyos kereskedelmi korlátozások végleg elvágták õket – és így az összes új mobiltelefonjukat – a Google szolgáltatásokhoz való hozzáféréstõl. A számos digitális eszközt támogató mobilos ökoszisztémájuk azóta útnak is indult, és bár a mobilpiac reformját nem hozta magával, egyre növekvõ népszerûsége igazolni látszik a létjogosultságát.
A 2019-es amerikai korlátozó rendelkezések óta lezajlott idõszak alaposan átgázolt a Huawei-en, mely piaci részesedése mellett számos üzleti érdekeltségét is elvesztette. Miután telefonokat gyártó Honor részlegüket annak túlélése érdekében eladták, kissé ellentmondásos nyilatkozatokat tettek a vállalat jövõjével kapcsolatban. Olykor optimistán és magabiztosan arról beszéltek, hogy nem is egy vésztervük volt a továbblépésre, és hogy a mobilpiacon elszenvedett lemaradás miatt számos más területen erõsödhettek meg, máskor viszont arról hallhattunk, hogy telefonos ágazatuk azóta is a túlélésért küzd. Éppen ezért a kínai vállalatot is kellemes meglepetésként érhette a tény, hogy a Huawei eszközök felhasználói kifejezetten érdeklõdõnek bizonyulnak a közelmúltban új verziót kapott HarmonyOS iránt, melyet rövid idõ alatt sokmillió Huawei és Honor tulajdonos vett használatba.
A HarmonyOS-rõl már jóval az érkezése elõtt kiderült, hogy egy újabb Android alapokra építkezõ megoldás lesz, de a Google szolgáltatások biztos hiányában nem igazán lehettünk biztosak benne, hogy milyen fogadtatásra talál majd, ahogy abban sem, hogy a Huawei feldobja-e bármi különlegessel, ami versenyképessé teheti az iOS és az Android/Google által felosztott piacon. 2019 nyarán azonban bemutatkozott az okoseszközök és funkciók legmodernebb összeköttetési megoldásának ígéretével, miközben továbbra is nélkülözte azokat az alapvetõ szoftvereket és szolgáltatásokat, melyekhez a többség hozzászokott. Végül bõ egy év után debütált a megújult HarmonyOS 2, mely optimalizált és gyorsabb platformok közti kommunikációt és más újdonságokat is magával hozott, ráadásul az OpenHarmony projekt elindulásával a közösség is szabadon részt vehet a rendszer jövõjének alakításában, mely a túlélés egyik záloga is lehet. Mint kiderült, a Huawei egyáltalán nem csinálja rosszul a dolgokat, ugyanis az aktuális mérések szerint nem csak a 90 milliót, de nemrég már a 100 milliót is átlépte azon eszközök száma, melyeken már HarmonyOS 2.0 található.
Idén júniusban még a 10 millió felhasználó miatt ünnepeltek és arra is ígéretet tettek, hogy a frissítés lehetõségét az évekkel korábban kiadott mobiljaik számára is igyekeznek elérhetõvé tenni. A 2020 szeptemberében bemutatkozó HarmonyOS 2.0-t egy újabb hangzatos célkitûzéssel indították útjára, mely szerint még 2021-ben el akarják érni a 300 milliós felhasználói bázist. Ez ekkor kissé túlzásnak hatott, ám az érdeklõdõk számának rohamos növekedését látva nem is annyira elrugaszkodott, hiszen most augusztusban már 70 milliónál jártak, a növekedés pedig nem igazán akart lassulni, sõt. Szeptemberben ugyanis egyetlen hét alatt további 20 millió eszközfrissítést regisztráltak, ezzel pedig elhagyták a 90 millió felhasználó által reprezentált mérföldkövet. Ezzel még akkor is igazán szép tempót diktálnak, ha az aktív felhasználók köre valójában elmarad a frissítések számától. Most azonban újabb látványos számadat érkezett, mely így szeptember közepén már 100 millió HarmonyOS 2.0-t futtató eszközrõl mesél.
Ehhez valószínûleg nagyban hozzájárul, hogy tartják magukat korábbi ígéretükhöz és folyamatosan bõvítik a frissítésre alkalmas eszközök listáját. A 106 okosterméket számláló listából 75 mobiltelefon, köztük a P40, illetve Mate 40 és 30 sorozatokkal, de nemrég a P20, a Mate 20, továbbá a Nova 5i és 4e tulajok is felzárkózhattak. Fontos, hogy ez az impozáns 100 milliós szám kizárólag az elvégzett frissítéseket jelöli, a boltokba ettõl függetlenül is kerülnek olyan okostelefonok, tabletek, sõt TV-k és még lézernyomtatók is, melyeken alapból ezt a rendszert futtatják. A legnagyobb különbséget az adja, hogy a Huawei elsõsorban nem az operációs rendszer forradalmát ígéri. Sokkal inkább egy új platformot hozott létre, mely a lehetõ legtöbb eszköz számára szeretné biztosítani az összeköttetés lehetõségét, a HarmonyOS Connect brand segítségével pedig lényegében bármelyik másik gyártó is feliratkozhat a kompatibilitást nyújtó eszközök listára.
A Huawei jelenleg a frissítések hatodik körét készíti elõ, melyre aktívan toborozza a felhasználókat, láthatóan nem is rossz eredménnyel. A Huawei továbbá bejelentette partnerségét 120+ háztartási gépgyártó céggel és több mint 20 hardvergyártóval, hogy a következõ évben a HarmonyOS szoftverrendszeren alapuló termékeket építsenek, így nem kizárt, hogy 2022-ben is hasonló sikereket könyvelhetnek majd el.