Mit nyújthat a DDR5 azoknak, akik a most az elérhetõ legolcsóbb memóriákat keresik?
Vészesen közeleg a processzorok és az alaplapok új generációja, mely az AMD esetében nem is hagy más lehetõséget az érdeklõdõknek, minthogy elfeledkezzenek a jól bevált DDR4-es memóriákról, hogy tekintetüket végleg a DDR5 felé fordítsák. De mit kapunk a pénzünkért, ha a lehetõ legolcsóbb opciók között válogatunk, és hogyan teljesít ezen a téren a Crucial úgymond belépõ kategóriás ajánlata?
A kérdés többek között a TechSpot magazin stábját is foglalkoztatta, így meg is rendeltek egy Crucial 8GB DDR5-4800-as terméket, illetve mindjárt kettõt, hiszen a legtöbb gamer jól tudja, hogy a megfelelõ teljesítmény eléréséhez kétcsatornás megoldásban érdemes gondolkodni. Ugyan a mi weboldalunkon is találni DDR5 modulokat a 20 ezer forintos határérték környékén, a veterán memóriagyártó, vagyis a Crucial 4800MHz-es terméke a 25 ezer forintot alig meghaladó árával még bõven a kedvezõbb árú ajánlatok között szerepel. Bár olcsónak nevezni azért még mindig túlzás lenne, hiszen ez az összeg bõ kétszerese a 8GB-os kapacitású 2666 MHz-es DDR4 memóriáknak, melyekbõl bõven találni a 10-12 ezer forintos ársávban.
Az aranyközépút, melyet eddig a 3200 MHz-re hangolt CL16-os idõzítésû DDR4 modulok jelentettek, 8GB-os darabok esetén szintén valahol 12 ezer forint körül mutatják meg magukat, szóval durván kétszer annyit kell fizetnünk, ha a jóval gyorsabbnak ígérkezõ DDR5 belépõszintjével kívánjuk helyettesíteni. Amennyiben az idõzítéshez ragaszkodunk, viszont magasabb frekvenciára ugranánk, egy 3600 MHz-en és CL16-os idõzítés mellett pörgõ modulért már kb. 18 ezer forintot kell költenünk, és akkor még nem nézelõdtünk a magasabb kategóriákban. Tehát az idõtállóság szempontját is figyelembe véve, talán nem tûnik akkora érvágásnak DDR5-be fektetni a pénzünket. Fõleg akkor nem, ha észben tartjuk a 13. generációs Intel és a Zen4-es AMD termékpaletta várható árait, melyek minden bizonnyal nem kímélik majd a pénztárcákat.
Mivel az Intel a 12. generációs processzorokkal (Alder Lake) már lehetõvé tette a DDR5-ben rejlõ potenciál viszonylagos kiaknázását, egy-egy jól árazott darab miatt megérhette átállni, az idõ elõrehaladtával pedig biztosan megéri majd bõvíteni is, amennyiben azt az alaplapunk is lehetõvé teszi. A tesztben a Crucial DDR5-4800-as alacsony sûrûségû, 8 GB-os CL40-es moduljait tesztelték, de az alacsony válaszidejû, kétcsatornás DDR4-3200-as memóriák mellett egy sor drágább DDR5-ös készlettel is összeengedték, hogy láthassuk, mekkora teljesítménytõl esünk el, ha olcsóbb RAM-ot választunk. A teszthez szándékosan a generáció legdurvább kártyáját, az RTX 3090 Ti-t vetették be, melyet tudatosan 1080p felbontáson, lehetõleg közepes vagy alacsony grafikai beállítások mellett hajtottak.
A cél az volt, hogy minél magasabb képkockasebességet érjenek el, mely segít bemutatni, hogy magas CPU-terhelés esetén milyen különbségek láthatók a különbözõ memóriák teljesítményében. A terhelést viszont már nem egy ipari kalibert súroló CPU-ra, inkább a gamerek számára érdekes Core i5-12600K-ra bízták. Így az derülhet ki, hogy mennyire profitálhatunk egy olcsóbb DDR5 képességeibõl, egy Core i9-12900K-nál jóval megfizethetõbb processzor birtokában. A tesztek során különbözõ DDR4 és DDR5 összeállításokat alkalmaztak, így kirajzolódtak a százalékos eltérések. A tesztben a legszolidabb DDR5 kombináció a 2x8GB 4800 volt CL40-es idõzítéssel, ezt egy 2x16GB-os pár követte azonos értékekkel, majd 2x16GB 5600MHz-es CL36-os idõzítéssel, végül pedig 2x16GB 6400MHz-es CL32-es idõzítéssel. A DDR4-et négy darab 8GB-os modul képviselte, 3200MHz-en és CL14-es idõzítéssel.
Ahogy azt a grafikonok mutatják, az esetek többségében a 4800 MHz-en pörgetett 2x8GB DDR5 memória érezhetõ teljesítménytöbbletet hozott a 3200MHz-es DDR4-hez képest, mely ráadásul az átlagos CL16-nál valamivel feszesebb, CL14-es idõzítéssel bírt. Az jól látszik, hogy volt játék, ahol a videokártyának sokkal nagyobb szerep jutott, máshol a processzor köszönte meg a lehetõséget, bizonyos esetekben pedig alig 2-4%-ot hozott a Crucial memóriája, tehát a különbség nem mindenhol kiemelkedõ. Ahol viszont 10-20% volt a különbség, ott láthatjuk, hogy a játékok nagyon is profitálnak az új szabvány képességeibõl, még úgy is, hogy nem a leggyorsabb, illetve prémium kategóriás tuningtermékekrõl van szó.
A kulcs az ár, márpedig, ha valaki az Intel 12. generációs Alder Lake platformjában gondolkodik, a bõvíthetõség érdekében érdemes lehet megfontolnia egy DDR5-ös alaplap megvásárlását. Aki pedig a megjelenésre váró új CPU-sorozatokra vár, megnyugodhat, ugyanis a pénzéért valóban magasabb teljesítményt kaphat. Azt is örömmel láthatja, hogy a DDR5 már nem feltétlenül az a túlárazott luxustermék, mint megjelenésekor volt, ahogyan azt is, hogy átlagban még a legolcsóbb, legkevesebbet ígérõ modulok is meghaladják a népszerû 3200MHz-es DDR4 képességeit. Ha nem a legdrágább tuningmodulokat részesítjük elõnyben, egy átlagos játékosnak hosszú távon megérheti az olcsóbb DDR5 megvásárlása, az árak pedig folyamatosan közelednek a DDR4 felé, bár azt vegyük figyelembe, hogy a hardveripar mindig meglephet minket egy globális áremeléssel, mely lassíthatja ezt a folyamatot.