Mi az a VPN és hogyan teszi biztonságosabbá és sokrétûbbé a nethasználatot?
Bár a VPN-ek klasszikus felhasználási módja az IP-cím elrejtése és az internetszolgáltató és más szimatolók megakadályozása az online tevékenységek megfigyelésében, nem ez az egyetlen haszna. Idõnként szükség lehet arra, hogy úgy tûnjön, mintha egy másik országban lennénk, anélkül, hogy ehhez ki kellene tennünk a lábunkat otthonról. Talán a cenzúra valamilyen formáját szeretnénk megkerülni, vagy egy weboldal lokalizált változatát szeretné elérni, ami a régiónkból nem lehetséges. Esetleg csak a Netflix egy külföldi változatát szeretnénk nézni? Bármire is van szüksége, a VPN kiváló választás a "helyváltoztatáshoz".
Nem érünk el egyes weboldalakat és úgy tûnik, hogy a webes forgalmunkat blokkolták a tartózkodási helyünk miatt? Munka vagy szórakozás miatt olyan országokhoz tartozó oldalakat keresünk fel, melyek a régiónkban nem elérhetõk? Az ilyen helyzetekre van egy egészen egyszerû megoldás: használjunk VPN-t.
Mi az a VPN?
A VPN virtuális magánhálózatot jelent (angolul Virtual Private Network). Amikor bekapcsolunk egy VPN-t, az titkosított kapcsolatot hoz létre a számítógép és egy VPN-cég által ellenõrzött szerver között. Az adataink a szerverre utaznak, útközben védve azokat a kíváncsi szemektõl, majd a szokásos módon kilépnek az internetre. Bárki, aki figyeli, nehezen tudja majd visszakövetni az internetes mozgásunkat, és az IP-címünk is rejtve marad. Ez azért fontos, mert az IP-cím ellenõrzése az egyik legkönnyebb módja annak, hogy valakinek a fizikai tartózkodási helyét megtudjuk.
A legtöbben egy olyan VPN-kiszolgálóhoz szeretnének csatlakozni, amely fizikailag közel van a valódi tartózkodási helyükhöz. Ez általában jobb sebességet eredményez, ami a legtöbb felhasználó számára fontos. Ha azonban egy távolabbi VPN-kiszolgálóhoz csatlakozunk, akkor gyakorlatilag úgy böngészünk az interneten, mintha annak a szervernek a tövében neteznénk. Ez az a trükk, amely lehetõvé teszi, hogy más országok streaming-tartalmaihoz is hozzáférjünk. A streaming-szolgáltatások látják a VPN-kiszolgálóról érkezõ forgalmat, és egy kalap alá vesznek minket a többi, ugyanabból a régióból érkezõ nézõvel.
Ha olyan VPN-re vágyunk, amelynek szerverei abban a régióban vannak, ahonnan a webes forgalmukat szeretnék, hogy származzon, egyszerûen csak be kell kapcsolnia a VPN-t. Ennyi az egész!
Hogyan válasszunk VPN-t a tartózkodási helyünk álcázásához?
A mi specifikus helyzetünkhöz megfelelõ VPN megtalálása már egy kicsit bonyolultabb lehet. Elõször is olyan VPN-t kell találni, amelynek szerverei a kívánt országban vannak. A legtöbb VPN szolgáltatás valahol a weboldalán felsorolja a szervereit. A gyakorlatban azonban elõfordulhat, hogy egy ország szimpla támogatása nem elég. Megeshet, hogy rejtélyes hálózati okok miatt nem tudunk hozzáférni a kívánt weboldalhoz vagy szolgáltatáshoz. Az is elõfordulhat, hogy egy országnál specifikusabb régióra van szükség – ha valaki például egy olyan nagy országon belül, mint Kanada, egy véletlenszerû helyrõl férne hozzá a világhálóhoz, akkor nagyon messze kerülhet a kívánt helytõl. Egyes VPN-ek lehetõvé teszik, hogy megadja, hogy mely szerverekhez, sõt néha még azt is, hogy mely városokhoz szeretne csatlakozni.
VPN szolgáltatások választható országokkal:
Az alábbiakban az összes általunk tesztelt VPN-szolgáltatást felsoroljuk - a legtöbb szerverrel rendelkezõ országoktól a legkevesebb országig -, amelyek lehetõvé teszik, hogy egy adott országon belül konkrét szerverek közül válasszon. Ne feledjük, hogy nem a legtöbb országot tartalmazó VPN-re van szükség, csak egy olyanra, amelyik lefedi a szükséges országokat. Példa gyanánt ott HMA VPN, mivel az 190 országot fed le, ami talán a legtöbb lehetõséget kínáló szolgáltatások egyike. A HMA VPN azonban nem teszi lehetõvé, konkrét szerverek kiválasztását. Emellett nagymértékben használja a virtuális helyeket. Ezek olyan VPN-szerverek, amelyeket úgy konfiguráltak, hogy úgy tûnjön, mintha egy országban lennének, de valójában egy másik országban találhatók. Az esetek többségében ez nem jelent problémát, de fontos lehet tudni róla.
A VPN használata a valós tartózkodási hely meghamisításához néhány lehetséges hátrányt is rejthet magában. Egyes webhelyek és szolgáltatások biztonsági intézkedéseik részeként a tartózkodási helyet is kiszûrhetik. Sok bank például további hitelesítés bemutatását kérheti, ha azt látják, hogy új vagy szokatlan helyrõl jelentkezünk be. Egyes webhelyek akár teljesen blokkolhatnak bennünket, ha VPN-adatoknak látszó adatokat sejtenek, mivel a netes bûnözõk is jól tudják, hogy egy VPN milyen hasznos lehet. Ideális esetben egy ingyenes VPN-t használhatunk a helyszínek tesztelésére, megbizonyosodva arról, hogy teljesülnek az igényeink. Sajnos a legtöbb ingyenes VPN korlátozza a szerverek kiválasztását, ami megnehezíti ennek a konkrét kérdésnek a tesztelését. Ezenkívül számos VPN szolgáltatás megköveteli a bank- vagy hitelkártyaszám megadását, jobb esetben pedig egy fiók létrehozását, még akkor is, ha ingyenes próbaidõszakot kínál. A TunnelBear VPN lehetõvé teszi az ingyenes elõfizetõk számára, hogy bármelyik VPN-szerverét használják, de konkrét kiszolgálók már nem választhatók. Végül pedig az ingyenes felhasználókat havonta mindössze 500 MB adatforgalomra korlátozza, így ez inkább szükségmegoldás, mint állandó segítõtárs.
Lényeges, hogy egyes VPN-ek dedikált IP-címekhez való hozzáférést árulnak. A szolgáltatástól függõen ezek több országban is lehetnek. Egy dedikált IP-címen csak a mi forgalmunk fog áthaladni, ami remélhetõleg kevésbé tûnik szokatlannak, mint egy VPN-szerver, és ezért annak is jóval kisebb az esélye, hogy esetleg blokkolják majd. Néhány egyszerû viszonyítási alap, amit érdemes figyelembe venni VPN-vásárláskor: A havi VPN-elõfizetés átlagos költsége akár 4000 forint körül is alakulhat, azonban a verseny ezen a piacon is dúl, a SurfShark például számos hasznos funkciót, 100 országot és korlátlan eszközön való használatot kínál, nem egészen 1000 forintos havidíjért. Ez az összeg még éves szinten is jó befektés lehet, amennyiben valóban szükségünk van ezekre az elõnyökre. Ehhez képest a NordVPN csak 59 országot, viszont közel ötször annyi szervert kínál 1200 Ft-tól. Ha egy VPN az átlagnál többet kér, gyõzõdjünk meg róla, hogy valami hasznosat nyújt cserébe. Emellett az éves elõfizetéssel mindig pénzt takaríthatunk meg, de azt mindenképp aláhúznánk, hogy elõször tegyünk próbát ingyenes elõfizetésekkel, hogy kipróbálhassunk akár több szolgáltatást is, mielõtt hosszabb távon is elkötelezzük magunkat.
Egy host, vagy a szolgáltatók nem biztos, hogy szeretnének VPN lenni
Elõfordulhat, valaki a munkahelyi weboldal tárhelyszolgáltatóját használná a forgalom átirányítására. Ez részben lehetséges; saját VPN-t is üzemeltethetünk. Valószínû azonban, hogy bármelyik webtárhelynek speciális elvárásai és megkötései vannak azzal kapcsolatban, hogy hogyan lehet használni a szolgáltatásukat. Valószínûleg nem fogják megengedni – vagy legalábbis nem fogják értékelni –, hogy egy weboldalnak szánt szervert használjunk a webes forgalmunk átirányítására. Valószínûleg speciális biztosítékokkal rendelkeznek ennek megakadályozására.
Ha a saját VPN létrehozása a cél, akkor inkább egy olyan szolgáltatás, mint a DigitalOcean használata javasolt egy szerver bérléséhez. Amint a szerver beindult, telepíthetünk saját VPN-t. Több "csináld magad", avagy DIY VPN is elérhetõ, például az Alphabet által kínált Outline VPN. Egy kis utánajárással biztosan nem okoz gondot egy saját VPN beállítása és használata. De még ha egyszerû is, nem feltétlenül lehetünk biztosak benne, hogy helyesen vagy a legbiztonságosabb módon használjuk-e. Inkább érdemes kifizetni havonta egy ezer forint körüli összeget szakembereknek a VPN üzemeltetéséért, így tudni fogjuk, hogy mit kapunk a pénzünkért.
Jobb böngészés VPN használatával?
Az emberek többnyire úgy gondolnak a VPN-ekre, mint az online tevékenységek elrejtésére szolgáló eszközre, de valójában arra is megoldás, hogy egy oldal ne zárhasson ki bennünket a számukra szükséges szolgáltatásokból, pusztán a lokációnk, az IP-címük miatt. Éppen ezért ne feledjük, hogy a technológia csak egy eszköz, és az eszközök gyakran többet tudnak, mint amit a marketingjük sejtet, a VPN pedig több mindent is nyújt, amire manapság az interneten szükségünk lehet.