Miért lehet fontos az alaplapi BIOS frissítése és hogyan végezzük el?
A BIOS a számítógép lelke, egy kis chip az alaplapon belül, arra programozva, hogy kezelje a számítógép alapvetõ funkcióit parancsait, mint például bármilyen kimenet mûködtetését, egészen a különbözõ CPU-k megfelelõ kezeléséig. A BIOS jelentõségét neve is elárulja, mivel ez a rövidítés a Basic Input and Output System (alapvetõ beviteli és kimeneti rendszer) rövidítése. Ezért sejthetjük, hogy elég akár egy kis hiba a BIOS-szal, az befolyásolhatja a számítógép általános mûködését. A BIOS frissítése és új funkciók hozzáadása érdekében az új PC hardverek megjelenésével az alaplapgyártók folyamatosan új frissítéseket adnak ki a BIOS-hoz. Jó példa egy új processzor érkezése, mely illeszkedik ugyan az alaplapunk foglalatába, de frissítés nélkül még nem ismeri fel. Ez a cikk az alaplapi BIOS frissítésének részleteivel foglalkozik, a következõ témapontok segítségével:
A számítógép zavartalan mûködése érdekében az alaplapi BIOS-t idõrõl idõre frissíteni kell. A baj mégis pont a frissítési folyamat során jelentkezhet, mivel bármilyen apró hiba az alaplap "bricked", avagy "tégla" (nem reagáló és halott alaplap) állapotához vezethet. Szerencsére nem gyakori, mégis jellemzõ probléma, amikor egy kritikus firmware-frissítés közben az eszköz lemerül, vagy áramszünet miatt leáll. Pl. számos okostelefon lelte már úgy halálát, hogy a firmware frissítési folyamat váratlanul megakadt és többé nem is volt elvégezhetõ. Emiatt azonban ne aggódjunk, ez az összefoglaló pedig arra szolgál, hogy az elsõre félelmetesnek tûnõ, de a gyakorlatban meglepõen egyszerû folyamatot otthon is elvégezhessük, lehetõleg elkerülve a baleseteket. Ha viszont nem vállaljuk a kockázatot, a PCX kínál frissítési szolgáltatást is.
Hogyan frissítsük az alaplapi BIOS-t?
A BIOS helyes frissítéséhez minden egyes lépést helyesen kell megtennünk, mert egy apró hiba bármelyik lépés során az alaplap tönkremeneteléhez vezethet. Ezért mielõtt belemerülnék az alaplap BIOS-ának frissítésébe, végezzük el a következõk ellenõrzését.
A PC-ben használt alaplap ellenõrzése
Mindenekelõtt tudnunk kell, hogy melyik alaplapot használjuk jelenleg a számítógépünkben. Miután ebben biztosak lettünk, csak akkor tudjuk követni a szükséges lépéseket, vagy egyáltalán megtalálni a megfelelõ frissítést, amelyet majd alkalmaznunk kell. Ha nem ismerjük az alaplap gyártmány-át és modellszámát, azt leolvashatjuk magáról az alaplapról, annak dobozáról – melyet többek között a garancia miatt is érdemes megtartani –, de ha lusták vagyunk behajolnia gépbe és leolvasni a pontos típust, egyes ingyenes diagnosztikai szoftverek (pl. HWiNFO) ezt hajlandók megtenni helyettünk.
A BIOS aktuális verziójának ellenõrzése
A következõ lépés az, hogy ellenõrizzük az adott alaplap jelenleg telepített BIOS-verzióját, melyet a Windows alatt is megtehetünk. A BIOS verziójának ellenõrzéséhez a következõ lépéseket kell megtennünk:
A legújabb BIOS letöltése
Az alaplapi BIOS frissítéséhez le kell tölteni az elérhetõ legújabb verziót. A legújabb BIOS fájl letöltéséhez látogassunk el a gyártó weboldalára, ott az alaplapunk specifikációs oldalára, majd navigáljunk az támogatás és illesztõprogramok részlegére.
Az illesztõprogram, letöltés szakaszban keressük meg a BIOS-fájlokat, és töltsük le a legújabb kiadást. Ezután csomagoljuk ki egy megadott mappába, és helyezzük mondjuk az asztalra, hogy könnyen hozzáférjünk.
Elõkészületek a frissítéshez
A BIOS legújabb verziójának letöltése nem elegendõ, a mûvelet elkezdéséhez néhány elõkészítõ lépésre még szükség lesz. Elõször is egy USB pendrive-ra, avagy flash meghajtóra, majd a BIOS-fájlt az USB-meghajtóra kell helyezni, a frissítést onnan végezzük majd el.
Bár általában a BIOS látja a meghajtón várakozó frissítõfájlokat, megeshet, hogy bootolható meghajtót kell használnunk. A Rufus egy olyan segédszoftver, amely bootolhatóvá teszi az USB-Flashdrive-ot, így a BIOS-t biztosan frissíthetjük róla. A Rufus weboldaláról letölthetjük a szoftvert, amit aztán a szokott módon telepíthetünk. Most jöhet a pendrive, amit a PC-be dugunk. A Rufus felületén válasszuk ki az imént behelyezett USB-meghajtót a meghajtók részben. Most nyissuk meg a BIOS fájlt a Rufuson keresztül, és katt a Start gombra. Ha kész, a programot bezárhatjuk. Ezt a folyamatot mindig ugyanígy végezzük, mindegy, hogy milyen gépünk vagy alaplapunk van, de ha mégis akad eltérés, jelezni fogjuk.
BIOS frissítése MSI alaplapokon
Töltsük le a legfrissebb BIOS-t az MSI weboldaláról és a fájlokat másoljuk a pendrive-ra. Indítsuk újra a számítógépét, és a DEL billentyû többszöri lenyomásával indítsuk el az MSI BIOS beállításait. Válasszuk az M-Flash opciót, és egyezzünk bele a rendszer flash üzemmódban történõ újraindításába. Most válasszuk ki a frissítéseket tartalmazó USB-meghajtót, amelyet korábban az alaplaphoz csatlakoztattunk. Kattintsunk a frissítési fájlra és zavartalanul hagyjuk futni a folyamatot, a képernyõre ugró kérés elfogadása után. A végén a gép újraindul. A verziót a BIOS-ba lépve, vagy a korábbi módszerrel a Windows-ban is ellenõrizhetjük.
BIOS frissítése Asus alaplapokon
Töltsük le a legújabb BIOS-verziót az Asus webhelyérõl és telepítsük a pendrive-unkra. Dugjuk az alaplap egyik USB portjába, ha van "BIOS FLASH" nevû, használhatjuk azt is. A gép újraindítása után a BIOS-beállítások elindításához a DEL billentyût kell többször lenyomnunk. A BIOS-beállításokba belépve az F7 billentyûvel a speciális módba léphetünk. Most navigáljunk a Tools (Eszközök) opcióhoz. Itt kattintsunk az Asus EZ Flash3 opcióra, és válassza ki a behelyezett USB-meghajtót, aztán a BIOS fájlt, és nyomjunk megerõsítést. A mûveletet ne szakítsuk meg, a végén a rendszer automatikusan újraindul.
BIOS frissítése Gigabyte alaplapokon
A folyamat ebben az esetben is megegyezik az elõzõkkel. Friss verzió letöltése a Gigabyte weboldaláról, majd másolás az USB-meghajtóra. A gép újraindítása után a DEL billentyû nyomogatásával megnyílik a Gigabyte BIOS flash segédprogramja. A BIOS beállítási menüben nyomjuk meg az ALT billentyût, hogy közvetlenül a Q-Flash opcióhoz jussunk. Kattintsunk az update BIOS (BIOS frissítése) gombra, majd válassza ki a megfelelõ fájlt az USB-s meghajtóról. A feltételek elfogadása után Nyomjunk enter billentyût. A frissítés idõbe telhet, legyünk türelmesek, a végén a gép automatikusan újraindul.
BIOS frissítése ASRock alaplapokon
Töltse le a legújabb BIOS-fájlját az ASRock webhelyérõl, készítsük fel a pendrive-ot, majd azt csatlakoztassuk az alaplap USB-portjához (adott esetben BIOS flashback port). Indítsuk újra a számítógépet, és a BIOS-beállítási menühöz pedig az F2 billentyût ismételgessük. Irány a Tools (Eszközök) menü, ott pedig kattintsunk az Instant Flash opcióra. A felsorolt lehetõségekbõl válasszuk a pendrive-unkat, ezután a frissítési folyamatnak el kell indulnia. Szokás szerint várjunk türelmesen a befejezésig.
Óvintézkedések és tanácsok
Ne bolygassuk és sose indítsuk újra a gépet a frissítés közben, különben jó eséllyel búcsút mondhatunk egy mûködõ alaplapnak. A meggondolatlanság vagy türelmetlenség tönkreteheti az alaplapot, és ha egyszer egy alaplap téglává válik, sok szerencsét kívánunk a javításhoz. Ebben az esetben új alaplapot kell vásárolni, mivel erre sajnos a gyártók sem vállalnak garanciát. Lehetõleg ne a legnagyobb vihar, vagy a legforróbb nyári nap közepén essünk neki a frissítésnek. A legforróbb napokon, illetve viharok során gyakoribbak az áramkimaradások, de villámcsapás okozta a túlfeszültség is veszélyt jelenthet a gépünkre, BIOS-frissítéstõl függetlenül is. Ha utóbbi olyan kockázat, amitõl amúgy is tartunk, egy szünetmentes külsõ tápegység jó szolgálatot tehet.
Egyéb esetben a BIOS frissítése viszonylag egyszerû és egyértelmû feladat, egyedül a folyamat megszakadása okozhat problémát, így az a néhány perc izgalmas lesz.