2022. 10. 20

BIOS-frissítés: mire jó és hogyan csináljuk?

Miért lehet fontos az alaplapi BIOS frissítése és hogyan végezzük el?Alaplapi BIOS, mai nevén UEFI (Kép: EVGA forums)

A BIOS a számítógép lelke, egy kis chip az alaplapon belül, arra programozva, hogy kezelje a számítógép alapvetõ funkcióit parancsait, mint például bármilyen kimenet mûködtetését, egészen a különbözõ CPU-k megfelelõ kezeléséig. A BIOS jelentõségét neve is elárulja, mivel ez a rövidítés a Basic Input and Output System (alapvetõ beviteli és kimeneti rendszer) rövidítése. Ezért sejthetjük, hogy elég akár egy kis hiba a BIOS-szal, az befolyásolhatja a számítógép általános mûködését. A BIOS frissítése és új funkciók hozzáadása érdekében az új PC hardverek megjelenésével az alaplapgyártók folyamatosan új frissítéseket adnak ki a BIOS-hoz. Jó példa egy új processzor érkezése, mely illeszkedik ugyan az alaplapunk foglalatába, de frissítés nélkül még nem ismeri fel. Ez a cikk az alaplapi BIOS frissítésének részleteivel foglalkozik, a következõ témapontok segítségével:

 

  • Hogyan ellenõrizhetõ, hogy az alaplapon jelenleg melyik BIOS fut?
  • Hogyan frissíthetõ az Asus alaplapi BIOS?
  • Hogyan frissíthetõ az MSI alaplap BIOS?
  • Hogyan lehet frissíteni a Gigabyte alaplap BIOS-t?
  • Hogyan frissítsük az ASRock alaplapi BIOS-t?

 

A számítógép zavartalan mûködése érdekében az alaplapi BIOS-t idõrõl idõre frissíteni kell. A baj mégis pont a frissítési folyamat során jelentkezhet, mivel bármilyen apró hiba az alaplap "bricked", avagy "tégla" (nem reagáló és halott alaplap) állapotához vezethet. Szerencsére nem gyakori, mégis jellemzõ probléma, amikor egy kritikus firmware-frissítés közben az eszköz lemerül, vagy áramszünet miatt leáll. Pl. számos okostelefon lelte már úgy halálát, hogy a firmware frissítési folyamat váratlanul megakadt és többé nem is volt elvégezhetõ. Emiatt azonban ne aggódjunk, ez az összefoglaló pedig arra szolgál, hogy az elsõre félelmetesnek tûnõ, de a gyakorlatban meglepõen egyszerû folyamatot otthon is elvégezhessük, lehetõleg elkerülve a baleseteket. Ha viszont nem vállaljuk a kockázatot, a PCX kínál frissítési szolgáltatást is.

Hogyan frissítsük az alaplapi BIOS-t?

A BIOS helyes frissítéséhez minden egyes lépést helyesen kell megtennünk, mert egy apró hiba bármelyik lépés során az alaplap tönkremeneteléhez vezethet. Ezért mielõtt belemerülnék az alaplap BIOS-ának frissítésébe, végezzük el a következõk ellenõrzését.

A PC-ben használt alaplap ellenõrzése



Mindenekelõtt tudnunk kell, hogy melyik alaplapot használjuk jelenleg a számítógépünkben. Miután ebben biztosak lettünk, csak akkor tudjuk követni a szükséges lépéseket, vagy egyáltalán megtalálni a megfelelõ frissítést, amelyet majd alkalmaznunk kell. Ha nem ismerjük az alaplap gyártmány-át és modellszámát, azt leolvashatjuk magáról az alaplapról, annak dobozáról – melyet többek között a garancia miatt is érdemes megtartani –, de ha lusták vagyunk behajolnia gépbe és leolvasni a pontos típust, egyes ingyenes diagnosztikai szoftverek (pl. HWiNFO) ezt hajlandók megtenni helyettünk.

A BIOS aktuális verziójának ellenõrzése

A következõ lépés az, hogy ellenõrizzük az adott alaplap jelenleg telepített BIOS-verzióját, melyet a Windows alatt is megtehetünk. A BIOS verziójának ellenõrzéséhez a következõ lépéseket kell megtennünk:

  • A Start menübõl vagy a Windows keresõsávjából nyissuk meg a parancssort.
  • A parancssor ablakban írjuk be a következõt: wmic bios get smbiosbiosversion. Az is tökéletes, ha gépelés helyett egyszerûen másoljuk és beillesztjük a fenti parancsot.
  • Nyomjunk Enter billentyût a parancs elindításához
  • A parancs befejezése után az utolsó sorban megjelenik az alaplap BIOS verziója. 

A legújabb BIOS letöltése

Az alaplapi BIOS frissítéséhez le kell tölteni az elérhetõ legújabb verziót. A legújabb BIOS fájl letöltéséhez látogassunk el a gyártó weboldalára, ott az alaplapunk specifikációs oldalára, majd navigáljunk az támogatás és illesztõprogramok részlegére.


Az illesztõprogram, letöltés szakaszban keressük meg a BIOS-fájlokat, és töltsük le a legújabb kiadást. Ezután csomagoljuk ki egy megadott mappába, és helyezzük mondjuk az asztalra, hogy könnyen hozzáférjünk.

Elõkészületek a frissítéshez

A BIOS legújabb verziójának letöltése nem elegendõ, a mûvelet elkezdéséhez néhány elõkészítõ lépésre még szükség lesz. Elõször is egy USB pendrive-ra, avagy flash meghajtóra, majd a BIOS-fájlt az USB-meghajtóra kell helyezni, a frissítést onnan végezzük majd el.


Bár általában a BIOS látja a meghajtón várakozó frissítõfájlokat, megeshet, hogy bootolható meghajtót kell használnunk. A Rufus egy olyan segédszoftver, amely bootolhatóvá teszi az USB-Flashdrive-ot, így a BIOS-t biztosan frissíthetjük róla. A Rufus weboldaláról letölthetjük a szoftvert, amit aztán a szokott módon telepíthetünk. Most jöhet a pendrive, amit a PC-be dugunk. A Rufus felületén válasszuk ki az imént behelyezett USB-meghajtót a meghajtók részben. Most nyissuk meg a BIOS fájlt a Rufuson keresztül, és katt a Start gombra. Ha kész, a programot bezárhatjuk. Ezt a folyamatot mindig ugyanígy végezzük, mindegy, hogy milyen gépünk vagy alaplapunk van, de ha mégis akad eltérés, jelezni fogjuk.

BIOS frissítése MSI alaplapokon



Töltsük le a legfrissebb BIOS-t az MSI weboldaláról és a fájlokat másoljuk a pendrive-ra. Indítsuk újra a számítógépét, és a DEL billentyû többszöri lenyomásával indítsuk el az MSI BIOS beállításait. Válasszuk az M-Flash opciót, és egyezzünk bele a rendszer flash üzemmódban történõ újraindításába. Most válasszuk ki a frissítéseket tartalmazó USB-meghajtót, amelyet korábban az alaplaphoz csatlakoztattunk. Kattintsunk a frissítési fájlra és zavartalanul hagyjuk futni a folyamatot, a képernyõre ugró kérés elfogadása után. A végén a gép újraindul. A verziót a BIOS-ba lépve, vagy a korábbi módszerrel a Windows-ban is ellenõrizhetjük.

 

BIOS frissítése Asus alaplapokon


Töltsük le a legújabb BIOS-verziót az Asus webhelyérõl és telepítsük a pendrive-unkra. Dugjuk az alaplap egyik USB portjába, ha van "BIOS FLASH" nevû, használhatjuk azt is. A gép újraindítása után a BIOS-beállítások elindításához a DEL billentyût kell többször lenyomnunk. A BIOS-beállításokba belépve az F7 billentyûvel a speciális módba léphetünk. Most navigáljunk a Tools (Eszközök) opcióhoz. Itt kattintsunk az Asus EZ Flash3 opcióra, és válassza ki a behelyezett USB-meghajtót, aztán a BIOS fájlt, és nyomjunk megerõsítést. A mûveletet ne szakítsuk meg, a végén a rendszer automatikusan újraindul.

 

BIOS frissítése Gigabyte alaplapokon




A folyamat ebben az esetben is megegyezik az elõzõkkel. Friss verzió letöltése a Gigabyte weboldaláról, majd másolás az USB-meghajtóra. A gép újraindítása után a DEL billentyû nyomogatásával megnyílik a Gigabyte BIOS flash segédprogramja. A BIOS beállítási menüben nyomjuk meg az ALT billentyût, hogy közvetlenül a Q-Flash opcióhoz jussunk. Kattintsunk az update BIOS (BIOS frissítése) gombra, majd válassza ki a megfelelõ fájlt az USB-s meghajtóról. A feltételek elfogadása után Nyomjunk enter billentyût. A frissítés idõbe telhet, legyünk türelmesek, a végén a gép automatikusan újraindul.

BIOS frissítése ASRock alaplapokon



Töltse le a legújabb BIOS-fájlját az ASRock webhelyérõl, készítsük fel a pendrive-ot, majd azt csatlakoztassuk az alaplap USB-portjához (adott esetben BIOS flashback port). Indítsuk újra a számítógépet, és a BIOS-beállítási menühöz pedig az F2 billentyût ismételgessük. Irány a Tools (Eszközök) menü, ott pedig kattintsunk az Instant Flash opcióra. A felsorolt lehetõségekbõl válasszuk a pendrive-unkat, ezután a frissítési folyamatnak el kell indulnia. Szokás szerint várjunk türelmesen a befejezésig.

Óvintézkedések és tanácsok

Ne bolygassuk és sose indítsuk újra a gépet a frissítés közben, különben jó eséllyel búcsút mondhatunk egy mûködõ alaplapnak. A meggondolatlanság vagy türelmetlenség tönkreteheti az alaplapot, és ha egyszer egy alaplap téglává válik, sok szerencsét kívánunk a javításhoz. Ebben az esetben új alaplapot kell vásárolni, mivel erre sajnos a gyártók sem vállalnak garanciát. Lehetõleg ne a legnagyobb vihar, vagy a legforróbb nyári nap közepén essünk neki a frissítésnek. A legforróbb napokon, illetve viharok során gyakoribbak az áramkimaradások, de villámcsapás okozta a túlfeszültség is veszélyt jelenthet a gépünkre, BIOS-frissítéstõl függetlenül is. Ha utóbbi olyan kockázat, amitõl amúgy is tartunk, egy szünetmentes külsõ tápegység jó szolgálatot tehet.

Egyéb esetben a BIOS frissítése viszonylag egyszerû és egyértelmû feladat, egyedül a folyamat megszakadása okozhat problémát, így az a néhány perc izgalmas lesz.

2022. 10. 20

Milyen videokártyát vegyek? 5 hiba, amit ne kövess el vásárláskor
Ha most tervezel videokártyát vásárolni, akkor biztosan sok kérdés merül fel benned. Nem csoda, hiszen ez egy fontos döntés, amely nemcsak a számítógép teljesítményére van hatással, hanem a jövőbeni élményeidre is. Legyen szó játékok futtatásáról, videószerkesztésről, vagy akár egyszerűbb grafikai alkalmazásokról, a videokártya kulcsfontosságú szereplője a rendszerednek.
Ahhoz, hogy a legjobb döntést hozd meg, érdemes tisztában lenni pár alapvető szemponttal, és elkerülni azokat a hibákat, amelyeket sokan elkövetnek, amikor videokártyát választanak. Ebben a cikkben segítünk abban, hogy elkerüld ezeket a buktatókat!
Ne csak a szomszéd videokártyáját másold!
Amikor megkérdezzük a barátainkat vagy a családunkat, hogy „Milyen videokártyát vegyek?”, sokszor azt a választ kapjuk, hogy „Nekem is ez van, és jól működik”. Bár teljesen érthető, hogy szeretnénk egy jól bevált megoldást, ne felejtsük el, hogy mindenkinek más a felhasználási igénye. Az a videokártya, ami egyesek számára tökéletes választás, nem biztos, hogy neked is ugyanúgy fog megfelelni.
Ha például nem csak játszol, hanem grafikai munkát is végzel, videót szerkesztesz, vagy 3D modellezéssel foglalkozol, akkor érdemes olyan kártyát keresni, amely a megfelelő szoftverekhez is illeszkedik. Ezen kívül a videokártyák más-más generációs processzorokkal és memóriával rendelkeznek, ami szintén meghatár
Milyen laptopot vegyek? Top tippek vásárlás előtt
A laptop vásárlás mindig izgalmas, ugyanakkor kihívást is jelenthet, hiszen a piacon elérhető számos modell, specifikáció és árkategória közül nehéz a legjobbat kiválasztani. Akár egy új eszközt keresel otthoni használatra, akár egyetemre, munkahelyre vagy akár gaming célra, a megfelelő laptop kiválasztása kulcsfontosságú döntés.
Ebben a cikkben segítünk eligazodni a laptopok világában, és megmutatjuk, milyen szempontokat érdemes figyelembe venned vásárlás előtt.
Mire fogod használni a laptopot?
Az első kérdés, amit fel kell tenned magadnak, az az, hogy mi lesz a laptop fő felhasználási területe? Ezt a kérdést érdemes alaposan végiggondolnod, mivel a laptopok különböző erőforrásokkal és tulajdonságokkal rendelkeznek, és egy-egy típus a speciális igényekhez jobban illeszkedik.
Például, ha egyszerűbb irodai feladatokra, internetezésre, vagy videó- és zenehallgatásra keresel gépet, akkor egy belépő szintű laptop is tökéletes lehet. Ha azonban grafikával, videószerkesztéssel, vagy programozással foglalkozol, akkor olyan laptopot kell választanod, amely erősebb hardverrel rendelkezik.
Képességek és teljesítmény
A laptop teljesítménye alapvetően három fő összetevőtől függ: a processzortól, a memóriától (RAM) és a háttértárolótól (SSD vagy HDD).
A processzor az egyik legfontosabb komponens, hiszen ő végzi el az összes számítási feladatot. Az Intel Core i3, i5, i7
AMD vagy Intel? 10 szempont, ami segít a döntésben
A számítástechnikai világban sokan találkoznak az AMD és az Intel kérdésével, legyen szó akár játékról, munkáról, vagy egyszerűen csak a napi használatról. A két gyártó között sok különbség van, és mindkettő más előnyökkel rendelkezik, attól függően, hogy mire szeretnéd használni a számítógépedet.
A cikkben körbejárjuk azokat a szempontokat, amelyek segítenek eligazodni, hogy mi a legjobb választás a számodra, ha az AMD vagy Intel között kell döntened. Igyekszünk részletes, de könnyen érthető módon bemutatni, hogyan befolyásolják a választást a különböző tényezők.
Az AMD vagy Intel közötti alapvető különbségek
Az AMD és az Intel két olyan nagy népszerűségnek örvendő processzor gyártó, amelyek teljesen más filozófiát követnek a termékeik fejlesztésében. Az Intel hagyományosan a legjobb teljesítményt kínáló processzorokat szállítja a prémium kategóriában, míg az AMD az ár-érték arányra helyezi a hangsúlyt.
Az AMD azonban az utóbbi években óriási fejlődésen ment keresztül, és ma már képes versenyre kelni az Intel csúcskategóriás termékeivel is. Az alapvető különbségek megértése segíthet abban, hogy jobban át tudjuk gondolni, melyik márka illik a legjobban a mi igényeinkhez.
Teljesítmény és sebesség
Amikor arról van szó, hogy AMD vagy Intel, a teljesítmény és a sebesség mindkét gyártó esetében kulcsfontosságú tényező. Az Intel az
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.