Április 24-30. Ingyenes szállítás * részletek: pcx.hu/szallitas

2022. 01. 19

Most akkor kell TPM modul, vagy sem?

Még mindig meglepõen nagy a bizonytalanság a Windows 11-hez megkövetelt TPM funkcióval kapcsolatbanMi ez a TPM, miért van rá szükség és hol találjuk? (Kép: gamepressure.com)

A Windows 11 már hivatalosan is elérhetõ, a Microsoft pedig egyre több felhasználó számítógépén teszi lehetõvé az ingyenes frissítést. Bár maga a rendszer közel sem hozott gyökeres változásokat és leginkább egy alternatív Windows 10-nek tûnik, a rendszerkövetelmények terén viszont kissé megnehezítette a felhasználók életét. A friss kiadáshoz ugyanis nem csak kellõen fiatal PC-re van szükség, de megköveteli a TPM biztonsági funkciót is, mellyel kapcsolatban számos felhasználónak továbbra is nehezére esik a tájékozódás. Kell-e vennünk ilyen modult és ha igen, akkor mindegy, hogy milyet, csak szerepeljen a nevében a TPM? Esetleg felesleges az egész, hiszen az alaplapunk alapból tartalmazza már?

Alaplapra illeszthetõ TPM 2.0 modul.


A TPM a Trusted Platform Module (Megbízható platformmodul) rövidítése, és a Windows 11 bejelentéséig nem sokan hallottak róla. Ez egy olyan védelmi réteg, amely megakadályozza, hogy a potenciálisan rosszindulatú programok hozzáférjenek a rendszerben tárolt hitelesítõ adatokhoz, titkosítási kulcsokhoz és egyéb érzékeny felhasználói információhoz. De gondolhatunk a TPM-re úgy is, mint az okostelefonok ujjlenyomat- vagy arcfelismerõ rendszereire, vagyis a megfelelõ biometrikus adatok nélkül semmilyen információ nem hozzáférhetõ. A TPM-rendszer azonban nem csak az áruházakban kapható, ujjhegy méretû kis kütyü, ugyanis többféle formában létezik: elõször is ott a fizikai modul, mely egy adott alaplap megfelelõ csatlakozójára illeszthetõ, de egy ilyen chipet a gyárban is alaplapra forraszthatnak, vásárlásra tehát nem feltétlenül lesz szükség. Az eltérõ verziók azonban bizonyos követelmények esetén gondot okozhatnak, hiszen találkozhatunk 1.2-es, illetve az újabb, 2.0-s TPM verzióval, de esetünkben leginkább a TPM 2.0 az, amire szükségünk lehet. Amirõl azonban még kevesebben tudnak, hogy ezt a funkciót elláthatja egy firmware-alapú változat is, amelyet a BIOS-on belül engedélyezhetünk. Ennek elõnye, hogy amennyiben a processzorunk képes rá, akkor az fogja elvégezni a feladatot, anélkül, hogy bármilyen hardverrel bajlódnunk kellene.

Vigyázat, a csatlakozó nem minden modul esetében egyforma! (Kép: PCMag)


A legtöbb, az elmúlt körülbelül öt évben értékesített, elõre gyártott számítógépen már valamilyen formában elérhetõ és a legtöbb esetben már engedélyezve is van. Ha azonban egy gép régebbi, vagy egyedi építésû, akkor elõfordulhat, hogy semmilyen formában sincs jelen. Ha például egy Windows 10 felhasználó szeretné használni a BitLocker adattitkosítási funkciót, akkor engedélyeznie kell a TPM-et, viszont a Windows 11 esetében aktív TPM nélkül már a rendszer telepítésekor falba ütközhetünk. Éppen ezért, mielõtt rávetnénk magunkat az új Windowsra, illetve megvennénk az elsõ TPM modult, amihez hozzáférünk, érdemes ellenõriznünk, hogy az általunk használt alaplap, illetve a processzorunk tartalmazza-e a Windows Hello védelmi szolgáltatás mûködését segítõ TPM modult, csatlakozót, vagy firmware szintû TPM-funkciót. Ezzel kapcsolatban fontos, hogy amennyiben az alaplapunkon kellõen friss a BIOS és a menüben megtaláljuk a firmware TPM szolgáltatást, az csak akkor fog mûködni, ha legalább 8. generációhoz tartozó Intel, illetve minimum Ryzen 2000 sorozathoz tartozó processzorunk van, a korábbi modellek ugyanis ezt a feladatot nem veszik le a vállunkról.

Gyártónként és verziónként is eltérõk BIOS-okkal találkozhatunk. (Kép: digitaltrends.com)


Ha a BIOS-ban a firmware-alapú változatot be szeretnénk kapcsolni, két eltérõ megnevezésre kell odafigyelnünk annak függvényében, hogy Intel vagy AMD rendszert használunk. Az Intel esetében a Platform Trust Technology (PTT) az amire szükségünk lesz, míg az AMD többnyire az fTPM megnevezést használja. De akár firmmware alapú, akár hardveres TPM-rõl van szó, ha bizonytalanok vagyunk a gépünk képességeit illetõen, elõször érdemes ellátogatni az alaplap hivatalos terméklapjára, illetve megnyitni a használati utasítást (digitális, vagy akár papír alapú formában) és megkeresni a TPM-re vonatkozó információkat. Így kideríthetõ, hogy az adott lapon van-e fizikai TPM foglalat és arra pontosan milyen típusú TPM egység illeszthetõ, de az is könnyen lehet, hogy rendelkezik a gyártó által beépített TPM chippel, amit már csak be kell kapcsolnunk. De ugyanez vonatkozik a firmware-es funkcióra is, azzal a különbséggel, hogy számos gyártó csak késõbb biztosított szoftveres támogatást a termékeihez, így nem kizárt, hogy a funkció egy BIOS-frissítés után válik elérhetõvé. Ezt az információt többnyire megtaláljuk a terméklapok támogatási részlegén, a BIOS verziók újdonságait felsoroló kis listában. Amennyiben eddig nem találtuk a BIOS-ban, egy újabb verzió viszont tartalmazza, akkor a frissítés megoldja a dolgot, már csak abban kell biztosnak lennünk, hogy a processzorunk is támogatni fogja.

A TPM 2.0 hiányzik, vagy csak ki van kapcsolva.


Meglehet, hogy az egész nyomozás teljesen felesleges, hiszen gépünk rendelkezik valamilyen TPM megoldással, mindössze bekapcsolásra vár. Ennek ellenõrzéséhez el sem kell hagynunk a Windows 10-et, hiszen a Microsoft elérhetõvé tette, és a kezdeti esetlenségek után használhatóra pofozta a PC Health Check alkalmazását, mely ellenõrzi a Windows 11 telepítéséhez szükséges követelmények meglétét. Sõt, ha nagyon kíváncsiak vagyunk, nyissuk meg a Windows-ban az Eszközkezelõt és a Biztonsági eszközök, avagy Security devices fület és láthatjuk, hogy pontosan mivel rendelkezünk. A TPM-hez amúgy tartozik saját kezelõfelület is, melyet elérhetünk, ha a Windows + R kombinációval megnyíló Futtatás mezõbe a tpm.msc parancsot gépeljük és entert nyomunk, de ehhez az eszközt elõbb be kell kapcsolni. Sok esetben az egyetlen akadály az, hogy az alaplapok gyári beállítása szerint a TPM kikapcsolt állapotban van, így be kell lépnünk a BIOS-ba és nekünk kell aktiválnunk. A különbözõ gyártók természetesen eltérõ módon rendezik be az alaplapi BIOS-okat, de az esetek többségében az Advanced, esetleg Security menüpontok valamelyikében kell nézelõdnünk.


Meggondolatlan vásárlás és pánik helyett tehát töltsük le a PC Health Check alkalmazást és végezzük el a gyors ellenõrzést, nézzünk szét az alaplap részletes leírásában, illetve a használati útmutatóban, és bizonyosodjunk meg róla, hogy szükségünk van-e bármi egyébre, esetleg csak a BIOS-ban kell elvégeznünk egy beállítást, és a Windows 11 máris gond nélkül telepíthetõ. Érdemes megemlíteni, hogy létezik kerülõút azok számára, akik mindenképpen a legújabb Windowsra vágynak, de a TPM egyetlen változatával sem rendelkeznek, ehhez például ebben a videóban, illetve ebben a cikkben találhatnak útmutatót. A Microsoft saját leírása a TPM beállításához ide kattintva elérhetõ.

2022. 01. 19

Billentyűzet kiosztások: 5 leggyakoribb típus és azok különbségei

Billentyűzet kiosztások: 5 leggyakoribb típus és azok különbségei
A billentyűzetek világa bonyolult, mégis alapvető része mindennapi munkánknak, hiszen szinte minden digitális eszközön használjuk őket. A billentyűzetek nemcsak a hardver részei, hanem különféle kiosztásokban is elérhetők, amelyek a nyelvek, kultúrák és a felhasználói szokások függvényében különböznek.
Ahhoz, hogy igazán megértsd, miért fontos a megfelelő billentyűzet kiosztás, és hogyan befolyásolják a napi munkádat, érdemes kicsit jobban beleásni a témába.
Mi az a billentyűzet kiosztás?
Az angol QWERTY billentyűzet kiosztás – a világ vezető választása
A Dvorak billentyűzet kiosztás – a gyorsaságra optimalizálva
Az AZERTY billentyűzet kiosztás – a francia nyelv igényeihez igazítva
A QWERTZ billentyűzet kiosztás – a német nyelv sajátosságaihoz igazítva
A JIS (Japanese Industrial Standard) billentyűzet kiosztás – a japán karakterekhez igazítva
A billentyűzet kiosztások fontossága a mindennapi használatban
Gyakran ismételt kérdések
Záró gondolatok
Mi az a billentyűzet kiosztás?
A billentyűzet kiosztás (más néven „keyboard layout”) a billentyűzet gombjainak elrendezését és funkcióit jelenti. Ez határozza meg, hogy melyik billentyű mit csinál, és hogy melyik karakterek, szimbólumok vagy speciális funkciók érhetők el rajtuk. Az, hogy egy billentyűzet milyen kiosztást használ, nemcsak a gé

Billentyűzet tisztítás: 5 bevált módszer a szennyeződések eltávolítására

Billentyűzet tisztítás: 5 bevált módszer a szennyeződések eltávolítására
Ha sokat ülsz gép előtt – legyen az munka, tanulás, vagy játék – egy idő után szembetűnő lehet, hogy a billentyűzet nem pont úgy néz ki, mint amikor először kibontottad a dobozból. A billentyűzet tisztítás nemcsak esztétikai kérdés, hanem higiéniai szempontból is fontos. Egy elhanyagolt klaviatúra nemcsak poros, zsíros és morzsás lesz, de baktériumok, allergének és egyéb szennyeződések melegágya is lehet.
A jó hír az, hogy nem kell IT-gurunak lenned ahhoz, hogy kitakarítsd, viszont nem árt, ha olyan tanácsokat kapsz, amiket egy tapasztalt szakértő is megfogadna. Ebben a cikkben ebben segítek.
Miért olyan fontos a billentyűzet rendszeres tisztítása?
Hogyan készülj fel a billentyűzet tisztításra?
A külső felület megtisztítása
A rések és a billentyűk közötti terület tisztítása
Mélytisztítás: amikor szétszeded a billentyűzetet
Vezeték nélküli és laptop billentyűzetek sajátosságai
Milyen gyakran érdemes tisztítani a billentyűzetet?
Mit kerülj el mindenképpen?
Egy jól karbantartott billentyűzet sokáig társad marad
Gyakran ismételt kérdések
Miért olyan fontos a billentyűzet rendszeres tisztítása?
Az emberek hajlamosak megfeledkezni róla, de a billentyűzet az egyik leggyakrabban használt eszköz a számítógépen. Akár napi több órán keresztül használod, a kezedről, a környezetből és a l

Billentyűzet vásárlás: 6 tipp, hogyan találj rá a számodra legjobb típusra

Billentyűzet vásárlás: 6 tipp, hogyan találj rá a számodra legjobb típusra
Amikor billentyűzet vásárlásra kerül sor, gyakran úgy érezhetjük, hogy annyi lehetőség közül kell választanunk, hogy nem is tudjuk, hol kezdjünk neki. A billentyűzetek világa sokkal változatosabb, mint azt elsőre gondolnánk, és az egyik legfontosabb eszköz, amivel nap mint nap dolgozunk.
Legyen szó munkahelyi használatról, játékokról, vagy csak napi szintű szövegbevitelről, a megfelelő billentyűzet kulcsfontosságú lehet a hatékonyságod és kényelmed szempontjából.
Ahhoz, hogy a lehető legjobb döntést hozd meg, fontos, hogy tudd, mit keresel, mi az, ami igazán fontos számodra, és mi az, amire nincs szükséged. Lépjünk hát végig együtt a legfontosabb szempontokon, amiket figyelembe kell venned billentyűzet vásárlás előtt!
Billentyűzet vásárlás tippek
Billentyűzet vásárlás tippek
A legfontosabb kérdés: Mi a célod a billentyűzettel?
Mechanikus vagy membrános billentyűzet?
A megfelelő forma és elrendezés kiválasztása
A csatlakozás típusa: USB vagy vezeték nélküli?
Mekkora billentyűzetre van szükséged?
Billentyűzetek kiegészítő funkciói
A billentyűzet ár és minőség
Gyakran ismételt kérdések
Záró gondolatok
A legfontosabb kérdés: Mi a célod a billentyűzettel?
Mielőtt elkezdenél kutatni, próbáld meg tisztázni magadban, hogy mi a fő célod a billentyűzettel. Az egyes típusok más-más ig�
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.