Ingyenes szállítás ! Részletek a kosárban :)

2022. 01. 19

Most akkor kell TPM modul, vagy sem?

Még mindig meglepõen nagy a bizonytalanság a Windows 11-hez megkövetelt TPM funkcióval kapcsolatbanMi ez a TPM, miért van rá szükség és hol találjuk? (Kép: gamepressure.com)

A Windows 11 már hivatalosan is elérhetõ, a Microsoft pedig egyre több felhasználó számítógépén teszi lehetõvé az ingyenes frissítést. Bár maga a rendszer közel sem hozott gyökeres változásokat és leginkább egy alternatív Windows 10-nek tûnik, a rendszerkövetelmények terén viszont kissé megnehezítette a felhasználók életét. A friss kiadáshoz ugyanis nem csak kellõen fiatal PC-re van szükség, de megköveteli a TPM biztonsági funkciót is, mellyel kapcsolatban számos felhasználónak továbbra is nehezére esik a tájékozódás. Kell-e vennünk ilyen modult és ha igen, akkor mindegy, hogy milyet, csak szerepeljen a nevében a TPM? Esetleg felesleges az egész, hiszen az alaplapunk alapból tartalmazza már?

Alaplapra illeszthetõ TPM 2.0 modul.


A TPM a Trusted Platform Module (Megbízható platformmodul) rövidítése, és a Windows 11 bejelentéséig nem sokan hallottak róla. Ez egy olyan védelmi réteg, amely megakadályozza, hogy a potenciálisan rosszindulatú programok hozzáférjenek a rendszerben tárolt hitelesítõ adatokhoz, titkosítási kulcsokhoz és egyéb érzékeny felhasználói információhoz. De gondolhatunk a TPM-re úgy is, mint az okostelefonok ujjlenyomat- vagy arcfelismerõ rendszereire, vagyis a megfelelõ biometrikus adatok nélkül semmilyen információ nem hozzáférhetõ. A TPM-rendszer azonban nem csak az áruházakban kapható, ujjhegy méretû kis kütyü, ugyanis többféle formában létezik: elõször is ott a fizikai modul, mely egy adott alaplap megfelelõ csatlakozójára illeszthetõ, de egy ilyen chipet a gyárban is alaplapra forraszthatnak, vásárlásra tehát nem feltétlenül lesz szükség. Az eltérõ verziók azonban bizonyos követelmények esetén gondot okozhatnak, hiszen találkozhatunk 1.2-es, illetve az újabb, 2.0-s TPM verzióval, de esetünkben leginkább a TPM 2.0 az, amire szükségünk lehet. Amirõl azonban még kevesebben tudnak, hogy ezt a funkciót elláthatja egy firmware-alapú változat is, amelyet a BIOS-on belül engedélyezhetünk. Ennek elõnye, hogy amennyiben a processzorunk képes rá, akkor az fogja elvégezni a feladatot, anélkül, hogy bármilyen hardverrel bajlódnunk kellene.

Vigyázat, a csatlakozó nem minden modul esetében egyforma! (Kép: PCMag)


A legtöbb, az elmúlt körülbelül öt évben értékesített, elõre gyártott számítógépen már valamilyen formában elérhetõ és a legtöbb esetben már engedélyezve is van. Ha azonban egy gép régebbi, vagy egyedi építésû, akkor elõfordulhat, hogy semmilyen formában sincs jelen. Ha például egy Windows 10 felhasználó szeretné használni a BitLocker adattitkosítási funkciót, akkor engedélyeznie kell a TPM-et, viszont a Windows 11 esetében aktív TPM nélkül már a rendszer telepítésekor falba ütközhetünk. Éppen ezért, mielõtt rávetnénk magunkat az új Windowsra, illetve megvennénk az elsõ TPM modult, amihez hozzáférünk, érdemes ellenõriznünk, hogy az általunk használt alaplap, illetve a processzorunk tartalmazza-e a Windows Hello védelmi szolgáltatás mûködését segítõ TPM modult, csatlakozót, vagy firmware szintû TPM-funkciót. Ezzel kapcsolatban fontos, hogy amennyiben az alaplapunkon kellõen friss a BIOS és a menüben megtaláljuk a firmware TPM szolgáltatást, az csak akkor fog mûködni, ha legalább 8. generációhoz tartozó Intel, illetve minimum Ryzen 2000 sorozathoz tartozó processzorunk van, a korábbi modellek ugyanis ezt a feladatot nem veszik le a vállunkról.

Gyártónként és verziónként is eltérõk BIOS-okkal találkozhatunk. (Kép: digitaltrends.com)


Ha a BIOS-ban a firmware-alapú változatot be szeretnénk kapcsolni, két eltérõ megnevezésre kell odafigyelnünk annak függvényében, hogy Intel vagy AMD rendszert használunk. Az Intel esetében a Platform Trust Technology (PTT) az amire szükségünk lesz, míg az AMD többnyire az fTPM megnevezést használja. De akár firmmware alapú, akár hardveres TPM-rõl van szó, ha bizonytalanok vagyunk a gépünk képességeit illetõen, elõször érdemes ellátogatni az alaplap hivatalos terméklapjára, illetve megnyitni a használati utasítást (digitális, vagy akár papír alapú formában) és megkeresni a TPM-re vonatkozó információkat. Így kideríthetõ, hogy az adott lapon van-e fizikai TPM foglalat és arra pontosan milyen típusú TPM egység illeszthetõ, de az is könnyen lehet, hogy rendelkezik a gyártó által beépített TPM chippel, amit már csak be kell kapcsolnunk. De ugyanez vonatkozik a firmware-es funkcióra is, azzal a különbséggel, hogy számos gyártó csak késõbb biztosított szoftveres támogatást a termékeihez, így nem kizárt, hogy a funkció egy BIOS-frissítés után válik elérhetõvé. Ezt az információt többnyire megtaláljuk a terméklapok támogatási részlegén, a BIOS verziók újdonságait felsoroló kis listában. Amennyiben eddig nem találtuk a BIOS-ban, egy újabb verzió viszont tartalmazza, akkor a frissítés megoldja a dolgot, már csak abban kell biztosnak lennünk, hogy a processzorunk is támogatni fogja.

A TPM 2.0 hiányzik, vagy csak ki van kapcsolva.


Meglehet, hogy az egész nyomozás teljesen felesleges, hiszen gépünk rendelkezik valamilyen TPM megoldással, mindössze bekapcsolásra vár. Ennek ellenõrzéséhez el sem kell hagynunk a Windows 10-et, hiszen a Microsoft elérhetõvé tette, és a kezdeti esetlenségek után használhatóra pofozta a PC Health Check alkalmazását, mely ellenõrzi a Windows 11 telepítéséhez szükséges követelmények meglétét. Sõt, ha nagyon kíváncsiak vagyunk, nyissuk meg a Windows-ban az Eszközkezelõt és a Biztonsági eszközök, avagy Security devices fület és láthatjuk, hogy pontosan mivel rendelkezünk. A TPM-hez amúgy tartozik saját kezelõfelület is, melyet elérhetünk, ha a Windows + R kombinációval megnyíló Futtatás mezõbe a tpm.msc parancsot gépeljük és entert nyomunk, de ehhez az eszközt elõbb be kell kapcsolni. Sok esetben az egyetlen akadály az, hogy az alaplapok gyári beállítása szerint a TPM kikapcsolt állapotban van, így be kell lépnünk a BIOS-ba és nekünk kell aktiválnunk. A különbözõ gyártók természetesen eltérõ módon rendezik be az alaplapi BIOS-okat, de az esetek többségében az Advanced, esetleg Security menüpontok valamelyikében kell nézelõdnünk.


Meggondolatlan vásárlás és pánik helyett tehát töltsük le a PC Health Check alkalmazást és végezzük el a gyors ellenõrzést, nézzünk szét az alaplap részletes leírásában, illetve a használati útmutatóban, és bizonyosodjunk meg róla, hogy szükségünk van-e bármi egyébre, esetleg csak a BIOS-ban kell elvégeznünk egy beállítást, és a Windows 11 máris gond nélkül telepíthetõ. Érdemes megemlíteni, hogy létezik kerülõút azok számára, akik mindenképpen a legújabb Windowsra vágynak, de a TPM egyetlen változatával sem rendelkeznek, ehhez például ebben a videóban, illetve ebben a cikkben találhatnak útmutatót. A Microsoft saját leírása a TPM beállításához ide kattintva elérhetõ.

2022. 01. 19

Monitor vásárlás tippek: Hogyan válassz a legjobb teljesítmény és ár között

Monitor vásárlás tippek: Hogyan válassz a legjobb teljesítmény és ár között?
A megfelelő monitor kiválasztása nem egyszerű feladat, főleg, ha hosszú távon is meg szeretnéd őrizni a befektetésed értékét. A monitor vásárlás nem csupán arról szól, hogy megnézed a specifikációkat és választasz egy neked tetsző modellt.
Számos tényezőt figyelembe kell venni ahhoz, hogy a legjobb teljesítményt kapd a lehető legjobb áron. Nézzük meg, milyen szempontok alapján érdemes döntened, hogy elkerüld a későbbi csalódásokat.
Felbontás és képméret – a kettő együtt számít
Paneltechnológia – nem mindegy, miből épül fel a kijelző
Frissítési ráta és válaszidő – számít, ha gyors reakciókra van szükség
Csatlakozók és kompatibilitás – mire lesz szükséged?
Ergonómia és kényelmi szempontok – ne csak a specifikációkra figyelj
Színpontosság és fényerő – nem mindegy, hogy mit látsz
Ár-érték arány – ne fizess feleslegesen többet
Garancia és hosszú távú megbízhatóság – érdemes biztosra menni
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Felbontás és képméret – a kettő együtt számít
A felbontás és a képméret szorosan összefügg, és az egyik legfontosabb tényező a monitor vásárlás során. Ha nagyobb kijelzőt választasz, de alacsony felbontással, akkor a képpontok láthatóvá válhatnak, ami rontja a képminőséget. Fordítva pedig egy kisebb monitoron a túl magas

Monitor tisztítás: Tippek és trükkök a hosszú élettartam érdekében

Monitor tisztítás: Tippek és trükkök a hosszú élettartam érdekében
A monitorod, legyen szó egy egyszerű irodai kijelzőről vagy egy gamer PC-ről, valószínűleg napi szinten használatban van, és a tisztasága egyenesen befolyásolja az élményt, amit nyújt. Bár a monitorok tisztítása nem bonyolult feladat, sokan hajlamosak elfeledkezni a rendszeres karbantartásról. Pedig nemcsak a külső esztétikai megjelenését, hanem a hosszú élettartamát és a megfelelő működését is segíti.
Ebben a cikkben bemutatjuk a monitor tisztításának legjobb módszereit, hogy mindig ragyogjon, és a lehető legtovább szolgáljon.
Miért fontos a rendszeres monitor tisztítás?
A megfelelő tisztítószerek kiválasztása
Hogyan tisztítsd meg a képernyőt?
A keret és az állvány tisztítása
Ne felejtsd el a képernyő védelmét!
Mi a teendő a makacs foltokkal?
A monitor karbantartása
Gyakran ismételt kérdések
Miért fontos, hogy a monitor tisztítása előtt kikapcsoljam a készüléket?
A monitor tisztítása és a környezeti hatások
Összegzés
Miért fontos a rendszeres monitor tisztítás?
Ha belegondolsz, nap mint nap rengeteg por, ujjlenyomat, és egyéb szennyeződés kerülhet a képernyőre. Mindezek nemcsak az esztétikai élményt rontják, hanem a monitor hosszú távú működésére is hatással lehetnek. A por és a piszok felhalmozódása nemcsak esztétikai probléma, hanem a hőelvezetésben is zavarokat okozhat, ami hosszú t

Milyen monitort vegyek? 6 fontos szempont, amit ne hagyj figyelmen kívül

Milyen monitort vegyek? 6 fontos szempont, amit ne hagyj figyelmen kívül
A megfelelő monitor kiválasztása nem egyszerű feladat, főleg ha nem vagy jártas a technológiai részletekben. A piacon rengeteg típus létezik, és könnyű elveszni a specifikációk tengerében.
Ebben a cikkben segítünk eligazodni a legfontosabb szempontok között, hogy biztosan olyan monitort válassz, ami hosszú távon is kielégíti az igényeidet. Ha már feltetted magadnak a kérdést: "milyen monitort vegyek?", akkor ez az útmutató segíteni fog.
A méret tényleg számít
Felbontás: minél nagyobb, annál jobb?
Paneltípusok: mit jelentenek és melyik a legjobb?
Képfrissítés és válaszidő: fontos minden felhasználónak?
Csatlakozók: mit érdemes ellenőrizni?
Extrák: kell-e neked HDR, G-Sync vagy FreeSync?
Gyakran ismételt kérdések
A legfontosabb: saját igényeid alapján dönts!
A méret tényleg számít
Az első kérdés, amit fel kell tenned magadnak: mekkora monitorra van szükséged? A képernyő mérete határozza meg, hogy mennyire lesz kényelmes a használata. Ha sokat dolgozol szövegekkel, táblázatokkal vagy programozol, akkor egy nagyobb, legalább 27 colos kijelző megkönnyíti a dolgod. Ha pedig játékra keresel monitort, akkor szintén érdemes nagyobb képátlóra gondolni, hogy teljesen elmerülhess a vizuális élményben. Filmnézéshez vagy több monitoros setup kialakításához pedig a 32 col feletti méret is praktikus lehet, hiszen �
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.