A legújabb DDR memóriaszabvány megérkezett a DDR5 memóriamodulok formájában
A memóriamodulok 5. generációja elég sok kulcsfontosságú fejlesztést hoz az elõdhöz képest. Ritkán látunk olyan gyakran új PC-memória szabványt, mint más PC-alkatrészeknél. A régebbi DDR4 szabvány 2014-ben debütált, most pedig a 2020-ban bejelentett DDR5 szabvány kezd egyre népszerûbbé válni. És mivel az Intel 12. generációs Alder Lake és a 13. generációs Raptor Lake processzorai, illetve az AMD Ryzen 7000 széria is támogatják a DDR5 RAM-szabványt, a felhasználók aktívan vásárolhatják a DDR5 RAM DIM-eket új PC-jükhöz.
Mi is pontosan a DDR5 RAM?
A DDR5 a PC-memória legújabb generációja, amely nagyobb adatátviteli sávszélességgel, jobb teljesítménnyel és valamivel nagyobb energiahatékonysággal rendelkezik. Figyelemre méltó, hogy a DDR5 RAM egyetlen DIM-je már elérheti a 256 GB-ot, ami négyszerese a DDR4 maximális kapacitásának, amely maximum 64 GB-os modulokban érkezhetett.
A DDR5 memóriamodulok ECC-t (error correction control) is tartalmaznak, ez segít az egybites hibák javításában és felismerésében. A DDR5 memóriaszabvány másik forradalmi változása, hogy a feszültségszabályozót magába a modulba helyezték át, szemben a korábbi generációs memóriamodulokkal, mivel a feszültségszabályozók mostanáig az alaplapon voltak elhelyezve. Azonban az alaplapoknak és a CPU-knak még csak egy korlátozott része támogatja a DDR5 memóriamodulokat, viszont a legújabb generációkból mind a kettõ. Sõt, a Ryzen 7000 már kizárólag az új DDR5 szabványt fogadja el.
Mi mindenben különbözik a DDR5 RAM a DDR4-tõl és valóban szükségünk van rá, hogy DDR5 RAM-ra váltsunk?
DDR4 vs. DDR5: megéri a frissítés?
Az új DDR5 memóriastandard nyilván jobb, mint a DDR4, de az átlag felhasználó nem biztos, hogy tapintani fogja a különbséget.
A DDR5 50%-kal nagyobb sávszélességet kínál
Az új DDR5 modulok körülbelül 35-50%-kal nagyobb sávszélességgel rendelkeznek. A DDR4 DIM-ek csúcsértéke 3200 MT/s (megatransfers per second), a DDR5 modulok viszont 4800 MT/s-ra vannak méretezve, de végsõ soron akár 8400 MT/s-ra is képesek. Jobb olvasási/írási sebesség eléréséhez a DFE (Decision Feedback Equalization) technológia is hathatós segítséget nyújt, amely a DDR5 szabvány exkluzív jellemzõje.
Javított Single DIM-kapacitás
A DDR5 szabvány nagyobb kapacitású DRAM-eszközöket támogat, amelyek sûrûsége akár 64 Gb DRAM-ot is elérheti egyetlen lapkacsomagban. A régi generációs DDR4 legfeljebb 16 Gb DRAM-ot tud egy egylapkás csomagban (SDP - single-die package). Tehát egyetlen DDR5 RAM akár 256 GB kapacitással is rendelkezhet, ami négyszerese a 64 GB-os DDR4-es kapacitásoknak. Természetesen vannak ennél kisebb kapacitású memóriák is, de a lehetõség adott, a következõ otthoni CPU-generációk pedig akár több ilyen 256GB-os modul egyidejû kezelését is felkínálják majd.
Ez a megnövekedett DIMM-kapacitás talán nem sokat számít majd a hétköznapi PC-k tulajdonosainak, hasznos lesz viszont a HEDT rendszerek és a vállalati szerverek számára, ahol sokkal nagyobb egy CPU-s memóriatömbökre van szükség.
Új teljesítményarchitektúra
A DDR5 RAM csökkentett üzemi feszültségen mûködik, ami kisebb energiafogyasztást jelent, melybõl elsõsorban a laptopok és hordozható eszközök üzemideje profitál majd. A DRAM pufferchip Register Clock Driver (RCD) és adatpuffer (DB) a feszültséget 1.2 V-ról 1.1 V-ra csökkenti, ez a 0.1 V-os különbség pedig segíthet az XMP profil és a kézi túlhajtás javításában is. A DDR5-tel együtt a tápellátás-szabályozó is az alaplapról magára a modulra költözik. Ez jobb granuláris energiagazdálkodást tesz lehetõvé.
Új DDR5 csatorna-architektúra
A DDR5 memóriamodul egy új kétcsatornás architektúrával rendelkezik, amely megnöveli a sebességet és a hatékonyságot. A régebbi DDR4 72 bites busszal rendelkezett, amely 64 adatbitbõl és nyolc ECC bitbõl állt. Míg a DDR5 kétcsatornás architektúrája 40 bit széles, 32 adatbitbõl és nyolc ECC-bitbõl áll. Bár az adatszélesség ugyanaz, a két független csatorna javítja a memóriamodul hatékonyságát.
DDR5 RAM kompatibilitás
Az új DDR5 memóriamodul megismeréséhez legalább a 12. generációs Alder Lake CPU-k valamelyikére lesz szükség, de már a 13. generációs Raptor Lake és a Ryzen 7000 termékek is tolják a DDR5 szekerét. Ezzel együtt szükség van a Z690-es, vagy a legújabb Z790-es lapkakészletû Intel alaplapokra, illetve az AMD X670 és B650 lapjaira, amelyek az elsõ olyan alaplapok, amelyek támogatják a DDR5 memóriamodulokat. Mindezekkel együtt, a legtöbb régi rendszer nem lesz kompatibilis a DDR5-tel, így jobb odafigyelni, ha csak a RAM frissítését tervezzük.
DDR5 RAM árképzés
A DDR5 memóriamodulok mostanában népszerûek, és a kezdetek óta áruk is egyre barátságosabbá vált. Egy DDR5 memóriamodulért kezdetben körülbelül 50-70%-kal többet kellett fizetni, most azonban már van választék barátságosabb árú darabokból is. A többletköltséget többek között a modulon belüli feszültségszabályozó indokolta, a globális chiphiány pedig még inkább felhajtotta az árat. Ha viszont most a legolcsóbb DDR5 memóriákra keresünk rá, 20 ezer forinttól már bõven találunk 8GB 4800MHz-es darabokat, különbözõ gyártóktól.
Érdemes DDR5 memóriára frissíteni?
Ha a jelenlegi rendszerünk kiváló teljesítményt nyújt DDR4 memóriamodulokkal, akkor valószínûleg semmi sem indokolja, hogy rohanjunk az új DDR5 modulokért. A belépési költség rendkívül magas, mivel egy füst alatt az alaplapot, a CPU-t és a memóriamodulokat is ki kellene cserélni. Ezzel együtt a DDR5 memóriamodulok nem nyújtanak akkora teljesítményugrás, a mindennapi használat során talán észre sem vesszük majd a teljesítménybeli különbséget. A DDR5 bár egyre hozzáférhetõbb, még mindig a bevezetési szakaszban tart, melyen a legújabb CPU-k és alaplapok igyekeznek majd változtatni az elkövetkezõ években.
Ha viszont éppen új gép és modern rendszer vásárlását tervezzük, nem is lehet kérdés, hogy DDR5 memóriára van szükségünk.