2022. 10. 26

DDR5 RAM? Érdemes frissíteni?

A legújabb DDR memóriaszabvány megérkezett a DDR5 memóriamodulok formájábanKép: Rock Paper Shotgun

A memóriamodulok 5. generációja elég sok kulcsfontosságú fejlesztést hoz az elõdhöz képest. Ritkán látunk olyan gyakran új PC-memória szabványt, mint más PC-alkatrészeknél. A régebbi DDR4 szabvány 2014-ben debütált, most pedig a 2020-ban bejelentett DDR5 szabvány kezd egyre népszerûbbé válni. És mivel az Intel 12. generációs Alder Lake és a 13. generációs Raptor Lake processzorai, illetve az AMD Ryzen 7000 széria is támogatják a DDR5 RAM-szabványt, a felhasználók aktívan vásárolhatják a DDR5 RAM DIM-eket új PC-jükhöz.

Mi is pontosan a DDR5 RAM?

A DDR5 a PC-memória legújabb generációja, amely nagyobb adatátviteli sávszélességgel, jobb teljesítménnyel és valamivel nagyobb energiahatékonysággal rendelkezik. Figyelemre méltó, hogy a DDR5 RAM egyetlen DIM-je már elérheti a 256 GB-ot, ami négyszerese a DDR4 maximális kapacitásának, amely maximum 64 GB-os modulokban érkezhetett.


A DDR5 memóriamodulok ECC-t (error correction control) is tartalmaznak, ez segít az egybites hibák javításában és felismerésében. A DDR5 memóriaszabvány másik forradalmi változása, hogy a feszültségszabályozót magába a modulba helyezték át, szemben a korábbi generációs memóriamodulokkal, mivel a feszültségszabályozók mostanáig az alaplapon voltak elhelyezve. Azonban az alaplapoknak és a CPU-knak még csak egy korlátozott része támogatja a DDR5 memóriamodulokat, viszont a legújabb generációkból mind a kettõ. Sõt, a Ryzen 7000 már kizárólag az új DDR5 szabványt fogadja el.


Mi mindenben különbözik a DDR5 RAM a DDR4-tõl és valóban szükségünk van rá, hogy DDR5 RAM-ra váltsunk?

DDR4 vs. DDR5: megéri a frissítés?

Az új DDR5 memóriastandard nyilván jobb, mint a DDR4, de az átlag felhasználó nem biztos, hogy tapintani fogja a különbséget.

Nem fogunk elszállni az extra játék-teljesítménytõl.

A DDR5 50%-kal nagyobb sávszélességet kínál

Az új DDR5 modulok körülbelül 35-50%-kal nagyobb sávszélességgel rendelkeznek. A DDR4 DIM-ek csúcsértéke 3200 MT/s (megatransfers per second), a DDR5 modulok viszont 4800 MT/s-ra vannak méretezve, de végsõ soron akár 8400 MT/s-ra is képesek. Jobb olvasási/írási sebesség eléréséhez a DFE (Decision Feedback Equalization) technológia is hathatós segítséget nyújt, amely a DDR5 szabvány exkluzív jellemzõje.

Javított Single DIM-kapacitás

A DDR5 szabvány nagyobb kapacitású DRAM-eszközöket támogat, amelyek sûrûsége akár 64 Gb DRAM-ot is elérheti egyetlen lapkacsomagban. A régi generációs DDR4 legfeljebb 16 Gb DRAM-ot tud egy egylapkás csomagban (SDP - single-die package). Tehát egyetlen DDR5 RAM akár 256 GB kapacitással is rendelkezhet, ami négyszerese a 64 GB-os DDR4-es kapacitásoknak. Természetesen vannak ennél kisebb kapacitású memóriák is, de a lehetõség adott, a következõ otthoni CPU-generációk pedig akár több ilyen 256GB-os modul egyidejû kezelését is felkínálják majd.

 

Ez a megnövekedett DIMM-kapacitás talán nem sokat számít majd a hétköznapi PC-k tulajdonosainak, hasznos lesz viszont a HEDT rendszerek és a vállalati szerverek számára, ahol sokkal nagyobb egy CPU-s memóriatömbökre van szükség.

Új teljesítményarchitektúra

A DDR5 RAM csökkentett üzemi feszültségen mûködik, ami kisebb energiafogyasztást jelent, melybõl elsõsorban a laptopok és hordozható eszközök üzemideje profitál majd. A DRAM pufferchip Register Clock Driver (RCD) és adatpuffer (DB) a feszültséget 1.2 V-ról 1.1 V-ra csökkenti, ez a 0.1 V-os különbség pedig segíthet az XMP profil és a kézi túlhajtás javításában is. A DDR5-tel együtt a tápellátás-szabályozó is az alaplapról magára a modulra költözik. Ez jobb granuláris energiagazdálkodást tesz lehetõvé.

Új DDR5 csatorna-architektúra

A DDR5 memóriamodul egy új kétcsatornás architektúrával rendelkezik, amely megnöveli a sebességet és a hatékonyságot. A régebbi DDR4 72 bites busszal rendelkezett, amely 64 adatbitbõl és nyolc ECC bitbõl állt. Míg a DDR5 kétcsatornás architektúrája 40 bit széles, 32 adatbitbõl és nyolc ECC-bitbõl áll. Bár az adatszélesség ugyanaz, a két független csatorna javítja a memóriamodul hatékonyságát.

DDR5 RAM kompatibilitás



Az új DDR5 memóriamodul megismeréséhez legalább a 12. generációs Alder Lake CPU-k valamelyikére lesz szükség, de már a 13. generációs Raptor Lake és a Ryzen 7000 termékek is tolják a DDR5 szekerét. Ezzel együtt szükség van a Z690-es, vagy a legújabb Z790-es lapkakészletû Intel alaplapokra, illetve az AMD X670 és B650 lapjaira, amelyek az elsõ olyan alaplapok, amelyek támogatják a DDR5 memóriamodulokat. Mindezekkel együtt, a legtöbb régi rendszer nem lesz kompatibilis a DDR5-tel, így jobb odafigyelni, ha csak a RAM frissítését tervezzük.

DDR5 RAM árképzés

A DDR5 memóriamodulok mostanában népszerûek, és a kezdetek óta áruk is egyre barátságosabbá vált. Egy DDR5 memóriamodulért kezdetben körülbelül 50-70%-kal többet kellett fizetni, most azonban már van választék barátságosabb árú darabokból is. A többletköltséget többek között a modulon belüli feszültségszabályozó indokolta, a globális chiphiány pedig még inkább felhajtotta az árat. Ha viszont most a legolcsóbb DDR5 memóriákra keresünk rá, 20 ezer forinttól már bõven találunk 8GB 4800MHz-es darabokat, különbözõ gyártóktól.

Érdemes DDR5 memóriára frissíteni?



Ha a jelenlegi rendszerünk kiváló teljesítményt nyújt DDR4 memóriamodulokkal, akkor valószínûleg semmi sem indokolja, hogy rohanjunk az új DDR5 modulokért. A belépési költség rendkívül magas, mivel egy füst alatt az alaplapot, a CPU-t és a memóriamodulokat is ki kellene cserélni. Ezzel együtt a DDR5 memóriamodulok nem nyújtanak akkora teljesítményugrás, a mindennapi használat során talán észre sem vesszük majd a teljesítménybeli különbséget. A DDR5 bár egyre hozzáférhetõbb, még mindig a bevezetési szakaszban tart, melyen a legújabb CPU-k és alaplapok igyekeznek majd változtatni az elkövetkezõ években.

Ha viszont éppen új gép és modern rendszer vásárlását tervezzük, nem is lehet kérdés, hogy DDR5 memóriára van szükségünk.

2022. 10. 26

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el õket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelõfelületétét mutatja be
Megvettem az elsõ számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így elsõ számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükrõl. A következõ sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különbözõ gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetõen a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetõséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhetõ el. A BIOS segítségével ellenõrizhetõ, hogy a gép minden összetevõje megfelelõen mûködik-e, mielõtt a Windows rendszer
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk elsõ fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvetõ felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következõkben a feszültségszabályozást végzõ VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetõségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepõen fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják õket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelõen, ha egyáltalán megemlítik õket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik õket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás elõtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetõdõ. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtõl és a tápkábelektõl a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák,
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevõk nem feltétlenül a legfontosabb összetevõk. Minõségi tápegység nélkül gépünk egy instabil idõzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelõ alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következõkben az alaplap általános mûködését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különbözõ árkategóriákra is, amelyek különbözõ minõséget és lehetõségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetõvé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzõen számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közve
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.