A megfelelő monitor kiválasztása nem egyszerű feladat, főleg ha nem vagy jártas a technológiai részletekben. A piacon rengeteg típus létezik, és könnyű elveszni a specifikációk tengerében.
Ebben a cikkben segítünk eligazodni a legfontosabb szempontok között, hogy biztosan olyan monitort válassz, ami hosszú távon is kielégíti az igényeidet. Ha már feltetted magadnak a kérdést: "milyen monitort vegyek?", akkor ez az útmutató segíteni fog.
A méret tényleg számít
Felbontás: minél nagyobb, annál jobb?
Paneltípusok: mit jelentenek és melyik a legjobb?
Képfrissítés és válaszidő: fontos minden felhasználónak?
Csatlakozók: mit érdemes ellenőrizni?
Extrák: kell-e neked HDR, G-Sync vagy FreeSync?
Gyakran ismételt kérdések
A legfontosabb: saját igényeid alapján dönts!
Az első kérdés, amit fel kell tenned magadnak: mekkora monitorra van szükséged? A képernyő mérete határozza meg, hogy mennyire lesz kényelmes a használata. Ha sokat dolgozol szövegekkel, táblázatokkal vagy programozol, akkor egy nagyobb, legalább 27 colos kijelző megkönnyíti a dolgod. Ha pedig játékra keresel monitort, akkor szintén érdemes nagyobb képátlóra gondolni, hogy teljesen elmerülhess a vizuális élményben. Filmnézéshez vagy több monitoros setup kialakításához pedig a 32 col feletti méret is praktikus lehet, hiszen így jobban megoszthatod a munkaterületet.
Fontos figyelembe venni a monitor fizikai méreteit is. Egy nagyobb kijelző nem mindig fér el kényelmesen az asztalon, és ha túl közel ülsz hozzá, az akár szemfáradtságot is okozhat. Az ideális méret attól is függ, hogy milyen távolságból nézed a monitort: egy 24 colos kijelzőt például kb. 60 cm távolságból érdemes használni, míg egy 32 colos monitornál már 80 cm vagy több is ajánlott. Ha még mindig nem vagy biztos benne, milyen monitort vegyek, gondold végig a munkakörnyezeted és a szokásaid.
A felbontás a kép élességét határozza meg, és egyértelmű, hogy minél nagyobb, annál részletgazdagabb képet kapsz. Azonban nem mindig érdemes a legnagyobb felbontásra ugrani. Egy Full HD (1920x1080) felbontás például tökéletesen elég egy 24 colos monitor esetén, de ha 27 col felett gondolkodsz, akkor érdemes inkább WQHD (2560x1440) vagy 4K (3840x2160) felbontásban gondolkodni. A túl nagy felbontás kis képernyőn viszont felesleges lehet, mert minden apróbb részlet annyira kicsivé válhat, hogy az olvashatóság romlik.
Ha profi grafikai munkát végzel, a 4K felbontás kiváló választás lehet, de azt is figyelembe kell venni, hogy egy ilyen monitorhoz erősebb számítógépre van szükség, különösen ha videószerkesztéshez vagy gaminghez használnád. Ha éppen azon gondolkodsz, milyen monitort vegyek grafikai munkákhoz, akkor a 4K és az IPS panel a legjobb választás lehet.
A monitorokban használt panelek három fő kategóriába sorolhatók: TN, IPS és VA. A TN panelek olcsóbbak és gyorsabb válaszidővel rendelkeznek, így ha kifejezetten kompetitív játékhoz keresel monitort, ez egy jó választás lehet. Az IPS panelek sokkal jobb színvisszaadást és betekintési szöget kínálnak, ami grafikai munkákhoz és filmezéshez ideális. A VA panelek pedig kiemelkedő kontrasztarányt biztosítanak, így ha sötétebb árnyalatokat és mély feketéket akarsz látni, akkor ez lehet a nyerő választás.
A modern IPS panelek már elérték azt a szintet, hogy játékra is alkalmasak legyenek, hiszen ma már léteznek 144 Hz-es vagy akár 240 Hz-es IPS monitorok is. Ha továbbra is kérdés számodra, milyen monitort vegyek játékhoz, akkor érdemes figyelembe venni a képfrissítési rátát és a válaszidőt is.
A képfrissítési ráta azt mutatja meg, hogy másodpercenként hány képkockát tud megjeleníteni a monitor. A hagyományos 60 Hz-es monitorok tökéletesek általános felhasználásra, de ha gyors mozgásokat kell követned – legyen az gaming vagy videószerkesztés –, akkor érdemes 120 Hz vagy akár 144 Hz feletti modelleket választani. Ha még mindig nem tudod eldönteni, milyen monitort vegyek egy gyors játékélményhez, akkor keresd a magas képfrissítési rátával rendelkező modelleket.
Sokan csak utólag jönnek rá, hogy az új monitoruk nem kompatibilis a meglévő eszközeikkel. Mielőtt döntést hozol, nézd meg, milyen csatlakozókra van szükséged. A HDMI és a DisplayPort ma a legelterjedtebb, ezek biztosítják a legjobb képminőséget. Ha régebbi eszközt is csatlakoztatnál, lehet, hogy szükséged lesz DVI vagy VGA bemenetre is. Az USB-C csatlakozó pedig egyre népszerűbb, főleg ha MacBookot vagy modern laptopot használsz.
Ha azt szeretnéd, hogy a képernyőn megjelenő tartalom a lehető legszebb legyen, akkor érdemes olyan extrákra is figyelni, mint a HDR (High Dynamic Range). Ez jobb kontrasztot és élénkebb színeket biztosít, de csak akkor, ha a monitor valóban megfelelő fényerővel rendelkezik. A G-Sync és FreeSync technológiák pedig segítenek megszüntetni a képkocka-szakadozást, így ha játékhoz keresel monitort, ezeket érdemes figyelembe venni.
Milyen monitort vegyek általános irodai munkára?
Ha főként szövegszerkesztéssel, táblázatokkal és böngészéssel foglalkozol, egy 24-27 hüvelykes, Full HD vagy QHD felbontású IPS paneles monitor jó választás lehet. Az IPS technológia biztosítja a pontos színeket és a széles betekintési szöget, ami hosszú távon kényelmesebb.
Milyen monitort vegyek játékhoz?
Ha játékra keresel monitort, fontos a magas képfrissítési ráta (legalább 144 Hz, de ideálisan 240 Hz vagy több) és az alacsony válaszidő (1-5 ms). A gyors tempójú játékokhoz érdemes TN vagy gyors IPS panelt választani, illetve figyelni a G-Sync vagy FreeSync támogatásra, hogy elkerüld a képszaggatást.
Milyen monitort vegyek grafikai munkára vagy videószerkesztéshez?
Ha professzionális színpontosságra van szükséged, egy IPS paneles monitor a legjobb választás. Ideális esetben 4K felbontású, legalább 99%-os sRGB és 95% feletti DCI-P3 színtérlefedettséggel rendelkező modellek közül válassz. Fontos a hardveresen kalibrálható kijelző, hogy mindig pontos színekkel dolgozhass.
Nem létezik egyetlen tökéletes monitor, ami minden felhasználó számára ideális lenne. Gondold végig, hogy mire fogod használni, milyen helyen fogod elhelyezni, és mennyi pénzt szánsz rá. Ha továbbra is tanácstalan vagy, milyen monitort vegyek, akkor érdemes teszteket és véleményeket is átböngészni.
Egy jó monitor éveken át kiszolgál, ezért érdemes alaposan megfontolni a döntést. Ha jól választasz, akkor a mindennapi munkád és szórakozásod is sokkal élvezetesebb lesz.