Több lényeges információ mellett az is kiderült, hogy meddig élhetünk az ingyenes cserével
Alig néhány nappal a hivatalos bejelentés után ingyen elérhetõvé vált a Windows 11 elõzetes kiadása, így az Insider program résztvevõi a legújabb Windows és Office programokat már együtt tesztelhetik. Míg az új operációs rendszer folyamatosan kapja a kisebb-nagyobb változtatásokat rejtõ frissítéseket, az is kiderült, hogy a Microsoft milyen jövõt szán a megjelenést követõ frissítéseknek, például annak, amivel ingyenes válthatunk meglévõ rendszerünkrõl.
Javában zajlik a Windows 11 elõzetes változatának tesztidõszaka, mellyel a megjelenés dátumáig ingyen próbálgathatjuk a rendszer képességeit és fedezhetjük fel gyengeségeit, miközben a fejlesztõk kisebb update csomagok formájában reagálnak a közösség visszajelzéseire. Ilyen volt például a megújult Start menübe ágyazott keresõfunkció is, mely nagyjából a Windows 7 megjelenése óta segített abban, hogy pillanatok alatt elõcsalogassuk a telepített, illetve korábban megnyitott alkalmazásokat. Látható, hogy a Start menü megújítása a cégnél egyszerre presztízskérdés és örökös harc a felhasználói szokásokkal, így a 11 elsõ változatai valamiért nélkülözték ezt az alapvetõnek számító kényelmi funkciót. De csak a 2200.65-ös verziót elhozó frissítés érkezéséig, mely rajongói nyomásra visszahozta a keresõdobozt, melyet az új kiadásban már a menü tetején érdemes keresni. Érdemes hozzátenni, hogy a hozzátoldott keresõsáv jelenleg kissé furcsán mûködik. Mikor oda kattintunk, egy szemmel látható ugrással a Tálca keresõsávjára vált át, tehát ez egyelõre egy gyorsan végrehajtott félmegoldásnak tûnik. Látva a Start mellé közvetlenül beszúrt keresõsávot, a menübe ágyazott doboz iránti igény furcsán veheti ki magát, de a régi szokások nehezen halnak ki, nem véletlen, hogy külön funkciót kapott a tálca igazítása, mellyel a Start a megszokott bal sarokba küldhetõ vissza.
Míg a Microsoft kihasználja saját és közönsége idejét a befejezetlen rendszerének kipofozására, addig a közönség hevesen érdeklõdik, hogy mi lesz a helyzet a kompatibilitással, a megjelenéssel és a beharangozott ingyenes frissítés lehetõségével. Az egyik fontos és végleges változás, hogy kizárólag a 64-bites processzorok élveznek majd támogatást, így 32-bites kiadás nem érkezik az új Windowsból, a minimális követelmények között pedig a minimum 4GB RAM és 64 GB tárhely, a legalább 9 colos és 1366x768-as felbontású kijelzõ, a DirectX 12-t támogató grafikus gyorsító szerepel, továbbá olyan UEFI BIOS, mely támogatja a Secure Boot & TPM 2.0 technológiákat, akkor is, ha utóbbi fizikai formában nem elérhetõ. Bár az Insideres tesztidõszak idejére feloldották a legtöbb hardveres korlátozást, a végleges kiadásban egyelõre továbbra is számíthatunk a generációs tilalomra, tehát a legjobb esetben is egy AMD Ryzen 1000, vagy egy 7. Intel processzorral egy idõben kiadott processzort kell birtokolnunk, legalább 1 GHz-es alapfrekvenciával. Érdekesség, hogy a Windows 10 felhasználóinál hasonló korlátokat alig találunk, ráadásul az induláshoz is 2GB rendszermemória is elegendõ volt.
A Windows 11 számos dizájn- és funkciófrissítést hoz az asztalra, a legnagyobb kérdés most azonban mégis az, hogy meddig élhetünk azzal a bizonyos ingyenes frissítéssel. Ha emlékszünk, a Windows 10 megjelenését követõen minden felhasználó számára ingyenessé tették a továbblépés lehetõségét, és ahogy arról korábban már említést tettünk, ez a kiskapu sokak számára még ma is elérhetõ, még ha ezt már nem is dörgölik az orrunk alá. A helyzet nagyon hasonló lehet a Windows 10-rõl váltó felhasználók számára is, bár egyelõre jóval szigorúbb feltételekrõl hallani. A Microsoft hivatalos oldalán jelenleg az a szomorú hír fogad minket, hogy legkorábban 2022 elején nyitják meg a frissítés lehetõségét, de már terjengenek a pletykák, hogy egyes konfigurációk már ezen a télen megpróbálkozhatnak a dologgal. Hogy meddig él majd az ajánlat? A Microsoft jelenleg így áll a dologhoz: "Az ingyenes frissítésre vonatkozó ajánlatnak nincs lejárati dátuma a frissítésre jogosult rendszereknél. Azonban a Microsoft fenntartja a jogot arra, hogy megszüntesse az ingyenes ajánlatra vonatkozó támogatást. Erre leghamarabb egy évvel a nyilvános megjelenés után kerülhet sor". Ez pont azt jelenti, amit sejtünk, tehát ha a Windows 7-es gépek a mai napig frissíthetõk Windows 10-es rendszerre, akkor elméletben a Windows 11 is hasonlóan kiterjedt, de ki nem mondott támogatási idõt élvezhet.
Fontos, hogy a frissítési opciót csak szép fokozatosan teszik elérhetõvé, valahogy úgy, mint a Windows 10-hez kiadott komolyabb frissítõcsomagok esetén, melyeknél több alkalommal is gondot okozott, hogy a rengeteg piacon lévõ PC-s konfiguráción megoldják a kompatibilitást, illetve a stabil mûködést. A váltás éppen ezért óvatosan történik majd, a Microsoft pedig elõre figyelmeztet bennünket, hogy gépünk talán nem felel meg a követelményeknek, az aktivált és eredeti Windows 10 megléte éppen ezért nem lesz garancia az ingyenes frissítésre. Fontos változás még, hogy a hivatalos rendszerfrissítések menete is megváltozik. A 10-tõl eltérõen egy évben már nem kettõ, hanem csak egy nagy verzióváltó update érkezik, melyek az általunk választott kiadástól függõen 24 (Pro és Home) vagy 36 (Enterprise, Education, IoT) hónapig kapnak majd biztonsági frissítéseket, a további támogatásért át kell állni a következõ verzióra.
Ha nem lennénk biztosak a dolgunkban, érdemes lehet barátkoznunk a Windows 11 elõzetes kiadásával, mely jelenleg a javított 22000.65 verziót tapossa, de a megjelenéshez közeledve biztosan nem tér majd el sokban a végleges "bolti" verziótól. Aki megpróbálkozik vele, de már az elsõ napokban ki nem állhatja, tíz napon keresztül élhet a beépített opcióval, mely visszaállítja a megszokott Windows 10 rendszerét.