2022. 11. 04

Miben más egy dobozos és egy OEM CPU?

Mit kell tudnunk, ha egy termék, és elsõsorban egy processzor neve mellett az OEM felirat szerepel?Mit kapunk, ha OEM CPU-t vásárolunk?

A PC-s fórumokon, csoportokban és közösségi felületeken gyakori kérdésnek számít, hogy: "OEM"? Ez mit jelent? Miben más ez, mint egy dobozos termék? Érdemes ilyet venni, esetleg átverés?" Bár ezzel a hárombetûs jelzéssel az átlag felhasználó csak ritkán találkozik, fõleg a chiphiány idején a webáruházakban is megszaporodtak az ilyen hardverek. Aggodalomra azonban semmi ok, nézzük meg hogy mirõl van szó, és hogy miben tér el a csinos dobozba csomagolt változatoktól.


Mi az a dobozos processzor?

A dobozos processzor nagyjából pontosan ennyit jelent: ez egy dobozban lévõ processzor, amelyet megvásárolhatunk. Talán egy kicsit többrõl van szó, de a lényeg mégiscsak ennyi. Ami igazán számít, az a "megvásárolható" rész. Ezeket a processzorokat látjuk és vihetjük haza, amikor új processzort keresünk egy webáruházban, esetleg egy hagyományos hardverboltban. Ezek a processzorok általában egy díszes, színes dobozban érkeznek, valamilyen vonzónak vagy stílusosnak szánt dizájnnal, és tartalmazhatnak néhány extrát is, például egy CPU-hûtõt és dokumentációt. Utóbbi esetben pedig fõleg a "dokumentáció" számít extrának.

És hacsak nem tervezzük egy egész raklap felvásárlását, ezeket általában szintén darabonként kerülnek eladásra egy otthoni konfiguráció megépítéséhez. Ezek tehát nemes egyszerûséggel a dobozos processzorok egyszerû és legfontosabb "jellemzõi".

Fõbb pontok:

  • Dobozos processzorokat vehetünk online vagy offline kiskereskedelmi üzletekben, min amilyen a PCX is.
  • Ezek kissé vaskos dobozokban érkeznek, amelyeken szöveg és illusztrációk szerepelnek
  • Lehet, hogy extra kiegészítõkkel, például CPU-hûtõvel és hõvezetõ pasztával együtt érkeznek.
  • Ezeket többnyire az általános fogyasztók vásárolják kis mennyiségben.
  • A garanciát teljesítheti közvetlenül a CPU gyártója is.

Mi az a tálcás (OEM) processzor?



A tálcás processzorok vagy "OEM" (Original Equipment Manufacturer) processzorok olyan processzorok, amelyek nagy, több száz processzort tartalmazó tálcákban érkeznek, innen a név. Amikor mi látunk egyet, akkor a CPU valószínûleg abban a kis mûanyag védõtokban van, amit a dobozosban is használnak, emiatt gondolhatnánk, hogy ezért nevezzük így. Azonban az esetek többségében az átlagember szinte sosem, vagy csak elvétve találkozhat az ilyen típusú processzorokkal. Ezeket ugyanis elsõsorban nagyvállalatoknak szánják és adják el, akik nagy tételben vásárolnak. Különösen olyan vállalatok, amelyek elõre összeállított számítógépeket készítenek – mint például a Dell, a HP, a Lenovo stb. – vagy olyan "renderfarmok" és adatközpontok, amelyek több tucat/száz szervert szeretnének hozzáadni a rackjeikhez. Az OEM jelzés éppen ezért más termékkategóriákon is szerepelhet, és többnyire ott is annyit jelent, hogy valamit doboz nélkül, egy tasakban vagy mûanyag fóliában kapunk. Az említett cégek általában hatalmas raklapokban vásárolják ezeket a processzorokat, egyszerre több ezer darabot, ezért jóval olcsóbban, mint amennyit mi, átlagemberek fizetünk értük, amikor egy-egy dobozos processzort vásárolunk.


De a vállalatok nem mindig használják fel az összes darabot, általában inkább túlrendelnek és van egy kis feleslegük, mint hogy túl kevés legyen belõlük. Emiatt az ilyen típusú processzorok gyakran felbukkanhatnak a használt termékeket kínáló oldalakon, de megesik, hogy a kereskedelmi láncon keresztül a boltok is rendelhetnek belõlük, így hosszabb távon is kielégíthetik a vásárlók igényeit. De honnan bukkanak fel, amikor magánszemélyek kínálgatják õket? Esetleg a cégek alkalmazottai teszik zsebre õket, vagy maguk a cégek próbálnak pénzt szerezni a rajtuk maradt készletekbõl? Nehéz megmondani, hogy pontosan honnan származhat egy OEM processzor, hacsak az eladó nem közli, de ugyanilyen könnyen hazudhat is az érdeklõdõknek. Ezt az erkölcsi döntést nekünk kell meghoznunk, ha ismeretlen eladótól származó OEM-processzort kívánunk vásárolni. Függetlenül a lehetséges etikai dilemmáktól, a fõ ok, amiért az emberek OEM processzorokat vásárolnak, az az, hogy ezek a processzorok olcsóbbak lehetnek, mint a bolti, dobozos kiadások.


Mivel a vállalatok olcsóbban jutnak hozzá ezekhez a processzorokhoz, mint mi, így többért tudják eladni, mint amennyiért fizettek értük, viszont kevesebbért, mint a dobozos, bolti processzorok ára, ezért jó eséllyel még így is haszonnal adhatnak túl rajtuk.

Akkor megéri ismeretlen forrásból származó OEM CPU-t venni?

Korántsem. Egyrészt ezek a processzorok szinte soha nem rendelkeznek garanciával, és nem jár hozzájuk CPU-hûtõ vagy bármi hasonló sem. És míg egy CPU-hûtõ beszerzése elég egyszerû és sokan amúgy is megtennék, a garanciális ügyintézést szinte biztosan elfelejthetjük. Annak a veszélyes is fennáll, hogy hibás termék esetén az eladó köszöni szépen a pénzünket, de sajnos nem tud segíteni, vagy egyszerûen felszívódik a "sikeres" üzlet után. Persze a leigazolt, megbízható eladók többnyire nem kockáztatják a jóhírüket, és szûk határidõn belül, illetve a készlet erejéig talán cserét is biztosítanak, esetleg csak simán visszaadják a pénzünket a hibás hardver visszaküldése után.


Ha viszont megfontolt vásárlók vagyunk, pár ezer forintért nem mondjunk le a 3-5 év gyártói garanciákról, az ügyfélszolgálatok segítségérõl és kiskereskedõ közbenjáró szerepérõl, melyek nem csak biztosítékok, de meg is könnyítik az életünket, ha problémába ütközünk. Mint említettük, néha az OEM termékek átszivároghatnak a kiskereskedõkhöz is, megesik, hogy még a nagyobb üzletláncok is kínálnak ilyesmit. A gyártók a megmaradó készleteket általában nem küldik vissza a gyártósorokra, hogy átkategorizálják és becsomagolják õket, olykor inkább a beszállítók, nagykereskedõk rendelkezésére bocsátják. Ezek gyakran jobb áron elérhetõk, ha viszont drágábbak, mint hagyományos társaik, csak akkor éri meg ezeket választani, ha a dobozosak éppen nem hozzáférhetõk.


De mindezeken túlmenõen ezek a processzorok ugyanolyanok, mint a dobozos változataik. Ugyanaz a teljesítmény, hõmérséklet stb., csak éppen eredetileg máshová szánták õket. Röviden ez a lényege annak, hogy mi és miben más a tálcás, avagy OEM processzor.

Fõbb pontok:

  • Ezeket az elõre összeállított PC-ket gyártó cégek nagy tételben vásárolják meg, közvetlenül az Inteltõl vagy az AMD-tõl – amit az átlagfogyasztó nem tehet meg.
  • A PC-gyártók a költségeik megtérülése érdekében eladhatnak a felesleges készletekbõl.
  • Ezeket a magánszemélyek is ellophatják és eladhatják, többnyire garancia és kiegészítõk nélkül.
  • Ezek gyakran olcsóbbak valamivel, mint dobozos társaik.
  • Ezekre az Intel vagy az AMD nem vállal garanciát, meghibásodás esetén a gyártókhoz hiába fordulunk.
  • A garanciát (ha egyáltalán létezik) az OEM, vagy a cég alkalmazottja intézi, nem pedig a CPU gyártója.
  • Elõfordulhat, hogy egy magánszemélytõl hibás CPU-t kapunk és nincs lehetõség visszavinni.
  • Teljesítményben, hõmérsékletben stb. megegyeznek a dobozos processzorokkal.


Ha tehetjük, elõször a dobozos kiadásra csapjunk le, de kiskereskedõtõl, áruházaktól bátran vásárolhatunk ilyet, õk vállalni fogják a kötelezõ garanciákat. Ha például az üzlettõl egy válogatott hardverekbõl álló gép összeállítását kérjük, az OEM processzor is megfelel. Fõleg mióta egyre kevesebb CPU mellé jár gyári hûtõ, így azt valószínûleg amúgy is vennünk kell hozzá.

2022. 11. 04

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el õket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelõfelületétét mutatja be
Megvettem az elsõ számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így elsõ számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükrõl. A következõ sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különbözõ gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetõen a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetõséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhetõ el. A BIOS segítségével ellenõrizhetõ, hogy a gép minden összetevõje megfelelõen mûködik-e, mielõtt a Windows rendszer
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk elsõ fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvetõ felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következõkben a feszültségszabályozást végzõ VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetõségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepõen fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják õket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelõen, ha egyáltalán megemlítik õket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik õket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás elõtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetõdõ. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtõl és a tápkábelektõl a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák,
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevõk nem feltétlenül a legfontosabb összetevõk. Minõségi tápegység nélkül gépünk egy instabil idõzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelõ alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következõkben az alaplap általános mûködését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különbözõ árkategóriákra is, amelyek különbözõ minõséget és lehetõségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetõvé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzõen számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közve
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.