2022. 11. 04

Miben más egy dobozos és egy OEM CPU?

Mit kell tudnunk, ha egy termék, és elsõsorban egy processzor neve mellett az OEM felirat szerepel?Mit kapunk, ha OEM CPU-t vásárolunk?

A PC-s fórumokon, csoportokban és közösségi felületeken gyakori kérdésnek számít, hogy: "OEM"? Ez mit jelent? Miben más ez, mint egy dobozos termék? Érdemes ilyet venni, esetleg átverés?" Bár ezzel a hárombetûs jelzéssel az átlag felhasználó csak ritkán találkozik, fõleg a chiphiány idején a webáruházakban is megszaporodtak az ilyen hardverek. Aggodalomra azonban semmi ok, nézzük meg hogy mirõl van szó, és hogy miben tér el a csinos dobozba csomagolt változatoktól.


Mi az a dobozos processzor?

A dobozos processzor nagyjából pontosan ennyit jelent: ez egy dobozban lévõ processzor, amelyet megvásárolhatunk. Talán egy kicsit többrõl van szó, de a lényeg mégiscsak ennyi. Ami igazán számít, az a "megvásárolható" rész. Ezeket a processzorokat látjuk és vihetjük haza, amikor új processzort keresünk egy webáruházban, esetleg egy hagyományos hardverboltban. Ezek a processzorok általában egy díszes, színes dobozban érkeznek, valamilyen vonzónak vagy stílusosnak szánt dizájnnal, és tartalmazhatnak néhány extrát is, például egy CPU-hûtõt és dokumentációt. Utóbbi esetben pedig fõleg a "dokumentáció" számít extrának.

És hacsak nem tervezzük egy egész raklap felvásárlását, ezeket általában szintén darabonként kerülnek eladásra egy otthoni konfiguráció megépítéséhez. Ezek tehát nemes egyszerûséggel a dobozos processzorok egyszerû és legfontosabb "jellemzõi".

Fõbb pontok:

  • Dobozos processzorokat vehetünk online vagy offline kiskereskedelmi üzletekben, min amilyen a PCX is.
  • Ezek kissé vaskos dobozokban érkeznek, amelyeken szöveg és illusztrációk szerepelnek
  • Lehet, hogy extra kiegészítõkkel, például CPU-hûtõvel és hõvezetõ pasztával együtt érkeznek.
  • Ezeket többnyire az általános fogyasztók vásárolják kis mennyiségben.
  • A garanciát teljesítheti közvetlenül a CPU gyártója is.

Mi az a tálcás (OEM) processzor?



A tálcás processzorok vagy "OEM" (Original Equipment Manufacturer) processzorok olyan processzorok, amelyek nagy, több száz processzort tartalmazó tálcákban érkeznek, innen a név. Amikor mi látunk egyet, akkor a CPU valószínûleg abban a kis mûanyag védõtokban van, amit a dobozosban is használnak, emiatt gondolhatnánk, hogy ezért nevezzük így. Azonban az esetek többségében az átlagember szinte sosem, vagy csak elvétve találkozhat az ilyen típusú processzorokkal. Ezeket ugyanis elsõsorban nagyvállalatoknak szánják és adják el, akik nagy tételben vásárolnak. Különösen olyan vállalatok, amelyek elõre összeállított számítógépeket készítenek – mint például a Dell, a HP, a Lenovo stb. – vagy olyan "renderfarmok" és adatközpontok, amelyek több tucat/száz szervert szeretnének hozzáadni a rackjeikhez. Az OEM jelzés éppen ezért más termékkategóriákon is szerepelhet, és többnyire ott is annyit jelent, hogy valamit doboz nélkül, egy tasakban vagy mûanyag fóliában kapunk. Az említett cégek általában hatalmas raklapokban vásárolják ezeket a processzorokat, egyszerre több ezer darabot, ezért jóval olcsóbban, mint amennyit mi, átlagemberek fizetünk értük, amikor egy-egy dobozos processzort vásárolunk.


De a vállalatok nem mindig használják fel az összes darabot, általában inkább túlrendelnek és van egy kis feleslegük, mint hogy túl kevés legyen belõlük. Emiatt az ilyen típusú processzorok gyakran felbukkanhatnak a használt termékeket kínáló oldalakon, de megesik, hogy a kereskedelmi láncon keresztül a boltok is rendelhetnek belõlük, így hosszabb távon is kielégíthetik a vásárlók igényeit. De honnan bukkanak fel, amikor magánszemélyek kínálgatják õket? Esetleg a cégek alkalmazottai teszik zsebre õket, vagy maguk a cégek próbálnak pénzt szerezni a rajtuk maradt készletekbõl? Nehéz megmondani, hogy pontosan honnan származhat egy OEM processzor, hacsak az eladó nem közli, de ugyanilyen könnyen hazudhat is az érdeklõdõknek. Ezt az erkölcsi döntést nekünk kell meghoznunk, ha ismeretlen eladótól származó OEM-processzort kívánunk vásárolni. Függetlenül a lehetséges etikai dilemmáktól, a fõ ok, amiért az emberek OEM processzorokat vásárolnak, az az, hogy ezek a processzorok olcsóbbak lehetnek, mint a bolti, dobozos kiadások.


Mivel a vállalatok olcsóbban jutnak hozzá ezekhez a processzorokhoz, mint mi, így többért tudják eladni, mint amennyiért fizettek értük, viszont kevesebbért, mint a dobozos, bolti processzorok ára, ezért jó eséllyel még így is haszonnal adhatnak túl rajtuk.

Akkor megéri ismeretlen forrásból származó OEM CPU-t venni?

Korántsem. Egyrészt ezek a processzorok szinte soha nem rendelkeznek garanciával, és nem jár hozzájuk CPU-hûtõ vagy bármi hasonló sem. És míg egy CPU-hûtõ beszerzése elég egyszerû és sokan amúgy is megtennék, a garanciális ügyintézést szinte biztosan elfelejthetjük. Annak a veszélyes is fennáll, hogy hibás termék esetén az eladó köszöni szépen a pénzünket, de sajnos nem tud segíteni, vagy egyszerûen felszívódik a "sikeres" üzlet után. Persze a leigazolt, megbízható eladók többnyire nem kockáztatják a jóhírüket, és szûk határidõn belül, illetve a készlet erejéig talán cserét is biztosítanak, esetleg csak simán visszaadják a pénzünket a hibás hardver visszaküldése után.


Ha viszont megfontolt vásárlók vagyunk, pár ezer forintért nem mondjunk le a 3-5 év gyártói garanciákról, az ügyfélszolgálatok segítségérõl és kiskereskedõ közbenjáró szerepérõl, melyek nem csak biztosítékok, de meg is könnyítik az életünket, ha problémába ütközünk. Mint említettük, néha az OEM termékek átszivároghatnak a kiskereskedõkhöz is, megesik, hogy még a nagyobb üzletláncok is kínálnak ilyesmit. A gyártók a megmaradó készleteket általában nem küldik vissza a gyártósorokra, hogy átkategorizálják és becsomagolják õket, olykor inkább a beszállítók, nagykereskedõk rendelkezésére bocsátják. Ezek gyakran jobb áron elérhetõk, ha viszont drágábbak, mint hagyományos társaik, csak akkor éri meg ezeket választani, ha a dobozosak éppen nem hozzáférhetõk.


De mindezeken túlmenõen ezek a processzorok ugyanolyanok, mint a dobozos változataik. Ugyanaz a teljesítmény, hõmérséklet stb., csak éppen eredetileg máshová szánták õket. Röviden ez a lényege annak, hogy mi és miben más a tálcás, avagy OEM processzor.

Fõbb pontok:

  • Ezeket az elõre összeállított PC-ket gyártó cégek nagy tételben vásárolják meg, közvetlenül az Inteltõl vagy az AMD-tõl – amit az átlagfogyasztó nem tehet meg.
  • A PC-gyártók a költségeik megtérülése érdekében eladhatnak a felesleges készletekbõl.
  • Ezeket a magánszemélyek is ellophatják és eladhatják, többnyire garancia és kiegészítõk nélkül.
  • Ezek gyakran olcsóbbak valamivel, mint dobozos társaik.
  • Ezekre az Intel vagy az AMD nem vállal garanciát, meghibásodás esetén a gyártókhoz hiába fordulunk.
  • A garanciát (ha egyáltalán létezik) az OEM, vagy a cég alkalmazottja intézi, nem pedig a CPU gyártója.
  • Elõfordulhat, hogy egy magánszemélytõl hibás CPU-t kapunk és nincs lehetõség visszavinni.
  • Teljesítményben, hõmérsékletben stb. megegyeznek a dobozos processzorokkal.


Ha tehetjük, elõször a dobozos kiadásra csapjunk le, de kiskereskedõtõl, áruházaktól bátran vásárolhatunk ilyet, õk vállalni fogják a kötelezõ garanciákat. Ha például az üzlettõl egy válogatott hardverekbõl álló gép összeállítását kérjük, az OEM processzor is megfelel. Fõleg mióta egyre kevesebb CPU mellé jár gyári hûtõ, így azt valószínûleg amúgy is vennünk kell hozzá.

2022. 11. 04

Milyen videokártyát vegyek? 5 hiba, amit ne kövess el vásárláskor

Ha most tervezel videokártyát vásárolni, akkor biztosan sok kérdés merül fel benned. Nem csoda, hiszen ez egy fontos döntés, amely nemcsak a számítógép teljesítményére van hatással, hanem a jövőbeni élményeidre is. Legyen szó játékok futtatásáról, videószerkesztésről, vagy akár egyszerűbb grafikai alkalmazásokról, a videokártya kulcsfontosságú szereplője a rendszerednek.
Ahhoz, hogy a legjobb döntést hozd meg, érdemes tisztában lenni pár alapvető szemponttal, és elkerülni azokat a hibákat, amelyeket sokan elkövetnek, amikor videokártyát választanak. Ebben a cikkben segítünk abban, hogy elkerüld ezeket a buktatókat!
Ne csak a szomszéd videokártyáját másold!
Amikor megkérdezzük a barátainkat vagy a családunkat, hogy „Milyen videokártyát vegyek?”, sokszor azt a választ kapjuk, hogy „Nekem is ez van, és jól működik”. Bár teljesen érthető, hogy szeretnénk egy jól bevált megoldást, ne felejtsük el, hogy mindenkinek más a felhasználási igénye. Az a videokártya, ami egyesek számára tökéletes választás, nem biztos, hogy neked is ugyanúgy fog megfelelni.
Ha például nem csak játszol, hanem grafikai munkát is végzel, videót szerkesztesz, vagy 3D modellezéssel foglalkozol, akkor érdemes olyan kártyát keresni, amely a megfelelő szoftverekhez is illeszkedik. Ezen kívül a videokártyák más-más generációs processzorokkal és memóriával rendelkeznek, ami szintén meghatár

Milyen laptopot vegyek? Top tippek vásárlás előtt

A laptop vásárlás mindig izgalmas, ugyanakkor kihívást is jelenthet, hiszen a piacon elérhető számos modell, specifikáció és árkategória közül nehéz a legjobbat kiválasztani. Akár egy új eszközt keresel otthoni használatra, akár egyetemre, munkahelyre vagy akár gaming célra, a megfelelő laptop kiválasztása kulcsfontosságú döntés.
Ebben a cikkben segítünk eligazodni a laptopok világában, és megmutatjuk, milyen szempontokat érdemes figyelembe venned vásárlás előtt.
Mire fogod használni a laptopot?
Az első kérdés, amit fel kell tenned magadnak, az az, hogy mi lesz a laptop fő felhasználási területe? Ezt a kérdést érdemes alaposan végiggondolnod, mivel a laptopok különböző erőforrásokkal és tulajdonságokkal rendelkeznek, és egy-egy típus a speciális igényekhez jobban illeszkedik.
Például, ha egyszerűbb irodai feladatokra, internetezésre, vagy videó- és zenehallgatásra keresel gépet, akkor egy belépő szintű laptop is tökéletes lehet. Ha azonban grafikával, videószerkesztéssel, vagy programozással foglalkozol, akkor olyan laptopot kell választanod, amely erősebb hardverrel rendelkezik.
Képességek és teljesítmény
A laptop teljesítménye alapvetően három fő összetevőtől függ: a processzortól, a memóriától (RAM) és a háttértárolótól (SSD vagy HDD).
A processzor az egyik legfontosabb komponens, hiszen ő végzi el az összes számítási feladatot. Az Intel Core i3, i5, i7

AMD vagy Intel? 10 szempont, ami segít a döntésben

A számítástechnikai világban sokan találkoznak az AMD és az Intel kérdésével, legyen szó akár játékról, munkáról, vagy egyszerűen csak a napi használatról. A két gyártó között sok különbség van, és mindkettő más előnyökkel rendelkezik, attól függően, hogy mire szeretnéd használni a számítógépedet.
A cikkben körbejárjuk azokat a szempontokat, amelyek segítenek eligazodni, hogy mi a legjobb választás a számodra, ha az AMD vagy Intel között kell döntened. Igyekszünk részletes, de könnyen érthető módon bemutatni, hogyan befolyásolják a választást a különböző tényezők.
Az AMD vagy Intel közötti alapvető különbségek
Az AMD és az Intel két olyan nagy népszerűségnek örvendő processzor gyártó, amelyek teljesen más filozófiát követnek a termékeik fejlesztésében. Az Intel hagyományosan a legjobb teljesítményt kínáló processzorokat szállítja a prémium kategóriában, míg az AMD az ár-érték arányra helyezi a hangsúlyt.
Az AMD azonban az utóbbi években óriási fejlődésen ment keresztül, és ma már képes versenyre kelni az Intel csúcskategóriás termékeivel is. Az alapvető különbségek megértése segíthet abban, hogy jobban át tudjuk gondolni, melyik márka illik a legjobban a mi igényeinkhez.
Teljesítmény és sebesség
Amikor arról van szó, hogy AMD vagy Intel, a teljesítmény és a sebesség mindkét gyártó esetében kulcsfontosságú tényező. Az Intel az
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.