Mobilon is elérhetõ és még RGB-t is kínál az Opera GX, ami állítólag a világ elsõ gamer böngészõje
Nem könnyû ma beszállni az böngészõprogramok versenyébe, de a piacvezetõ Chrome árnyékában azért még akad némi hely a próbálkozóknak. Az 1994-ben született Opera mondjuk közel sem nevezhetõ újoncnak, ezért valószínûleg szívesen réved vissza a kétezres évek hajnalát meghatározó idõszakba, amikor a Chrome még a kanyarban sem volt, és az igazi vetélytársa a Firefox volt. Az új felállás azonban nem késztette feladásra õket, sõt, elõálltak egy újdonsággal, mely látványos kinézetén túl izgalmasabb extrákat is tartogat.
Talán vannak már páran a magyar felhasználók között is, akik már kipróbálták az Opera stílusos megjelenésû újdonságát, hiszen Windows és macOS rendszerekre már 2019 óta elérhetõ. A cég mindig is a hardveres erõforrásainkat kímélõ megoldásaival igyekezett teret hódítani magának, és bár a piacvezetõ státuszhoz nem került sokkal közelebb, viszont így is milliók találták meg számításaikat a vörös színekbe öltözött webböngészõben. Szerencsére az új GX is egyre népszerûbbnek bizonyul, és ugyan teljes mértékben azért nem nevezhetõ újdonságnak, a Gamer Xtreme feliratot takaró rövidítés nem véletlenül került az átalakított program címébe. Jogosan merülhet fel a kérdés, hogy mi lehet gamer egy webböngészõben, az Operának azonban több válasza is van erre, de a lényeget ezúttal is a sebességben és a testreszabhatóságban érdemes keresni, plusz a népszerû online szolgáltatások rugalmasabb kezelésében.
Mivel most jelent meg az okostelefonokra szánt változat, kiemelt fontossággal bír a két kiadás közötti legnagyobb különbség, vagyis a teljesítményszabályozás. Az asztali változatban ugyanis magunk szabályozhatjuk a memória és a processzor, vagyis a RAM és a nyers erõt biztosító processzor kihasználtságát. Ezzel a GX olyan eszközt ad a kezünkbe, amit a nagy étvágyáról ismert Chrome-tól például aligha várhattunk el. PC-n ez kiemelten fontos, hiszen a játékosok és a streamerek számára ideális lehet egy olyan program, mely a játék mellett is nyitva maradhat anélkül, hogy folyamatosan ellenõriznünk kéne, hogy éppen mennyit próbál felfalni a memóriából. A skálázhatóság nem elhanyagolható lehetõség, hiszen így elkerülhetjük, hogy a multitasking során csordultig telt memória miatt kényelmetlenné váljon a közvetítés, vagy maga a játék. Sajnos ezt az opciót az Androidos app használata közben hiába kerestem, és a hivatalos honlap leírásában sem találtam, pedig több híroldal is hivatkozott rá. Cserébe az app igyekszik a lehetõ legkevesebbet kérni a telefonunktól, ami az idõsödõ készülékek számára igazi áldás. Mivel lényegében egy felpimpelt Operát kapunk, a legfontosabb alapfunkciók egytõl-egyig elérhetõk, mindegy, hogy asztali böngészõnkkel, esetleg Google fiókunkkal szeretnénk szinkronizálni, vagy a hirdetésektõl és sütiktõl, illetve azok állandóan felugráló üzeneteitõl szeretnénk megszabadulni.
A menüben bóklászva hamar kiderül, hogy még az alattomosan beépülõ kriptobányász kódok ellen is felveszi a harcot, ami manapság sajnos kifejezetten hasznos funkciónak bizonyul. Ami még extra, az a sok színû és egyben áramvonalas megjelenés, melyet szintén kedvünkhöz igazíthatunk, de ott a FAB gomb (Fast Action Button), mely azonnal egykezes használatra optimalizált felületre vált át, kiegészítve a rezgõmotor haptikus visszajelzésével. A mobilos és asztali változat közötti kommunikációt amúgy egy egyedi QR kód segítségével pörgeti fel, melyet természetesen különféle videojátékos tartalmak megosztásával hirdetnek, de ami érdekes, hogy mindezt egy titkosított csatornán keresztül tehetjük meg, egyszerre legfeljebb 10 MB-os fájlméretig. Persze azt is hangsúlyozzák, hogy a kezdõlap GX Cornernek nevezett felülete a gaming híreket részesíti elõnyben, megtûzdelve leárazásokkal, de még a várható megjelenéseket felsorakoztató naptárral is. Amennyiben ez számunkra érdekes, akkor egy jól összerakott, hasznos felület, ha viszont tökéletes letisztultságot várunk el, a menüben egyetlen mozdulattal eltüntethetjük. Mindezeket egy valóban minimalizmusra törekvõ felépítés tárja elénk, melyben valóban egész rugalmas élmény a navigáció, a legszimpatikusabb színvilággal megáldott felületet pedig egybõl négy elérhetõ témából választhatjuk ki.
Az újdonságra vágyóknak mindenképpen megérhet egy próbát az Opera GX, mely jelenleg béta változatban elérhetõ. Bár a visszajelzések szerint ez egy teljesen stabil és feltûnõ hibáktól mentes verzió, telefonra eredetileg csak letölthetõ telepítõfájlként volt elérhetõ, de az Opera szerint nem kell már sokáig várni már elérhetõvé is tette az alkalmazásboltokban. Ne vacakoljunk tehát a csomagok keresésével, Android verzióért IDE érdemes kattintani, az iOS felhasználók pedig ezen a hivatkozáson találják az App Store-os letöltést. Aki az asztali kiadásra kíváncsi, valószínûleg ezt a linket keresi.