Április 24-30. Ingyenes szállítás * részletek: pcx.hu/szallitas

2019. 11. 21

Nagy Radeon teszt! - Öt RX kártya és egy i9-9900K

A NAVI kártyák bevezetésével az AMD végre bõvítette a palettát, így a felsõ-középkategóriában is kínál jó ár-érték aránnyal rendelkezõ videokártyákat, fõleg úgy, hogy már nem csak a referencia modellek blower hûtésére kell hagyatkozniuk.

Az RDNA architektúrára épülõ NAVI sorozat felveszi a versenyt az RTX szériával, de a korábbi Polaris modelleket sem érdemes leírni, hiszen az olcsóbb megoldások továbbra is jó ajánlatnak számítanak, ha a kedvezményesebb modellek között válogatnánk. A következõ tesztben öt népszerû Radeont eresztettünk egymásnak, így szépen kirajzolódik az árkategóriák, és a generációk közti különbség.

MSI RX570 8GB GDDR5 Armor 8G OC

Még állja a sarat az


Az RX570 két éve került a Piacra, szívében 14nm-es Polaris 20 XL lapkával. Az AMD nem spórol a fedélzeti memóriával, ez ráadásul nem a 4, hanem a 8GB GDDR 5-tel felvértezett modell, 256-bites adatbusszal. Az MSI egy kicsit megemelte az GPU órajelét, így manuális tuning nélkül is gyorsabb egy kicsit az alapváltozatnál. Az alap frekvencia 1168 MHz, a Boost pedig 1268 Mhz, melyet saját felelõsségre feljebb is emelhetünk. A kártya meghajtásához egyetlen 8-pines PCI-E csatlakozóra lesz szükség, a TDP maximumát a gyártó 150 wattban határozta meg, és minimum 450 wattos tápegységet javasol.

Hátlap nincs, a hûtés viszont izmos!


A melegedést kordában tartó masszív hûtõbordán, két TORX FAN ventilátor dolgozik, melyek nagyjából 35°C alatt mozdulatlanok maradnak, afölött viszont rendkívül hatékonynak bizonyulnak. A kártya dimenziói 246 x 130 x 39 mm, kijelzõnket pedig három DisplayPort, egy HDMI, és egy DVI-D fogadja. A kártya jelenleg 59 000 Ft-tól elérhetõ.

Sapphire RX580 8GB GDDR5 Nitro+

Klasszikus Sapphire dizájn


Az RX 580 egy idõben érkezett kisebb testvérével a korábbi RX480 leváltására, ám a Polaris lapkát itt nem fogták vissza így több számítási, Shader, illetve TM egységet kapunk. A fogyasztás ehhez mérten 35 wattal nõtt, melyet egy 450 wattos tápegységnek még illik kiszolgálnia, viszont ezúttal a 8-pines kábel mellé egy 6-pinesre is szükségünk lesz. A szintén 8GB GDDR5 memória 2000 MHz-es frekvencián üzemel, a GPU órajele pedig 1257 MHz alapról 1411 MHz-ig boostolható.

Ronda és finom? A hûtése ezúttal is remek!


A Sapphire nem csak arról híres, hogy kizárólag AMD kártyákat kínál, de közismert kiváló hûtési megoldásairól is. A cserélhetõ, 95mm-es ventilátorokkal szerelt DUAL-X hûtõ komoly bordázata 300 wattos fogyasztásra lett tervezve, így érthetõ a 8+6 tûs igény is. A kártya tehát felkészült a tuningra, ezt jelzi a DUAL BIOS kapcsoló is. A 260 x 135 x 43 mm-es kártyán két DisplayPort, két HDMI és egy DVI-D áll rendelkezésünkre. A kártya még kapható, 75 000 Ft-tól.

Sapphire RX 590 8GB GDDR5 PULSE

Ha jó áron csípjük el, megéri, de az RX 580 nem sokkal gyengébb.


Az RX 590 az utolsó kísérlet volt a Polaris architektúra bevetésére 2018 novemberében. A csíkszélességbõl ugyan lefaragtak egy kicsit, és picit emeltek az órajeleken is, de ezen felül nem sokat tud felmutatni a kártya, cserébe drágább a jól bevált 580-as modellnél. A 12nm-es Polaris 30 XT GPU alap órajele 1469 Mhz-rõl 1545 Mhz-es Boost értékre emelhetõ. A Memória változatlan, a fogyasztás viszont papíron 10 wattal kisebb mint azt fent az 580 esetén láthattuk, és csak egy 8-tûs PCI-E csatlakozót igényel.

A hûtésre viszont itt sem lehet panasz, és a hátlap sem maradt a gyárban.


A 230 x125 x 40 mm-es kártyán a kimenetek elosztása tökéletesen egyezik a kisebb testvérrel, ugyanazt a DUAL-X hûtést kapta amit a NITRO+, viszont DUAL BIOS kapcsoló nincs. A nagyobb teljesítmény sokak számára vonzó volt, és a NAVI kártyák érkezésével rendesen megfogyatkozott a Polaris készlet, így a konkrét modell ugyan pont elfogyott, de 72 000 Ft-tól még találunk PULSE és NITRO+ kiadást is!

GIGABYTE Radeon RX 5700 GAMING OC 8GB

Ütõs tuning, bitang hûtés, jó ár-érték arány!


Idén tehát bemutatkozott az új 7nm-es csíkszélességen gyártott NAVI architektúra, a felsõ-középkategóriát célzó NAVI 10 GPU-kkal. A visszafogottabb változat az RX 5700, melybõl itt a Gigabyte gyárilag tuningolt változatát próbálhattuk ki, ami egy kellemes 100 MHz környéki emelést jelent a referencia modellhez mérve. Az alap órajel 1565 MH-z, a játékhoz ajánlott érték 1720 Mhz, illetve picit felette elérhetõ az 1750 MHz-es Boost is. A 8GB GDDR6 memória itt is 256-bites adatsínt kapott, és 1750 MHz-es frekvencián dolgozik. A hûtésrõl a Gigabyte védjegyének számító, három ventis WINDFORCE 3X gondoskodik, és egy fém hátlap is beszáll a munkába.

Masszív, de bitang is!


Hõelvezetést öt direkt érintkezésû rézkompozit hõcsõ, és az ellentétes forgásirányú 80mm-es légterelõk végzik, melyek csak terhelés esetén lépnek mûködésbe. A 280 x 115 x 50 mm-es kártya már nem apróság, a 180 wattos fogyasztás viszont nem nagyobb mint a szerényebb képességû elõdöké, így a 450 wattos tápegység, és a 8-pines csatlakozó itt is elegendõ lesz. DisplayPort-ból már hármat, HDMI-bõl pedig egyet kapunk. A korrektül árazott, és végre rendesen hûthetõ kártyák népszerûek, így a Gigabyte mûhelyébõl most csak egy referencia modell elérhetõ 126 700 Ft-tól. A többi gyártó egyedi hûtéssel szerelt változatai nagyjából 130 000 Ft-tól kaphatók.

SAPPHIRE RX 5700 XT 8GB GDDR6 NITRO+

Egy újabb szörnyeteg a Sapphire-tól.


Az 5700 XT jelenleg az AMD zászlóshajója, mely a szériában dolgozó NAVI 10 GPU erõsebb, XT változatát kapta meg. A Sapphire ehhez mérten nem fogta vissza magát a NITRO+ változattal, és rögtön három slotos, három ventilátoros hûtéssel látta el a gyárilag tuningolt kártyát. Az RDNA architektúra bevezetésével évek óta nem látott hatékonyságot biztosít a gyártó, és számos új funkciót is, amit folyamatos szoftveres fejlesztések egészítenek ki. A két kártya olyan jól sikerült, hogy az NVIDIA úgymond rákényszerült a RTX SUPER bevezetésre, mivel az RTX 2060 és 2070 többnyire alul marad a két Radeonnnal szemben.

Dizájnos hátlap, de mi inkább az FPS-t figyeltük


A memória a szokásos 8GB, az órajel azonban még a gyári XT-tõl is szépen elrugaszkodik, az alap 1605 MHz- helyett 1770 Mhz, az 1755 MHz-es Boost helyett pedig 1905 Mhz. Emelkedett a fogyasztás is, a gyártó 265 wattot ír és 650 wattos tápegységet ajánl, két 8-pines csatlakozó társaságában. A tesztek szerint ez nagyjából 2-3 watt többletet jelent alapjáraton, és 50 wattot játék alatt. Ahogy az várható, a hûtés sem hagyja cserben a vásárlókat, OC mellett is megáll nagyjából 73°C-on, aki pedig érzékeny a zajra, a átkapcsoalhat „quiet BIOS”-ra is. Az AMD a „dinamikus túlhajtási mechanizmus” alkalmazásával a terhelés, illetve melegedés függvényében automatikusan állítja az órajeleket, és az éppen szükséges feszültséget. Az ütõsre Sikerült Sapphire NITRO+ kártya 176 000 Ft-tól elérhetõ.

Teszt

Az öt kártyát, egy Intel i9-9900K processzor bevetésével, kizárólag a játékok beépített benchmark opciójával teszteltük. A tömeg miatt kizárólag a lényeget, vagyis az átlag FPS-t találjuk a diagramokban, viszont minden esetben láthatjuk az 1920x1080, és a 2560x1440 felbontás, vagyis az FHD és WQHD eredményeit is.

Borderlands 3

Lootra fel!


Visszatért a cell shaded grafikás looter shooter, avagy a belsõ nézetû Diablo, ahol végtelen mennyiségû fegyverben gázolhatunk, és barátokkal csapatba verõdve lõhetjük keresztül magunkat a galaxison. A High beállításon végzett teszten szépen kirajzolódik, hogy a három Polaris kártya terepe a Full HD, és bár átlagban egyik sem hozott 60 FPS-t, aki ebben a kategóriában keresgél, az RX 580 az arany középút. A két NAVI már QHD-ban is kellemes értékeket produkál, az XT pedig 11 FPS-sel jobb a visszafogottabb testvére 61-es értékénél.

Assassins Creed Odyssey

Reméljük a következõ részt kicsit jobban optimalizálják majd


Az ógörög vidéken játszódó kaland hatalmas és látványos területen játszódik, ám Ultra High beállításokon még a nagyokat is megizzasztotta. Olyannyira, hogy 1080p felbontáson egyedül az 5700 XT volt képes egyáltalán elérni a 60 FPS-es képzeltbeli határt, igaz, QHD-ben csak 2 FPS-sel csúszott le róla. Ha kártyáinkkal folyamatosabb játékélményre vágyunk, jobb ha picit visszaveszünk a képjavító megoldásokból.

Metro Exodus

Atomcsapás után is lehet szép a világ?


A Metro is kifejezetten gyönyörûre sikerült, ráadásul itt még az Ultra felett is találunk grafikai opciót, azonban nem szerettük volna ennyire kikészíteni az olcsóbb kártyákat, így nem feszítettük tovább a húrt. Ultrán még az RX570 is stabil 30 FPS-t produkált, ám az RX 5700 épphogy teljesítette az átlag 60-at, ha pedig QHD-ra vágyunk, minden esetben nagyjából 10-10 FPS-t kell beáldoznunk.

Shadow of the Tomb Raider

Lara barátságosra vette a figurát, és megkímélte kártyáinkat


Lara Croft sokkal lágyszívûbb a többieknél, már ami a teljesítményt illeti, ugyanis a szektás rosszfiúk gyakran beleszaladnak a jégcsákányába. Az RX 570 mindössze 4 FPS-sel csúszott le a 60-ról, az RX 590 viszont olyan mintha nem tudná hol van, 1 FPS-sel még rosszabb is volt a papíron gyengébb RX 580-nál, mindezt Full HD alatt. A két 5700-as itt már megtáltosodik, és még QHD-n is simán 60 fölött teljesítenek.

Red Dead Redemption 2

High-on akár az RX570 is megbirkózik vele!


A konzolon hatalmas népszerûséget elérõ vadnyugati kaland folytatása, végre PC-n is elérhetõ. A kezdeti félelmek ellenére, High beállításokon kifejezetten szép és játszható volt. A GTA játékok készítõinek monumentálisra sikerült kalandja, már egy RX 570-nel is élvezhetõ, 580-nal közelíti az átlag 60-at, RX 5700 és 5700XT-vel pedig még QHD-ban is 70 felett teljesít, ami teljesen korrekt játékélményt jelent.

Mi kell nekem?

Jövõre talán még erõsebb Radeonokkal bõvül a létszám


A 2017-es Polaris kártyák még most is megállják a helyüket, bár fél szemmel azért mi is bejelentésre váró kisebb NAVI-k felé kacsintgatunk. A 8 GB-os kártyák mindegyike állta a sarat, így al egolcsóbb RX 570-nek sem kell szégyenkeznie, az RX 590 viszont kicsit késõn érkezett és nem mutat látványos különbséget az elõdjéhez képest, így az RX 580 jobb vételnek tûnik. Aki mindenképp ebbõl a szériából válogatna, az RX 590-re akkor érdemes lecsapni, ha épp akciós, és mespórolhatjuk a különbözetet. A NAVI-k kétségtelenül korrekt teljesítményt nyújtanak, megbírkóznak bármelyik friss címmel, és a számokat elnézve még a drágább XT modellre sem feltétlen kell költenünk, ha korrekt sebességre vágyunk.

2019. 11. 21

A legjobb gamer egér kiválasztása lépésről lépésre: Vásárlási útmutató

A legjobb gamer egér kiválasztása lépésről lépésre: Vásárlási útmutató
A gaming világában a felszerelésed minősége komoly különbséget jelenthet a játékélményben. Az egyik legfontosabb eszköz, amire minden gamernek szüksége van, az a megfelelő egér. De hogyan választhatjuk ki a legjobb gamer egeret a rengeteg lehetőség közül? Ne aggódj, segítek neked!
Ebben a cikkben részletesen bemutatom, mire érdemes figyelned, hogy a legjobb döntést hozd meg, és hogy a vásárlás után biztosan elégedett legyél a választott modellel.
Miért olyan fontos a jó gamer egér?
Hogyan kezdj neki a vásárlásnak?
Az érzékenység (DPI) és a játékstílusod kapcsolata
Kényelem és ergonomikus kialakítás
Súly és testreszabhatóság
A gombok és a testreszabhatóság
Vezetékes vagy vezeték nélküli?
Szoftver és extra funkciók
Az ár-érték arány és a hosszú távú befektetés
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Miért olyan fontos a jó gamer egér?
Bár sokan talán nem gondolnak bele, az egér nem csupán egy eszköz, amivel mozgatjuk a kurzort vagy kattintunk a képernyőn. A legjobb gamer egér nemcsak kényelmes, hanem jelentősen befolyásolja a reakcióidőt, a precizitást és a teljesítményt is.
Legyen szó egy gyors online shooter játékra vagy egy éjszakai RPG kalandra, a megfelelő egér sokat dobhat a játékmeneten. Képzeld el, hogy egy olyan egered van, amivel minden egyes mozdulatot pontosan és kényelmes

Egér laptophoz: Milyen típust válassz? Részletes útmutató utazóknak és diákoknak

Egér laptophoz: Milyen típust válassz? Részletes útmutató utazóknak és diákoknak
A laptophoz való egér választás nem mindig olyan egyszerű, mint elsőre tűnik. Bár sokan hajlamosak azt hinni, hogy a legjobb választás az, amelyik a legolcsóbb vagy épp a legdivatosabb, valójában a megfelelő egér megtalálása sokkal inkább attól függ, mire van szükséged. Ha rendszeresen utazol vagy diákként tanulsz, az egér használatának kényelme és funkcionalitása kulcsfontosságú lehet.
Ebben a cikkben részletesen végigvezetlek a laptophoz való egér kiválasztásának legfontosabb szempontjain, hogy segítsek megtalálni a legjobbat számodra.
Miért érdemes egy egér laptophoz?
Milyen típusú egér illik hozzám?
Vezetékes vagy vezeték nélküli egér laptophoz?
Kényelmes méret és forma: Miért fontos?
Érzékenység: Mennyire fontos a DPI?
Ergonómia: Hogyan védheted meg a kezed és csuklódat?
Ár és minőség: Hogyan találj megfelelő egyensúlyt?
Mit kell még figyelembe venni?
Gyakran ismételt kérdések
Összefoglalás: A megfelelő egér laptophoz
Miért érdemes egy egér laptophoz?
Az érintőpad sok esetben elegendő a napi feladatok elvégzésére, de ha hosszú órákon át dolgozol, tanulsz vagy játszol, az egér egyértelmű előnyökkel bír. Az egér gyorsabb és kényelmesebb irányítást biztosít, különösen akkor, ha precíz mozdulatokra van szükség, mint például grafikai munkák vagy programozás esetén.

Egér tisztítás: 5 egyszerű módszer, amivel meghosszabbíthatod az élettartamát

Egér tisztítás: 5 egyszerű módszer, amivel meghosszabbíthatod az élettartamát
Bár nem mindig gondolunk rá, az egér a számítógép egyik legfontosabb kiegészítője. Sokan naponta használják órákon keresztül, de a tisztítására és karbantartására gyakran nem fordítanak kellő figyelmet. Pedig az egér tisztítása nemcsak higiéniai szempontból fontos, hanem segíthet abban is, hogy meghosszabbítsd az élettartamát, és még kényelmesebbé tedd a használatát.
Az alábbiakban bemutatom azokat a hatékony és egyszerű módszereket, amelyekkel te is megőrizheted az egér jó állapotát.
Miért fontos az egér tisztítása?
Hogyan készítsük elő az egér tisztítását?
Az alapvető tisztítási lépések
A gombok tisztítása
Az optikai érzékelő tisztítása
A vezetékek és a kábel karbantartása
Miért fontos a rendszeres karbantartás?
Hogyan kerüld el a leggyakoribb tisztítási hibákat?
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Miért fontos az egér tisztítása?
Mielőtt rátérnék a tisztítási módszerekre, érdemes kicsit elgondolkodni azon, miért is fontos az egér tisztítása. A számítógépes egér nap mint nap érintkezik a kezed bőrével, ami természetesen izzadtságot és szennyeződéseket hagyhat rajta. Ráadásul az egér gyakran kerül az asztalra, ami egy poros felület lehet, így könnyen összegyűlhet rajta kosz, amitől nemcsak piszkos lesz, hanem a működését is befolyásolhatja.
A rendszeres ti
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.