A NAVI kártyák bevezetésével az AMD végre bõvítette a palettát, így a felsõ-középkategóriában is kínál jó ár-érték aránnyal rendelkezõ videokártyákat, fõleg úgy, hogy már nem csak a referencia modellek blower hûtésére kell hagyatkozniuk.
Az RDNA architektúrára épülõ NAVI sorozat felveszi a versenyt az RTX szériával, de a korábbi Polaris modelleket sem érdemes leírni, hiszen az olcsóbb megoldások továbbra is jó ajánlatnak számítanak, ha a kedvezményesebb modellek között válogatnánk. A következõ tesztben öt népszerû Radeont eresztettünk egymásnak, így szépen kirajzolódik az árkategóriák, és a generációk közti különbség.
MSI RX570 8GB GDDR5 Armor 8G OC
Az RX570 két éve került a Piacra, szívében 14nm-es Polaris 20 XL lapkával. Az AMD nem spórol a fedélzeti memóriával, ez ráadásul nem a 4, hanem a 8GB GDDR 5-tel felvértezett modell, 256-bites adatbusszal. Az MSI egy kicsit megemelte az GPU órajelét, így manuális tuning nélkül is gyorsabb egy kicsit az alapváltozatnál. Az alap frekvencia 1168 MHz, a Boost pedig 1268 Mhz, melyet saját felelõsségre feljebb is emelhetünk. A kártya meghajtásához egyetlen 8-pines PCI-E csatlakozóra lesz szükség, a TDP maximumát a gyártó 150 wattban határozta meg, és minimum 450 wattos tápegységet javasol.
A melegedést kordában tartó masszív hûtõbordán, két TORX FAN ventilátor dolgozik, melyek nagyjából 35°C alatt mozdulatlanok maradnak, afölött viszont rendkívül hatékonynak bizonyulnak. A kártya dimenziói 246 x 130 x 39 mm, kijelzõnket pedig három DisplayPort, egy HDMI, és egy DVI-D fogadja. A kártya jelenleg 59 000 Ft-tól elérhetõ.
Sapphire RX580 8GB GDDR5 Nitro+
Az RX 580 egy idõben érkezett kisebb testvérével a korábbi RX480 leváltására, ám a Polaris lapkát itt nem fogták vissza így több számítási, Shader, illetve TM egységet kapunk. A fogyasztás ehhez mérten 35 wattal nõtt, melyet egy 450 wattos tápegységnek még illik kiszolgálnia, viszont ezúttal a 8-pines kábel mellé egy 6-pinesre is szükségünk lesz. A szintén 8GB GDDR5 memória 2000 MHz-es frekvencián üzemel, a GPU órajele pedig 1257 MHz alapról 1411 MHz-ig boostolható.
A Sapphire nem csak arról híres, hogy kizárólag AMD kártyákat kínál, de közismert kiváló hûtési megoldásairól is. A cserélhetõ, 95mm-es ventilátorokkal szerelt DUAL-X hûtõ komoly bordázata 300 wattos fogyasztásra lett tervezve, így érthetõ a 8+6 tûs igény is. A kártya tehát felkészült a tuningra, ezt jelzi a DUAL BIOS kapcsoló is. A 260 x 135 x 43 mm-es kártyán két DisplayPort, két HDMI és egy DVI-D áll rendelkezésünkre. A kártya még kapható, 75 000 Ft-tól.
Sapphire RX 590 8GB GDDR5 PULSE
Az RX 590 az utolsó kísérlet volt a Polaris architektúra bevetésére 2018 novemberében. A csíkszélességbõl ugyan lefaragtak egy kicsit, és picit emeltek az órajeleken is, de ezen felül nem sokat tud felmutatni a kártya, cserébe drágább a jól bevált 580-as modellnél. A 12nm-es Polaris 30 XT GPU alap órajele 1469 Mhz-rõl 1545 Mhz-es Boost értékre emelhetõ. A Memória változatlan, a fogyasztás viszont papíron 10 wattal kisebb mint azt fent az 580 esetén láthattuk, és csak egy 8-tûs PCI-E csatlakozót igényel.
A 230 x125 x 40 mm-es kártyán a kimenetek elosztása tökéletesen egyezik a kisebb testvérrel, ugyanazt a DUAL-X hûtést kapta amit a NITRO+, viszont DUAL BIOS kapcsoló nincs. A nagyobb teljesítmény sokak számára vonzó volt, és a NAVI kártyák érkezésével rendesen megfogyatkozott a Polaris készlet, így a konkrét modell ugyan pont elfogyott, de 72 000 Ft-tól még találunk PULSE és NITRO+ kiadást is!
GIGABYTE Radeon RX 5700 GAMING OC 8GB
Idén tehát bemutatkozott az új 7nm-es csíkszélességen gyártott NAVI architektúra, a felsõ-középkategóriát célzó NAVI 10 GPU-kkal. A visszafogottabb változat az RX 5700, melybõl itt a Gigabyte gyárilag tuningolt változatát próbálhattuk ki, ami egy kellemes 100 MHz környéki emelést jelent a referencia modellhez mérve. Az alap órajel 1565 MH-z, a játékhoz ajánlott érték 1720 Mhz, illetve picit felette elérhetõ az 1750 MHz-es Boost is. A 8GB GDDR6 memória itt is 256-bites adatsínt kapott, és 1750 MHz-es frekvencián dolgozik. A hûtésrõl a Gigabyte védjegyének számító, három ventis WINDFORCE 3X gondoskodik, és egy fém hátlap is beszáll a munkába.
Hõelvezetést öt direkt érintkezésû rézkompozit hõcsõ, és az ellentétes forgásirányú 80mm-es légterelõk végzik, melyek csak terhelés esetén lépnek mûködésbe. A 280 x 115 x 50 mm-es kártya már nem apróság, a 180 wattos fogyasztás viszont nem nagyobb mint a szerényebb képességû elõdöké, így a 450 wattos tápegység, és a 8-pines csatlakozó itt is elegendõ lesz. DisplayPort-ból már hármat, HDMI-bõl pedig egyet kapunk. A korrektül árazott, és végre rendesen hûthetõ kártyák népszerûek, így a Gigabyte mûhelyébõl most csak egy referencia modell elérhetõ 126 700 Ft-tól. A többi gyártó egyedi hûtéssel szerelt változatai nagyjából 130 000 Ft-tól kaphatók.
SAPPHIRE RX 5700 XT 8GB GDDR6 NITRO+
Az 5700 XT jelenleg az AMD zászlóshajója, mely a szériában dolgozó NAVI 10 GPU erõsebb, XT változatát kapta meg. A Sapphire ehhez mérten nem fogta vissza magát a NITRO+ változattal, és rögtön három slotos, három ventilátoros hûtéssel látta el a gyárilag tuningolt kártyát. Az RDNA architektúra bevezetésével évek óta nem látott hatékonyságot biztosít a gyártó, és számos új funkciót is, amit folyamatos szoftveres fejlesztések egészítenek ki. A két kártya olyan jól sikerült, hogy az NVIDIA úgymond rákényszerült a RTX SUPER bevezetésre, mivel az RTX 2060 és 2070 többnyire alul marad a két Radeonnnal szemben.
A memória a szokásos 8GB, az órajel azonban még a gyári XT-tõl is szépen elrugaszkodik, az alap 1605 MHz- helyett 1770 Mhz, az 1755 MHz-es Boost helyett pedig 1905 Mhz. Emelkedett a fogyasztás is, a gyártó 265 wattot ír és 650 wattos tápegységet ajánl, két 8-pines csatlakozó társaságában. A tesztek szerint ez nagyjából 2-3 watt többletet jelent alapjáraton, és 50 wattot játék alatt. Ahogy az várható, a hûtés sem hagyja cserben a vásárlókat, OC mellett is megáll nagyjából 73°C-on, aki pedig érzékeny a zajra, a átkapcsoalhat „quiet BIOS”-ra is. Az AMD a „dinamikus túlhajtási mechanizmus” alkalmazásával a terhelés, illetve melegedés függvényében automatikusan állítja az órajeleket, és az éppen szükséges feszültséget. Az ütõsre Sikerült Sapphire NITRO+ kártya 176 000 Ft-tól elérhetõ.
Teszt
Az öt kártyát, egy Intel i9-9900K processzor bevetésével, kizárólag a játékok beépített benchmark opciójával teszteltük. A tömeg miatt kizárólag a lényeget, vagyis az átlag FPS-t találjuk a diagramokban, viszont minden esetben láthatjuk az 1920x1080, és a 2560x1440 felbontás, vagyis az FHD és WQHD eredményeit is.
Borderlands 3
Visszatért a cell shaded grafikás looter shooter, avagy a belsõ nézetû Diablo, ahol végtelen mennyiségû fegyverben gázolhatunk, és barátokkal csapatba verõdve lõhetjük keresztül magunkat a galaxison. A High beállításon végzett teszten szépen kirajzolódik, hogy a három Polaris kártya terepe a Full HD, és bár átlagban egyik sem hozott 60 FPS-t, aki ebben a kategóriában keresgél, az RX 580 az arany középút. A két NAVI már QHD-ban is kellemes értékeket produkál, az XT pedig 11 FPS-sel jobb a visszafogottabb testvére 61-es értékénél.
Assassins Creed Odyssey
Az ógörög vidéken játszódó kaland hatalmas és látványos területen játszódik, ám Ultra High beállításokon még a nagyokat is megizzasztotta. Olyannyira, hogy 1080p felbontáson egyedül az 5700 XT volt képes egyáltalán elérni a 60 FPS-es képzeltbeli határt, igaz, QHD-ben csak 2 FPS-sel csúszott le róla. Ha kártyáinkkal folyamatosabb játékélményre vágyunk, jobb ha picit visszaveszünk a képjavító megoldásokból.
Metro Exodus
A Metro is kifejezetten gyönyörûre sikerült, ráadásul itt még az Ultra felett is találunk grafikai opciót, azonban nem szerettük volna ennyire kikészíteni az olcsóbb kártyákat, így nem feszítettük tovább a húrt. Ultrán még az RX570 is stabil 30 FPS-t produkált, ám az RX 5700 épphogy teljesítette az átlag 60-at, ha pedig QHD-ra vágyunk, minden esetben nagyjából 10-10 FPS-t kell beáldoznunk.
Shadow of the Tomb Raider
Lara Croft sokkal lágyszívûbb a többieknél, már ami a teljesítményt illeti, ugyanis a szektás rosszfiúk gyakran beleszaladnak a jégcsákányába. Az RX 570 mindössze 4 FPS-sel csúszott le a 60-ról, az RX 590 viszont olyan mintha nem tudná hol van, 1 FPS-sel még rosszabb is volt a papíron gyengébb RX 580-nál, mindezt Full HD alatt. A két 5700-as itt már megtáltosodik, és még QHD-n is simán 60 fölött teljesítenek.
Red Dead Redemption 2
A konzolon hatalmas népszerûséget elérõ vadnyugati kaland folytatása, végre PC-n is elérhetõ. A kezdeti félelmek ellenére, High beállításokon kifejezetten szép és játszható volt. A GTA játékok készítõinek monumentálisra sikerült kalandja, már egy RX 570-nel is élvezhetõ, 580-nal közelíti az átlag 60-at, RX 5700 és 5700XT-vel pedig még QHD-ban is 70 felett teljesít, ami teljesen korrekt játékélményt jelent.
Mi kell nekem?
A 2017-es Polaris kártyák még most is megállják a helyüket, bár fél szemmel azért mi is bejelentésre váró kisebb NAVI-k felé kacsintgatunk. A 8 GB-os kártyák mindegyike állta a sarat, így al egolcsóbb RX 570-nek sem kell szégyenkeznie, az RX 590 viszont kicsit késõn érkezett és nem mutat látványos különbséget az elõdjéhez képest, így az RX 580 jobb vételnek tûnik. Aki mindenképp ebbõl a szériából válogatna, az RX 590-re akkor érdemes lecsapni, ha épp akciós, és mespórolhatjuk a különbözetet. A NAVI-k kétségtelenül korrekt teljesítményt nyújtanak, megbírkóznak bármelyik friss címmel, és a számokat elnézve még a drágább XT modellre sem feltétlen kell költenünk, ha korrekt sebességre vágyunk.