Új sorozatunkban a vásárlóink kedvenc termékei szerepelnek, a processzoroktól egészen a gépházakig
Trendek jönnek és mennek, de végül mindig a vásárlói igény és persze a pénztárca dönti el, hogy milyen alkatrészek kerülhetnek egy-egy számítógépbe. Nem titok, hogy az AMD az utóbbi években alaposan összeszedte magát és már senkit nem lep meg, ha egy új generáció megjelenésével ismét képesek beérni vagy akár lehagyni az Intelt – ez pedig meg is látszott az utóbbi években rendelt konfigurációkon. A most következõ rövid listában a legkedveltebb processzorok lesznek láthatók, egészen konkrétan az az öt típus, melyekre az idei évben január és május között a legtöbb megrendelés érkezett.
5. Intel Core i5-10400 (BX8070110400)
Talán annyit már elõre elárulhatok, hogy listánkat egyértelmûen a játékosok igényei határozták meg, hiszen még az ötödik helyen is az egyik legkedveltebb – és ár/érték aránya miatt két generációval késõbb is elképesztõen népszerû – Core i5-10400 szerepel. A 10. generációt hajtó Comet Lake architektúra 2019 augusztusában mutatkozott be, a közönség pedig hamar elkezdett barátkozni az aktuális hatmagossal, mely a játékosok és átlag felhasználók számára is az egyik legjobb vételnek ígérkezett. Ahogy ez a késõbbiekben kirajzolódik majd, hiába jött ki közel egyszerre a ma is nagyszerûen teljesítõ Ryzen 5 3600-zal, vásárlóink inkább az Intel ajánlatának szavaznak nagyobb bizalmat, melyben nyilván annak is fontos szerepe volt, hogy az AMD árai finoman szólva elrugaszkodtak korábbi – viszonylag barátságos – szintjükrõl. Az öreg 14 nm-es i5-10400 lapka 12 logikai szállal bír, fizikai magjainak 2.9 GHz-es alapfrekvenciáját pedig egészen 4.3 GHz-ig képes Boostolni, és még egy alapszintû, Intel UHD 630-es integrált GPU-val is rendelkezik. Aktuális ára 65 689 Ft.
4. Intel Core i5-11400F (BX8070811400F)
Az olvasó talán már sejtheti, hogy mire megy ki a játék, pedig valójában nincs itt semmiféle játék, a vásárlók egyszerûen szeretik az Intel i5-ös processzorait, az újabb videojátékok pedig tökéletesen megelégszenek a pár generációval idõsebb középkategóriával is. A 11400F ráadásul nem is nevezhetõ feltétlenül matuzsálemnek, már ha eltekintünk attól, hogy az Intel egészen a 11. generációig hajszolta az öreg 14 nm-es csíkszélességû megoldásait, melyek mellett az iparág azért legalábbis igyekezett elhaladni. Esetünkben a modell nevében szereplõ F utótag azok számára érdekes, akiket a legkevésbé sem érdekel az iGPU hiánya, cserébe örülnek néhány ezer forint kedvezménynek, mely a 6 magot és 12 szálat, illetve 2.6 GHz-es alap és 4.4 GHz-es maximális Turbo Boost-ot szállító i5-11400F esetében, mindössze 58 ezer forintra szorítja le a költségeket.
3. AMD Ryzen 5 5600G (100-100000252BOX)
Egy ötös listán meglepõen hamar elérünk a dobogóig, és lám, már meg is érkezett az AMD, hogy megpróbálja helyre billenteni a mérleget. A népszerûségi lista élvonalában esetükben nincs helye az öregebb daraboknak, az 5600G APU pedig tavaly áprilisi megjelenésével még bõven releváns modellnek számít. Különlegességét talán nem a 7nm-es Zen 3 architektúra, sokkal inkább az Integrált Radeon Vega 7-es grafikus processzor szolgáltatja, mely az eddigi tesztek alapján szimpla irodai felhasználáson túl is bõven tartogat lehetõségeket. Márpedig a chiphiány idején az alapszintû játékélmény megteremtése valóban sokak számára vált jelentõs fegyverténnyé, hiszen a Ryzen a késõbbiekben egy asztali kártyát is nagyszerûen képes kiszolgálni. Ami hosszútávon hátrányt nyújthat, az talán a PCI-Express 4.0 hiánya, de ezt leszámítva még 76 000 Ft körüli árával is elfoglalta a harmadik legnépszerûbb CPU pozícióját.
2. AMD Ryzen 5 5600X (100-100000065BOX)
Na igen, ha az AMD-nek jelenleg van slágerterméke, az egyértelmûen az 5600X, mely az 5600G-ben dolgozó Cezanne magokhoz képest elképesztõ elõrelépést hozott. A Vermeer ugyanis megállta a helyét bármely Intel processzorral szemben, persze csak a 12. generáció érkezéséig, mely a világ összes wattjáért cserébe minden elõdöt maga mögé utasított. Ez viszont nem teszi zárójelbe a tényt, hogy a legutóbbi hatmagos AMD nagyszerûen sikerült, hiszen továbbra is a 65 wattos TDP-kategóriában ér el kimagasló eredményeket. Az alap frekvenciája 3.7 GHz és 4.6 GHz-ig képes gyorsulni, de mint az közismert, az AMD ritka kivételektõl eltekintve nem szab gátat az otthoni tuningnak sem, tehát ha jó példányt fogtunk ki és a hûtõnk is elég izmos, nyerhetünk még extra MHz-eket. Nem is csoda, hogy 2020 legjobb kritikáit bezsebelõ játékprocesszoraként a második helyre került, az ára viszont minden bizonnyal hátráltatta a gyõzelem megszerzésében, hiszen legutóbb is a 100 ezer forintos határt táncolta körül, alig néhány ezer forintos kilengésekkel. Jelenleg az X változat helyett az áprilisban megjelent Ryzen 5 5600 kapható, mely a gyári órajelekbõl lefaragott 200 MHz kivételével lényegében ugyanazt nyújtja, beleértve a manuálsi túlhajtás lehetõségét is. Ára jelenleg 82 589 Ft.
1. Intel Core i5-10400F processzor (BX8070110400F)
Hihetetlen vagy sem, de ez a szerkezet erõsen keretesre sikerült, hiszen a bemutató majdhogynem ugyanazzal a processzorral indul, mint amelyikkel véget ér. Az egyetlen komoly különbség a már emlegetett F toldalék, mely az integrált GPU hiányát és a várhatóan kedvezõbb vételárat jelöli. Az utóbbi öt hónap során az i5-10400F kimagaslóan a legkeresettebb processzorunk volt, ami érthetõ is, hiszen már kevesebb, mint 50 ezer forintért vihetõ, mely egy olyan kompromisszum, mely láthatóan sokak számára könnyen meghozható. Néhány modern funkciótól biztosan elesünk vele, de a játékok alatt kínált teljesen korrekt teljesítménye hatalmas elõny a drágább versenytársakkal szemben. Az persze szintén beszédes, hogy zsinórban két AMD processzor követi, ugyanakkor, ha az eredeti és az F verziós CPU-t összevonnánk, együtt még jelentõsebb elõnyt mutathatnak fel.
Mit hoz a jövõ?
Idén ismét változhatnak az arányok és fordulhatnak a népszerûségi mutatók is, hiszen jön a Ryzen 7000, mely eddig sosem látott teljesítményt ígér, ebben pedig már nem érdemes kételkednünk. Inkább az árak és az elérhetõség az, ami még kérdéses, hiszen az utóbbi években ezek a tényezõk mindig csak hosszú várakozás után váltak elfogadhatóvá. A chiphiány pedig csak rontott a helyzeten és egyértelmû, hogy a vásárlók is sokszor azért döntöttek egy termék mellett, mert az eredeti kiszemelt túl drága vagy épp teljesen beszerezhetetlen volt. Annyi biztos, hogy idõtállóság szempontjából érdemes lehet a modernebb architektúrát választani, az AMD pedig azzal könnyítette meg a döntésünket, hogy az AM4-es foglalata elképesztõ kompatibilitást kínált az árérzékeny vásárlók számára. Az Intel viszont egészen a Ryzen 5000 sorozatig jobb játékteljesítményt hozott, az erre érzékeny vásárlók pedig láthatóan inkább erre voksolnak, mint a kiegyensúlyozottabb fogyasztásra, vagy a szabad tuning lehetõségére.
Sorozatunk következõ részeiben meglessük a legkeresettebb videokártyákat és a népszerû alaplapokat, de az is kiderül, hogy a többség milyen tápegységet vagy éppen DDR memóriát választ, illetve vetünk majd egy pillantást a legkedveltebb gépházakra és SSD háttértárakra is.