Egyre kedveltebbek a megfizethetõ perifériákra szakosodott Sharkoon termékei
Néhány éve már tart a mechanikus billentyûzetek térhódítása, és a feltörekvõ gyártóknak köszönhetõen már a belépõ kategóriában is találhatunk vállalható darabokat. A Sharkoon ezek között is a jobb megítélésû cégek közé tartozik, hiszen a különféle alsó- és középkategóriás perifériák mellett magyar gombsorral ellátott mechanikus beviteli eszközöket is kínál. Aktuális bejelentésük egy újabb középre árazott terméket hirdet, a SKILLER SGK30-at.
A hardverpiacon egyre több olyan gyártót fedezhetünk fel, mely német tervezésû, de Kínában gyártott termékekkel igyekszik megnyerni magának a közönséget. Ezek többsége középutas megoldásokkal házal, melyek dizájn és minõség tekintetében többnyire elmaradnak a nagyobb márkák ajánlataitól, ugyanakkor némi kompromisszummal vállalható minõséget képviselnek. A Sharkoon neve viszont már sokaknak ismerõsen csenghet, hiszen 2003-as indulásuk óta elõálltak pár kifejezetten vállalható termékkel. Sõt, kínálatukat látva az sem süthetõ rájuk, hogy kizárólag bazári megjelenésû, alsó kategóriás eszközöket kínálnak, gépházaik például meglepõen széles skálán mozognak, de HDD/SSD dokkolóik és USB-s kereteik is kifejezetten népszerûnek számítanak. A beviteli perifériák terén eddig visszafogták magukat, bár van néhány egerük, sõt, már mechanikus billentyûzetük is készült, most pedig az utóbbi kategóriát bõvítik, egy egyszerû megjelenésû modellel.
A játékosok körében egyre kiemeltebb szerep jut a mechanikus billentyûzeteknek, mivel jóval pontosabb adatbevitelt, illetve kényelmesebb és változatosabb gépelési élményt nyújtanak membrános társaiknál. Utóbbi az eltérõ nyomásponttal megáldott mikrokapcsolóknak köszönhetõ, melyekbõl minden billentyû alatt egy önálló darab található. Az ismerkedést a közel 70 éves tapasztalattal rendelkezõ Cherry MX ezer színû kapcsolóival kezdhettük meg, mely ebben a kategóriában lényegében a legismertebb cégnek számít. A színkódok a különféle viselkedést és hangot produkáló kapcsolókat jelölik, a sémát pedig átvette a többi gyártó is, így mindig sejthetõ, hogy milyen élményre számíthatunk. A Sharkoon SKILLER SGK30 például piros és kék kapcsolókkal kerül forgalomba, melyekbõl a piros halk és nem igazán kattan, a kék viszont nagyon határozottan jelzi, hogy mikor értük el az aktuációs pontot, amikor a lenyomást a rendszer regisztrálni fogja.
A mechanikus gombsorok reneszánszát ugyan a Cherry MX megoldásai éltették, ám mostanra már se szeri, se száma az egyedi gyártású kapcsolóknak. A SKILLER SGK30 esetében ezek pontos forrását nem kommunikálják, de ha minden igaz, a kínai Huano-tól származnak, mely a kissé merev és az élvonaltól valamelyest elmaradó mikrokapcsolóiról ismert. Maga a termék minden egyéb tekintetben átlagosnak nevezhetõ, ami esetünkben egy letisztult, mûanyag borítású billentyûzetet jelent. Ami az olcsóbb kapcsolók mellett még segít lenyomni az árat, az többnyire pont a másik legkritikusabb elem, a keycap, vagyis a gombok kupakja. Ahhoz, hogy egy ilyen eszköz olcsóbb lehessen, a kupakokat valamilyen hagyományos, fröccsöntött mûanyag megoldásból készítik, melyek könnyen és nagy tételben gyárthatók. A kulcs itt a kompromisszum, mivel ezekrõl a festés idõvel lekopik, de az is elõfordulhat, hogy idõvel a lenyomás is veszít kezdeti finomságából. Fontos, hogy ha ez nekünk kizáró ok, akkor választhatunk minõségi PBT anyagból gyártott keycapet is. A drágább billentyûzetek többségén alapból megtaláljuk õket, ha pedig cserélnénk, akkor külön is kaphatók, ám ezek nagyjából 100 gomb esetén egy hagyományos billentyûzet árát is elérhetik.
Az SGK30 az alapvetõ billentyûket tartalmazza, cserébe képes multimédiás funkciók ellátására és nem nélkülözi az RGB háttérvilágítást sem, melyet 15 beépített program szerint prezentálhat. Kapott egy minimális, mindössze 64 kilobájtos belsõ memóriát is, mely alkalmassá teszi pár felhasználói profil eltárolására is, a limit viszont nem ismert. Teljes tömege 867 gramm, az asztalon 430 x 144 x 35 milliméteres helyet követel magának, gépünk felé pedig egy 1.8 méteres vezetékkel nyújtózik. Az USB csatlakozó aranyozott, és szerencsére a költséghatékony tervezésbe belefért a textil borítású, gabalyodásmentes vezeték is, mely sokak számára vonzó tulajdonság lehet. Az Anti-ghosting már a belépõ szinten is alapfunkciónak számít, az NKRO pedig garantálja, hogy akár rá is fekhetünk, a gép az összes leütést regisztrálni fogja.
A Sharkoon már megkezdte a forgalmazást, az ajánlott ár pedig 50€, mely átszámítva nem egészen 18 000 forint. A magyar kiadás érkezésérõl egyelõre nem adtak tájékoztatást, azonban egereikbõl nagyjából az összes új kiadásukat elérhetõvé tették, így számíthatunk rá, hogy a hazai vásárlóknak az SGK30-ról sem kell majd lemaradniuk. A Sharkoon vezetékes egerei ide kattintva megtekinthetõk, egyéb termékeikbõl pedig itt válogathatunk.
Forrás: sharkoon.com