Miután nagy gonddal összeválogattuk és megrendeltük az alkatrészeket a VIRTUÁLIS GÉPÖSSZERAKÓ segítségével, igyekezzünk azokat megfelelően kezelni. Amennyiben megfelelő sorrendben végezzük el az összeszerelést, sok időt és még több bosszúságot spórolhatunk meg.
Csomagoljuk ki az alaplapot és tegyük rá a dobozban megtalálható szivacsozott betétre ( ezzel megóvhatjuk az alaplap alján található érzékeny részeket a sérüléstől).
Intel alaplapoknál tüzetesn ellenőrizzük a processzor foglalat lábainak épségét!
Csomagoljuk ki a processzort és helyezzük a foglalatba, óvatosan, megfelelően pozícionálva. Ha rossz szögben helyezzük be, azzal maradandóan károsodhat a processzor vagy az alaplap, mely azonnali garanciavesztést okoz! A processzornak minden erőltetés nélkül kell a helyére „pottyannia”, ha ez nem következne be, akkor ne erőltessük!
AMD processzoroknál ellenőrizzük, hogy nem-e sérültek a lábak beszerelés előtt!
Szereljük fel a processzorhűtőt, amennyiben szükséges helyezzünk „hővezető pasztát” a processzor és a hűtő közé. Intel rendszereknél átellenesen rögzítjük az összes lefogató füleket az egyenletesebb nyomás érdekében.
Helyezzük be a memória modulokat a foglalatba odafigyelve, hogy a modul alján szereplő vájat pontosan a foglalatban lévő kiemelkedés fölé kerüljön. Figyeljünk oda, hogy a rögzítőfülek a modulok bepattanjanak az oldalakon arra kialakított helyre. Párban történő modul beszerelésnél, az azonos színű memória foglalatokat használjunk, a két csatornás működés érdekében.
Csomagoljuk ki a számítógépházat. Pattintsuk be az alaplap hátlapi panelt, majd csavarjuk be az alaplap rögzítő és távtartó csavarokat a rögzítő lemez megfelelő furataiba, ügyelve a helyes pozícionálásra. A távtartó csavaroknak pontosan az alaplapi furatok alatt kell elhelyezkedniük. Rögzítsük az alaplapot a mellékelt alátétek és csavarok segítségével.
Helyezzük be a megfelelő beépítő fiókba és rögzítsük a megfelelő csavarokkal a merevlemezt, SSD meghajtót és optikai meghajtót. SSD meghajtóknál a stabil rögzítés érdekében szükségünk lesz beépítő keretre is. A beszerelést követően kössük be az eszközöket az alaplapi SATA csatlakozókra, ügyelve arra, hogy a SATA3 eszközöket az alaplap SATA3 csatlakozójához kapcsolódjanak a jobb adatátvitel érdekében. Ha az alaplapon nincs SATA3 csatoló, SATA2 is megfelel a bekötéshez. A SATA kábeleket csak egy irányban lehet csatlakoztatni, ha nem sikerül bepattintani a helyére, ne rőltessük, valószínáleg fordítva próbáltuk.
Helyezzük be a video kártyát a megfelelő PCIex foglaltba. A behelyezésnél ügyeljünk rá, hogy a kártya pontosan illeszkedejn a foglalatba és a videokártya foglalat végén található rögzítő fül beakadjon a kártya erre kialakított vájatába. Ha korábban nem volt üres a hátlapi csatlakozó helye, ezt a takarólemezt törjük ki, majd a videokártya takarólemezét csavarozzuk a ház erre kijelölt furatához.
Csavarmentesen szerelhető házak setében használjuk a megfelelő műanyag elemeket, melyek többnyire bepattintással szerellhetőek.
Kössük be az alaplapra a ház előlapi USB és Audio csatlakozóit, valamint a Reset és Power kapcsolókat. Figyeljünk a csatlakozók helyes bekötésére, ehhez használjuk az alaplap kézikönyvét.
Amennyiben még nincs bent a gépben a táp abban az esetben szereljük be, majd csatlakoztassuk a tápcsatlakozókat a megfelelő helyekre. Külön figyeljünk arra, hogy az alaplapnak két tápcsatlakozója is van (egy hosszabb 24 pólusú és egy rövidebb 4 vagy 8 pólusú),mindkettő szükséges a megfelelő működéshez. Az erősebb VGA kártyákon is van plusz tápcsatlakozó, ezt is fontos bekötni, ha azt szeretnénk, hogy megfelelően működjön. A merevelemez, SSD és optika bekötésénél is fontos a kábel bekötési iránya, figyeljünk oda és ha nem illeszkedik, ne erőltessük. Amennyiben kevés a csatlakozó, használjunk Y osztót illetve átalakítót.
A bekötéseket követően rendezzük el a kábeleket a gép belsejében úgy, hogy biztosított legyen a levegő áramlás és ne kerülhessenek túl közel a ventilátorokhoz. Használjunk kábel kötegelőt a kábelek rögzítéséhez. Amennyiben hűtőventilátorok is tartozékai számítógépünknek, csatlakoztassuk azokat is, az alaplap erre kialakított csatlakozóihoz.
Helyezzük fel a ház oldalát, rögzítsük a csavarokat, majd csatlakoztassuk a monitor, egér, billentyűzet csatlakozóit és a tápkábelt a tápegység kikapcsolt állapotában. Az összes kábel csatlakoztatását követően kapcsoljuk be a tápegységet, indítsuk el számítógépünket és élvezzük munkánk gyümölcsét.
Az itt felállított sorrend nem kizárólagos, de érdemes követni. Ne felejtsük el, hogy a szabványoknak köszönhetően az eszközöknek pontosan illeszkednie kell egymáshoz. Amennyiben azt tapasztaljuk hogy az egyes elemeket be kell erőltetnünk a helyére, inkább ne tegyük, mert könnyen sérülés és garanciavesztés lehet belőle. Ha valami nem akar egyből a helyére pattanni, csúszni, ugrani, akkor valamit nem jól csinálunk, ezért ellenőrizzük a csatlakozás helyességét mielőtt újra próbálkoznánk.
Gyakori hibák tervezésnél és összeszerelésnél:
Sokan elfeledkeznek arról hogy a tápegység a számítógép egyik legfontosabb eleme és igyekeznek azon spórolni. A rossz minőségű vagy gyenge táp a számítógép instabil működését és korai meghibásodását okozhatják. Napjaink számítógépeihez minimum 500W-os jó minőségű táp alkalmazását javasoljuk. Az „olcsó” házakba szerelt tápok illetve olcsóbb tápegységek nem felelnek meg ennek a kitételnek. Amennyiben nem vagyunk biztosak a megfelelő táp kiválasztásában kérjünk segítséget szakembertől!
Integrált VGA-s alaplapot vettem de nincsen kép!
A korszerű platformokon már nem az alaplapra hanem a processzorba integrálják a grafikus magot, az alaplapon csupán a csatlakozók kivezetései találhatóak meg. Ezeken a platformokon találhatóak olyan processzorok, amikben nincsen grafikus mag, ezt ellenőrizzük vásárlás előtt.
FONTOS! Ha nem vagyunk 100%-ig biztosak magunkban, válasszunk gépösszeszerelést is új alkatrészeink mellé, hogy időt, bosszúságot és pénzt is spórolhassunk, hiszen a szakszerűtlen szerelésből adódó meghibásodások garanciavesztéssel járnak és könnyen többe kerülhet szerelés nélkül a számítógép, mint gépösszeszereléssel.
Sok sikert kívánunk: PCX.hu
Segítsg az alkatrészek összeválogatásához: VIRTUÁLIS GÉPÖSSZERAKÓ