A román tulajdonú telekommunikációs vállalat teljesen magyar kézbe kerül
Jelentõsen átalakulhat a távközlési szolgáltatás Magyarországon, a fókuszban pedig egy közismert távközlési vállalatot, a DIGI Kft. található. Legutóbb az 5G frekvenciák értékesítésére indult árverés kapcsán hallhattunk a cégrõl, melynek anyavállalatát a hatóságok megtévesztése miatt végül kizárták az eljárásból. Most azonban még izgalmasabb hír érkezett, ugyanis a román kézben lévõ szolgáltató végleg magyar tulajdonoshoz vándorolhat.
Meglepõ sajtóközleményt tett közzé a digi.hu, mely szerint hazai érdekeltségüket és az alájuk tartozó leányvállalatokat a magyar tulajdonú 4iG Nyrt. kezébe adják. Ahogy azt a bejelentésben olvashatjuk, a harminc éves múltra visszatekintõ informatikai vállalat megállapodást kötött a DIGI Távközlési Szolgáltató Kft. közvetlen tulajdonosával, a román RCS&RDS konzorciummal. A Digi Communications N.V., egy Romániában, Magyarországon, Spanyolországban és Olaszországban mûködõ vezetõ telekommunikációs csoport, az új üzlet pedig a teljes magyar szárny átadásáról szól. Úgy tûnik, hogy a felhasználók között vegyes megítélésû, de a hazai színtéren nagyon is meghatározó DIGI Kft. mellett egy új nevet is megismerhetnek a magyar fogyasztók.
A tájékoztatóból kiderül, hogy úgynevezett elõzetes, nem kötelezõ érvényû megállapodásról van szó, vagyis a két fél kézfogását az engedélyeztetési folyamatok során a hatóságok még szétválaszthatják. Azonban, ha az üzlet megköttetik, a magyar 4iG teljes tulajdont szerez a DIGI Kft. és leányvállalatai, az Invitel Zrt, és az I TV Zrt. fölött, ami tekintélyes ugrást jelent az elsõsorban informatikai térbõl ismert cégnek. A manõver amúgy nem nélkülözi az elõzményeket, mivel a 4iG már februárban jelezte szándékát, hogy az Antenna Hungáriával együttmûködve kivenné a részét a hazai és régiós távközlésbõl is. Akkor a Hungaro DigiTel (HDT) mintegy 75 %-os többségi tulajdonrészének megszerzésérõl beszéltek, ami egy 5 milliárd forintos bevételû cég, tehát egész jó indulásnak tekinthetõ egy számukra eddig idegen terepen.
A 4iG láthatóan komoly tervekkel lép a telekommunikáció világába, hiszen eredetileg a Magyar Telekom alá tartozó T-Systems Zrt. megszerzése jelentette volna az elsõ lépést. Az év üzletének is nevezett felvásárlást 2019-ben jelentették be, és úgy tûnt, hogy akadálytalanul lezajlik majd, ám négy hónap vizsgálódás után a Jászai Gellért tulajdonában álló 4iG és a Magyar Telekom-csoport érdemi kommentár nélkül visszalépett a dologtól. A DIGI amúgy jelenleg 1.1 millió elõfizetõvel bír és nagyjából 2.5 millió lakossági elõfizetést tart fenn, ezzel õk a második legnagyobb elõfizetéses televízót, szélessávú netet és vezetékes telefonszolgáltatást nyújtó cég Magyarországon. Természetesen a Magyar Telekom jóval nagyobb halnak számít, de a felsorolt területenként 20-30% körüli részesedésükkel magabiztosan birtokolják a második helyet. Ez 2020-ban 70 milliárdos összevont bevételt jelentett, ami igen vonzó trófea lehet a 4iG számára. Az elõzetes megállapodás kapcsán persze felmerülnek olyan kérdések, hogy a román tulajdonos miért válna meg a DIGI-tõl, és hogy mégis mekkora összegért. A portfolio.hu végzett is egy gyors kalkulációt, ami alapján a DIGI csoport értékét nagyjából 68 és 100 milliárd közé teszik, de véleményük szerint a várható vételár inkább a sáv kisebb végéhez közelíthet.
A spekulációk szerint a DIGI anyacége szerint komplikált lett a magyar piacon való érvényesülés, így egy jó ajánlat esetén inkább elengedi és megválik a cégcsoporttól. Kíváncsian figyeljük az üzlet végkimenetelét, ahogy azt is, hogy milyen tervei vannak a 4iG-nek a megfizethetõ optikai netszolgáltatásáról is ismert vállalattal. A DIGI-rõl közismert, hogy szolgáltatási területtõl függõen hajlamosak nagyon elhanyagolni a szolgáltatást, sok bosszúságot okozva az érintett elõfizetõknek, ezt és a sokak által elégtelennek talált ügyfélkezelést pedig a kedvezõ elõfizetõi díjak aligha ellensúlyozzák. De ha már ügyfélkezelés, a 4iG múlt évben nemzetközi elismerésben részesült, többek között kiemelkedõ ügyfélkezelésük miatt, ezért bizakodunk, hogy dicséretes szemléletüket az otthoni elõfizetõkre is kiterjesztik majd. Érdeklõdve várjuk a fejleményeket és reméljük, hogy a 4iG alternatív üzletpolitikája erõsít majd ezeken a gyengepontokon.