Samu József
2018.08.10
A rövid verzió: Olcsó szünetmentest kerestem, amivel kapcsolatban csak annyi volt az elvárásom, hogy a pár másodperces áramszüneteket hidalja át, egyperces áramkimaradás után pedig magától kapcsolja ki a gépet. Ha hasonló igényeid vannak, akkor ez a holmi valószínûleg meg fog neked felelni neked - ha képes vagy együtt élni a meghajtóprogramjával.
A hosszabb verzió: A képeken nem látszik és a termékleírásból sem derül ki, hogy a hátulján egy földelt aljzatot találsz és egy olyan csatlakozót, ami a réges-régi, AT gépek tápegységén volt és a monitort dugtuk bele ? ha láttál már hátulról szünetmentest, akkor tudod, mirõl van szó. Az utóbbihoz mellékelnek olyan kábelt, amivel össze tudod kötni a géped tápegységével.
USB B csatlakozóval tudod rákötni a gépedre, a szükséges kábelt szintén mellékelik.
Az elõlapi, kék háttérvilágítású (!) LCD panel nagyon cyber, az egyszerû háromledes elõlapú verzióhoz képest bõven megéri a cirka 1000 forintos különbséget. Bár ebben a kaliberben azt gondolom együtt lehet élni a három leddel is és én is csak poénból vettem meg ezt a verziót. Tudjátok, #YOLO.
64-bites Windows 10-et futtatok. Abban bíztam, hogy a Windows beépített ACPI funkcióin keresztül tudom majd használni az UPS-t ? mint fentebb írtam, nem vártam tõle sokat. Nos, nekem nem sikerült. A Windows látja ugyan, hogy rádugtál valami USB-s gyöszt, de drivere nincs hozzá. Gondoltam, hogy a mellékelt CD-n majd lesz. Nincs. Ellenben van egy Upsilon 2000 nevû program hozzá. AZ ELSÕ DOLGOD LEGYEN EZT ARCHIVÁLNI és a CD-borítón lévõ gyári számot is felvinni hozzá egy EZEGYDRIVERBAKKERSERIALLALMOSTKOMOLYAN.txt állományba! Mert, hogy gyári számot kér. Egy driver. Ez nálam a tiszta elmebaj kategória. Az Upsilon 2000 felülete idõutazás a 90-es évekbe, csak annyira szép, amennyire a vogon költészet élvezetes. A nyelvezet? Háááát? Vicces. Magyarul nem tud, angolul meg? Olyan érdekesen vannak megfogalmazva a dolgok. El lehet rajta menni, de volt egy-két funkció, amit próbálgatás útján tapasztaltam ki, hogy mi is akar az lenni. Gyanítom, hogy valamilyen ázsiai nyelvbõl fordította valaki, aki sem a nyelvben, sem az informatikában nem járatos igazán. A program teszi a dolgát, de a telepítése után sem keltek életre az ACPI funkciók. Ugyan van rá opciója, hogy a Windows beállításait használja, de az nekem nem mûködött. A saját beállításával viszont teljesen jól ellátja a feladatát.
Az elsõ futtatáskor rám hozta a frászt, mert nem látta az UPS-t. Mondtam kedves cifra szavakat, abbéli örömömben, hogy mennyire jó is nekem, hogy kifogtam egy hibás darabot, de szerencsére még idõben észleltem, hogy az Upsilon 2000 FELÜLETÉN BE KELL ÁLLÍTANI A CSATLAKOZÓFELÜLETET! (Ezt azért emelném így ki, hogy más ne kapjon szívbajt, és mert a leírásban ? se az eredetiben, sem a hazai forgalmazó fordította magyar nyelvûben egy szó sincs a szoftverrõl.) A helyes megfejtés tehát: ?Settings / Communication Type: Mega(USB)?. (2018, plug and play, he?) A program ugyan felvisz egy ?Rupsmon Daemon? nevû dolgot az induláskor futtatandó programok közé, de annak érzékelhetõ funkcióját nem tapasztaltam. Magát a fõ-programot kell futtatni az olyan alapvetõ funkciók eléréséhez is, mint a töltöttség kijelzése, nemhogy az automatikus kikapcsolás/hibernálás aktiválása. Upsilon 2000-nek saját opciója a Windows indításakor való indulásra nincs, szóval marad a Windows Startup folder / Task Scheduler ? nagy mókusok pedig használhatják a redmondi szakemberek implementálta ?Run Minimized? funkciót, hogy legalább ne teljes ablakban induljon. (
Ezekre gondoltam a bevezetõben, hogy el kell dönteni, hogy mivel tudsz együtt élni, mert ez a szoftver egy büntetés ? bár tény és való, hogy számos funkciója van az alapszolgáltatásokon felül, amikre nekem semmi szükségem, ezért nem is próbáltam ki õket. Maga a hardver nem tûnik rossznak. Például reagál olyan feszültségingadozásokra, amikre a vele egy légtérben mûködõ márkás UPS nem.
Az ára miatt azonban meg tudom bocsátani a fentieket neki ? fõleg, hogy egy kis szervert szolgál ki, nem az asztali gépemet.