2021. 02. 16

Visszatérhetnek a kompakt okostelefonok

A hírek szerint több gyártó is kisebb kijelzõvel szerelt okostelefont készíteneVisszatérhetnek a kisebb méretû okostelefonok?

Az iPod médialejátszók, az üzleti kategóriás PDA-k és a telefonok házasításából megszületett okosmobillal a technológia története új irányt vett. Emlékszünk még, hogy annak idején az okostelefon dömpingre sokan megvetéssel reagáltak, miszerint nem fognak hatalmas tepsiket magukkal hurcolni telefonok helyett? Vajon õk hogyan emlékeznek erre az idõszakra, most, hogy a mobilok többségét nem lehet egy kézzel kényelmesen kezelni?

iPhone evolúció.


Az elsõ iPhone megjelenésekor a mobiltulajok többsége még nyomógombos, apró kijelzõs mobilokkal mászkált, melyek kényelmesen elfértek az ember tenyerében, ám a kompakt számítógépeknek beillõ okostelefonok miatt hamar a múzeumokban találták magukat. Az elsõ iPhone 2007-2008 környékén érkezett, és mindössze 3,5 hüvelykes kijelzõvel bírt, aztán pár éven belül elértünk az 5.5 hüvelykes képátlóig és hozzászoktunk, hogy annál kisebbet szinte már egyetlen cég kínálatában sem találunk. Szerencsére volt néhány gyártó, aki nem feledkezett meg a kompaktabb megoldások híveirõl, így például a Samsung is évekig kínált mai szemmel egészen kicsinek tûnõ marokmobilokat, a Sony pedig jobb napjaiban kifejezetten nagy sikereket ért el Xperia Compact sorozatával. Utóbbinak talán a 4.6 hüvelykes panellel szerelt Z3 Compact volt a legszebb és legnépszerûbb darabja, ám már ez is több mint hat éve volt, márpedig a mobilpiac majdnem kutyaévekben méri az idõt.

Az Xperia Z3 Compact nagyon népszerû volt.


Az igények azóta rendesen átalakultak, a farzsebbel kompatibilis telefonok mostanra inkább a táblagépek méreteihez közeledtek, a trendek pedig inkább arról szólnak, hogy miként lehet eltüntetni a méretes kijelzõket keretezõ fekete kávákat, hogy szembõl csak a képernyõt lássuk. Bár a pengevékonyra faragott peremek miatt a telefonok már közel sem olyan szélesek, mint néhány éve, ha ma valóban kompakt készüléket keresünk, akkor bajban vagyunk. Nem találunk állandóan megújuló sorozatokat, melyek minden évben lehetõséget adnak arra, hogy az átlagosnál kisebb, de felszereltségét tekintve friss eszközt válasszunk magunknak. A Samsung s10e például a maga 5.8 hüvelykes képátlójával az utóbbi idõk egyik legkarcsúbb megoldása volt, ám azok, akik nem vágynak a felsõ kategória extráira, esetleg nem kívánnak 2-300 ezer forintot fizetni egy új készülékért, csak még bosszúsabbak lehetnek a nem létezõ kínálat miatt. Pont most, amikor a négyféle iPhone 12-bõl alig keresik az alapkiadást, a Mini pedig olyan gyengén fogy, hogy a gyártása is leállhat, több cégrõl is az a hír járja, hogy ismét kompaktabb mobilokat dobnának piacra.

Az S10e közel 6 colos kijelzõje ellenére is kisebbnek érzõdik az átlagnál


Évek óta rebesgetik, hogy a telefonos részlegével hosszú ideje bukdácsoló Sony lassan feladja a próbálkozást, ám õk jelenleg is azt hirdetik, hogy az Xperia mobilok továbbra is érkezni fognak. A tartósan veszteséges ágazatuknak szinte minden próbálkozása sikertelen, újdonságaik pedig mintha egyenesen a feledés tavában landolnának a boltok polcai helyett. A rendkívül jó áron beszerezhetõ Xiaomi és Huawei modellek mellett jóval drágábban kínálják azonos felszereltségû telefonjaikat, a prémium kategóriában pedig szintén akkora a választék, hogy a Sony megoldásai egy ideje már nem érik el az emberek ingerküszöbét. A Sony okostelefonokból származó bevételek tekintetében történelmi mélyponton van, ám a hírek szerint idén ismét építkezni kezdenek. Az utolsó kompakt modell például már csak japánban jelent meg (Xperia Ace) ám pár éve már ott is felhagytak a dologgal.

Állítólag ilyen lesz az új kompakt Xperia

Most talán mégis van remény, ugyanis arról hallani, hogy 2021-ben a megszokottnál több készülékkel jelentkeznek, méghozzá több méret- és árkategóriában. A híresztelésekrõl egyre több oldal közli, hogy egyáltalán nem alaptalanok, és nem meglepõ, hogy a legtöbben a régi Compact széria újraélesztésérõl írnak, melyek a tesztekben mindig a legkisebb iPhone készülékekkel versenyezhettek. Az újdonságot állítólag a Snapdragon 775G lapka hajtja majd, mely ugyan nem a legfrissebb hardver, viszont ahhoz elég erõs, hogy releváns teljesítményt préseljen egy 5.5 colos kijelzõ mellé. Igen, ahogy a Galaxy s10e esetében, egy 5.5 colos mobilt ma már nem túlzás kompaktnak tekinteni. Egy japán forrás szerint azonban a teljesítményért egy Snapdragon 480 felel majd, tehát közel sem felsõ kategóriás mobilról van szó. Ha az elõlap és kijelzõ arányát is sikerül optimálisra faragni, remélhetõleg az iPhone 12 Mini kaphat egy jóval olcsóbb alternatívát. A nem is olyan rég kiszivárgott koncepciós képek alapján a külsõvel nem lesz probléma, reméljük, hogy a látottakat hamarosan egy kézzel fogható eszköz követi, méghozzá olyan, amit ezútta Európában is forgalomba hoznak.

Valami hasonló érkezhet, de kompakt kiszerelésben?


Míg a Sony-tól sokan egyszerre várnak egy kisebb, de a csúcskategóriánál megfizethetõbb megoldást, addig az Asus állítólag kompakt kialakítású prémium telefonnal készül. A ZenFone sorozatról van szó, mely legutóbb az egyedi kihajtható kameráival különcködött, a Pro verziója pedig simán 300 ezer forint körül mozog. A DigiTimes és más oldalak információi szerint az Xperia szériához hasonlóan a felsõ kategóriát préseli be valamivel kisebb készülékházba, és egy 5.5-6 hüvelykes képátló mögé zsúfolná be a legütõsebb Snapdragon rendszerchipek valamelyikét. 
Reméljük, hogy újra eljön az a korszak, amikor a közönség igényei megint indokolják a szélesebb termékválasztékot, így a gyártók talán izgalmasabb megoldásokkal is készülnek majd az éves bejelentésekre.

Források: gsmarena.com, voice.comdigimessiah.com, gizmobolt.com, cnet.com, androidauthority.com

2021. 02. 16

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el õket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelõfelületétét mutatja be
Megvettem az elsõ számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így elsõ számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükrõl. A következõ sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különbözõ gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetõen a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetõséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhetõ el. A BIOS segítségével ellenõrizhetõ, hogy a gép minden összetevõje megfelelõen mûködik-e, mielõtt a Windows rendszer
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk elsõ fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvetõ felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következõkben a feszültségszabályozást végzõ VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetõségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepõen fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják õket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelõen, ha egyáltalán megemlítik õket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik õket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás elõtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetõdõ. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtõl és a tápkábelektõl a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák,
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevõk nem feltétlenül a legfontosabb összetevõk. Minõségi tápegység nélkül gépünk egy instabil idõzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelõ alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következõkben az alaplap általános mûködését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különbözõ árkategóriákra is, amelyek különbözõ minõséget és lehetõségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetõvé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzõen számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közve
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.