2022. 10. 28

Tûzveszélyes az NVIDIA új 16-pines csatlakozója?

Elhibázott dizájn, vagy csak az NVIDIA által mellékelt gyári PCIe átalakító rosszminõségû?A szabvány hiábja, vagy csak az NVIDIA szúrt el valamit?

Nem kérdés, hogy az NVIDIA RTX 4090 kártyája elképesztõ teljesítményt pakol azokba a gépházakba, amelyek elég tágasak, hogy befogadják ezt a minden korábbi videokártyánál kategóriákkal nagyobb monstrumot. A másik ismertetõjegye pedig a fogyasztása, melyet az elképesztõ teljesítményéért cserébe megkövetel a felhasználóktól. Utóbbihoz tartozik az új PCIe szabványt alkalmazó tápcsatlakozó, melyet az eddig ismert tápegységeken csak új kábellel, vagy a gyártó által is mellékelt átalakítóval tudunk kiszolgálni. Nos, úgy tûnik, hogy az utóbbival kapcsolatban valós kockázat a tûzveszély: egy párszáz forintos alkatrész tönkre teheti a közel egymillió forintos hardvert.


A PC-k legújabb generációja számos újítást hozott magával, és ezek közé tartozik az RTX 4000 széria esetén megkerülhetetlen 12VHPWR tápcsatlakozó is, mely az ATX legújabb 3.0 szabványát képviseli. A 2022 februárjában útjára engedett szabadalom lényege, hogy a korábbi 6-pines csatlakózófejnél is kisebb fizikai dimenziók közé 16 tût zsúfoltak össze, melyek együttese akár 600W átvitelét is képes biztosítani a videokártya számára. Amennyiben tápegységünk alapvetõen is kezeli ezt a szabványt, a gyári kábelek tartalmaznak egy adattovábbításra képes sort is, melynek segítségével a tápegység pontosan annyi energiát továbbít a hardver felé, amennyi szükséges. Az elõrelépés tehát egy hatékonyabb, és alapesetben kevesebb vezetéket igénylõ megoldás, mely önmagában annyi energiáét továbbíthat, mint korábban négy PCIe tápkábel.

Forró a helyzet

Ám új szabványról lévén szó, sajnos ez a start sem múlhatott el kezdeti problémák és gyermekbetegségek nélkül. Egyes videokártyák a teszteken azt mutatták, hogy a VGA-ra szerelt 12VHPWR tápcsatlakozó meglehetõsen gyenge lábakon áll. Egy óvatlan mozdulat vagy gyakori le- és visszacsatlakozás esetén fennállt a fizikai sérülés veszélye, mely rövid idõ alatt használhatatlan kártyát eredményezhet. Ez azonban közel sem tûnt akkora problémának, mint az új csatlakozóknál keletkezett tûzesetek, melyekrõl annyi jelentés érkezett, hogy a témát végül az NVIDIA sem hagyhatta figyelmen kívül. A helyzet azonban közel sem olyan egyértelmû, mint elsõre tûnhet, ugyanis jó eséllyel a 16-pines csatlakozók és a gyárilag kompatibilis vezetékek nem elhibázott mérnöki munka eredményei. Gond sokkal inkább az alapból is gyanúsan festõ adapterekkel van, melyeket viszont az NVIDIA csomagolt a méregdrága VGA mellé.


Az esettel kapcsolatos vizsgálatának eredményeit az Igor’s Lab osztotta meg a közönséggel, melyek alapján úgy tûnik, hogy az NVIDIA rosszminõségû és egyenesen veszélyes alkatrészt adott az 1600 dolláros, illetve eurós csúcskártyái mellé. A beszámolóban az RTX 4090-en lévõ 12VHPWR 16-tûs tápcsatlakozóinak olvadásáról értekezik, és arról, hogy a gyulladás miért nem egyedi jelenség. Igor azt állítja, hogy az olvadás oka az NVIDIA rosszul megépített, négyszer 8 tût 16 tûre alakító tápcsatlakozó adaptere, nem pedig maga a 16-tûs csatlakozási szabvány. Szerinte az NVIDIA adaptere rosszul van megtervezve, olyannyira, hogy a 16-tûs csatlakozó sérülését kockáztatja. A vizsgálatok szerint mind a négy 8-tûs csatlakozóból érkezõ vastag vezetékek közvetlenül a 16-tûs adapter hat 12V-os érintkezõjére vannak vezetve (a többi a földelésért felel). Ez önmagában nem jelent nagy gondot, viszont a rendkívül rossz minõségû forrasztás már annál inkább.


A forrasztás hihetetlenül kicsi, és Igor szerint az alap "...mindössze 0.2 mm vékony rézbõl áll, 2 mm szélességû bejövõ vezetékenként...". Ez azt jelenti, hogy az NVIDIA forrasztott érintkezõi túl kicsik lehettek ahhoz, hogy a 8-tûs vezetékeket még normál hajlítás esetén is csatlakozva tartsák, ami hiányos érintkezéshez vezethet a vezetékek között. A forrasztásokról készült felvételeken látszik, hogy gyenge minõségû munkáról van szó, ráadásul a forraszanyag burkolórétegének levétele azonnal elszakítja a csatlakozást. Ugyan a kulcsfontosságú adapterek forrasztását nem az NVIDIA, hanem egy megbízott partnerük végezte el, ez aligha lehet mentség ilyen súlyos igénytelenségre és mulasztásra. A hiba valószínûségét növeli, ha az adaptert meghajlítsák, mely hagyományos tápkábelek esetén nem probléma, itt viszont a forrasztás elengedéséhez és a kártya tönkretételéhez vezethet.

Megoldás?

A tech-sajtó jelenleg egyként tanácsolja el a felhasználókat az NVIDIA adapterének használatától és azt javasolják, hogy lehetõleg minden új kártya tulajdonosa hajítsa jó messzire a mellékelt adaptert. Több tápegység gyártója is forgalmaz olyan 16-tûs kábelt, amelyet úgy terveztek, hogy közvetlenül a tápegységhez csatlakozzon. Ennek viszont az a feltétele, hogy moduáris tápegységünk legyen, a fix kábelezést nem tudjuk leváltani vagy kiegészíteni. Bár léteznek magasabb minõségi szabványoknak megfelelõ 12VHPWR adatperek is, a vastag és merev átalakítók mindenképp az optimálisnál nagyobb nyomást helyeznek a kártya csatlakozójára. Amellett, hogy az érintkezõk kilazulhatnak, ami szintén veszélyes lehet, az adapterek még a legjobb esetben is sok helyet foglalnak és nem csak esztétikai szempontból kerülendõk, de a ház szellõzését is ronthatják. Ha ragaszkodunk az adapterhez, vagy nincs lehetõségünk leváltani, kerüljük a vezeték meghajlítását, illetve megtörését! Szükség esetén még a ház oldalát is levehetjük, hogy a kábelt és a csatlakozót minél kisebb terhelés érje.

Használjunk teljesértákû tápkábelt és mellõzzük az adaptereket.


A problémát sajnos azóta az NVIDIA egyes partnerei is rekonstruálták, köztük a GALAX is, akinek szintén sikerült megolvasztania egy adaptert. Az NVIDIA pedig ugyan még adós egy hivatalos közleménnyel, de állítólag ez már bármelyik pillanatban megtörténhet, ahogy az adapterek és a kártyák visszahívása és cseréje is. Egyelõre annyi biztos, hogy kiadták a sürgetõ parancsot gyártóknak, hogy a megolvadt kártyákat azonnal továbbítsak hozzájuk kiemelt vizsgálatra. Ez rég nem látott pánik egy olyan gyártótól, amely az utóbbi idõben egyszer sem reagált hasonlóan egyetlen gyártási vagy tervezési problémára sem, így legalább a vásárlók számíthatnak rá, hogy rövid idõn belül jóminõségû csereterméket kaphatnak. Bár a cikk megjelenésének pillanatában még nem sokunkat fenyeget egy RTX 4090 beszerzésének lehetõsége, ugyanakkor az eset jól mutatja, hogy még egy ilyen méregdrága csúcshardver esetén is fontos a körültekintés.

A gyártók már kínálnak vezetéket, amit közvetlenül a régebbi tápegységünkrek öthetünk.


Az említett adapterek használatát már az olvadás leleplezése elõtt sem ajánlották, még akkor sem, ha ez nem a gyártó által felkínált filléres megoldás volt. Sokan magát az új 16-pines 12VHPWR csatlakozószabványt kritizálták, miszerint az érintkezõk túl vékonyak, a tervezés pedig önmagában is tökéletlenl. Így alkalmatlan ekkora terhelés hosszútávú kiszolgálására, ezért veszélyt hosszú távon mindenképp veszélyt rejt magában. A tesztek alapján viszont ezek alaptalan okoskodásnak bizonyultak, az új ATX 3.0 szabvány a jelek szerint jól látja el a feladatát és biztonságos, legalábbis eddig semmi nem utalt ennek az ellenkezõjére. Viszont nem kizárt, hogy az új kártyák oldalán érdemes lesz masszívabb, stabilabban kapaszkodó csatlakozókat használni, a tápokhoz pedig megfelelõ vezetéket, így PC-nk nem válik potenciális veszélyforrássá. A legutóbbi információk szerint az AMD mellõzni fogja az új csatlakozók használatát legújabb Radeon kártyáin, ugyanakkor nyitva hagyja a lehetõséget a gyártópartnerek számára, hogy egyedi termékeik esetén maguk döntsenek a tápellátásról.

2022. 10. 28

Milyen videokártyát vegyek? 5 hiba, amit ne kövess el vásárláskor
Ha most tervezel videokártyát vásárolni, akkor biztosan sok kérdés merül fel benned. Nem csoda, hiszen ez egy fontos döntés, amely nemcsak a számítógép teljesítményére van hatással, hanem a jövőbeni élményeidre is. Legyen szó játékok futtatásáról, videószerkesztésről, vagy akár egyszerűbb grafikai alkalmazásokról, a videokártya kulcsfontosságú szereplője a rendszerednek.
Ahhoz, hogy a legjobb döntést hozd meg, érdemes tisztában lenni pár alapvető szemponttal, és elkerülni azokat a hibákat, amelyeket sokan elkövetnek, amikor videokártyát választanak. Ebben a cikkben segítünk abban, hogy elkerüld ezeket a buktatókat!
Ne csak a szomszéd videokártyáját másold!
Amikor megkérdezzük a barátainkat vagy a családunkat, hogy „Milyen videokártyát vegyek?”, sokszor azt a választ kapjuk, hogy „Nekem is ez van, és jól működik”. Bár teljesen érthető, hogy szeretnénk egy jól bevált megoldást, ne felejtsük el, hogy mindenkinek más a felhasználási igénye. Az a videokártya, ami egyesek számára tökéletes választás, nem biztos, hogy neked is ugyanúgy fog megfelelni.
Ha például nem csak játszol, hanem grafikai munkát is végzel, videót szerkesztesz, vagy 3D modellezéssel foglalkozol, akkor érdemes olyan kártyát keresni, amely a megfelelő szoftverekhez is illeszkedik. Ezen kívül a videokártyák más-más generációs processzorokkal és memóriával rendelkeznek, ami szintén meghatár
Milyen laptopot vegyek? Top tippek vásárlás előtt
A laptop vásárlás mindig izgalmas, ugyanakkor kihívást is jelenthet, hiszen a piacon elérhető számos modell, specifikáció és árkategória közül nehéz a legjobbat kiválasztani. Akár egy új eszközt keresel otthoni használatra, akár egyetemre, munkahelyre vagy akár gaming célra, a megfelelő laptop kiválasztása kulcsfontosságú döntés.
Ebben a cikkben segítünk eligazodni a laptopok világában, és megmutatjuk, milyen szempontokat érdemes figyelembe venned vásárlás előtt.
Mire fogod használni a laptopot?
Az első kérdés, amit fel kell tenned magadnak, az az, hogy mi lesz a laptop fő felhasználási területe? Ezt a kérdést érdemes alaposan végiggondolnod, mivel a laptopok különböző erőforrásokkal és tulajdonságokkal rendelkeznek, és egy-egy típus a speciális igényekhez jobban illeszkedik.
Például, ha egyszerűbb irodai feladatokra, internetezésre, vagy videó- és zenehallgatásra keresel gépet, akkor egy belépő szintű laptop is tökéletes lehet. Ha azonban grafikával, videószerkesztéssel, vagy programozással foglalkozol, akkor olyan laptopot kell választanod, amely erősebb hardverrel rendelkezik.
Képességek és teljesítmény
A laptop teljesítménye alapvetően három fő összetevőtől függ: a processzortól, a memóriától (RAM) és a háttértárolótól (SSD vagy HDD).
A processzor az egyik legfontosabb komponens, hiszen ő végzi el az összes számítási feladatot. Az Intel Core i3, i5, i7
AMD vagy Intel? 10 szempont, ami segít a döntésben
A számítástechnikai világban sokan találkoznak az AMD és az Intel kérdésével, legyen szó akár játékról, munkáról, vagy egyszerűen csak a napi használatról. A két gyártó között sok különbség van, és mindkettő más előnyökkel rendelkezik, attól függően, hogy mire szeretnéd használni a számítógépedet.
A cikkben körbejárjuk azokat a szempontokat, amelyek segítenek eligazodni, hogy mi a legjobb választás a számodra, ha az AMD vagy Intel között kell döntened. Igyekszünk részletes, de könnyen érthető módon bemutatni, hogyan befolyásolják a választást a különböző tényezők.
Az AMD vagy Intel közötti alapvető különbségek
Az AMD és az Intel két olyan nagy népszerűségnek örvendő processzor gyártó, amelyek teljesen más filozófiát követnek a termékeik fejlesztésében. Az Intel hagyományosan a legjobb teljesítményt kínáló processzorokat szállítja a prémium kategóriában, míg az AMD az ár-érték arányra helyezi a hangsúlyt.
Az AMD azonban az utóbbi években óriási fejlődésen ment keresztül, és ma már képes versenyre kelni az Intel csúcskategóriás termékeivel is. Az alapvető különbségek megértése segíthet abban, hogy jobban át tudjuk gondolni, melyik márka illik a legjobban a mi igényeinkhez.
Teljesítmény és sebesség
Amikor arról van szó, hogy AMD vagy Intel, a teljesítmény és a sebesség mindkét gyártó esetében kulcsfontosságú tényező. Az Intel az
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.