Meglátod ezt a gépházat, és nehéz nem arra gondolni, milyen lenne belakva, kék fényeket halkan kavaró ventilátorral, havas tájra nézõ ablak elõtti íróasztalon. A Zalman Neo Z9 olcsó és impozáns, sok vásárlónk inkább a feketét veszi, de így télen érdemes inkább a fehéret kipróbálni.
A nagy és drága gépház nem mindenkinek való – a felhasználó gyakran helytakarékos és olcsó megoldást keres. A Zalman Z9 Neo azonban kivételes helyzetben van. Annak ellenére, hogy termetre magas, alacsony az ára. Sokoldalú kialakítású, és van benne elég hely, hogy beszereljük a legnagyobb teljesítményû berendezéseket. Van az úgy, hogy megvesszük a nagyon drága konfigurációt, de a gépházon akarunk spórolni, ilyenkor is jó választás a Zalman Z9 Neo. Megjön a várva várt gépház, és így néz ki a doboz:
Az egyszerû karton csomagolás alap információkat tartalmaz, emellett igen látványos rajta a fehér gépház képe, aminek kivételesen nem csak a kontúrját láthatjuk, hanem teljes szín(telenség)ében pompázik.
Aztán lenyitjuk a doboz tetejét, itt már látható, hogy a karton alatt a Z9 Neo rendesen be van csomagolva: habszivacs védi a gépházat a postástól, emellett további nejlon csomagolás is került rá, ez védi az ujjlenyomatoktól és kisebb karcoktól.
A Z9 Neo dobozában csak a legalapabb dolgok vannak mellékelve, emiatt maradt alacsony az ár. Megtaláljuk a szereléshez szükséges eszközöket, a kábelkötegeket, és egy szerelési útmutatót.
Külsõségek
A Zalman Z9 Neo méretre elég nagy, de mégis kisebb, mint a hasonló hûtési teljesítményre tervezett gépházak. 49 cm magas, 20,5 cm széles és 48,2 cm mély. Némileg kisebb, mint a legnépszerûbb ATX házak – pl. a Cooler Master MasterCase 5 –, és a fehér változat annyiban tér el a feketétõl, hogy külsõségre látványosabb - de a keretei továbbra is a feketék, valamint a belsõ része is egészen fekete.
Az elõlap balról jobbra nyílik, emögött található két 5,25 meghajtó hely, valamint a gyártó vékony hangelnyelõ réteggel vonta be az ajtó belsõ részét.
Az elsõ panelben található egy szûrõ, ennek eléréséhez a teljes elõlapot el kell távolítani – amit könnyen megtehetünk, mert kialakításának köszönhetõen egyszerûen lehúzható. Itt található egy mûanyag szûrõ, ami nem eltávolítható, sûrített levegõvel kell tisztítani.
Az elõlapi panel felsõ részén egy fekete mûanyag lapon található az Input/Output felület. Balról jobbra haladva itt egy LED-gyûrûvel kivilágított bekapcsológombot látunk, egy kisebb és kerek reset gombot, két 3,5 mm-es jack csatlakozót, két USB 2.0 portot és két USB 3.0 portot. Utóbbiak esetében gumi dugókat is kapunk hozzá, ezek védnek a portól és egyéb szennyezõdésektõl.
A Zalman Z9 Neo hátoldalára nézve látható, hogy a tápegység alsó elhelyezésû lesz. A hátlap esetében gyári tartozék egy 120 mm-es elszívó ventilátor, a szerelési útmutató szerint azonban ez nem cserélhetõ le 140 mm-es ventilátorra. A hátlapon nincsenek nyílások kifejezetten kábelek vagy folyadékhûtés számára.
A Zalman Z9 Neo fedlapja is mûanyagból készült, itt sem használtak fémet. Szellõzõnyílások találhatók a tetején és körbe oldalt, ezen a részen két ventilátor található, amelyek nem eltávolíthatók - kivéve a szellõzõnyílások fedrésze, aminek levétele a gyártó szerint javítja a hûtési teljesítményt.
Maga a gépház négy csúszásgátló gumitalpon áll. Az alsó légmozgás támogatására van egy szellõzõrács a tápegység helyénél, valamint egy mûanyag szûrõ a gépház hátoldalának alján, ami eltávolítható.
Szép, szép, de a lényeg a belsõ
A Zalman Z9 Neo esetében annak ellenére, hogy a külseje fehér, a belsõ rész egésze fekete maradt – beleértve a kábeleket is. Az alaplap rögzítése bronz, és az elõlapi, valamint a hátlapi ventilátorok fehér színûek. A ház fekete festésén nem marad meg könnyen az ujjlenyomat, de nem is olyan bevonatú, amin egyáltalán ne maradna meg. Az alaplap rekesze elég nagy ahhoz, hogy könnyedén utólag beszerelhetõ legyen egy processzorhûtõ anélkül, hogy az alaplapot el kellene mozdítani. A Zalman kibõvítette az ATX alaplap beszerelésekor szokványos hozzáférési helyet, ezzel széleskörû kompatibilitást adva a háznak. Értelemszerûen ez a nyílás nem lesz teljesen fedve, ha mini-ITX alaplapot szerelünk be. A kábelek elvezetéséhez több nyílás is rendelkezésre áll.
A meghajtók beszerelésének lehetõségei igen széleskörûek. A Zalman Z9 Neo két 5,25”-os meghajtónak biztosít helyet, valamint négy 3,5” és hat 2,5”-os meghajtó szerelhetõ be. Ez egy maximális szám – két 2,5”-os meghajtó az alaplap keretére szerelhetõ, közvetlen az 5,25”-os rekeszek alatt. Két 3,5”-os vagy 2,5”-os meghajtó a tápegység helye mellett szerelhetõ be. Végül két 5,25”-os, 3,5”-os vagy 2,5”-os meghajtó beszerelhetõ az 5,25”-os rekeszekbe.
A 2,5”/3,5”-os meghajtók rekesze kicsit túlméretezett és mûanyag ütközõvel ellátott. A 3,5”-os meghajtó könnyedén illeszkedik, a 2,5”-osat azonban csavarral kell rögzíteni. Ami még érdekes, hogy az 5,25”-os rekeszek eltávolíthatók. Alapból az elhelyezkedésük nem akadályozza nagyméretû videokártya vagy hûtõk behelyezését, de aki jobban személyreszabott házat akar, értékelni fogja ezt a lehetõséget, hogy a két rekesz egésze kiszerelhetõ.
A gépház tetejében két kék LED-del ellátott ventilátor kapott helyet, ezekkel együtt összesen öt, gyárilag szerelt ventilátorral érkezik a Z9 Neo. Ráadásul az alaplap felett rengeteg szabad hely marad, folyadékhûtéshez akár 28 mm vastag radiátor is beszerelhetõ.
A Zalman Z9 Neo rendszerterületén viszonylag kényelmesen elfér egy standard ATX formátumú rendszer, amihez beszerelhetõ 420 mm hosszú videokártya. Ennek annyi hátulütõje van, hogy egy ekkora videokártya blokkolja a hozzáférést a 2,5” rekeszekhez (bár beszerelhetõ a kettõ együtt), így elõbb a videokártyát is ki kell venni, ha a 2,5”-os meghajtókat akarjuk kiszerelni/beszerelni. Bár legfeljebb 160 mm-es processzorhûtõt használhatunk, ebbe a piaci alternatívák tekintélyes hányada belefér, valamint a Zalman Z9 Neo lehetõvé teszi a legjobb minõségû folyadékhûtõ rendszerek beszerelését is.
Teljesítmény
A Zalman Z9 Neo kiváló hõkezelési képességgel rendelkezik, ezen a téren felülmúl jóval drágább és nagyobb gépházakat is; közéjük tartozik a Cooler Master MasterCase 5 és a Corsair 450D. Nem csak az egyedi hõkezelési dizájnnak – rengeteg és jól elhelyezett szellõzõnyílás -, hanem annak, hogy a Z9 Neo öt gyárilag szerelt ventilátorral érkezik, ezen felül lesznek még a processzor és videokártya ventilátorai, plusz az a hûtõberendezés, amit még beszerelünk. Öt alacsony sebességû ventilátor elég masszív légáramlatot tud kelteni, és ez nagyságrendekkel jobb hûtési teljesítményt nyújt, mintha egy vagy két erõsebb ventilátor mûködne a házban.
Bár arra számítanánk, hogy öt gyárilag szerelt ventilátorral a Zalman Z9 Neo elég hangos lesz, a gyakorlatban egyáltalán nem ez a helyzet – hallható ugyan, hogy be van kapcsolva, de többek közt az elõlapnál alkalmazott hangelnyelõ borításnak köszönhetõen nem éri el azt a zajszintet, aminél felfigyelnénk rá. Ezt segíti elõ a gyárilag szerelt ventilátorok sebességprofilja is; maximális teljesítményük korlátozott, nem fognak túl gyorsan pörögni ahhoz, hogy nagy zajt csapjanak.
Ár-érték arány
A Zalman Z9 Neo nem csak impozáns megjelenésû, de kiemelkedõ teljesítményû is, emellett csendes, könnyedén személyre szabható és olcsó. Az alacsony árszint megtartása különösen vonzó lehet azok számára, akik belépõ szintû gamer rendszert akarnak építeni, de elõfordul, hogy egy-egy drágább hardver megvétele mellett a gépházon spórolna a felhasználó. Utóbbi esetben a Zalman Z9 Neo abból a szempontból kiváló, hogy hasonló lehetõségek rejlenek benne, mint egy-egy drágább alternatívában, és mindössze annyi a különbség, hogy nem alumínium-vas szerkezetes a ház, a beépítési lehetõségek terén viszont nem kell kompromisszumot tenni.
A gépházban rengeteg lehetõség van a kábelek elrendezésére. Bár más, esetenként eléggé túlméretezett ATX házakhoz képest több százalékkal kisebb a Zalman Z9 Neo belsõ tere, ez némileg az alacsonyabb árhoz is hozzájárul, mégsem korlátozza le a beépítési lehetõségeket. A gyártó ott szorította le az árakat, ahol tudta; a gépház anyaga, mérete és elrendezése mind azt segíti elõ, hogy más alternatívákhoz képest olcsóbban juthassunk hozzá, de ez ne a megbízhatóság rovására történjen. A Z9 Neo elég hatékony, az öt alacsony sebességû ventilátor hûtõteljesítménye felülmúl több drágább alternatívát is. Gamer rendszerekhez és rofesszionális felhasználásra is kiváló, az árát tekkintve pedig olyan lehetõséget nyújt, amit nehéz lenne felülmúlni.
NTG - PCX