2017. 03. 30

Második felvonás. AMD Ryzen 7 1700X VS Intel Core i7-7700K, STRIX-GTX1080-A8G-GAMING

Ismét egy Ryzen konfig került célkeresztbe, a középpont ezúttal az AMD csúcshármas középsõ tagja, a Ryzen 1700X. Bár ezek a processzorok elsõsorban nagygépes környezetbe készültek és az Intel szervereket hivatottak lényegesen kedvezõbb áron leváltani, mivel az 1700X alig drágább egy 7700K-nál, ezért ismét egy ilyen konfiggal hasonlítottunk össze, mindkét gépet egy impozáns GTX1080 kártyával megtámogatva.
Korábbi, Díszbemutató cikkünkkel kapcsolatban volt, aki szerint manipuláltak az eredmények, ezért rögtön az elején tisztázzunk valamit. Nekünk a PCX-nél a leírt mérési beállítások során ezek az eredmények jöttek ki, pontosan azokat a számokat és eredményeket osztjuk meg Veled, amiket mi kapunk. Bár nem egy tesztlap vagyunk és elõfordulhat, hogy hibázunk, de a tesztek legyártása meglehetõsen sok munkaóránkba kerül és igyekszünk azokat a legjobb tudásunk szerint elkészíteni, hogy részletesebb képed legyen egy adott összeállítással kapcsolatban. 
Persze vannak, akik rosszindulattól csöpögõ lejárató videóval állítják az ellenkezõjét, és 10 peres "kemény" munkával összeraknak egy olyan unott hangú lejárató videót, amiben megpróbálják bebizonyítani, hogy mekkora átb..ás a mi tesztünk, de ha szerény képességeiket arra fordítanák, hogy logikus összefüggéseket rakjanak össze, akkor rájöhetnének, hogy egyáltalán nem érdekünk az eredmények manipulálása, sõt igazából nekünk teljesen mindegy, hogy milyen processzort vagy kártyát választasz, hiszen Te fogod használni. Ami igazán lényeges, hogy a géped jól legyen összerakva és ebben többnyire jobbak vagyunk, mint az alkalmi gépszerelõk, ráadásul az alkalmi gépszerelõkkel ellentétben, mi garanciát is vállalunk a munkánkért. A tesztek célja, hogy segítsük a Választásodat és az alkatrészeket úgy állítsd össze, hogy a késõbbiekben se bánd meg.
Minden esetre az ingyen reklámokat ezúton is köszönjük, hiszen a rossz reklám is reklám, de szerencsére a Vásárlóink jelentõs része lényegesen bölcsebb annál, hogy önjelölt Vérpistikék véleménye alapján válasszon. Egyébként az illetõ lejárató Vérpistike tavaly még a PCX-tõl kuncsorgott tesztalkatrészeket, valószínûleg azt követõen esküdött vérbosszút, hogy a kérése elutasításra került, hiszen már akkor sem a magas színvonal jellemezte a "munkásságát".

Minden estre hagyjuk Vér Istvánt, hogy fõjjön a levében, koncentráljunk arra, hogy nálunk milyen eredmények jöttek ki két felsõ kategóriás gép összehasonlító tesztje során.
És igen, a lényeg itt az, hogy végre tudunk AMD processzoros gépet rakni az Inteles mellé és remélhetõleg ismét lesz verseny, amibõl Intel és AMD Felhasználó egyaránt profitál.

A tesztelt PCX I7 N1449 7700K/GTX1080 számítógép összetevõ alkatrészei:

Asus STRIX Z270H GAMING alaplap

Intel Core i7-7700K BX80677I77700K processzor

Corsair 2x8GB DDR4 3200MHz Vengeance LPX Black CMK16GX4M2B3200C16 memória

Asus GTX1080 8GB GDDR5X STRIX-GTX1080-A8G-GAMING videokártya

Samsung 250GB EVO Basic MZ-75E250B/EU SSD meghajtó

Zalman 600W ZM600-GVM tápegység

Phanteks Eclipse P400 PH-EC416PSC_WT fehér hangszigetelt számítógép ház

Zalman CNPS9900 MAX BLUE processzor hûtõ

A tesztelt PCX Ryzen N1450 1700X/GTX1080 számítógép összetevõ alkatrészei:

Asus Prime B350-PLUS alaplap

AMD Ryzen 7 1700X YD170XBCAEWOF processzor

Kingston 2x8GB DDR4 2133MHz HX421C14FB2K2/16 HyperX Fury Black memória

Asus GTX1080 8GB GDDR5X STRIX-GTX1080-A8G-GAMING videokártya

Kingston 120GB HyperX Fury SHFS37A/120G SSD meghajtó

Thermaltake TR2 S 550W PS-TRS-0550NPCWEU-2 tápegység

Thermaltake Versa H25 CA-1C2-00M1NN-00 számítógép ház

Noctua NH-L9x65 SE-AM4 processzor hûtõ

Asus GTX1080 8GB GDDR5X STRIX-GTX1080-A8G-GAMING videokártya

Nagy, erõs, szép. egyszerûen így lehetne jellemezni az Asus GTX1080 Strix-ét. 8192 MB GDDR 5X video memoria, ami 256 bit sávszélességgel és 10010 MHz-es órajelen üzemel 1670 MHz-es GPU órajel melett. A 180 W-os maxmiális teljesítményt egy 8pines és egy 6 pines tápcsatlakozóról veszi fel. DirecX 12 és Open GL 4.5 -ös támogatással, 2 DisplayPort, 2 HDMI és 1 DVI-D csatlakozóval rendelkezik.

PCX Ryzen N1450 1700X/GTX1080 számítógép

Noctua NH-L9x65 SE-AM4 processzor hûtõ

Ryzen 7 1700X-re ráfeszülõ hûtõ, 92 mm-es SSO2 csapágyas, 4 pines, 2500 rpm-es ventilátorral, 57,5 CFM-es légszállítással.

PCX I7 N1449 7700K/GTX1080 számítógép

Zalman CNPS9900 MAX BLUE processzor hûtõ

Az i7-7700K-ra egy magasabb ,151mm-es hûtõ került, 135 mm-es LED világítással ellátott ventilátorral.

A Processzorokat a szokásos tesztprogramok és játékok alatt teszteltük, maximális beállítások és Full HD felbontás mellett.

Az elért eredmények diagramon ábrázolva:

Tesztprogramok teszteredményei:

Játékok teszteredményei:

A konklúzió nagyjából ugyan az, mint a Díszbemutató tesztben. Az új AMD Ryzen bitang erõs, számítási teljesítményben egyszerûen lemossa az Intel 7700K-t, elég csak ránézni a processzorokat izzasztó Cinebench eredményeire. A hõfokkal sincsen gond, mindössze néhány fokkal melegebb az 1700X, mint a 7700K, tehát szalonnasütésre egyformán alkalmas vagy nem alkalmas a két processzor.
A gond továbbra is az, hogy a játékok nincsenek optimalizálva a sok magra és a Ryzen extráira, ezért bármennyire is fáj ezt mondani, az aktuális állás alapján játékos PC-hez egyelõre jobb választás az Intel. Fontos kihangsúlyozni, hogy egyelõre, mert küszöbön az olcsóbb közepes Ryzenek megjelenése, amiknél az árelõny már könnyen feledtetheti azt a néhány frame eltérést, másrészt az elmaradás nem olyan jelentõs, hogy az új játékok esetén ez kiegyenlítõdjön vagy akár átfordulhasson. 
Ha viszont nem elsõsorban játékra használjuk a gépünket és szeretnénk nagy számítási teljesítményt kapni, ráadásul olyan szoftvereket használunk, amik ezt ki is tudják használni, akkor a Ryzen a jó választás, hiszen ennyi pénzért ilyen teljesítményt ma nem tud más processzor a piacon.
Akárhogy is, mi minden esetre nagyon várjuk az új, olcsóbb Ryzeneket, hogy ismét egészséges verseny lehessen a processzor piacon és AMD-s, Inteles mint két jó barát, együtt vegye olcsóbb processzorát. 

PCX I7 N1449 7700K/GTX1080 számítógépet és a PCX Ryzen N1450 1700X/GTX1080 számítógépet megtalálod a PCX számítógépek között és a “Konfigurálom” gombra kattintva tetszés szerint át is alakíthatod.

2017. 03. 30

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el õket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelõfelületétét mutatja be
Megvettem az elsõ számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így elsõ számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükrõl. A következõ sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különbözõ gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetõen a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetõséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhetõ el. A BIOS segítségével ellenõrizhetõ, hogy a gép minden összetevõje megfelelõen mûködik-e, mielõtt a Windows rendszer
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk elsõ fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvetõ felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következõkben a feszültségszabályozást végzõ VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetõségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepõen fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják õket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelõen, ha egyáltalán megemlítik õket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik õket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás elõtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetõdõ. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtõl és a tápkábelektõl a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák,
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevõk nem feltétlenül a legfontosabb összetevõk. Minõségi tápegység nélkül gépünk egy instabil idõzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelõ alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következõkben az alaplap általános mûködését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különbözõ árkategóriákra is, amelyek különbözõ minõséget és lehetõségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetõvé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzõen számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közve
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.