Öt évvel a hármas széria után megérkeztek a gyártó leghatékonyabb légterelõi
Az elhivatott PC-s felhasználóknak nem kell bemutatni a be quiet! ventilátorait, a gyártó ráadásul öt éve, az elõzõ széria megjelenése óta dolgozott a Silent Wings 4, és mint kiderült, a Silent Wings Pro 4 modelleken. A 4-es széria mindkét változata nagy légáramlást és magas statikus nyomást ígér, ez pedig nyilván változást jelent az elõzõ Silent Wings 3 ventilátorhoz képest, amely inkább az alkatrészek feletti légszállításra volt jó választás, mintsem a CPU tornyok vagy GPU radiátorok lehûtésére. Azonban a be quiet! a Silent Wings 4 esetében néhány módosítást hajtott végre, hogy utóbbi is megvalósulhasson, nevezetesen a lapátok újratervezésével, melyek most még közelebb kerültek a ventilátorkerethez. Az összes Silent Wings 4 modellnél sikerült kerek 1 mm-re csökkenteni ezt a távolságot, a Silent Wings 3-nál elért 1.2 mm-rõl.
Az eredmény körülbelül 130.31 m³/h (köbméter/óra) lett a Silent Wings 4 120 mm-es ventilátortól, 2500 fordulat/perc körüli maximális fordulatszámon, míg nyugodtabb 1600-as fordulatszámon 82.74 m³/h körüli értéket produkál. De ha igazán fel akarjuk pörgetni a teljesítményt és a fordulatszámot, a Silent Wings Pro 4 kínál egy 3000 RPM-es üzemmódot is, amely állítólag 142.5 m³/h-ra képes. A Noctua árcsökkentett NF-S12B redux-1200 PWM ventilátorral, a bq! PC-s ventilátora ehhez képest 100.6 m³/h-t tud 1200 RPM-en, a Silent Wingset így valószínûleg magasabb fordulatszámon kell mûködtetni, hogy megfeleljen ennek a légáramlási sebességnek. De a Silent Wings Pro 4 esetében tényleg látványosan feljebb tekerhetõ a fordulatszám, cserébe nyilván komolyabb hangzavarral is számolni kell.
Ahol a Silent Wings 4 nagyobb sikert ér el, az a nyomás. Az alap 120 mm-es modell 1.79 mm/H₂0 értéket ér el 1600-as fordulatszámon, de teljes fordulatszámon akár 3.86 mm/H₂0 értéket is. Ezzel nagyszerûen passzol a radiátorokhoz, és valahol ott van a Corsair SP120-as statikus nyomású ventilátorai között, amelyek teljesítménye 1.400 RPM-nél 1.45 mm/H₂0. A Noctua NF-S12B már nem az a ventilátor, amelyet erre a célra választanánk, mivel a nyomás ott 1200 RPM-nél 1.31 mm/H₂0, az NF-P12 redux tehát elõnyt élvez. Ebben rejlik Silent Wings 4 gyártó által említett rugalmassága, aki tehát több felhasználási területhez keres hatékony légkavarót, az új modell megfelelõnek ígérkezik, cserébe lehet, hogy kizárólag processzorhoz, vagy csak radiátorra találhatók valamivel hatékonyabb megoldások is.
Természetesen mindkét Silent Wings 4 modellbõl létezik 140 mm-es modell is, amelyek alacsonyabb fordulatszámon nagyobb légáramlást biztosítanak, tehát az ismert módon halkabbak lesznek kisebb társaiknál. Bár ezek a 140 mm-es ventilátorok sokkal kisebb nyomást is leadnak, mint a 120 mm-es modellek, így talán felhasználásuk kevésbé rugalmas. Van viszont néhány ügyes funkció, ami mostantól ezeken a ventilátorokon is megtalálható, különösen a Pro modellen. Két cserélhetõ sarokkal rendelkezik, az egyik a szokásos tokba szereléshez, a másik pedig a radiátorokon való optimális teljesítményhez. A Pro modell hátulján pedig egy kapcsoló is található, amellyel a közepes, a magas és az ultramagas fordulatszám között válthatunk. Természetesen a ventilátor sebességének megváltoztatása a megszokott módon, az alaplap BIOS-ában vagy egy másik alkalmazáson keresztül is szabályozható, de mint extra lehetõség, hasznos lehet egyes felhasználóknak.
Minden ventilátor PBT-bõl készült, ugyanabból a mûanyagból, amelybõl a jobb minõségû játékbillentyûzetek billentyûkupakjai készülnek. A be quiet! azt mondja, hogy a tesztjeik során ezek a 300 000 üzemórára biztosított ventilátorok igazán hosszú ideig és remekül mûködtek, és azt állítják, hogy még négy vagy több évnyi, maximális fordulatszámon történõ pörgés után sem szabad, hogy a forgólapátok mozgása érezhetõ – vagy hallható – jelét adja a fáradásnak. Ez alapvetõen az a jelenség, amikor az állandó pörgés és a lapátokra ható centrifugális erõk miatt megnyúlnak, de a gyártó szerint az új sorozat esetében ettõl nem kell tartanunk. Szóval összességében mindenképpen van itt valami, ami tetszeni fog a PC-s felhasználóknak, illetve játékosoknak. A ventilátorok gyakran figyelmen kívül hagyott részei a PC-építésnek, de mi sem gyõzzük hangsúlyozni, hogy valójában milyen sokat számítanak az optimális PC-s játékélményben, mind a hûtési teljesítmény, mind a zaj szempontjából. Jó látni, hogy a határozott verseny és hozzáállás – elsõsorban a Noctua részérõl – a gyártókat többre ösztönzi, a vásárlók egy része pedig egy költségesebb légkavarót már ugyanolyan hosszútávú befektetésnek tekint, mint az alapvetõ hardvereket. Ugyan a be quiet! néhány napig még titkolni próbálta a légnyomásra vagy zajszintre vonatkozó értékeket, ezeket némi utánajárással már most megtalálhatjuk, így eldönthetjük, hogy jó befektetésnek találjuk-e az új modelleket.
A 120 mm-es Silent Wings 4 a jövõ hónapban jelenik meg, és 24 euró körüli áron kerül forgalomba, míg a 140 mm-es csak eggyel több, tehát 25 euró, vagyis nagyjából 9600 és 10 ezer forint körül alakulhatnak. A 120mm-es Pro modell 32 euró, a 140mm-es Pro pedig 33 euró, ami nagyjából 12 800 és 13 200 forintnak felel meg. A forgalmazás július 19-én kezdõdik, minden modell esetében 5 év gyártói garanciával.