Az utóbbi napokban igazi áradás zúdult ránk ingyenes játékokból, a hömpölygõ folyam ráadásul a Far Cry harmadik részét is felénk sodorja
Az Epic Games Store hozzánk vágta a Hitman 2016-os részét és a három játékot magában foglaló Shadowrun Collectiont, a Ubisoft pedig úgy döntött, hogy egy héten keresztül ingyen osztogatja a The Division-t, így pár napon velül sokszáz óra potenciális játék lehetõségével lehettünk gazdagabbak, amennyiben most próbáljuk ki õket elõször. Ha valakinek ez nem lenne elég, akkor egy kis trükkel most újabb közönségkedvenc akciójátékra csaphat le, ugyanis a Ubisoft kínai oldalán a Far Cry 3 került az ingyenes kosárba, amire innen Európából is gond nélkül lecsaphatunk.
A Far Cry sorozat nem elõször bukkan fel nálunk, az ötödik epizódot közvetlenül folytató New Dawnról pedig még egy kissé kritikus hangvételû bemutatót is írtunk. A Far Cry 3-mal azonban más a helyzet, ugyanis míg az elsõ és második rész technikai nézõpontból számítottak úttörõnek, a sorozat a szabadalmi jogokat megvásárló Ubisoft kezei közt találta meg igazi hangját, az már más kérdés, hogy a franciák azóta is ugyanazt a receptet készítik el újra és újra, minimális változtatásokkal. A Far Cry 3 ugyanis megtalálta azt a hangulatot és történetet, ami egy egész epizódon át hatékonyan motiválta a játékosokat a továbbhaladásra, és persze az akciójátékok történetének egyik legemlékezetesebb fõgonoszát is megismertette velünk, Vaas, a kissé pszichopata kalóz embercsempész személyében.
Érdekes, hogy míg a játékmenet karakteresebbé, a hangulat intenzívebbé és összességében emlékezetesebbé vált, addig technikai oldalon tulajdonképpen számos területen visszafejlõdött a játék. Sõt, ha nem számítjuk ide a Blood Dragont, mely a 3-hoz kiadott humoros hangvéteéû önálló DLC volt, akkor a negyedik és ötödik rész, illetve a legutolsó New Dawn epizód egyaránt korlátoltabb, mint a 2008-ban megjelent második rész. Ez persze elsõsorban a fizikai szimulációra érvényes, ám a környezeti interakció és rombolhatóság tekintetében több téglát is kivettek a falból, a helyüket pedig olcsóbb hozzávalókkal tömték ki. Ami azt illeti, a Dunia néven futó motor valójában alig-alig változott a harmadik rész óta, így bármelyik játékot vesszük elõ, a hasonlóság az eltérõ környezeti elemek és helyszínek mellett is minimum gyanús lesz. A három összességében rendkívül szórakoztató módon tölti meg feladatokkal a dzsungeles környezetet, bõséges feszültséggel szolgál a barátait megmenteni, illetve megbosszulni vágyó fõszereplõ számára, és megfelelõ eszköztárat biztosít, hogy kreatív módokon közelítsük meg a többnyire rosszfiók legyilkolásába torkolló küldetéseket.
Itt még nem egy névtelenségbe és némaságba burkolózó hõst alakítunk, mint az 5 és a New Dawn esetében, hanem egy Jason Brody nevû pénzes fiatalt, aki barátaival egy gyönyörû trópusi szigetre utazik némi felhõtlen vakáció reményében. Ahogy az sejthetõ, a nevetgélés hamar sikoltozásba fordul, mikor Vaas és cimborái befogják a bandát, némi anyagi haszonszerzés reményében. Mi persze az elsõ adandó alkalommal megkíséreljük a szökést, ám attól a pillanattól fogva csak egyre nehezebb dolgunk lesz, a túléléshez pedig olyan dolgokat kell tennünk, ami gyökeresen megváltoztatja személyiségünket. Segítségünkre lesznek a különbözõ vadásztechnikák és a szerencsétlen helyi állatvilág irháiból készített felszerelések, megjelenik az Assassin’s Creedbõl örökölt toronyfoglalás és az elévülhetetlen bázisfoglalás, ahol az igazi sikerélményt a csendben, riadó elindítása nélkül elvégzett takarítás jelenti. A széria azóta is meghatározó pontja, hogy egy olyan területre kerülünk, ahol elõször egyszemélyes megváltóként, késõbb az ellenállás vezéralakjaként kell tetszelegnünk, akár akarjuk, akár nem. De már miért ne akarnánk, hiszen azért jöttünk, hogy lõjünk, nyilazzunk, robbantsunk és gázoljunk, utunk pedig puskaportól és a helyi egzotikus növényvilág pszichedelikumaitól megrészegülve vezet minket, míg el nem érkezik a végsõ leszámolás ideje.
A sziget pedig szerencsére hamar kinyílik, így bátran ignorálhatjuk az aktuális küldetés elvégzésére sarkalló indikátort, és a rádiótornyok aktiválásával még több tennivalót tûzhetünk a listánkra, vagy csak nekiindulhatunk, hogy felfedezzük a kincseket és felszereléseket rejtõ helyszíneket, romokat, víz alatti elhagyatott barlangokat. A kiránduláshoz különféle motoros jármûveket is igénybe vehetünk, ha pedig gyorsan elhagynánk egy magaslati pontot, még sárkányrepülõbe is pattanhatunk, ha pedig sietõsre fognánk, vagy egyszerûen megunjuk a terepmászást, a tornyok gyorsutazási pontként is funkcionálnal. Adott tehát egy látványos, szabadon bejárható sziget, és egy ügyesen levezetett B-kategóriás akcióthrillerekre emlékeztetõ történet, ami a koncepciót sikerrel tölti meg élettel. Természetesen skillek, képességek és XP gyûjtés nélkül már évek óta alig jelenik meg játék, így itt is bõvíthetjük lehetõségeinket a sikeres akciókért bezsebelt tapasztalati pontokért
Mit kell tennem?
Aki valamiért kihagyta volna Ubisoft egyik legsikeresebb játékát és méltán legkedveltebb FPS-ét, most némi trükk bevetésével tehet szert rá. A módszer teljesen legális, egyszerûen csak érdemes inkább a mobilos böngészõbõl próbálkozni, a játék ugyanis PC-s böngészõn keresztül nem feltétlenül akar Uplay fiókunkba vándorolni. Íme a követendõ lépések:
Elõször is telefonról nyissuk meg a store.ubi.com oldalt és jelentkezzünk be Uplay fiókunkba, majd bökjünk rá ERRE a linkre. A Far Cry 3 kínai terméklapján találjuk magunkat, itt ne a zöld színû gombra, hanem a fehér alapon kék csíkkal szegélyezett gombra kattintsunk. A következõ lapon pedig a kék színû gomb a miénk, ami mellett azt látjuk, hogy ¥88.00 helyett ¥0.00 a játék vételára, tehát ingyenes. Sikeres kattintás esetén az ALL GOOD felirat gratulál nekünk, és ha minden jól megy, amikor gépünkön elindítjuk a Uplay alkalmazást, a Far Cry 3 már a könyvtárunkban várja, hogy letöltsük. Az akció a The Division-höz hasonlóan szeptember 8-án (13:00-kor) lejár, így érdemes lesz sietni.