Az ismert memóriagyártó átalakítja üzleti stratégiáját, és ezzel együtt elkaszálja a közkedvelt Ballistix memóriáit is
Szomorú hírrel szolgált ma a világ egyik legismertebb memóriagyártója, mely elsõsorban az általános, illetve otthoni felhasználásra készített DDR termékeiket hosszú távon érinti. Az amerikai szilícium-veterán nem csak a fejlesztéseit, de a gyártást is házon belül végzi, számos széles körben használt szabvány megalkotója, és a boltok polcain különféle márkanevek alatt sorakozó modulok legfontosabb elemeinek szállítója. Sajnos a cég úgy döntött, hogy némileg leépíti fogyasztói termékvonalát, és ezzel együtt beszántja a nagymúltú Crucial Ballistix szériáját is, mely a DDR elsõ generációja óta a minõség védjegye volt.
Számítógépünk alapvetõ alkotóeleme a DDR memória, mely sebesség, kapacitás, megjelenés és márkanevek tekintetében is a bõség zavarát kínálja a felhasználóknak. Aki vásárlás elõtt esetleg beleássa magát a témába, hamar rájöhet, hogy valójában közel sincs annyi teljesértékû RAM-gyártó, ahány márkanév a piacon szembe jön velünk. A különféle termékek többsége mögött valójában néhány meghatározó vállalat áll, akik ellátják a többi hardvercéget DRAM-chipekkel, esetleg nyomtatott áramköri lapokkal, a megrendelõk pedig elvégzik az utolsó simításokat, legyen szó az elemek összeforrasztásáról, a kész termék tesztelésérõl, majd a csomagolásról és végül a terjesztésrõl. DRAM chipeket konkrétan három cég, a Samsung, a Hynix és természetesen a Micron gyárt, így termékeik gyártását az elsõ lépéstõl az utolsóig maguk felügyelik, mely nem elhanyagolható szempont a minõség tekintetében. Éppen ezért lesújtó a hír, hogy a Crucial brandrõl is ismert Micron csökkenti jelenlétét a fogyasztói termékek piacán, az elsõ áldozat pedig a teljes Crucial Ballistix termékcsalád lesz, beleértve a Ballistix, Ballistix Max és Ballistix Max RGB termékeket.
A Crucial Ballistix a HyperX mellett az egyik legnépszerûbb márkanévnek számít a játékosok körében. Bár a marketingje talán sosem volt olyan erõs, mint az egykori Kingston sikersorozatnak, a Ballistix RAM-ok a PC-s közösség szemében lényegében megjelenésük óta általános elismerésnek örvendtek, és elõfordult, hogy már akkor 10 év garanciával forgalmazták õket, amikor ez még nem volt bevett gyakorlat. A Micron korábban nagy figyelmet fordított a termékcsaládra, így amellett, hogy közismerten megbízható volt, nem igen fordult elõ olyan, hogy valamely platform alatt kompatibilitási problémába ütköztek volna, gondolva itt például a semmibõl elõbukkanó Zen processzorokra. Az AMD Ryzen CPU-k mellé hamar az egyik leginkább ajánlott párosítás a Ballistix lett, hiszen nem csak az ígért frekvencia és a gyári XMP profilok esetén teljesítettek maradéktalanul, de a DDR4-es érában a tuningpotenciáljuk is igen meggyõzõ volt. Ezt elsõsorban az E-DIE chipekkel szerelt Ballistix moduloknak köszönhették, melyek még az olcsóbb Ballistix Sport szériában is elérhetõk voltak. A témában fellelhetõ közösségi hozzászólások máris gyászolják ezeket a kiváló ár-érték aránnyal rendelkezõ memóriákat, valaki például kiemelte, hogy a Crucial memóriák szinte minden esetben elsõre átmentek a szigorú gyári teszteken, és ami ott átment, az talán még ma is mûködik.
A gyártó minden bizonnyal nem véletlenül engedi el az amúgy sikeres brandjét, a meglepõ döntés okairól azonban egyelõre csak a rövidke sajtóközlemény ad érdemi tájékoztatást, miszerint a továbbiakban õk is inkább – a jövedelmezõbb – szerverpiacra helyezik fókuszukat. "Továbbra is az NVMe és a hordozható SSD termékkategóriáink növelésére összpontosítunk, amelyek mind a PC- és konzoljátékosok számára kínálnak tárolási megoldásokat. Emellett a Crucial JEDEC szabvány szerinti DDR5 memóriája a DDR5-ös számítógépekkel rendelkezõ mainstream játékosok számára jobb nagysebességû teljesítményt, adatátvitelt és sávszélességet biztosít, mint ami korábban a Crucial Ballistix memóriával elérhetõ volt" – mondta Teresa Kelley, a Micron kereskedelmi termékcsoportjának alelnöke és ügyvezetõ igazgatója. Ezzel tehát búcsút inthetünk a fém hûtõbordával ellátott, szerelhetõség szempontjából kellemesen alacsony profilú tuning memóriáknak, melyekbõl talán még az RGB-s változatok sem voltak igazán túlárazottak. A nagyobb külföldi áruházláncok állítólag a közelmúltban kedvezménnyel kínálták az amúgy is kelendõ darabokat, mely sajnos a kellemetlen hír elõszele volt.
Bízzunk benne, hogy ez azt jelenti, hogy a jövõben sem hagyják magukra a játékosokat és a minõségi memóriákra vágyó PC-s felhasználókat, akik most egy egyértelmû választással mindenképpen szegényebbek lesznek.