Szerzõi jogi panaszt nyújtottak be a Google felé, a letöltési hivatkozások eltüntetését kérik
Alig egy hete történt, hogy kiszivárgott a Microsoft közelgõ nagy bejelentésének tárgya, avagy a soron következõ asztali operációs rendszerük, a Windows 11. Az elõzetes kiadásból sok minden kiderült, többek között igazolást nyert az a sejtelem, hogy egy valóban megújult, de leginkább új funkciókkal és külsõvel felvértezett Windows 10 érkezik, amit várhatóan szimpla frissítés helyett önálló termékként szeretnének piacra dobni. Az internet természetesen megkezdte a kiszabadult verzió ízekre szedését, kezdve az új felhasználói felülettel, és míg egyesek játékokkal tesztelik, illetve a rendszerek közti sebességkülönbséget méricskélik, addig a Microsoft intézkedni kezdett a digitális szerzõi jogok megsértése miatt.
Elsõk között az új rendszert alapos teszteknek alávetõ Fossbytes oldala adott tájékoztatást a Microsoft által beindított folyamatról, mely az utóbbi idõben rendkívül gyakran emlegetett DMCA panasz formájában indult útjára. A Digital Millennium Copyright Act lényegében a szerzõi jogsértések elleni fellépés eszköze, melyet a Twitch és a YouTube esetében is egyre szigorúbban vetnek be, alaposan megnehezítve ezzel a játékosok és videósok dolgát, hiszen a jogdíjas zenei betétek, vagy az engedélyhez kötött online mûsorok bemutatása miatt, akár a legnézettebb csatornákat is a törlés fenyegetheti. A Microsoft bejelentése viszont fõleg azért érdekes, mert ugyan a közkézen forgó, ISO formátumú rendszertelepítõ terjedését aligha tudják vele igazán visszafogni, viszont ezzel a lendülettel még a hivatalos leleplezõ esemény elõtt megerõsítették, hogy az valóban hivatalos forrásból származik, a szoftver pedig több mint valószínû, hogy valóban Windows 11 néven kerülhet majd a boltokba.
A japán Microsoft DMCA panaszt nyújtott be egy indiai székhelyû technológiai hírkiadvány, a Beebom ellen, amiért az kiadatlan Windows 11 ISO-t terjesztett (ami természetesen a Microsoft szerzõi joga alá tartozik). A technológiai óriáscég egyúttal arra is kérte a Google-t, hogy távolítsa el a Beebom cikkét a keresõbõl, mivel "a kiadatlan Windows 11 egy kiszivárgott példányát tartalmazza". Tehát mindazok, akik szkeptikusan álltak a kiszivárgott szoftver forrásához, azok most biztosra vehetik, hogy a kiindulópont valóban a Microsoft volt. A nagy bejelentés és a nagyon is véglegesnek tûnõ 11-es elnevezés azonban annak a tükrében elég furcsán veszi ki magát, hogy a Frostbytes lényegében ízekre szedte az ISO fájl tartalmát, és úgy véli, hogy az UI, avagy felhasználói felület megújítása még nem nevezhetõ „generációs frissítésnek”, új Windowsnak pedig talán még annyira sem. Itt külön hivatkoznak Devin McElheran nevû munkatársukra is, aki kiderítette, hogy a Windows 11 motorházteteje alatt lényegében egy Windows 10 bujkál. Itt felvetõdik a fontos kérdés, hogy a Microsoft részérõl ez csak egy korai próbaváltozat, ami kizárólag az új látványelemek és bizonyos funkciók bemutatását szolgálja, esetleg tényleg az, amire korszakalkotó frissítésként hivatkoznak.
Azt több teszt is megerõsítette, hogy a rendszer betöltési ideje néhány másodperccel gyorsabb, mint amit a 10-tõl megszoktunk, és elvileg a különbözõ benchmark programokban is tud látványos extra teljesítményt felmutatni, tehát némi optimalizációt már ennek a korai kiadásnak – konkrétabban a 21996.1 verziószámú buildnek – az ismeretében is a Microsoft számlájára írhatunk. Egyesek a mérési értékek meghamisításával vádolják a tesztvideók készítõit, mások viszont üdvözlik az extra teljesítményt, amit a felújított Windowstól várnak, hiszen a megfelelõ driverek telepítése után még jobb hatékonyságra számíthatunk. Hogy mi várhat ránk a végleges változat érkezése után, ahhoz legkorábban június 24-én, a Microsoft hivatalos online eseménye után kerülhetünk közelebb, melyet a hírek szerint még ebben az évben követ a rendszer hivatalos kiadása is.