Az ismeretlenségbõl elõtûnõ vállalat szerint processzoraik hatékonyabbak a konkurencia fejlesztéseinél
Mi is az a NUVIA? Nos, nem csoda, ha még nem cseng ismerõsen a név, pláne most, amikor mindenki az Intel és az AMD párharcát figyeli, és az új Zen 3 architektúra bevezetését várja. A NUVIA egy Kaliforniában alapított elektronikai vállalat, mely elsõsorban processzortervezéssel foglalkozik, és mindössze tavaly lépett színre a szilikongyártók viszonylag szûknek nevezhetõ piacán. A 2019 novemberében bemutatkozó cég tehát szinte újszülöttnek tekinthetõ, ám magabiztosságát még a veterán Intel és AMD is megirigyelné, hiszen a csapat nem kisebb kijelentéssel hívta fel magára a figyelmet, minthogy saját tervezésû processzormagja gyorsabb és energiatakarékosabb lesz a fent említett nagyvállalatok legjobb ajánlatainál is.
Bár nem õk az elsõ fiatal cégindítók, akik hasonló vehemenciával promotálják magukat, állításuk nem nélkülöz minden racionalitást, a három alapító ugyanis nem éppen most végzett holmi OKJ tanfolyamon. Gerard Williams III közel tíz évig volt vezetõ processzortervezõ az Apple-nél, de az ARM szárnyai alatt is hasonló ideig tevékenykedett. Manu Gulati az AMD-nél kezdte, nyolc évet töltött az Apple berkeiben, majd a Google-nél felelt a processzorok és termékek fejlesztéséért. John Bruno az ATI Technologies mobilchipjein és integrált megoldásain dolgozott, majd úgy öt évig õ is erõsítette az Apple gárdáját, hogy végül a Google rendszermérnöke legyen, de az illusztris társaságot még a hasonló tapasztalatokkal rendelkezõ Jon Masters, Syrus Ziai és Jon Carvill is erõsíti. Nos, õk így hatan állítják, hogy Phoenix processzormagjuk minden másnál gyorsabb, miközben fogyasztása alacsonyabb, mint a jelenleg ismert megoldások.
A NUVIA elsõdleges célja a szerverpiac és az adatközpontok meghódítása egy olyan fejlesztéssel, mely mindent túllicitáló erejével és takarékosságával vonzó lehet a nagyobb érdekcsoportok számára is. Ahogy õk fogalmaznak: „a NUVIA azzal a céllal jött létre, hogy újralkossa, illetve újragondolja a szilikondizájnt, mellyel az iparágban vezetõ teljesítményt és energiahatékonyságot biztosíthatnak az adatközpontok számára”, ezzel konkrétan kisebb iparági forradalmat hirdettek, végeredményében „a számítási teljesítmény és az energiahatékonyság fokozatos növekedése” által. Terveikkel nem állnak teljesen önmagukban, hiszen olyan vállalatok szavaztak nekik bizalmat, mint a Dell Technologies, a Capricorn (befektetési vállalat), vagy a WRVI Capital és a 2.5 milliárd dollárösszértékû kockázati tõke fölött bábáskodó Mayfield, akik a laboratóriumi szolgáltatásokkal foglalkozó Nepenthe közremûködésével 53 millió dollárral tolták meg a cég piaci startját. Ez persze szépen hangzik, ám szimpla ígéretekre senki nem adna pénzt, a NUVIA ugyanis már rendelkezik ígéretes eredményekkel.
A Phoenix processzormag az ARM architektúrájából indul ki, ám összességében teljesen egyedi fejlesztésnek tekinthetõ, mely az egyelõre ismeretlen specifikációkkal rendelkezõ Orion nevû processzorban teljesítene szolgálatot. A hangzatos ígéreteiket többek között egy Geekbench 5 alatt végzett teljesítményteszt igyekszik alátámasztani, melyben a Phoenix mag lekörözi az x86 architektúra felsorakoztatott képviselõit, köztük egy Intel Sunny Cove alapú i7-1068NG7-et, egy Zen 2-vel dolgozó AMD Ryzen 4700U-t, és egy ARM A77 meghajtású Qualcomm lapkát is. A vállalat szerint lassan nem lesz jelentõségteljes különbség a mobilchipek és szervermagok között, illetve csak akkor válik relevánssá, ha masszív vektormotorokat adnak hozzá, meghatározott ügyfelek számára. A fejlesztés természetesen még közel sem végleges, és azt is megjegyezték, hogy ha 18 hónap után célba érnek, piaci vetélytársaik már megérkeznek újdonságaikkal, ám még ennek ellenére is hatékonyabb megoldást ígérnek. A cég tehát további befektetõket vár, és igyekszik megnyerni õket, hiszen a modern gyártástechnológiák közismerten magas költségeseket igényelnek.
A NUVIA ígéri, hogy igyekeznek tájékoztatni a közönséget a fontosabb történésekrõl, így reméljük, hogy hamarosan kézzelfogható eredményt is láthatunk, valódi hardver formájában. Jól is jönne egy ehhez hasonló vérfrissítés a piacra, az esetleges siker pedig talán az Intelt is felrázhatja végre, hiszen az már egészen tragikomikus lenne, ha a patinás chipgyártót már nem csak az AMD, de egy "tegnap" alakult mikrovállalat is elkezdené szorongatni.