Több ismert nagyvállalat is megakadályozná, hogy az ARM az NVIDIA kezébe kerüljön
Múlt nyáron kapott szárnyra a hír, hogy az egyik legismertebb chiptervezõ vállalat, az ARM új tulajdonoshoz kerülhet, szeptemberben pedig jött is a hivatalos bejelentés, méghozzá az NVIDIA részérõl. A jelentõs beruházás már kezdetben is aggodalmat szült az iparágon belül, és úgy tûnik, hogy az NVIDIA jövõre vonatkozó ígéretei egy cseppet sem hûtötték le a kedélyeket. Az aktuális jelentések szerint ugyanis számos közismert chipgyártó és tech-vállalat is hivatalos úton igyekszik meggátolni, hogy az ARM a zöld cégbe olvadjon.
A brit eredetû ARM még 2016-ban került a japán SoftBank Group fennhatósága alá, mely az eltelt néhány év alatt jelentõsen növelte a processzortervezésben élen járó cég értékét. Végül tavaly kinyilvánították, hogy továbbadnának a felhizlalt cégen, és hamar el is dõlt, hogy valóban az NVIDIA tette rá a legvonzóbb ajánlatot. A 40 milliárd dolláros üzlet híre kisebb felzúduláshoz vezetett, mivel sokan attól féltek, hogy egy ilyen léptékû kiadás után az NVIDIA változtat az ARM korábbi üzleti modelljén, elvágva a hardvergyártókat a processzorszabadalmaktól. Az aggály érthetõ, mivel aktuális becslések szerint a globálisan értékesített okostelefonok mintegy 95 százaléka épül ARM architektúra köré. A szerzõdni készülõ partnerek leszögezték, hogy ez a gyakorlat a felvásárlást követõen nem változik, az ARM nyílt licencei tehát továbbra is akadálytalanul elérhetõk maradnak a korábbi és jövõben érkezõ partnerek számára. Úgy tûnik azonban, hogy Jensen Huangnak, az NVIDIA vezérének szavai nem elég megnyugtatóak, így számos ARM partner döntött úgy, hogy a kritikánál komolyabb eszközökkel lép fel az üzlet ellen.
Az esetet többek között olyan orgánumok tárgyalják, mint a Bloomberg, a The Verge, vagy a GSM Arena, akik mind arról cikkeznek, hogy az ellenkezõ nagyvállalatok szinte az összes kompetens versenyhatóságnál bejelentkeztek, hogy gátat szabjanak a felvásárlásnak. Eddig olyan nevekrõl hallhattunk, mint a processzorokról és telekommunikációs eszközökrõl ismert Qualcomm, de a sorba azóta beállt az Alphabet, az alá tartozó Google-lel együtt, és már a Microsoft is rossz szemmel nézi az NVIDIA akcióját. A hivatalos megkeresések tulajdonképpen teljes letámadásnak tekinthetõk, mivel a kérelmek olyan hivatalokhoz érkeztek be, mint a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (FTC), az Európai Bizottság (EK), az Egyesült Királyság Verseny- és Piacfelügyeleti Hatóság, sõt még a kínai állami piacszabályozó hatóság sem maradt panaszcsomag nélkül. De ha már Kína, a nyugati cégekkel ért egyet a Huawei is, és õk is azt kérik a helyi illetékesektõl, hogy vessenek véget az akvizíciónak. Félelmeik persze nem kevésbé indokoltak, õk ugyanis attól tartanak, hogy ezzel a húzással erõs fegyver kerülhet az USA kezébe a Kínával szemben viselt gazdasági háború folytatásához.
Az NVIDIA nincs könnyû helyzetben, hiszen egy ilyen beruházás esetén az engedélyeztetési eljárás amúgy is hosszú folyamatnak számít, így szinte megjósolhatatlan, hogy az újabb vizsgálatok mennyivel toldhatják meg az amúgy is idõigényes procedúrát. A szövetségiek (FTC) állítólag máris részletekbe menõ adatigényléssel fordultak a két érintetthez, akik most készülhetnek az alapos átvilágításra, és több országban esedékes meghallgatásokra. Az NVIDIA korábban próbálta elejét venni a tiltakozásnak, és az ARM, illetve SoftBank támogatásával a háta mögött több fogadalmat is tett a hardveripar felé. Kezdve azzal, hogy az ARM székhelye továbbra is az angliai Cambridge-ben marad, továbbá azt is kijelentették, hogy a jövõben erõs beruházásokkal biztosítják az ARM szabadalmakat értékesítõ modelljét, segítve a licence vásárlásban érdekelt partnerek további fennmaradását és növekedését.
Az ígéretek egyelõre nem tûnnek hatásosnak, és az eszkalálódó helyzetet látva az sem kizárt, hogy a jövõben újabb nevek csatlakoznak a vétózók sorához, mivel az ARM jelenleg több mint 500 céget lát el chipgyártáshoz szükséges szabadalmakkal.
Források: gsmarena.com, xda-developers.com, theverge.com, bloomberg.com