A gamer kütyükre szakosodott vállalat ismét feltalálta az egeret
A Razer több mint 22 éve ostromolja a játékosokat különbözõ perifériákkal, a téma iránt érdeklõdõk pedig egészen biztosan találkoztak már az olyan népszerû termékeikkel, mint a Deathadder vagy a Kraken széria. A szingapúri és amerikai együttmûködésbõl született vállalkozás ugyan mindig sokat adott a dizájnra, de többnyire odafigyel arra is, hogy termékeiben fejlett, sõt elõremutató technológiai megoldásokat alkalmazzon. Többek között ezt bizonygatja legújabb egerével is, mely állításuk szerint nyolcszor körözi le a jelenleg elérhetõ leggyorsabb optikai szenzorokat.
Az újabb gamer egerük Viper 8K néven mutatkozott be és a gyártó elsõ terméke, melyben debütál a házon belül fejlesztett HyperPolling technológiájuk. A termék legfontosabb erénye a kiemelkedõ polling rate, vagyis a mintavételezési arány, mely azt jelzi, hogy az egér másodpercenként hányszor jelzi pozícióját a gépünk, vagyis lényegében a játék felé. Fejlesztésükkel az ipari szabványnak számító 1000 Hz-es mintavételezési gyakoriságra licitálnak rá, méghozzá egy 8000 Hz-es értékkel. Ez bõ tíz éve még az USB szabvány kiforratlansága miatt inkább egy hangzatos kijelentés volt, ám ahogy meghaladtuk a csatlakozó 125 Hz-es korlátait, a polling rate is egyre nagyobb szerephez jutott. Minél magasabb ez a szám, a kurzor, illetve a célkereszt mozgása annál lágyabb és pontosabb lesz, miközben a bemeneti késleltetés minimálisra csökken.
A Razer aktuális állítása szerint a legtöbb cég csak a DPI-re koncentrál, az alacsony késleltetésre viszont alig jut figyelem, pedig utóbbi látványosabban befolyásolhatja az általános játékélményt. A DPI a szenzor (többnyire optikai szenzor) mintavételezési potenciálját jelöli, vagyis azt, hogy mennyire érzékenyen térképezi fel a felületet, amit a játékos átpásztáz vele. A fejlõdés természetesen fontos, ugyanakkor a tapasztalatok azt mutatják, hogy egy bizonyos értékhatár fölött a többség számára inkább zavaróan érzékeny lesz az egér. Az ember nem lesz pontosabb attól, hogy a kurzor a legapróbb mozdulat után háromszor körbeszalad a bolygón, tehát a precíz mozgáskövetés akár frusztráló is lehet. A cég kijelentése amúgy megfontolandó, viszont valamivel átélhetõbb lenne, ha nem egy 20 000 DPI-s Focus+ optikai szenzort használnának. Ebbe persze kár lenne belekötni, hiszen miért ne adnák meg a vásárlóknak a választás szabadságát, a DPI pedig a megszokottak szerint egy fizikai kapcsolóval igényeinkre szabható. Nem marad el a szoftveres támogatás sem, melyet a hivatalos honlapról tölthetünk le. A Razer Synapse 3 részletesebb beállításokat ad a kezünkbe, melybe az elmaradhatatlan RGB is beletartozik, az integrált memória pedig öt egyedi profilt képes megõrizni nekünk.
A Viper 8K esetében a HyperPollinghoz a Razer második generációs optikai gombjai társulnak, 0.125ms-os válaszidõvel. Ezekkel a mechanikus kapcsolókhoz mérten szintén gyorsabban jelezhetjük kattintási szándékunkat, akár 70 millió alkalommal. A gyártótól megszokott egyedi formaterv ezúttal is egy szimmetrikus, balkezesek számára is elérhetõ modellt takar, melynek további pozitívuma, hogy mindkét oldalán találunk egy pár extra gombot. Szerencsére a Viper esetében is tartózkodtak a fényes, csúszós felületektõl. Az alapvetõen matt textúrát két oldalt dombornyomott – feltételezhetõen gumi, de legalábbis gumi hatású – borítás egészíti ki, a kényelemmel tehát egészen biztosan nem lesz gond. A maximális sebesség érdekében egyelõre kizárólag vezetékes verzió érkezik, mely a Razer keresztségében SpeedFlexnek nevezett kábellel csatlakozik a gépünkhöz. A talpak anyaga PTFE (teflon), a csatlakozó USB, a harisnyázott vezeték pedig 1.8 méter hosszúságú. Mivel se akkumulátor, se súlyzókészlet nem tartozik hozzá, a gyors mozgatáshoz az egér 71 grammos tömege is ideálisnak tekinthetõ.
A felsõkategóriás egerek sokak számára még rétegterméknek tûnhetnek, az eSport és online multiplayer címek elõretörésével egyre többen választanak költségesebb perifériákat. Ennek fényében a Viper 8K ára talán nem is olyan extrém, mely Amerikában 80 dollár, nálunk viszont inkább az euró a mérvadó, így nagyjából 25 és 30 ezer forint között számíthatunk rá.
Források: press.razer.com, razer.com