A fõvárosban bevetésre kész a teljeskörû 5G szolgáltatás, és még a BME is saját frekvenciát kap
Nem is olyan régen írtunk a fejlett vezetéknélküli telekommunikációs szolgáltatások elterjedtségérõl, melybõl kiderült, hogy néhány államot leszámítva, Európa nem feltétlenül jár élen a fejlett 5G-s infrastruktúra bevezetésében és kiaknázásában, Magyarország pedig érthetõ módon fel sem kerülhetett a listára. Ezen a helyezésen igyekszik javítani a világ jelenleg legnagyobbjaként nyilvántartott távközlési vállalata, ugyanis a Vodafone Magyarország ma bejelentette, hogy elkészült a Budapestet átfogó 5G szolgáltatás elindítás kiépítésével, melybe egy fejlesztési céllal kialakított egyetemi hálózat is beletartozik.
A friss sajtóközlemény szerint szinte teljes egészében befejezõdött annak az 200 darab 5G bázisállomásnak a felépítése, illetve hardveres fejlesztése, melyek Budapesten és környékén hamarosan megkezdik mûködésüket. Dr. Budai J. Gergõ, a Vodafone Magyarország Igazgatóságának Alelnöke szerint, már csak a néhány héten keresztül zajló szoftveres tesztelés van hátra, melynek befejeztével többszázezer ügyfelük férhet hozzá, az újgenerációs mobilhálózat által kínált nagysebességû adatkapcsolathoz. Úgy tûnik, hogy a Vodafone ebben az esetben hû volt ígéreteihez, hiszen 2019-ben elsõként indított 5G szolgáltatást a hazai mobilszolgáltatók közül, a 2016-ban megszerzett 3500 Mhz-es frekvenciakészlet segítségével. A fejlesztést az idén márciusban lezajlott NMHH frekvencia-árverésen megszerzett újabb kommunikációs sávok megszerzésével folytatták, ahol az addig birtokolt 50 Mhz-nyi 3500 Mhz-es sáv bõvítése mellett a 700 Mhz-es, illetve a 2100 Mhz-es frekvenciából is sikeresen nyertek el maguknak szolgáltatásra alkalmas tartományt. Az aukción 65 MHz-el bõvítették a használható sávjaikat, a hivatalos jelentések szerint nem csekély 38.65 milliárd forintért cserébe.
A Vodafone eddig csak a belváros centrumában rendelkezett aktív 5G szolgáltatással, ez viszont hamarosan megváltozik, ráadásul tovább építik a Budapesti Mûszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) részvételével folytatott együttmûködésüket is. A megállapodás szerint az intézmény számára 40 MHz-et különítenek a 3600 Mhz-es tartományból, melynek segítségével egy kísérleti magánhálózatot hoznak létre (5G Smart Campus Hálózat). A tervek szerint ez egyfelõl kifogástalan kapcsolatot biztosít majd a Mûegyetem teljes területén, továbbá lehetõséget biztosít a különbözõ kutatási- fejlesztési programok bõvítésére is, melynek egyik elsõszámú eleme, az "5G Lab" néven indított 5G alkalmazásfejlesztési laboratórium lesz. Ahogy a júliusban virtuálisan megrendezett 5G konferencián is elhangzott, ez egy igen komoly elõrelépést jelent, melynek nemzetközi léptékben is hangsúlyos szerepe lehet. A kutatáshoz a Nokia által biztosított eszközpark mellett a Vodafone szakemberei is hozzájárulnak, ráadásul a korábbi közleményben elhangzott 20 Mhz-nyi munkasávot is megduplázták, így az 5G technológia pontosságát, a frekvenciasávok optimális kihasználását, továbbá az alkalmazásfejlesztést és a teljes iparág számára fontos szabványosítást is hatékonyabban kutathatják.
Budapesten ezen felül a jelenleg csak egy másik szolgáltató, a Telekom biztosít lakossági 5G szolgáltatást, mivel a legutóbbi frekvenciaárverésen a Digi nem jutott szabad sávokhoz, nem úgy, mint a Telenor, aki hamarosan szintén belekezd saját hálózatának kialakításába. Az ország legnagyobb 5G fejlesztéséhez tehát egyelõre csak a Vodafone ügyfelei férhetnek majd hozzá, és állítólag még az év vége elõtt kipróbálható lesz.
Forrás: vodafone.hu