A Kioxia chipgyártó beolvasztásával még a Samsungot is megszorongathatják
Bár az utóbbi napokban a Western Digital is kimutatta a foga fehérjét egy csendben átalakított SSD meghajtó kapcsán, az elsõsorban meghajtókról ismert vállalatot alapvetõen a megbízható, nagy múltra visszatekintõ cégek között tartják számon. Úgy tûnik, hogy a több mint ötven éve tevékenykedõ cég eljutott a következõ kiugrási lehetõséghez, ugyanis súlyos dollármilliárdokért tervezi felvásárolni egykori gyártópartnerét, hogy ezzel a konkurencia körmére égjen.
A komolynak ígérkezõ transzformációról a sajtó több ízben is beszámolt, de elõször a The Wall Street Journalhoz jutott el az információ a cégek között zajló tárgyalásokról, ám ahogy az hasonló iparági pletykák esetén a legkevésbé sem ritka, a megkeresésre a Western Digital és a Kioxia Holdings Corp is elzárkózott a kommentártól. Márpedig a lehetséges összeolvadás híre megtette a hatását, például olyan ritkaságszámba menõ eseményt generált, amikor a potenciális vevõ és eladó részvényei egyaránt emelkedtek, de még a Toshiba is nyert egy kicsit az ügyön, aki a Kioxia 40%-os tulajdonrészével rendelkezik. A reakció ebben az esetben viszont nem is számít annyira különösnek, ugyanis a chipgyártás területén igen erõs kombinációról van szó, az újdonsült amerikai-japán vegyesvállalat pedig még az olyan nagyágyúnak is gondokat okozhatna, mint a NAND memóriachipek piacát 30%-os részesedéssel uraló Samsung.
Márpedig a cél a NAND memóriák piaca, melyben a WD és a Kioxia már amúgy is fontos szerepet tölt be, a japán gyártó tehát nem véletlenül került a WD látómezejébe. Japánban jelenleg is több gyártóüzemet közösen üzemeltetnek, illetve megosztják a kutatás és a beruházások megvalósításához szükséges állandó költségeket, tehát mondhatni, hogy egy ideje már amúgy is egyfajta szimbiózisban éltek. A szakértõk szerint a felvásárlás azonban átírhatja a memóriachipek termelési versenyét, mely a világjárvány alatt, illetve az 5G technológia terjedésével látványosan kiélesedett. A TrendForce piackutatói szerint a Samsung valójában a NAND-piac egyharmadával dominál, míg a Kioxia 19%-kal am ásodik, a Western Digital pedig 15%-os részesedést tudhat magáénak, mögöttük pedig a dél-koreai SK Hynix, az amerikai Micron Technology és a jó öreg Intel számítanak még nagy neveknek. Az elemzõk szerint a Western Digital korábbi partnere beolvasztásával a NAND-piac konszolidációjára hajt, és amellett, hogy 34%-osra duzzasztott jelenlétével alaposan elkezdené szorongatni a Samsungot, az iparág vezetõ rétegét is lényegében három szereplõsre szûkítené.
A probléma ott adódik, hogy a trösztellenes vizsgálatok pont az ilyen, a monopóliumra és piaci dominanciára hajtó óriásvállalatok megszületése elõtt zúdulnak a cégek nyakába, ahogy az az Nvidia és az ARM 40 milliárdos üzlete kapcsán is hosszú ideje húzódik. A Kioxiát amúgy a Toshibából adta el még 2018-ban, mellyel akkor úgy nyertek 18 milliárd dollárt, hogy a saját lábára álló chipgyártóban még ma is 40%-os részesedéssel bírnak. A Western Digital hitelek helyett állítólag 20 milliárd dollárnyi részvénnyel tudná magához édesgetni a Kioxiát, ám a hozzáértõk szerint, ha valóban tárgyalnak és meg is egyeznek, a versenyhatóságok valószínûleg több országban is készen állnak arra, hogy véget nem érõ vizsgálatokkal akár meg is akadályozzák az egyesülés létrejöttét. Az üggyel kapcsolatban számos elemzõ, piackutató és még a kínai versenyhatóság is megszólalt, a Toshiba viszont azt közölte, hogy nem vesznek részt a Kioxia irányításában és nem áll módjukban kommentálni a hírt, ahogy az igazi tulajdonos, a Bain Capital nevû befektetési cég sem volt nyitott a nyilatkozatra.
Annyi biztos, hogy ha a két fél megegyezik, akkor hosszadalmas hatósági vizsgálatokra számíthatnak, melyek korábban már több hasonló egybeolvadási kísérletnek is gátat szabtak. A Reuters információi szerint viszont nagyon is zajlanak a tárgyalások, és ismeretlen forrásuk azt is tudni véli, hogy a Kioxia, mely korábban már jelezte, hogy megjelenne a tõzsdén, a meghiúsult üzlet esetén tovább mérlegeli a tõzsdei bevezetés lehetõségét.