Az egyik legkisebb gamer alaplap AMD B550 lapkészlettel
Egészen szépen gyarapodnak az AMD új középkategóriás B550 lapkészletét hordozó alaplapjai, hiszen már az összes neves gyártó képviselteti magát egyszerûbb és komolyabb ajánlatokkal egyaránt. Az ASRock aprósága azonban egy igazán különleges darab, a tenyérnyi hardver ugyanis mérete ellenére vérbeli gamer alaplap, minden fontos jellemzõvel, ami egy ilyen kis modellre biztonsággal rázsúfolható, miközben ára bõven a 100 000 forintos értékhatár alatt marad.
Az ASRock B550 Phantom Gaming-ITX/ax gond nélkül nevezheti magát prémium kategóriásnak a mainstream szegmensben, mely sok egyéb jellemzõje mellett a minõségi VRM szekciónak köszönhetõ, mely a hûtést ellátó alumínium hûtõbordát sem nélkülözi. A 6 darab 90A ISL99390A fázis mellé két 60A ISL99227A társul, az összesen 8 fázist pedig egy RAA 229004 PWM-vezérlõ egészíti ki, de már a processzort támogató 8-pines tápcsatlakozó is jó jel. Az apró sötétszürke NYÁK-on még jutott hely egy 2.5 G Intel I225-V Ethernet controllernek, de extra gyanánt van még hatodik generációs Intel AX200 Wi-Fi is. Ami az alaplapi csatlakozókat illeti, akad a legújabb RTX videokártyákat is kényelmesen kiszolgáló PCIe 4.0 x16 foglalat, de érdemes külön kitérni az M.2 kínálatra is, ugyanis a szûkös hely ellenére az ASRock nem spórolt velük.
Alapból láthatunk egy 2280/2260 M.2 csatlakozót, mely Gen4 PCIe x4 és SATA támogatással egyaránt rendelkezik, továbbá ellátták elõre rögzített alumínium hûtõbordával is. A csavar a lap megfordításakor érkezik, a hátoldalon ugyanis még egy M.2 csatlakozó fogad minket, PCIe Gen3 x4 & SATA3 támogatással. A két megerõsített memóriafoglalat 64 GB kapacitásig támogatja a DRAM modulokat, túlhajtás esetén egészen 5400 Mhz-es frekvenciáig, egy Mini-ITX laptól pedig nem is várnánk ennél többet. A kivezethetõ csatlakozók terén egy USB-C 3.1 jó kezdés, de akad egy USB 3.0 két elõlapi csatlakozó kiszolgálásához és egy USB 2.0 szintén két csatlakozóhoz, SATA meghajtókat pedig négy darab 6Gb/s-os fejre köthetünk, sõt, még egy TPM fej is bevethetõ, ha valaki fokozná az adatbiztonságot.
A hûtési megoldásokhoz egy 4-pines CPU venti csatlakozó, egy 4-pines CPU venti és vízpumpa csatlakozó, illetve egy szintén 4-pines, rendszerhûtõ vagy vízpumpa ellátásához megfelelõ fej elérhetõ. Természetesen nem feledkeztek meg az RGB mániásokról sem, számukra egy 4-pines RGB, és egy 3-pines ARGB fej a választék. Térjünk ki az IO részlegre, ahol azonnal láthatjuk az elõre rögzített védõpajzsot, mely egy USB-C 3.1, egy USB-A 3.1, négy USB-A 3.0, egy 2.5G Ethernet port és három audio jack csatlakozó védelmérõl gondoskodik. Természetesen processzorunkba integrált GPU esetén sem maradunk kiszolgálatlanul, hiszen egy HDMI 2.1 s egy DisplayPort 1.4 csatlakozó is elérhetõ, ami minden igényt kielégítõ választék egy modern rendszer számára. Mindig jó látni a BIOS Flashback gombocskát is, hiszen így a firmware frissítéséhez egyedül áramellétásra, a friss BIOS-t tartalmazó pendrive-ra lesz szükség.
Az ASRock B550 Phantom Gaming-ITX/ax nem csak egy igazán megnyerõ kinézetû alaplap, de egy igazán masszív darab is, mely a tesztek alapján nevetve elboldogul egy 12 magos Ryzen 9 3900XT csúcsprocesszorral is, és ha házunkban megfelelõ légáramlatról is gondoskodunk, a VRM ezt 70°C alatt pihenõ hõmérséklet mellett teljesíti, ami legalábbis impozáns eredmény. Ha valaki egy apró, de izmos játékos konfigurációban gondolkodik, az ASRock áll a feladat elébe, sõt, ha a felhasználó ki tudja alakítani a kritikus komponensek számára nélkülözhetetlen hûtést, a kompakt munkagép gondolata sem túlzás, ám ha csendet is szeretnénk, az valószínûleg költséges kiegészítõket igényel majd. Az ASRock mindenesetre nem szállt el az árazással, mégsem egy csúcs X570 megoldásról beszélünk, ám ha ez számunkra megfelelõ kompromisszum, az ASRock B550 Phantom Gaming-ITX/ax már 75 790 forinttól megvásárolható.