A gyártó menetrendszerûen érkezõ újdonsága egy minõségi processzorhûtõ, mely odafigyel a magasabb profilú RAM-okra is
Ha egy gép összeállításakor sorra kerül a processzorhûtõ megvásárlása, akkor vagy elveszünk a különbözõ gyártók és brandek végeláthatatlan kavalkádjában, vagy az egyszerûbb utat választva próbálunk a legismertebb márkanevekre hagyatkozni, esetleg rákeresünk a legjobb ár-érték arányú ajánlatokra, mellyel kihozhatjuk tárcánk tartalmából a legjobbat. Pedig némi utánajárással egészen jól leszûkíthetõ a feneketlennek tûnõ zsák tartalma, még akkor is, ha alapvetõen ragaszkodnánk a Noctua, Be Quiet, esetleg Cooler Master nevekkel körbepakolt horizonthoz.
A tajvani Akasa 1997-óta foglalkozik különféle hardverelemekkel, például meglepõen nagy választékot kínálnak alacsony formátumú, fekvõ elrendezésû, és nem utolsó sorban egészen korrekt megjelenésû gépházakból, ugyanakkor palettájukon kiemelt helyen szerepelnek a hûtést segítõ eszközök is. Az év elejét ráadásul mindig egy új termékkel köszöntik, mely idén januárban egy magas minõséget képviselõ processzorhûtõnek ígérkezik és az Alucia H4 fedõnévre hallgat. Elsõ ránézésre talán egy szokványos megoldás tárul a szemünk elé, de talán a kidolgozottság és a meglepõen megnyerõ színkombináció ráveheti a keresgélõket, hogy töltsenek még némi idõt a terméklapján, mielõtt tovább kattintanak.
Márpedig az elsõ megérzés nem csal, az Alucia H4 a cég prémium termékvonalát hivatott erõsíteni, melyrõl egyebek mellett az is árulkodik, hogy a 120 mm-es ventilátorával együtt is egészen magas hõértékek leküzdését ígéri. A bejelentés alapján ugyanis nem okoz majd gondot számára a 185 wattos TDP eloszlatása sem, mely konkrétan egy AMD Ryzen 9 5950X csúcsprocesszor, vagy akár egy maximumra boostolt Intel Core i7-12700 megszelídítéséhez is elegendõ lehet. Itt máris fontos megjegyezni, hogy a gyártó egyelõre nem készült fel az új Alder Lake alapjául szolgáló LGA1700 foglalatokra, cserébe állítják, hogy a hûtõjük képes lesz boldogulni a téglalap alakúra nyúlt sockettel is, és jelezték, hogy a közeljövõben a szükséges rögzítõelemeket is biztosítani fogják.
Mielõtt rátérnénk, hogy mivel igyekszik kiérdemelni a prémium jelzõt, legyünk túl az alapvetõ specifikációkon. A magányos torony dimenzióit 154 x 120 x 96 mm-ben határozták meg, és egy egészen hangsúlyos 672 grammos tömeggel rendelkezik. Mindezt alumínium bordázattal és négy, a processzorral közvetlenül találkozó réz hõvezetõ csõvel éri el. A kompozíció tetején, de a hõcsövek tüskés végzõdései alatt egy akasa felirattal megtoldott fedõlemezt láthatunk, a logo és a kontaktfelület kivételével pedig az egész kompozíció feketére lett fújva, mely az igényesen megfaragott élek és formák mellett nagyban hozzájárul az esztétikum növeléséhez. De, hogy a torony mégse legyen annyira magányos, ott a 120 mm-es, PWM vezérlésû folyadékcsapágyas légterelõ is, mely sarkain rezgéscsillapító padokkal fekszik rá a bordázatra, a fekete keretben forgó óceánkék lapátok pedig kifejezetten jól egészítik ki a sötét tornyot. Az 500 és 2000 RPM-es fordulatszámra képes ventilátor 56.3 CFM-re optimalizált légszállításra képes, 1.94 mm H²O légnyomás mellett.
Az Akasa amúgy külön kiemeli, hogy a 40 ezer üzemórás élettartamát a HD Bearing (folyadékcsapágy) technológiával igyekeznek elérni, mely lényegében a ventilátor forgását használja fel arra, hogy a csapágyak állandóan kenve maradjanak. A promóciós anyagukban azonban egy másik részletre is felhívják a figyelmet, miszerint a már felrögzített venti igény szerint fel-le csúsztatható. Ez egy alulértékelt, de hasznos kényelmi szempont, hiszen sok prémium hûtõt láttunk már, mely adott esetben rendesen megnehezíti a hozzáférést az alaplapban lévõ DDR modulokhoz, még úgy is, hogy alapvetõen lehetõséget rá, hogy magasabb profilú memóriák miatt alapból feljebb pattintsuk a hõterelõt.
A dobozból kivéve Intel LGA1150, LGA1151, LGA1155, LGA1156, LGA1200 és LGA2066 foglalatokkal hajlandó barátkozni, míg az AMD oldalán egyelõre csak AM4 rögzítõelemekkel rendelkezik, az említett LGA1700 kompatibilitás megoldását pedig késõbbre ígérik. Talán apróság, de a csomagolásban találunk majd egy tubus Akasa T5 Pro-Grade Plus prémium hûtõpasztát is, ezzel tehát külön már nem kell bajlódnunk.
Tekintve, hogy ez egy igényes darab, a venti szempontjából korrekt 2 év mellékelt garanciával, mely a középkategóriát egészen biztosan erõlködés nélkül kiszolgálja, az elkért 36 euro, vagyis kb. 13 ezer forint egészen korrekt ajánlatnak hangzik.